Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty zasilacz tyrystorowy.

zaza 08 Feb 2003 16:06 55893 16
  • About Author
    zaza
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Offline 
    Has specialization in: komputery
    zaza wrote 892 posts with rating 47, helped 8 times. Live in city NL. Been with us since 2002 year.
  • #2
    Martinezzz
    Level 11  
    Czy jest możliwość uzyskania prądu ok 20 A?? poszukuję prostego regulatora obrotów silnika 12V DC, który pobiera prąd ok 15 A.
  • #3
    maciej_333
    Level 38  
    Oczywiście, że jest taka możliwość. Wystarczy zastosować dużo solidniejszy tyrystor i solidniejsze diody w mostku.

    Dodano po 3 [minuty]:

    Oczywiście, że jest taka możliwość. Wystarczy zastosować dużo solidniejszy tyrystor i solidniejsze diody w mostku. Należy też pamiętać, że przy prądzie aż 20A na tyrystorze stracimy znaczną moc. Takie układy wykonujemy inaczej. Są to regulatory impulsowe obrotów silników. Jako element wykonawczy stosować można tranzystory polowe, lub tyrystory.
  • #4
    elektronik321
    Level 22  
    co do tego schematu byłbym ostrozny. jak wiadomo tyrystor po załaczeniu w pradzie stałym nie rozłączy sie do czasu zaniku napięcia i nie mozna w pełni sterowac tym regulatorem. na dyplomówke musiałem zrobic regulator napięcia do cewek indukcyjnych i przy starcie prąd dało sie regulowac jednak przy potecjometrze=0 wartosc pradu wynosiła 2A (przy regulacji faktycznej 0-3A) do tyrystora nalezy użyc zasilacza impulsowego. lepiej byłoby dać układ na triaku tak jak jest to zastosowane w popularnych sciemniaczach oświetleniai za tym układem dac mostek prostowniczy. wygodniejsza kontrukcja. własnie rozwiązanie na triaku było lepsze i dawało efekty.

    zamiast diaka nalezy uzyc 2 tranzystorów, dlatego ze diak starduje przy wiekszym napięciu niz układ 2 tranzystorów
  • #6
    elektronik321
    Level 22  
    skleiłem układ na jednym tyrystorze i za nim dałem mostek prostowniczy jednak napięcie było jednopołówkowe, działał ale niestety to jest za słabe
  • #8
    elektronik321
    Level 22  
    tak , prawda w doswiadczeniach juz nie musiałem dawac mostka prostowniczego ale nie dawało to duzych efektów i najlepiej jest stosowac triak
  • #9
    maciej_333
    Level 38  
    To prawda przy prądach rzędu 2-3A prostownik jednopołówkowy nie sprawdza się. Może lepiej dać zamiast dwóch diod w mostku dwa tyrystory, które będziemy sterować impulsowo ? Problemem będzie tylko wyzwalanie... Będzie to całofalowy praostownik sterowany. Prościej jednak zastosować zwykłą regulację fazową na triaku, przed mostkiem. Pamiętać jednak trzeba o niesinusoidalnym poborze prądu przez ten układ. Dodatkowo regulacja fazowa doprowadzi do zakłóceń w sprzęcie RTV.
  • #10
    zm_m
    Level 16  
    Ja wykonałem układ jak na schemacie ale to mi niedziałałodobrze, niedało się regulowac płynnie prądu w całym zakresie a nastawiony prąd był bardzo chwiejny przy niewielkim zmniejszeniu prądu tyrystor wyłączyłsię.
  • #12
    Anonymous
    Anonymous  
  • #13
    irekkwck
    Level 12  
    Jak ten układ dział? Triak czy tyrrystor wyłącza się tylko w czasie przechodzenia przez zero.
  • #14
    cino111
    Level 11  
    Chciałbym z sieci 230V poprzez mostek gretza z dwoma tyrystorami sterowanymi z jakiegoś układu scalonego regulować napięcie stałe na wyjściu. Czy jest to możliwe? Czy można tylko regulować prąd przez załączenie w odpowiednim kącie? Jeśli tak to jaki układ wykorzystać?
  • #15
    Xsid
    Level 14  
    To oczywiście jest możliwe. Musisz wszystkie diody w mostku graetza zamienić na tyrystory. Taki układ nazywa się prostownikiem sterowanym. Napięcie i prąd można regulować załączając tyrystory przy odpowiednim kącie.
  • #16
    irekkwck
    Level 12  
    można dać triaka przed grezem i sterować nim jak w ściemniaczu diak i opornik
  • #17
    xixin
    Level 14  
    Xsid wrote:
    To oczywiście jest możliwe. Musisz wszystkie diody w mostku graetza zamienić na tyrystory. Taki układ nazywa się prostownikiem sterowanym. Napięcie i prąd można regulować załączając tyrystory przy odpowiednim kącie.


    Nie wszystkie tylko 2 diody, +2 tyrystory