Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proszę o poradę co to za urządzenie

Hargenn 03 Feb 2011 20:35 3737 3
Computer Controls
 • #1
  Hargenn
  Level 9  
  Witam

  Na zdjęciach przedstawiłem urządzenie które znalazłem przy radioodbiorniku UNITRA – śnieżka. Moim zdaniem jest to jakiś rodzaj anteny, ale do końca nie wiem gdzie podłączyć dwa czerwone kabelki a także co dać na wyjściu tego urządzenia.

  Pozdrawiam


  Proszę o poradę co to za urządzenie Proszę o poradę co to za urządzenie
 • Computer Controls
 • #2
  radio-service
  Level 35  
  Symetryzator ze zwrotnicą . Kiedyś takie stosowano w instalacjach AZART . Płaską wtyczkę podłączało się do gniazda UKF w odbiorniku , a kabelki do gniazda fal krótkich .
 • Computer Controls
 • #3
  kondensator
  Level 36  
  Na foto jest część wyposażenia abonenckiego do instalacji zbiorowej RTV (MATV) z lat PRL tzw. AZART. W założeniach były tam programy TVP1 i TVP2 (innych wtedy nie było, ew. na terenach przygranicznych jakiś dodatkowy z CCCP, GDR, CSRS), UKF-OIRT 65-74MHz i zakres radiofoniczny ("DSK" czyli D, Śr, Kr) ~0.15...26MHz. Zakresy radiowe były wzmacniane w odpowiednich wzmacniaczach pasmowych a TV wzmacniaczach kanałowych (często poprzedzonych dodatkowym modułem przemiany na inny kanał). Na masztach do systemu AZART były na szczycie tzw. "głowice DSK" czyli anteny prętowe z iskiernikiem. Ponieważ kultura techniczna w tych sprawach była niska zarówno u projektantów, instalatorów jak i użytkowników (lokatorów...) - system nie był rewelacyjny, a wykorzystanie utrudniało dodatkowo powszechne projektowanie odbiorników TV i UKF z symetrycznym wejściem antenowym, mała dostępność do kabli koncentrycznych (już nie mówiąc o dobrych - to akurat trwa do dziś...).
  W ramach wyposażenia abonenckiego przewidziane były osobne i różniące się budową "sznury abonenckie" dla radia i dla TV: we wtyczkach były różne filtry, a i długość przewodu do UKF musiała mieć konkretne długości - to wynikało z prymitywnego sposobu wydzielania energii z głównego pionu: nie przez sprzęgacze kierunkowe jak obecnie, lecz przez sprzęgacze oporowe i to nie ekranowane (co jeszcze bardziej ułatwiało wzajemne zakłócanie się odbiorników w różnych mieszkaniach na skutek odbić i promieniowania heterodyn).
  Na foto jest "strona przyodbiornikowa" radiowego sznura abonenckiego, gdzie sygnały 66-74MHz i 0.15-26MHz z kabla koncentrycznego były rozdzielane zwrotnicą, a dodatkowo sygnał UKF był przepuszczany przez symetryzator 75/300ohm dla podłączenia do odpowiedniego wejścia antenowego UKF (zaś w 99% odbiorników TV i UKF można było od razu zastosować wejście koncentryczne gdyż odpowiednie symetryzatory lub układy wejściowe były wewnątrz (!) - ale Norma mówiła o wejściu symetrycznym; później to zmieniono dla TV wraz z erą głowic zintegrowanych (wcześniej były oddzielne wejścia symetryczne dla VHF i UHF, wiele OTV było tylko VHF, trochę jak w CCCP gdzie były też oddzielne wejścia (i głowice) ale koncentryczne), jednak wejścia antenowe koncentryczne UKF były stosowane dopiero pod koniec PRL (i to w wersji odwrotnej niż w innych krajach czyli "żeńskie" jak w OTV a nie "męskie") a i to nie wszędzie - odbiorniki "stołowe" były z wejściem antenowym symetrycznym 300ohm...
  Aby było śmieszniej, te same odbiorniki miały wejście niesymetryczne na "antenę AM" czyli fale D/Śr/Kr choć wtyczka była płaska: jeden bolec to sygnał, a drugi masa - dlatego moduł który jest na foto powinien być tuż przy odbiorniku.
  W niektórych miejscach system AZART dział nadal (nawet zmodernizowany o dodatkowe kanały TV), choć w wielu przypadkach bez programów radiowych : mało kiedy zakupiono i zainstalowano (w dodatku poprawnie) wzmacniacz i antenę na nowy zakres UKF (87.5-108MHz), a już zakresami "AM" nikt się nie przejmował - wielu konserwatorów do dziś myśli że "to na szczycie to piorunochron", przeważnie anteny te są zdjęte, odłączone, uszkodzone.
  Tym niemniej jak gdzieś to ocalało w całości i sprawności - można wykorzystać, a do nawet więcej jak 100km od wschodniej granicy (po odpowiednim obróceniu anteny UKF-OIRT) można odbierać nadal programy w tym zakresie z Rosji, Białorusi i Ukrainy. Odbiór programów radiowych (zarówno D/S/K jak i UKF) powinien być wtedy znacznie lepszy niż na tzw. "antenach pokojowych", gdyż dodatkowo oprócz lepszej wysokości i nie tłumienia konstrukcją budynku mniejszy będzie wpływ zakłóceń od zasilaczy impulsowych, świetlówek, komputerów itd.
 • #4
  Hargenn
  Level 9  
  Dzięki za odpowiedz.