Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wadliwa seria Geforce (8600GT) - jakie są metody naprawy?

Nitronet 06 Lut 2011 15:20 24453 60
  • Pomocny post
    foldback
    Poziom 29  
    Kupno układu grafiki na własną rękę to kiepski pomysł.
    Jest sporo nieuczciwych sprzedawców, którzy sprzedają układy wyglądające jak nowe a są uszkodzone elektrycznie nawet wersje z 2009r. Często zdarza się, że układ, który jest sprzedawany jako nowy nie tylko był już reballingowany, ale posiada mechaniczne uszkodzenia rdzenia (ukruszenia, pęknięcia). Sporo układów na popularnym serwis aukcyjnym, które są sprzedawane jako nowe, ale ze starszych roczników są po reballingu szczególnie widać to po zdjęciach niektóre są zabrudzone topnikiem, przypalone a sprzedający pisze, że układ jest nowy i nigdy nie montowany. Sprzedający taki układ nie daje gwarancji lub gwarancja jest w zakresie od 1 do 3 miesięcy. Gdy serwis zamontuje taki układ a laptop z nim nie zadziała to sprzedający powie ze układy są sprawne a serwis spalił go przy montażu i koledzy stracą w ten sposób min 200 za sam układ. Jak serwis ma dać gwarancję na wymieniony układ z niewiadomego pochodzenia(starsza wersja reballingowana z wadą, która jest sprzedawana jako nowa). Niestety jest mała dostępność tych układów, i sytuacja wygląda inaczej niż z innymi elementami elektronicznymi przy zakupie, których mamy pewność, że układ jest nowy i sprawny.
  • TermopastyTermopasty
    corny84
    Poziom 10  
    Witam!

Mam identyczny problem. Wczoraj wyskoczyły artefakty jedyne co się dało zrobić to laptopa wyłączyć a po ponownym włączeniu nawet bios się normalnie nie wczytywał. Dzisiaj jest już tylko szary ekran z kilkoma kolorowymi paskami. Chciałbym się dowiedzieć czy nie zna ktoś z Was może jakiegoś dobrego serwisu który byłby w stanie wymienić chipset w okolicach Bytomia lub Katowic.

Z góry dzięki.

PS. laptop to Compal FL90
    bonzo jan
    Użytkownik obserwowany
    Płyta MSI K9N6PGM2-V2 /nF430 GF6150/VGA/PCIex/DDR
    Na ,,alledrogo ,,stoi jako nowa i 2lata gwarancji dają .-150zł.
    Czy próbował ktoś z płyt PC układu gf6150 przekładki?
    W sklepie ,,kocham b... nowy 257zł
    wylutowany(ciekawe przez kogo z czego?)202zł.
    Tu bym miał pewność żę układ nowy i coś by z takiej płyty zostało np;bateria.
    skup płyt na złoto.
    Ciekawe jaki rok produkcji takich układów w płytach PC i jakie inne układy zamienne.
    Może już ktoś to przerabiał inne układy z płyt pc ,grafiki pc?

Nie wstawiam linka regulamin.
    wolek123
    Poziom 15  
    W Action nawet taniej, są dwie takie płytki.
    Ze strony producenta:
    GF615M-P33 - NVIDIAŸ GeForce 6150SE & nForce 430
    K9N6PGM2-V2 - Chipset NVIDIAŸ MCP61P (6150SE)
    mdcs
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Vogelek pisze, że z dostępnością GPU G86 z DC09+ nie ma problemów...bo chińczycy mają. Ciekawe dlaczego w jego sklepie internetowym z BGA nie ma tych układów od prawie roku:) Przecież na tym można zarobić:) Chińczycy, którzy je mieli twierdzą, że na chwilę obecną tylko refurby...a jak chce się DC09 czy 10 to można szukać pisanki wielkanocnej.
    _1KOKO
    Poziom 33  
    Tak są dostępne 09 ale cwaniaki potrafią wysłać odklejane idealnie wyglądające, więc trzeba mieć dobre zródło...
    mdcs
    za wskazanie dobrego stałego źródła przelewam 500zł na konto :)
  • TermopastyTermopasty
    _1KOKO
    Poziom 33  
    I tu jest właśnie to... z różnych zródeł ludzie biorą ale jedne partie są ok np. g86-770-a2 lub nf-spp-100-n-a2 a zamówisz np.g86-630-a2 które na 10 to 4 będą sprawne, sam szukam nowego dostawcy ;) ale życzę powodzenia w cynku za 500zł. :) może się ktoś skusi :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mdcs
    sprawa jest prosta - jakby sklepy internetowe miały dostęp do pewnych układów to by nimi handlowały - proste prawo rynku - jest na czym zarobić to się zarabia. Mam niby uwierzyć, że jest sklep, który ma układy i ich specjalnie nie sprzedaje?:)...żeby czasem nie zarobić? Bzdury.
    GF86-770-A2 (najbardziej poszukiwany) udało mi się kupić nowy w listopadzie zeszłego roku. Potem zaczęło się ściąganie z róznych innych źródeł i loteria tak jak pisze 1KOKO. Niby tacy jak eBest trade mają pewne refurby, ale z DC09 jest problem.
    _1KOKO
    Poziom 33  
    Powiem Ci ,że 09 też już wymieniałem , one nie są pozbawione żadnej wady, po prostu z czasem użytkowania i przegrzewania padają i tyle :)
    mdcs
    nVidia to shit. Wszystko - grafy, mostki, chipsety. Stacjonarne OK, ale mobilne - masakra. Jak widzę laptopa bez charakterystycznego logo nVidii to aż mi lżej na duszy. Co do GF86 to czekam teraz na do stawę wersji 771. Znów mają być nóweczki...zobaczymy;)
    _1KOKO
    Poziom 33  
    Na stacjonarkach też spotkałem się , że MCP padają :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mdcs
    ja po prostu zrezygnowałem z napraw tych grafik. Większość DV'łek na grafikę oddalam poza serwis. Po rebalach wracały, a wsadzanie nie wiadomo czego i modlenie się żeby ruszyło mija się z celem. Szkoda renomy, klienta i swojego czasu.
    Nie kwestionuję wiarygoności Twojego źródła - Vogelek. Znalazłeś dojście do źródełka to czerpiesz korzyści. Widać źródło nie jest zbyt wydajne, bo w sklepiku 770tek brak :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    foldback
    Poziom 29  
    mdcs napisał:
    nVidia to shit. Wszystko - grafy, mostki, chipsety. Stacjonarne OK, ale mobilne - masakra. Jak widzę laptopa bez charakterystycznego logo nVidii to aż mi lżej na duszy. Co do GF86 to czekam teraz na do stawę wersji 771. Znów mają być nóweczki...zobaczymy;)

Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem, że układy stacjonarne są OK. Jak napisał _1KOKO mostki MCP na płytach głównych też padają i to czasem jeszcze na gwarancji producenta płyty. Z doświadczenia wiem, że nie warto się bawić w reballing tych mostków MCP nawet po 2009 r w stacjonarnych płytach. Po reballingu dwóch płyt stacjonarnych na mostkach MCP pod podstawki AM2 (AM3 ) mogę powiedzieć, że jest to bezsensu i sprawa wygląda tak jak w płytach z laptopów, tylko padają jeszcze szybciej. Lepiej kupić nową płytę:) Karty grafiki typu 8800 w najmocniejszej wersji osiągają temp po 105 stopni a wiadomo jak długo podziała taka karta. Ciekawi mnie jak producent podszedł do tego zagadnienia w nowych układach czy trwałość została poprawiona czy następne generacje laptopowych GF też wytrzymują 3 lata.
    mdcs
    vogelek23 - w takim razie przepraszam. Po prostu po lekturze elvikowego forum tak mi się jakoś naświetliło. szczerze pisząc to z jakiegoś powodu więcej ludzi ma takie skojarzenia:)

1KOKO, foldback - zapewne macie rację. Ja stacjonarek w ogóle nie serwisuję. Ceny nowych MB sprawiają, że kulowanie jest chyba niezbyt opłacalne, bo kto zapłaci 250zł jak z mniej lub dokładając 50zł ma nowy produkt z gwarancją 2 lata:)
    Daniel_ok
    Poziom 10  
    Witam,

Ja skorzystałem z patentu wygrzewania płyty w piekarniku i o dziwo działa, ;]

Oczywiście płyta idzie do kosza, a wygrzewanie było w formie testu. Mam już nową płytę z kartą 8600mgt tylko że produkcja z 2010 roku. Ale dlaczego piszę? Jestem marynarzem i karta padła mi na morzu, byłem bardzo zirytowany, że nic nie mogę zrobić, bo to jedyna rozrywka. a jednak mogłem coś zrobić bo piekarnik jest. Wystarczyło by mi nawet te dwa tygodnie jeżeli by to wytrzymało. Dlatego czasem nawet taki niedorzeczny pomysł może się przydać i dziękuję za opisanie jak wykorzystać piekarnik w celu naprawy karty.

pozdrawiam
    stas256
    Poziom 19  
    foldback napisał:
    mdcs napisał:
    Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem, że układy stacjonarne są OK. Jak napisał _1KOKO mostki MCP na płytach głównych też padają i to czasem jeszcze na gwarancji producenta płyty. Z doświadczenia wiem, że nie warto się bawić w reballing tych mostków MCP nawet po 2009 r w stacjonarnych płytach. Po reballingu dwóch płyt stacjonarnych na mostkach MCP pod podstawki AM2 (AM3 ) mogę powiedzieć, że jest to bezsensu i sprawa wygląda tak jak w płytach z laptopów, tylko padają jeszcze szybciej. Lepiej kupić nową płytę:) Karty grafiki typu 8800 w najmocniejszej wersji osiągają temp po 105 stopni a wiadomo jak długo podziała taka karta. Ciekawi mnie jak producent podszedł do tego zagadnienia w nowych układach czy trwałość została poprawiona czy następne generacje laptopowych GF też wytrzymują 3 lata.

Jak to jest że mimo iż technologia konstrukcji tego rodzaju chipów jest opanowana od dawna ( CPU mobilne są niemal nieśmiertelne ). Nvidia funduje taką akcje ?
    Jak wygląda awaryjność platformy mobilnej u czerwonej konkurencji ? Bo po poślizgu Nvidii z wadliwymi chipami na rynku przybyło laptopów z ATI.
    morgoth86
    Poziom 9  
    Witam,

Również mam problem z kartą Nvidii, mianowicie Quadro FX 2500M (jest to to samo, co karta GeForce Go 7900 GTX). Kartę kupiłem z używanym lapkiem Della jakiś czas temu w Anglii (jako refurbished) i wysyłałem ją dwukrotnie na gwarancji z powodu wadliwej grafiki (krzaki, szary ekran, czyli standard). Panowie w ramach gwarancji prawdopodobnie wygrzewali tylko kartę, ponieważ problem powracał. Dałem ciała, ponieważ powinienem był zażądać wymiany na inny model lub kartę, ale gwarancja się skończyła i niewiele mogę. Chciałem zapytać, czy wymiana BGA na tej karcie ma sens. Na portalach aukcyjnych można znaleźć układy do tej karty (różne odmiany G71M - i tu drugie pytanie - czy układ z powiedzmy 7950 GTX "da radę"?), jednak są to jedynie roczniki 2006 i 2007, a cenowo i tak nie wygląda to zbyt różowo.

Dzięki z góry za odpowiedzi.
    bercikzb
    Poziom 20  
    Witam
    Powiedzcie czy jest sens kupować do laptopa NVIDIA 8600M GT z chipem G86-770-A2 za 400 zł? Od siebie dodam że znalazłem sposób na naprawę grafiki w laptopie bez piekarnika.Mój HD 2400 zaczął kozaczyć i pokazywać paski na ekranie.Zaproponowałem mu trochę luzu (delikatnie popuściłem śrubki od chłodzenia tak 1/4 obrotu).Poszedł na układ ,działa już tydzień podczas gdy wcześniej ledwo jak zobaczyłem pulpit zobaczyłem również ciapki.
    Vogelek23
    Poziom 34  
    bercikzb napisał:
    Powiedzcie czy jest sens kupować do laptopa NVIDIA 8600M GT z chipem G86-770-A2 za 400 zł?

G86-770-A2 to 8600M GS, a nie GT.

bercikzb napisał:
    Od siebie dodam że znalazłem sposób na naprawę (...) delikatnie popuściłem śrubki od chłodzenia tak 1/4 obrotu (...) działa już tydzień

Na Twoim miejscu wstydziłbym się nazwać to "sposobem na naprawę". Ot, zwykła partanina.
    bercikzb
    Poziom 20  
    No tak ale przedtem działa max 3-4 min a teraz już prawie dwa tygodnie (12 dni).Czemu tak się stało ? Widzę ,że mój przedmówca zna się na rzeczy więc proszę o odpowiedź
    Vogelek23
    Poziom 34  
    Gdybyś uważniej czytał forum, wiedziałbyś, że niektóre chipsety potrafią działać nawet kilka miesięcy po podobnych "domowych" zabiegach.
    Nie oznacza to jednak, że usterka została usunięta (naprawiona).

W przypadku ATi HD2400 wymagany jest przynajmniej reballing chipsetu, aby można było mówić o skutecznej naprawie (czasem jednak konieczna jest jego wymiana).
    muczo
    Poziom 16  
    Witam
    Co do AMD ATI to od razu mam zimne poty jak widzę taką grafikę np IGP .
    Badziewie straszne i nie jest wolne od wad tak samo jak w przypadku nvidia.
    Tak ,że układy ATI też są wadliwe a w dodatku układ kulek często nie pozwala na reball na uniwersalnym sicie.
    Ostatnio rebalowałem układ ATI HD3450 216-0707011 po reballingu laptop uruchomił się 4 razy po czym znowu wywalił błąd układu grafiki (4 mignięcia diodą caps lock laptop hp dv 7).
    Osobiście wolę naprawiać Nvidię niż sprzęt oparty o układy AMD.
    Rozpylacz
    Poziom 10  
    kamil198405 napisał:
    Jedyną skuteczną naprawą tego laptopa jest wymiana karty na radeona np 2400 który owszem jest mniej wydajny ale mniej awaryjny. Karta działa na 100% wyciągałem ostatnio taką z acera i chodzi bezproblemowo, wystarczy dokonać przeróbki małej w niektórych modelach polegającej na wy-lutowaniu dwóch kondensatorów filtrujących na zasilaniu grafiki ponieważ nie da się z nimi zamontować karty

Mam pytanie do kolegi czy można ten układ wylutować z karty ze stacjonarnego ewentualnie z dedykowanej do laptopa?
    W jakich modelach i które kondensatory trzeba wylutować?
    Jakie układy grafiki mogę jeszcze wlutować do mojego laptopa?

Oto dane dv 9825nr karta nvidia 8600m gs 512ramu

Dałem go do wymiany układu w Szczecinie do pewnego serwisu na ulicy marszałka P;],którego nie polecam (taki durzy cw właściciel jak ktoś był i widział to wie) twierdzili ze wymienili mi w czerwcu układ na nowy (3 tygodnie trwało)bez wady po 2009 jak sie okazuje po utopieniu 450zl bo niby koszt 490zl układ padł po 3miesiącach. Nie wgłębiałem się w temat bo nie miałem czasu. Okazało się teraz że jest to układ 0806A2. g86-770-A2. A to te wadliwe mniemam jeszcze tak wynika z kodu. Nie wiem jaki był poprzedni ale chulał od kwietnia 2008 do maja 2011. Po naprawie nie był już klejony jak pozostałe układy takim czerwonym bordowym klejem. Moze szkoda bo by dłużej działało. Pasta tania a gumki przewodzące ciepło z pamieci i czegos tam jeszcze były tłuste.

Mam pytanie czy opłaca sie coś robić w tym lapie? Grzanie?Reabaling? Nowy układ jak tak to gdzie aby nie za 650zl + 200zl robota ;] W swoim zakresie mogę zrobić grzanie i mysle aby potem oblać uklad po bokach epoksydowym do bga.
    Czy lepiej znów rebaling i wtedy klej albo jakis plastik w koło ; p od biedy może też dam rade.
    Moge jakims sposobem stwierdzic czy kulki ołowiowe czy noPB po serwisowym rebalingu?

Szkoda że na forum jest dezinformacja co do sprzętu lutownic hotairów podgrzewaczy fluksów i przeprowadzania samego procesu naszczescie można wyłowić perełki po paru dniach czytania.

Kolesia w serwisie spytałem jak je lutują czy podczerwienią a on że ultradzwiękami ; p
    limerro
    Poziom 13  
    Anonymous napisał:
    Zasady są proste - nVidia nie sprzedaje poprawionych serii układów na wolny rynek, bo nie może. Zabraniają jej tego umowy z producentami laptopów.Ale część układów "wypływa" - czy to z nVidii, czy z serwisów autoryzowanych, które dostają te układy wprost z nVidii - tego nie wiem i wiedzieć nie chcę.

Pewnie, że nie może ponieważ to "fabless" a produkcją zajmuje się TSMC. Na marginesie swego czasu nVidia zleciała jednemu z naukowców/pracowników publikację (m.in. chip underfill). Ma to sens na ustaleń opisanych na stronach Semiaccurate. Cała sprawa owiana tajemnicą, bo każde potwierdzenie tego co wszyscy wiemy spotkałoby się ze zbiorowymi pozwami w USA.

Jak wyciekła cześć chipów? Chińskie firmy robią zapasy części elektronicznych i podejrzewam, że zakupili tak duże ilości legalnie. Chyba, że nVidia/TSMC opchnęły im buble lub końcówki serii, które mieli na stanie. Trochę tylko dziwi, że firma tak biernie przypatruje się na obrót podrabianym towarem. No, ale pamiętajmy, że CEO ma chińską duszyczkę i sam zaczynał od zbijania kasy na badziewiastych kartach TNT2, których jakość obrazu nie podlegała żadnej kontroli. Na tle kanadyjskiej konkurencji, która produkowała sama referencyjne karty przez b. długi czas lub skrupulatnie dobierała sobie klientów stawiając na jakość różnica spora. Nie bez znaczenia jest ogromna popularność chipów nVidii - w każdym z takich przetargów cena ma tu kluczowe znaczenie. Najłatwiej ciąć tam, gdzie nie widać, czyli konstrukcja chipu (produkcja).

Na szczęście przynajmniej HP nie dało się do końca zwariować - w biznesowym sprzęcie HP np. serii ProBook od dłuższego czasu dominuje Intel oraz AMD (ATi). W przypadku Elitebook klient wciąż ma wybór między AMD (ATi) oraz nVidia (inna sprawa, że karta grafiki jest wymienna - slot MXM).

To co możemy zrobić jako konsumenci to wyciągnąć z tego wnioski i nie powtarzać tego samego błędu olewając laptopy z GPU nVidia. Szczególnie, że seria GF8400/8600 nie była jedyną z problemami. Z biuletynów Apple można wydedukować, że doszło już do rodziny GF330GT. Nie zdziwię się, jeżeli za 2-3 lata podobny komunikat i program napraw będzie dotyczył GF650M, czyli popularnego "Keplera".

Dużo bezpieczniej zakupić laptopa:
    a) ze zintegrowaną grafiką Intela, która prezentuje coraz lepsza wydajność (w przypadku platformy Haswell już będzie można poszaleć)
    b) z karta grafki AMD (ATi)
    c) jeżeli, już decydujemy się na GPU nVidia to sprzęt ze slotem MXM (niestety wszelakie ultrabooki i "cieniasy" odpadają)

Generalnie ciężko mi uwierzyć w teorię, że TSMC dla nVidii wciąż produkuje dużą część z tych układów, które czasami widać na aukcjach np. G84-602-A2.

To co smuci, że dużo serwisów wykorzystuje zaistniałą sytuację. Nawet w przypadku tych rzekomo zalecanych pojęcie uczciwości i solidności bywa płynne. Choćby zwrot uszkodzonych części powinien być więcej, niż oczywisty a nie jest! Krótka gwarancja na naprawy też sporo mówi o jakości układów.

Na mojego nosa każdy serwis preferuje dane "sprawdzone" układy. Trudno tu jednak wysnuć jakieś wspólne wnioski, ponieważ każdy poleca co innego. Część z serwisów korzystając z szumu informacyjnego wokół chipów nawet nie informuje o szczegółach danego układu pomijając: klasę układu, szynę danych (o dziwo zależną czasami od samej daty produkcji układu), ilości VRAM itd. Stąd często wynikają różnice cenowe i uczulam na to potencjalnych klientów.