Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MICROCHIP - dostępność układów - terminy produkcji

dondu 03 Lut 2011 15:50 3260 16
  • #1 03 Lut 2011 15:50
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Mam pytanie do osób które od dłuższego czasu wykorzystują w swoich produktach układy Microchip-a.

Do mojego projektu wybrałem jakiś układ niech to będzie na przykład: PIC18F25K22-E/ML. Załóżmy, że u lokalnych dystrybutorów (lokalni czyli dla mnie Europa) nie ma tego układu. Sprawdzam na stronie MicrochipDirect.com, a tam informacja, że dostępność dopiero w połowie kwietnia:
    http://www.microchipdirect.com/ProductSearch.aspx?keywords=PIC18F25K22-E/ML

Dla swej wiedzy sprawdziłem różne układy i terminy są nawet 4 miesięczne. Oczywiście biorę pod uwagę zakup większej partii, ale 4 miesiące to na tyle długo, że może nie wystarczyć, a z drugiej strony nie chcę kupować przesadnie dużo.

Biorę także pod uwagę, że mogę zastosować w sumie 3 inne układy w zamian wybranego (po analizie datasheet), ale z tego co widzę, ich także nie ma na rynku aktualnie.

Pytanie:
    Jaka jest praktyka z ciągłością dostaw układów Microchip-a i jak sobie z tym problemem radzić?

0 16
  • #2 03 Lut 2011 17:04
    megao
    Poziom 23  

Wygląda na to, że sytuacja staje się podobna do ATMELA. Cały ten niby kryzys spowodował, że na rynek konsumencki trafia mniej elementów ponieważ większość wykupują duzi producenci, stąd też wysokie ceny mikrokontrolerów.

Ciężko będzie sobie z tym radzić. Pozostaje kupować więcej na zapas ;)

0
  • #4 03 Lut 2011 19:19
    JarekC
    Poziom 27  

Witam,

Wybrany uP PIC18F25K22-E/ML) jest układem przeznaczonym na rozszerzony zakres temperatur (-40 do +125).
    Takie układy są zawsze trudniej dostępne i większość firm katalogowych nie ma ich w ofercie lub sprowadza na zamówienie.
    Już układ na zakres -40 do +85 czyli PIC18FK22-I/ML jest dostępny od reki.

Pozdrawiam
    JarekC

0
  • #5 03 Lut 2011 20:39
    dondu

JarekC napisał:
    Wybrany uP PIC18F25K22-E/ML) jest układem ...

Napisałem, że to przykład, inne standardowe układy też są niedostępne.
    http://www.microchipdirect.com/ProductSearch.aspx?keywords=PIC18F25K22-I/ML
    http://www.microchipdirect.com/ProductSearch.aspx?keywords=PIC18F46K20-I/PT
    http://www.microchipdirect.com/ProductSearch.aspx?keywords=PIC18F44K22T-I/ML

Dodano po 27 [minuty]:

Czy tak jest zawsze, czy to jakieś nowe zjawisko?

0
  • #6 03 Lut 2011 20:51
    sulfur
    Poziom 24  

To jest nowe zjawisko, ale należy zacząć się przyzwyczajać.

0
  • #7 03 Lut 2011 21:04
    JarekC
    Poziom 27  

Układ PIC18F25K22-I/ML jest dostępny u jednego z globalnych dystrybutorów C18F25K22-I/ML, na stanie ponad 7000 sztuk.

Pozdrawiam
    JarekC

0
  • #8 03 Lut 2011 22:24
    dondu

sulfur napisał:
    To jest nowe zjawisko, ale należy zacząć się przyzwyczajać.

No to niedobrze :(

0
  • #9 04 Lut 2011 07:36
    dondu

JarekC napisał:
    ... u jednego z globalnych dystrybutorów ...

Którego?

0
  • #11 04 Lut 2011 09:27
    dondu

A dlaczego zakładasz, że znam tę stronę?
    Ty znasz już wszystkie? Gratuluję!

Dzięki tej stronie potwierdziła się moja obawa, że układu który szukam nigdzie nie ma.

0
  • #12 04 Lut 2011 10:02
    JarekC
    Poziom 27  

Witam,

Jeżeli zamierzasz produkować urządzenie na większą skalę niż kilka sztuk i stosujesz elementy mniej typowe to nie licz na to że pójdziesz do sklepiku za rogiem i kupisz wszystkie potrzebne elementy.

Elementy w 99% przypadków da się kupić pozostaje tylko kwestia ceny i ryzyka w przypadku zakupów z Chin.

FindChips to jedna z podstawowych stron do poszukiwania elementów, więc dziwię się że jej nie znasz chyba że dopiero zaczynasz działalność w tej branży.

Poza tym zdecyduj się czego szukasz:
    PIC18FK22-I/ML dostępny FutureElectronics ponad 7000 sztuk, przedstawicielstwo w Polsce
    PIC18F46K20-I/PT dostępny w Farnell ponad 700 sztuk, przedstawicielstwo w Polsce

Pozdrawiam
    JarekC

0
  • #13 04 Lut 2011 10:40
    dondu

Dziękując za podanie adresu zwracam jednak uwagę abyś dokładniej czytał co piszę w szczególności to co podkreśliłem i jakich słów używam:

dondu napisał:
    Do mojego projektu wybrałem jakiś układ niech to będzie na przykład: PIC18F25K22-E/ML. Załóżmy, że ....

Nie ma znaczenia, które układy będę potrzebował, skoro są braki w wielu asortymentach. Układu którego aktualnie poszukuję nie ma nigdzie co findchips.com jedynie potwierdził. Są tylko wersje RSL czyli o pogorszonych parametrach, które akurat dla mnie są bardzo istotne.

Skoro pytam o takie sprawy jak ciągłość produkcji to znaczy, że do doświadczonych w tym zakresie nie należę. Gdybym należał, to nie zadawał bym takiego pytania. Więc jednak jest możliwe, aby ktoś nie znał tak oczywistych dla zaawansowanych wiadomości jak wiedza, że istnieje taki serwis jak ten, który podałeś. Tak, przygotowuję się do produkcji i rozpoznaję wszystko, co może wpłynąć na mój projekt w tym także ciągłość dostaw i problemy z tym związane. Jeżeli inni tego nie robią to ich sprawa.

Na przyszłość miej wzgląd na to, że jeżeli ktoś pyta to niekoniecznie jest to leń, który nie dołożył starań, i albo udziel odpowiedzi bez zbędnych uszczypliwości, albo nie pisz wcale.

0
  • #14 04 Lut 2011 11:29
    JarekC
    Poziom 27  

Witam,

Nikt ci nie zapewni ciągłości dostaw. Jeżeli nie kupujesz w tysiącach a raczej setkach tysięcy to jesteś na końcu "łańcuszka" i możesz liczyć tylko na to co pozostanie na rynku.
    Jeżeli jesteś "większym" klientem to możesz spróbować podpisać umowę z dystrybutorem, który kupi większa ilość i będzie ci sprzedawał w partiach.
    Nie podajesz jakie ilości cię interesują więc nie licz na szczegółową odpowiedź.

Jeżeli dobrze pamiętam to ostatnio firma Nissan musiała zamknąć fabrykę na 3 dni bo brakło sterowników bazujących na chipach Freescale.

Ponieważ wybrałeś układ na zakres -40 +125 to można spodziewać się że jest to urządzenie pracujące w warunkach przemysłowych a więc pewnie nie tanie.
    Układy na rozszerzone zakresy temperatur zawsze będą trudno dostępne.
    Koszt uP stanowi pewnie niewielki procent kosztu urządzenia więc musisz podjąć decyzję czy zrobić sobie zapas magazynowy kosztem zamrożenia pieniędzy czy
    ryzykujesz opóźnienie dostawy urządzenia do klienta.

Poniżej masz krótki raport o dostępności MCU na rynku. Podane przez ciebie terminy wcale nie są takie długie.
    MICROCHIP - dostępność układów - terminy produkcji
    Pozdrawiam
    JarekC

PS. Trochę więcej luzu :-)

0
  • #15 04 Lut 2011 11:45
    dondu

JarekC napisał:
    Trochę więcej luzu :-)

Masz rację, więcej luzu :)

JarekC napisał:
    Nikt ci nie zapewni ciągłości dostaw...

Zasady są oczywiste.

JarekC napisał:
    Ponieważ wybrałeś układ na zakres -40 +125 ...

Ty nadal swoje :D To był tylko przykład, podałem także inne których także nie ma. Zostawmy już ten temat.

JarekC napisał:
    Poniżej masz krótki raport o dostępności MCU na rynku. Podane przez ciebie terminy wcale nie są takie długie.

Hmm, tym lepiej że zadałem ten temat bo upewniam się, że muszę się na to przygotować. Chyba będzie to oznaczać, że muszę zaprojektować układy na chipach dwóch różnych producentów. Szkoda bo Microchip bardzo mi pasuje z powodu ceny i nanoWatt. Albo trzeba będzie kupować spory zapas.

Dodano po 7 [minuty]:

A tutaj pełny RAPORT który przytoczyłeś.

0
  • #16 04 Lut 2011 12:05
    JarekC
    Poziom 27  

Podwójny projekt chyba nie jest najlepszym rozwiązaniem.
    Konieczność wykonywania podwójnych badań, możliwość popełnienia różnych błędów , konieczność magazynowania dwóch układów dla serwisu itp.

Sam nie stosuję układów Microchipa (nie lubię ich architektury) ale Microchip jest znany z tego, że raczej rzadko wycofuje układy z produkcji i są dostępne nawet te najstarsze.
    Tak, że wybór Microchipa nie jest najgorszy.

Niestety czasy 80C51 gdzie układy różnych producentów były kompatybilne już minęły
    i każdy producent stara się uzależnić klienta. Nawet ARMy od różnych producentów mają tak różne peryferia i pinologię, że trudno mówić o prostej kompatybilności.

Pozdrawiam
    JarekC

0
  • #17 04 Lut 2011 12:13
    dondu

Podwójny projekt to znaczny kłopot, ale już kiedyś miałem w ręku to samo urządzenie, w dwóch wersjach elektroniki (nie pamiętam co to było). Może to także był problem braków w zaopatrzeniu.

W moim przypadku zamiennikami mogą być jedynie 3 inne układy Microchipa. Zobaczymy jak się projekt potoczy. Za rok będę bogatszy o doświadczenia z produkcji, ale wiedza o problemach, już teraz pozwoli mi na w miarę rozsądne przygotowanie się do tego.

0