Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

trudny wybór elektryk czy monter elektronik?

03 Lut 2011 20:00 3443 8
 • Poziom 8  
  Witam!
  Jestem w 3 gimnazjum i jak wadomo staję przed trudnym wyborem. Zastanawiam się nad dwoma kierunkami tyle że bardziej interesuje się elektroniką tylko dradzają mi żebm szedł na elektryke bo tam łatwiej o prace. A czy aż tak trudno znaleść prace jako monter-elektronik? Oczywiści nie zamierzam całe życie mieć zawód montera, tylko zrobić jeszcze technikum wieczorowe bo w moim powecie niestety nie ma technium o profilu elektrycznym i elektronicznym. Dodam że doradca zawodowy proponował mi żebym szedł tam gdzie się czuje iść i się tym interesuje czyli naelektronika, a o prace mam sięmartwić po szkole, więc do jakiej mógłbym iść pracy zaraz po szkole. Dodam że na dobry początek mogła by mi odpowiadac praca w media expert, ale tylko na początek.
  Pozdrawiam!
 • Poziom 37  
  Cannavaro152 napisał:
  (...) bo w moim powecie niestety nie ma technium o profilu elektrycznym i elektronicznym.(...)


  Np. TME w Gdańsku, TŁ w Gdańsku.
 • Poziom 8  
  no tak tylko że z Kościerzyny do Gdańska mam ok 60km i jest to zbyt daleko, dla tego myśle o tego typu technikum po szkole zawodowej.
 • Poziom 10  
  jestem w 2 klasie technikum elektronicznym i nie żałuję wyboru
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  V541 napisał:

  Ciekawie (przynajmniej na papierze) wyglądają też połączenia w wykształceniu: np. technik elektryk + inżynier elektronik.


  Ee tam, ciekawie to wygląda zestawienie takie (pośród znajomych):
  technik gastronomii + inżynier elektronik albo
  technik budowlany + magister geolog albo
  technik ogrodnictwa + inżynier informatyk.

  Co ciekawe, żaden z nich nie miał dylematu do jakiego technikum iść i na jakie studia się wybrać po technikum;)

  Pozdrawiam :)
 • Poziom 11  
  Elektronika i elektryka oba zawody maja jakieś plusy i minusy.
  Gdy jesteś młody plusem elektroniki jest łatwiejszy dostęp -czyli tańsze części, podzespoły, możliwość zabawy w elektronikę bez kłód pod nogi.
  Mój kolega pasjonat elektroniki mając 15 lat zbudował działające radio w pudełku po zapałkach (słupowej stacji trafo lub złącza kablowego by nie zbudował bo za drogo i pozwoleń małolatom nie dają. bez uprawnień SEP E i pomiary, bez pełnych uprawnień budowlanych bez rejestrowania własnej firmy w Zakładzie Energetycznym) nie ma szans żeby stare trepy pozwoliły Ci coś konkretnego robić przed trzydziestką oprócz kucia bruzd w ścianach i montażu gniazdek.

  Plusem elektryki zawodowej jest to że gdy jesteś już stary doświadczony np. inspektor albo kierownik rejonu energetycznego lub budowy to masz władze nad młodymi, albo odbierzesz robotę młodego albo nie, podpiszesz się w dzienniku praktyk albo nie, dasz coś ciekawego do roboty albo dasz łopatę lub bruzdownice.

  Ogólnie zarobki w oby zawodach mogą być przyzwoite jak będziesz się tym interesował zagłębiał się w temat i to lubił, LUBIĆ zawód to bardzo ważne bo będziesz ze SWOIM zawodem po 8 lub 12h dziennie do 65 roku życia jak z żonką. Czy wybrał byś na żonę osobę którą nie lubisz, która cię nie interesuje? Bo może posag będzie miała dobry albo i nie.
  Oczywiście zawód można zmienić jak i żonę ;-) tylko straconych lat wtedy szkoda.
 • Poziom 14  
  Trzeba iść na to co się naprawdę lubi i potrafi robić. Nie dlatego ,że ten zawód jest lepiej płatny itp. Wtedy to zbytnio nie ma sensu jeśli do czegoś nie ciągnie...