Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indesit WITL 125 błąd F02

03 Lut 2011 13:07 4672 2
 • Poziom 10  
  Witam,
  W pralce Indesit WITL 125 mam następujący objaw. Po włączeniu pralka pobiera wodę, zakręci bębnem, chwila przerwy, ponownie zakręci bębnem, wypompowywuje wodę, a potem wyświetla błąd F02 (mruga zielona kontrolka, trzecia od lewej pod ikoną żelazka - łatwiejsze prasowanie i czerwona od blokady drzwi). Po wypompowaniu wody słychać, że działa jeszcze pompa przez dłuższy czas (ok. 10min) i się wyłącza. Kontrolki cały czas mrugają.
  Płytkę sterownika przelutowałem (by wyeliminować ew. zimne luty), zapobiegawczo wymieniłem na nowy triak silnika (wstawiłem BTA16 600CW) i triak Q9, bo rok temu miałem usterkę w postaci uszkodzonego triaka silnika i wtedy był błąd F01. Przeczyściłem złącza tylko na płytce modułu.
  Pralka niestety dalej jest niesprawna i zachowuje się tak samo jak wyżej (błąd F02).

  Proszę o podpowiedzi odnośnie tej usterki i z góry za wszystkie dzięki.
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  1.Check tachometric winding on motor; the resistance must be between 115 and 170 Ohm.
  2.Check the efficiency of contacts on board connector and the motor.
  3.Replace the motor.
 • Poziom 10  
  Ogólnie stwierdzam, że elektryka w Indesicie jest kiepsko wykonana. :-( Złącza w kostce, wsuwki, itp. po pewnym okresie czasu wymagają przeczyszczenia, podoginania, gdyż niemalże same wypadają, rozłączają się.
  W swoim Indesit WITL 125 EU poprawiłem złącze (kostkę) przy silniku (przeczyściłem i podoginałem kontakty), a także poprawiłem wsuwki od szczotek silnika, które były bardzo luźne (jedna praktycznie wysunęłą się sama jak ją dotknąłem).
  Z kolei na płytce modułu elektronicznego znalazłem spalony rezystor SMD o wartości 1kΩ, który jest opisany w poście poniżej:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1352822.html
  U mnie był uszkodzony tylko ten 1kΩ.
  Prawdopodobną przyczyną uszkodzenia tego rezystora było złe połączenie elektryczne w kostce przy silniku i/lub przy szczotkach silnika.
  Zachowanie pralki podczas działania z tą usterką było identyczne na każdym programie piorącym i wyglądało mniej więcej tak:
  - pobierała wodę,
  - 2 x przekręciła bębnem, ale bęben od razu wchodził na wysokie obroty (przy poprawnej pracy pralka w tym momencie kręci bębnem, ale z o wiele mniejszymi obrotami),
  - wypompowała wodę,
  - pojawił się błąd F02 (jedynie na programie samego wypompowania wody, bez odwirowania, pralka działała do końca poprawnie, ale to oczywiste i podaję to tylko informacyjnie, bo to sprawdziłem).
  Po renowacji wyżej opisanych połączeń i wymianie uszkodzonego rezystora pralka działa bez zastrzeżeń. Zamykam temat.