Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows 7 na licencji ESD ? co to takiego ?

03 Lut 2011 09:55 41019 15
  • Poziom 33  
    Witam

Ostatnio znalazłem na aukcjach licencje ESD na Win7 w cenie około 130-150zł

Czy taka licencja jest legalna ?

Po zakupie wysyłane są dokumenty drogą elektroniczną z zawartym numerem seryjnym oraz jakiś dowód legalności/zakupu czy coś.

O co z taką licencją chodzi i czy Microsoft coś takiego wprowadził w Windows 7 ?
  • Poziom 27  
    To akurat chodzi o antywirus ale zasada ta sama

Cytat:
    Licencje ESD (ang. Electronic Software Distribution) to obecnie bardzo powszechna elektroniczna dystrybucja licencji oprogramowania dostarczana za pomocą poczty e-mail w formie pliku klucza lub numeru seryjnego.

Ze względu na specyfikę oprogramowania antywirusowego jest to szczególnie popularna forma. Oprogramowanie tego typu jest bardzo często aktualizowane, więc w przypadku wersji pudełkowych (BOX) płyta CD zanim dotrze do klienta jest zazwyczaj nieaktualna. W trosce o własne bezpieczeństwo, najpewniej jest pobrać aktualną wersję oprogramowania ze strony producenta. W razie np. reinstalacji systemu, program można pobrać ponownie mając pewność, że zawsze będzie to aktualna wersja,

Razem z kluczem klient otrzymuje instrukcję wprowadzenia go do programu oraz odnośnik skąd pobrać najnowszą wersję oprogramowania.

Wydruk numeru seryjnego wraz z zachowanym dowodem zakupu jest wystarczającym potwierdzeniem legalności zakupionej licencji

W sklepie e-antywirusy.pl, poza preferowaną dostawą elektroniczną oczywiście jest możliwość zamówienia dostawy zarówno klucza jak i faktury również w formie drukowanej pocztą tradycyjną. Wyboru rodzaju dostawy dokonujemy w trakcie zamówienia.

Podsumowanie zalet licencji ESD:
    Szybkość realizacji

Nie musisz wyczekiwać tradycyjnej przesyłki. Zamówiony klucz / numer seryjny otrzymujesz na skrzynkę e-mail.
    Wygoda

Nie musisz odwiedzać poczty. Nie musisz przepisywać z kartki długich skomplikowanych ciągów znaków numeru seryjnego w celu aktywacji programu ani zastanawiać się czy dany znak to litera "O" czy cyfra zero. Otrzymując numer seryjny e-mailem, wystarczy skopiować go i jednym ruchem wkleić w odpowiednie miejsce aktywowanej aplikacji.
    Ekonomia

Licencje ESD są tańsze od ich odpowiedników w wersji BOX, ponieważ nie płacisz za pudełko i CD. Przy wybraniu dostawy elektronicznej, nie musisz też ponosić kosztów przesyłki!
    Ekologia

Wybierając licencje ESD przyczyniasz się do ochony środowiska.

Z tego co wiem te wszystkie Windowsy na aukcjach odsprzedane są nie legalne tak mi kiedyś tłumaczył informatyk , to nic ze dany Windows był kupiony z np. myszka i sprzedający ci ja da Windows jest legalny tylko kupiony przez pierwszego właściciela i nie legalny gdy się go odsprzedaje .
  • Poziom 25  
    Mówiąc najkrócej to nic innego jak zakup licencji drogą elektroniczną.
  • Poziom 1  
    Mówiąc najkrócej to jest wyrzucenie pieniędzy w błoto. Po pierwsze - Microsoft nie oferuje na rynku polskim licencji Windows inaczej jak OEM / BOX / Licencja legalizacyjna.
    Po drugie - zastanówmy się, dlaczego, skoro to legalne i tańsze niż OEM - nie wyparło OEMa ? Przeciez... prosty rachunek ekonomiczny wykazuje większe zyski dla MSu, bo większa sprzedaż, a jednak MS tego nie oferuje. Dziwni jacyś, prawda ?
    Po trzecie - dowód zakupu nie jest równoważny fakturze VAT, a dowód legalności to jest coś jak yeti. Niby każdy wie, a nikt nie widział.

Ale... ryzykujesz tylko swoje pieniądze. Ew. firmy. Do odważnych świat należy :)
  • Poziom 10  
    rozmawiałem z microsoftem - dla nich te licencje nie są legalne.Nie prowadzą sprzedaży windowsów ESD.
    Mało tego - nie wolno ich sprzedawać (licencje MSDN)
  • Poziom 16  
    Krzysiek99 napisał:
    Cytat:
    Z tego co wiem te wszystkie Windowsy na aukcjach odsprzedane są nie legalne
    no troszkę pojechałeś :) nawet te box-y?
    Co do oem-ów bym się zgodził nie wiem jak jest z upgrad-ami.
    Licencji jest dużo różnych np. molp-owe nie wiem czy np. jedna instytucja uprawniona do używania danej licencji nie mogłaby jej przekazać (odpłatnie) do drugiej uprawnionej oczywiście.
    OEM chyba są tylko z tzw. nowymi komputerami, co do zaś office-a to już z różnymi częściami były sprzedawane fakt, że większość z tego są nielegalne ale nie wszystkie. Box-y powinny być legalne.
    A często też wersje box-owe są licencji serwerowych chociażby WINDOWS 2003 ENT. R2 SERVER

-----------------------
    Co do licencji Open ze strony Microsoft:

Czy mogę odsprzedać oprogramowanie zakupione w ramach umowy Open License?

Umowa Open pozwala na przeniesienie licencji na inna osobę fizyczną lub prawną pod warunkiem, iż przenosimy wszystkie licencje nabyte pod jednym numerem Autoryzacyjnym – numerem identyfikacyjnym licencjobiorcy ( nr ten widnieje na licencji Open).

Firma Microsoft nie pobiera opłat z tego tytułu, lecz opłaty takie może naliczyć sprzedawca i Dystrybutor z tytułu kosztów operacyjnych.

Link
  • Poziom 11  
    odkopuję, bo tu cytat:
    "Oprogramowanie - Oryginalne na licencji ESD sprzedawane jest na terenie Unii Europejskiej i zgodnie z prawem obowiązującym na terenie UE, a także zgodnie z Wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 03.07.2012r. który to orzekł, że na terenie UE można legalnie odsprzedawać używane programy, oryginalne licencje odsprzedaży dokonać mogą zarówno osoby fizyczne jak i firmy.

Wyrok jest wykładnia prawa tj.dyrektywy 2001/29/WE (art. 4 ust. 2). Mówi ona wprost - prawo producenta do wyłącznego rozpowszechniania wygasa wraz z chwilą sprzedaży oprogramowania licencji po raz pierwszy - wszelkie próby zablokowania odsprzedaży przez producenta są po prostu nielegalne."

Więc chyba już legalne :)
  • Poziom 12  
    Czyli jak rozumiem legalne, pod warunkiem że oferujący oprogramowanie ESD nabył licencję uprzednio na terenie Unii. Więc nadal pytanie, czy MS oferuje Win 7 ESD w którymkolwiek kraju UE.
  • Poziom 11  
    A gdzie w uzasadnieniu wyroku stoi o tym gdzie pierwotnie licencja została nabyta. Jest tylko, że w UE można handlować softem używanym. Do niedawna takie licencje były uważane za "jednorazowe".

Nie wiem, czy oferuje win7, ale office oferuje (sam klucz w pudełku)...
  • Poziom 9  
    Witam, mógłby ktoś podsumować ja kto jest z tymi licencjami ESD w Windows 7 ?

Chcę zakupić system Windows 7 Professional z pewnego źródła, niestety na stronie Microsoftu już nie do kupienia, mają tylko 8.1 . Znalazłem oficjalną listę partnerów microsoftu, gdzie jest system do kupienia za +500zł, a wersje ESD są do kupienia za 200zł. Szczerze to nie potrzebuje płyty. Chcę mieć jedynie legalny system kupiony w możliwie niskiej cenie.
  • Poziom 31  
    Windows 7 już wychodzi ze wsparcia powoli, MS stawia na 8/10.
    Sam nie wiem co z tym począć, bo na aukcjach sprzedawcy używają zamiennie słowa OEM ze słowem ESD.

Jeśli chodzi o te systemy za takie pieniądze, ja bym patrzył głównie na wiarygodność sprzedawcy. Windows 7 albo 8.1 pochodzi od komputerów zutylizowanych. Dostakesz naklejkę i fakturę VAT, bez płyty. Jak nie aktywujesz dzwonisz do MS, ale trudno powiedzieć czy aktualizujesz do Windows 10 kiedyś.

System ESD albo OEM musi być kupiony od pierwszego właściciela (teoretycznie). Ale wspomniana dyrektywa Unii kasuje to wszystko. Ludzie się boją, czy im te klucze kiedyś nie zablokują, tak jak w Niemczech zablokowano 50.000 kluczy.
  • Poziom 12  
    ESD = typ licencji
    OEM = wersja (rodzaj) licencji, np komercyjna, z lub bez dedykacji na określony sprzęt/firmę
  • Poziom 6  
    Witam. Dostałem bardzo szybką odpowiedź (gdyż w 6h od napisania maila) od jednego ze sprzedawców z allegro (99.8% Pozytywnych komentarzy)
    Cytat:
    Moje klucze pochodzą z nowych laptopów zakupionych przez dużą korporację, która jednak nie używa systemu Windows, więc klucze nie zostały nigdy wykorzystane. Jako potwierdzenie legalnego zakupu mogę wystawić fakturę. Tylko uprzedzam, ze firmę mam zarejestrowaną w USA - nie każdemu to odpowiada.

Jest to jeden z typów aukcji o których tutaj piszecie
    Cytat:
    Przedmiotem sprzedaży jest NOWY, ORYGINALNY i NIEUŻYWANY klucz
    aktywacyjny systemu Windows 7 Professional w wersji OEM.
    Klucz działa w KAŻDEJ wersji językowej, zarówno w systemach 32 jak i 64 bit.
    NIE SĄ to licencje dla studentów typu MSDN czy DreamSpark,które wygasną lub zostaną zablokowane! Klucze działają dożywotnio! Również po reinstalacji systemu!

NATYCHMIAST PO ZAKUPIE OTRZYMASZ klucz aktywacyjny pełnej i legalnej wersji systemu!

Dodatkowo wraz z kluczem zostaną wysłane linki do pobrania instalatora systemu, w razie gdyby kupujący nie dysponował systemem na własnym nośniku.

KLUCZE WYSYŁANE AUTOMATYCZNIE, ZAZWYCZAJ W CIĄGU 3 MINUT OD
    ZAKSIĘGOWANIA WPŁATY POPRZEZ PAYU!

Proszę mi powiedzieć, jak to w końcu jest dziś z tymi licencjami i ich legalnością ? Nie ma żadnego problemu ze strony MS z aktywacją ?
  • Poziom 31  
    Oprócz pierwszego Windows 8 licencje nie można przenosić na inne komputery. Ja zakupiłem Windows 7 na płycie recovery z NOWĄ naklejką z kluczem a także FAKTURĄ PISEMNĄ VAT.

Osobiście nie kupowałbym licencji ESD, bo oprócz faktury elektronicznej i klucza nie mamy zapewnienia skąd pochodzą te klucze. Te klucze któe dostajesz pocztą do domu jeśli były używane pochodzą ze znisczonych komputerów z odzysku, żeby zarejestrować się trzeba dzwonić do MS. A te nowe naklejki mają klucze do zwykłęj rejestracji - takie należy szukać.

Jeśli to jest ESD, na fakturze powienieneś dostać sam klucz, a obraz pobierasz z sieci. Jest to licencja elektroniczna, ja jestem do niej bardzo ostrożny.
  • Poziom 6  
    A co powiecie o https://windows7licencje.pl/strefa_niskich_ce..._windows_7_professional_oem_pl_tanie_licencje ?

Czy owy artykuł wyczerpuje temat ? http://3obieg.pl/nielegalny-windows-a-jednak-legalny

Czy posiada ktoś aktualne, jasno opisane, pewne, wymogi/charakterystykę LEGALNYCH SYSTEMÓW WINDOWS ?

*mam rozumieć że najważniejsza jest FVAT/PARAGON/DOWÓD ZAKUPU na mnie lub firmę, naklejka oraz płyta, więc jeżeli aukcja to wszystko oferuje, mogę być spokojny* (?)
  • Poziom 31  
    Legalnośc to:
    - nowa naklejka
    - płyta oryginalna z homologacją ALBO płytę oryginalną recovery
    - pisemna faktura VAT

Zwykle dostajesz
    A. zużyta naklejkę (aktywację robisz telefonicznie
    - zwykły nośnik z nagranym windowsem
    - fakturę elektroniczną albo pisemną

B. fakturę elektroniczną
    link do ściągnięcia obrazu
    brak naklejki

leeway napisał:

Czy posiada ktoś aktualne, jasno opisane, pewne, wymogi/charakterystykę LEGALNYCH SYSTEMÓW WINDOWS ?

Nie ma czegoś takiego. Tu chodzi TYLKO o to, czy licencja jest przechodnia. Windows 8 taka była, Windows 7, Windows 8.1 nie, Windows 10 już nie. Natomiast możesz brać żużyty klucz z naklejką, ale wystarczy spytać CZY JA BĘDĘ ROBIŁ AKTYWACJĘ TELEFONICZNIE ZA PIERWSZYM RAZEM. To znaczy że klucz był używany co nie znaczy że nie jest legalny - oni kupują je od firm których kompy posżły na złom i odsprzedają.

No i pytać koniecznie czy licencja jest MSDN albo dreamspark, sprxedawca musi to wiedzieć, jeśli jest to znaczy że mogą ci kiedyś windowsa zablokować, gdyż pochodzi z licencji na wiele stanowisk albo jest ukradziony. To jeśli chodzi o ESD. Zwróć uwagę żeby sam klucz wpisali ci do faktury jeśli faktura tylko elektroniczna!

Dzisiaj to co kupujes to wszystko OEM, za te grosze... I zwykle sprzedawcy nie są partnerami Microsoft, mimo że tak twierdzą, ale nie na zasadzie że mogę odsprzedawać oprogramowanie licencyjne. Często pracownicy Allegro usuwają takie aukcje, na wniosek MS. W końcu MS tez nas okrada......

Dodano po 2 [godziny] 6 [minuty]:

leeway napisał:
    A co powiecie o https://windows7licencje.pl/st...essional oem pl tanie licencje ?

Czy ty chcesz kupić system, czy liczysz że tak tanio nie ma tutaj ściemy jakiejś? Za tanio, ale to moje zdanie. Zwłaszcza, że to już niewspierany częściowo system, z drugiej strony to mogłbyś pirata zainstalować na jedno by wyszło jak chodzi ci o cenę.