Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar energii elektrycznej - odczyty komputerowe

03 Lut 2011 21:16 8876 13
 • Poziom 11  
  Może ktoś ma wykonane lub potrafi doradzić jak przy pomocy komputera
  zapisać jakie były zużycia energii elektrycznej w poszczególnych godzinach.

  Posiadam licznik OR-3Y ORNO ma on wyjście impulsowe
  częstotliwość impulsów: 1000 imp/kWh

  Interesują mnie niedrogie gotowe rozwiązania , lub do wykonania.

  W programie LOGTEMP istnieje zakładka do tego typu pomiarów niestety nie opisano dokładnie jak ma być wykonane podłączenie wskazano jedynie na nie produkowany układ Dallas DS2423 Licznik
  Energy Consumption (kWh) with graphs Zużycie energii (kWh) z wykresami
  Pomiar energii elektrycznej - odczyty komputerowe
 • Poziom 11  
  To drogie rozwiązania z przejściem na M BUS miałem na myśli przeznaczenie do analiz domowych przy koszcie licznika 150zł
  znalazłem coś takiego
  Pomiar energii elektrycznej - odczyty komputerowe
  tylko gdzie taki układ kupić albo czym zastąpić
  i jeszcze coś takiego
  Pomiar energii elektrycznej - odczyty komputerowe
  niestety autor chyba nie wiedział gdzie to podpiąć i kazał doczytać innym o rs232
  cyt
  WYJ1 RS (podłączasz do któregoś z wyjść rs232) ustawiasz tak żeby było tam +12V, WYJ2 odwrotnie ( -12V ).
  A Wej do wej rs232 najlepiej takiego żeby samo zgłaszało przerwanie, to wtedy program będzie prosty jak drut Smile ale trza sobie dokładnie poczytać dokumentacje do rs232.
 • Specjalista elektryk
  Myślę, że jest mało prawdopodobne abyś w dziale "Elektryka Instalacje i Sieci" otrzymał w miarę konstruktywną odpowiedź. Ze strony elektrycznej masz wszystko co potrzeba czyli impulsy proporcjonalne do pobieranej energii, natomiast ich "zagospodarowanie" to już zadanie bardziej dla elektroników i informatyków. Szukaj więc porady w działach o takiej tematyce.
 • Poziom 24  
  Dokładnie, możesz to zrobić na wiele sposobów, np:
  - przez użycie licznika impulsów z wyjścia tego ORNO, z podtrzymaniem bateryjnym lub pamięcią nieulotną (pełniącego tę samą funkcję jak ten niedostępny scalak Dallas/Maxim) i co pewien odczyt danych zliczonych,
  - z użyciem mikroprocesora mierzącego czas, zliczającego impulsy z wyjścia impulsowego tego licznika OR-3Y ORNO i odczyt danych: zliczonych impulsów i stampla czasowego. To samo i o wiele więcej dają droższe (i archaiczne, jeśli chodzi o postęp techniczny :D) urządzenia dla liczników zwane koncentratorami,
  - użycie prostego PLC czy przekaźnika programowalnego zliczającego impulsy i odczytywanego przez komputer,
  - najprościej (i najdrożej, bo komp musi chodzić cały czas...) zliczając impulsy na komputerze poprzez odczyt zmiany stanu na pinie RS232 lub porcie drukarkowym, rozwiązanie całkowicie nieopłacalne do warunków domowych.
  Tyle, że te przykłady pewnie nie będą pasowały do programu jakim dysponujesz...
 • Poziom 11  
  Dziękuję za zainteresowanie
  Głównym celem urządzenia jest precyzyjne określenie zużycia w poszczególnych godzinach i dniach w skali 1 miesiąca. Potrzebne by to było do doboru taryfy energii elektrycznej G11 ,G12, G12e,G12W i ewentualnej zmiany tej taryfy w późniejszym okresie
  Mini serwer domowy na pentium3 600hz pracuje w domu 24/24 ma rs232 i lpt to nie jest problemem - nie wiem jak to praktycznie zrealizować ( podpiąć pod określone piny portu i co dalej- może to jest banalnie proste jednak nie potrafię tego wykonać i jak potem odczytać)
  Chodzi mi ot aby nie biegać co godzinę do licznika i spisywać stany które cyfrowo na liczniku są wyświetlane
 • Poziom 24  
  Idę po najprostszej drodze: więc jak i tak masz kompa włączonego, to można zrobić coś takiego:
  - zrobić układ, który będzie wprowadzał stan wyjścia impulsowego licznika do pinu portu COM lub LPT (zasilanie, dopasowanie poziomów napięć i izolacja galwaniczna).
  - napisać prosty program, który będzie zliczał zmiany stanu tego wejścia portu COM lub LPT. Dalej będzie sprawdzał, jaka jest aktualnie godzina, porównywał z tabelą taryfową i zwiększał odpowiednią zmienną (takie wirtualne liczydło licznika) powiązaną z taryfą, która jest w danej chwili.
  - jeśli dodatkowo będziesz w programie odmierzał jednakowe odcinku czasu (np. 15, 30 lub 60 min lub inne byle jednakowe) i w nich będziesz zliczał impulsy z licznika, to będziesz miał tzw. dane profilu obciążenia. Danymi wachlować można na różne sposoby.

  Przy takim rozwiązaniu praktycznie nie ponosisz dodatkowych kosztów:
  - kompa masz,
  - układ to kilka oporników, transoptor, mały zasilacz, wtyczka,
  - pozostaje sprawa software'u...
 • Poziom 11  
  :D Moja edukacja w programowaniu skończyła się na Fortran - komputery Riad(taśma z otworami) i Odra1300(karty z otworami). Elektrotechnika jak mam schemat to polutuje . Jak nie znajdę gotowego prostego do wykonania rozwiązania żonka dostanie kartkę i długopis , a i zegarek.
  Myślę że układ taki nie jedna osoba z tego forum by wykorzystała w praktyce. Dzięki takiemu licznikowi można by np mierzyć prędkość wiatru , widziałem opis urządzenia do mierzenia ilości opadów itp.
 • Poziom 10  
  Antoniusz_ napisał:
  ... Jak nie znajdę gotowego prostego do wykonania rozwiązania żonka dostanie kartkę i długopis , a i zegarek ...

  Jesli masz problem z programowaniem to moze :idea: aparat cyfrowy SLR np. canon 20D, odpowiedni program (wszystko widac na zalaczonym obrazku) gdzie ustawienia sa:

  :arrow: zdjecie co 15 min
  :arrow: 310 zdjec.

  Zonka razem z Toba w lozku a nie z dlugopisem ;)

  Pomiar energii elektrycznej - odczyty komputerowe
 • Poziom 31  
  Jak sam nic nie chcesz zrobić (analizator na jakimś mikrokontrolerze) ani inwestować w sprzęt (analizator sygnałów, licznik impulsów, licznik energii z kartą SD itp) to zgrywaj impulsy za pomocą wejścia analogowego karty dźwiękowej w komputerze. No ale potem na piechotę będziesz je musiał liczyć i analizować.
 • Poziom 11  
  Do jonex21
  rozwiązanie podobne stosowałem w pracy kamera + rejestrator z dyskiem ustawiona na wprost licznika . Odczyty tego były łatwe poprzez przewijanie filmu na którym był zarejestrowany zegar. Jest to jednak półśrodek.
  Do pittt
  Chcę zrobić tylko jak , kupić co ?
  Liczenie impulsów 1000/kWh ok 20kWh to 20000 imp nie byłoby proste

  Temat założono ponieważ koszt liczników energii el. z wyjściem impulsowy to aktualnie wydatek sto kilkadziesiąt zł kilka lat temu było dużo dużo więcej.
  Fabryczne koncentratory to urządzenia przemysłowe drogie dostosowane do odbioru sygnałów z wielu liczników. Zaprojektowanie takiego układu nie byłoby zbędnym gadżetem (migające diodki , choinki itp) ale praktycznym do wykorzystania urządzeniem przynoszącym realne korzyści finansowe użytkownikowi.
  Przy wydatkach rzędu 260zł miesięcznie zmniejszenie o 60zł daje w skali roku 720zł.
 • Poziom 31  
  Taki układ ma działać dokładnie tak jak prędkościomierz z licznikiem drogi.
  Poszukaj takich projektów na elce. Raptem jakiś AVR , wyświetlacz, kilka elementów i zasilacz. Będziesz miał wskazania bieżące i możesz zrobić jakąś rejestracje danych. Minimalnym wysiłkiem do liczenia mocy chwilowej (ale od pewnego minimum) i zużycia energii można by zaadoptować licznik rowerowy za kilkanaście złotych. Będzie licznik TOTAL, TRIP, zużycie MIN, MAX itp. :)
 • Poziom 11  
  Temat rozwiązano przy pomocy kolegi z tego forum adm221
  wykorzystano urządzenie z tego tematu
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...terownik+i+monitor+portu+rs232+komputera&sid=

  Sterownik i monitor portu RS232 komputera
  Dzięki uprzejmości kolegi został zmodyfikowany program na PC z tego wątku o auto zapis stanu liczników (4 wejścia ) w określonych przez użytkownika przedziałach czasowych , z możliwością przypisania przekładni ilości impulsów na jednostkę mierzonego medium.
  Dodatkowo rysuje wykresy , z możliwością wyboru jak ma wyglądać.
  Czyni to program na tyle uniwersalnym, że umożliwia pomiar i zapis zużycia w cyklach dobowych np wody, gazu , energii elektrycznej . Dodatkowo zapis stanów oraz zużycia w określonych godzinach można wyeksportować do pliku .xlsx
  https://obrazki.elektroda.pl/57_1279230340_thumb.jpg