Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ oparty na tranzystorze Mosfet

03 Lut 2011 13:36 2984 11
  • Poziom 22  
    Witam kolegów.
    Mam problem muszę skopiować pewien układ sterujący pracą silnika. Niestety nie jestem zaawansowanym elektronikiem a informatykiem. Moja wiedza elektroniczna ogranicza się do tego, czego nauczyłem się na zajęciach z fizyki. Zrobiłem schemat tego układu, ale niestety mam problem z zidentyfikowaniem niektórych elementów tak, aby je kupić. Zaznaczę, że prawie wszystkie części tego układu to SMD. Dlatego taki problem. Układ zasilany jest baterią 9, 6 V. Jeżeli w wypowiedzi zawarłem za mało informacji proszę pytać, a ja postaram się udzielić odpowiedzi.

Proszę o pomoc w przejrzeniu tego schematu czy nie ma błędu i poprawnym zidentyfikowaniu części. Lub dobraniu zamienników, które dostanę na polskim rynku.

Oto schemat czerwonymi cyframi oznaczyłem kolejne elementy zgodnie z listą poniżej. A czarnymi podałem informacje zawarte na konkretnych częściach za wyjątkiem rezystorów, które nazwałem „R”.

1 – ECE RB600 50AT – Wydaje mi się, że to bezpiecznik polimerowy 50A. Ale nie jestem pewien nigdzie nie znalazłem w sklepach elementu o takim oznaczeniu.
    2 – Tranzystor MOSFET – Tu sprawa prosta łatwo zidentyfikować po oznaczeniu.
    3 – Rezystor SMD – Oznaczony jest 101 wiec wnioskuję, że ma wartość 100Ω. I tak wskazuje miernik
    4 – Rezystor SMD – Oznaczony 171, wnioskowałbym, że ma wartość 130Ω. Ale miernik miał jakieś inne wskazania, prawdopodobnie, dlatego iż mierzyłem nie w układzie a nie po odlutowaniu.
    5 – Rezystor SMD – Oznaczony 1502, a wskazanie miernika miał 138kΩ.
    6 – Dioda - Tu mam wielki problem, element SMD bez oznaczeń ma narysowaną tak jak b strzałkę, dlatego wnioskuję, że to dioda, ale pewności nie mam. Z budowy układu tez wydaje mi się, że w tym miejscu powinna być dioda.
    7 – 24CA – Nie ma zielonego pojęcia, co to jest. Wygląda na kondensator SMD. Czarny prostokącik z oznaczeniami 24CA.
    8 – 106 20V – Też mi się wydaje, że to kondensator o wartościach 106µF 20V.

Tak jak wcześniej powiedziałem prosiłbym o pomoc w identyfikacji części. I sprawdzenie poprawności układu. Ewentualnie jakieś poprawki modyfikacje itp.

[M]
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 34  
    Ogólnie jest tak.
    Rezystory smd jak i kondensatory elektrolityczne znakuje się tak.
    Pierwsze dwie lub trzy cyfry z zależności od tolerancji rezystora oznaczają wartość a ostatnie mnożnik. Mnożnik można interpretować albo jako ilość zer które trzeba dopisać za wartością rezystora i wtedy wartość mamy wyrażoną w omach lub jako potęgę do której trzeba podnieśc liczbę 10. Na przykład 564 oznacza wartość rezystora 560 kiloom a 3001 oznacza 3kiloom.
    W przypadku kondensatorów jednostką jest 1pF.
    Na kondensatorach ceramicznych niestety nie stosuje się oznaczeń.
    Twoje odczyty oznaczeń rezystorów są chyba błędne bo wartości które z nich wychodzą raczej nie występują w przyrodzie a tym bardziej nie stosuje się takich wartości w takim układzie.
    Bezpieczniki polimerowe chyba też nie występują w takich wartościach.
    Gdybyś dał zdjęcie oryginału to ktoś łatwiej by ci udzielił pomocy.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 22  
    Zdjęcia, niestety nie zrobię ich w bardzo dobrej, jakości bo nie posiadam tak dobrego aparatu, aby fotografować SMD, ale coś tam wyszło.

Na pierwszym zdjęciu opisałem, co widać z rysunkami elementów. Dodatkowo daje inne zdjęcia dla ułatwienia identyfikacji. Na ostatnim widać "Bezpiecznik polimerowy", o ile to jest bezpiecznik.

Układ oparty na tranzystorze Mosfet Układ oparty na tranzystorze Mosfet Układ oparty na tranzystorze Mosfet Układ oparty na tranzystorze Mosfet Układ oparty na tranzystorze Mosfet Układ oparty na tranzystorze Mosfet Układ oparty na tranzystorze Mosfet Układ oparty na tranzystorze Mosfet
  • Poziom 39  
    Witam
    2- tranzystor MOSFET IRF5210S
    3- rezystor (101) 100Ω
    4- rezystor (171) 170Ω
    5- rezystor (1502) 15k
    8- (106 20V0 kondensator 10µF/20V
    Tyle rozszyfrowałem.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Bezpiecznik ze zdjęcia to bezpiecznik polimerowy 6A 50V a rezystor jest nie 170 tylko 270 Ohm i to większej mocy. Dioda 24CA to dioda zabezpieczająca na 24V - to chyba to samo co SMAJ 24CA.
  • Poziom 22  
    2- tranzystor MOSFET IRF5210S
    3- rezystor (101) 100Ω
    4- rezystor (171) 270Ω większej mocy
    5- rezystor (1502) 15k
    7- dioda zabezpieczająca na 24V
    8- (106 20V0 kondensator 10µF/20V

Tyle mamy

Została:
    1 - Bezpiecznik polimerowy 6A 50V - 6A to trochę mało jak na ten układ. Płynący prąd ma natężenie około 40A.
    6 - Dioda.

Jak ktoś wie cokolwiek proszę o dalszą pomoc.
  • Poziom 34  
    Skąd wiesz, że prąd ma natężenie 40A. Ciągły czy impulsowy.
    Z czego to jest zasilane, i jakie są przekroje kabli zasilających.
    Coś mi się nie widzi aby przez jeden bezpiecznik płynął prąd 20A przy takich cienkich wyprowadzeniach bezpiecznika.
    Z dany do których udało mi się dotrzeć wynika, że mają one wartość nominalną 6A.
    Co do diody to trudno powiedzieć. Ja nie widziałem jeszcze diody w takiej obudowie która wygląda jak rezystor. Zazwyczaj diody są albo w obudowie szklanej albo plastykowej.
  • Poziom 22  
    Zasilane jest prądem stałym z akumulatora 9,6 3800mAh, lub 10,8 3000mAh w zależności od tego jaką chcę uzyskać szybkość pracy silnika. Przewody to modelarski przewody silikonowe o przekroju miedzi 2mm.

Nie mówię że nie macie racji co do tego bezpiecznika, mnie zastanowił tylko fakt ,że ja używałem złączy (akumulator-układ) o maksymalnym natężeniu 20A to sie styki złączy paliły, dopiero zastosowanie złączy do 40A pomogło choć i teraz po jakimś czasie się nadpalają.

Co do tej niby diody, ta ja zakładam, że to dioda tylko dlatego, że jak patrzę na schemat układu to wydaje mi sie, że w tym miejscu musi być dioda.
  • Poziom 34  
    Gdyby silnik pobierał te 40A to przy tych pojemnościach akumulatorów to przy pracy ciągłej silnika prądu wystarczyłoby teoretycznie na mniej niż 6 minut pracy a w praktyce jeszcze mniej.
    Jeśli masz miernik z funkcją testu diody to nawet jeśli jest ona wlutowana to możesz ją sprawdzić. W kierunku przewodzenia miernik będzie wskazywał spadek napięcia charakterystyczny dla diody.

Druga sprawa. Czy tranzystory które masz na twoim schemacie rozkład końcówek mają narysowany tak jak patrzysz na nie czy też inaczej ?
    Bo jeśli tak jak patrzysz na nie to cały schemat jest błędny. Gdy tak jest to od lewej mamy kolejno G D S a że tranzystor ma kanał P to połączenie jest nieprawidłowe.
  • Poziom 22  
    Silnik pracuje krótkimi seriami po parę sekund, a jak by zaczął pracować ciągle to rzeczywiście na takim akumulatorze popracował by 10 min max.

Jak będę w domu to jeszcze raz sprawdzę poprawność narysowanego schematu. Ale z tego co pamiętam rysowałem tak jak się patrzy czyli kolejno G D S zaczynając od lewej. Tyle że w pierwszym nóżka D jest odcięta. Za to radiator tranzystora jest przylutowany bezpośrednio do minusa.
  • Poziom 34  
    Nóżka jest obcięta bo to jest obudowa smd. Funkcję tej nóżki pełni radiator który jest połączony z drenem. W przewlekanej obudowie TO-220 dren tak samo jest połączony z radiatorem.
  • Poziom 22  
    No to w takim razie cały układ jest poprawnie narysowany. Sprawdziłem jeszcze raz i wyszło mi to samo.