Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa anteny CB do radia ALAN 109

Robo-technical 03 Lut 2011 23:02 10404 9
  • #1 03 Lut 2011 23:02
    Robo-technical
    Poziom 26  

Witam. Chciałbym zbudować antenę do swojego CB radia ALAN 109 firmy Midland.
    Szukałem na Google i na elektrodzie.pl ale niczego co by mnie interesowało nie znalazłem. Mieszkam w bloku na 1 piętrze i mam okno na ulicę wraz z balkonem. Za poręczą balkonu nie ma już żadnych elementów metalowych czyli Medium co mogło by zakłócać sygnał CB. Kupiłem badziewną antenę "FARUM 18-244 magnetyczna", która może co najwyżej pełnić rolę ozdoby a nie anteny:(
    Chciałbym trochu ją zmodyfikować lub nawet zbudować nową antenę od podstaw wykorzystując bebechy tego FARUM. Mam jeszcze pytanie, a mianowicie czy w antenie MUSI znajdować się kondensator (który elektrycznie ją skraca)? Jeśli tak to dlaczego i o jakiej pojemności (lub przedziale C). Jaki ma być cewka czyli ile tak na "oko" powinna mieć zwojów, jaki Φ drutu. Na chwilę obecną nie dorobiłem się jeszcze reflektometru ani oscyloskopu lub miernika w.cz.
    Czy to prawda że w przypadku podłączenia nie "dopasowanej" anteny można uszkodzić końcówkę mocy w.cz.?

Budowa anteny CB do radia ALAN 109

P.S. Bardzo proszę moderatorów o nieusuwanie mojego tematu, lub ewentualnie przeniesienie ich do właściwego działu.

0 9
  • #2 04 Lut 2011 07:36
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Robo-technical napisał:
    ... a mianowicie czy w antenie MUSI znajdować się kondensator (który elektrycznie ją skraca)?

Nie musi.
    Kondensator szeregowy jakby wydłuża a indukcyjność szeregowa - skraca.
    Cytat:
    Czy to prawda że w przypadku podłączenia nie "dopasowanej" anteny można uszkodzić końcówkę mocy w.cz.?

TAK prawda.

Pozdrawiam.

0
  • #3 04 Lut 2011 11:01
    Sokrat58
    Poziom 19  

Jest tyle stron o antenach ! Kto może wiedzieć jaka Ci odpowiada! Na stacjonarną jest super 5/8. A tę swoją to możesz co najwyżej oddać pastuchowi do poganiania bydła.

0
  • #4 04 Lut 2011 11:39
    Robo-technical
    Poziom 26  

Sokrat58 napisał:
    Jest tyle stron o antenach !

Masz rację. Kilkanaście tysięcy stron na których nie ma tego co mnie interesuje. Uwierz mi że szukałem, bo szybciej zajmie mi znalezienie w Google jak się umi posłużyć wyszukiwarką jak napisać nowy temat na elektrodzie i czekać na odpowiedź. Również na elektrodzie nie znalazłem tego co by mnie interesuje dlatego założyłem temat. Jeśli jednak uważasz że coś przeoczyłem to będę wdzięczny jeśli mi podasz link na którym będzie to co potrzebuję.
    Sokrat58 napisał:
    Kto może wiedzieć jaka Ci odpowiada!

Byle jaka:) Byle bym mógł nią odebrać z jak najdalszej odległości. Oczywiście nie łamiąc przepisów!
    Sokrat58 napisał:
    A tę swoją to możesz co najwyżej oddać pastuchowi do poganiania bydła.

Niestety ale sam się już o tym przekonałem:(

Ale i tak dziękuję Wam że zabraliście głos:)
    Poszukam coś o 5/8 i napiszę:) Jak by co dalej czekam na dalsze sugestie i uwagi.

0
  • #5 04 Lut 2011 13:17
    Novile
    Poziom 32  

SP5ANJ napisał:

Czy aby napewno, z całym szacunkiem dla kolegi SP5ANJ, ale literatura mówi na odwrót. :D

0
  • Pomocny post
    #6 04 Lut 2011 14:21
    Sokrat58
    Poziom 19  

Ale tę 5/8 musisz zamontować na dachu. Pionowy pręt = 5/8 λ połączony cewką L=250:2Πf ( f w MHz, L w µH) ze środkową żyłą kabla oraz 4 ( niektórzy dają 3 jak mało miejsca) poziome przeciwwagi, po 1/4 λ - połączone w jednym punkcie i z ekranem kabla. Nie mam czasu to bym Ci narysował.

0
  • Pomocny post
    #7 04 Lut 2011 14:33
    gregorio27
    Poziom 31  

Poszukaj hasła dipol półfalowy lub antena ćwierć falowa, oblicz wymiary (bardzo edukacyjne :D), zbierz materiały i zrób antenę.

0
  • #8 04 Lut 2011 14:52
    Robo-technical
    Poziom 26  

Novile napisał:
    SP5ANJ napisał:

Czy aby napewno, z całym szacunkiem dla kolegi SP5ANJ, ale literatura mówi na odwrót. :D

Mnie w szkole na urządzeniach elek. też tego uczyli że cewka wydłuża elek antenę a C skraca. Jednak po przeczytaniu postu SP5ANJ to się zdziwiłem że może mi się coś pomyliło. Zadzwoniłem do znajomego to powiedział to samo co SP5ANJ. Teraz już sam nie wiem. Czy tak jak mnie uczyli w szkole czy to co mówi SP5ANJ wraz z moim znajomym specem.

Sokrat58 napisał:
    Ale tę 5/8 musisz zamontować na dachu. Pionowy pręt = 5/8 λ połączony cewką L=250:2Πf ( f w MHz, L w µH) ze środkową żyłą kabla oraz 4 ( niektórzy dają 3 jak mało miejsca) poziome przeciwwagi, po 1/4 λ - połączone w jednym punkcie i z ekranem kabla. Nie mam czasu to bym Ci narysował.

Mieszkam w bloku i nie mogę zamontować na dachu. Raz że to nie moje mieszkanie, Dwa spółdzielnia się nie zgodzi.

gregorio27 napisał:
    Poszukaj hasła dipol półfalowy lub antena ćwierć falowa, oblicz wymiary (bardzo edukacyjne :D), zbierz materiały i zrób antenę.

Czy Antena Cb jest 1/2λ czy 1/4λ Bo wstyd się przyznać ale nie wiem tego. A materiały już mam. Teraz opracowuję projekt.

0
  • Pomocny post
    #9 04 Lut 2011 19:44
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Robo-technical napisał:
    Czy Antena Cb jest 1/2λ czy 1/4λ Bo wstyd się przyznać ale nie wiem tego.

Antena to antena a CB to Pasmo Obywatelskie.
    Antena tu nic nie ma do CB. Antenę możesz zrobić na dowolne pasmo.
    CB natomiast jest tylko pomiędzy 26,960MHz do 27,400MHz .

Możesz korzystać ze wzoru na obliczenie promiennika w antenie.
    300 / 27 * 0,25 * k = długość w metrach ( przykład dla ¼λ )
    gdzie :
    300 - to szybkość światła (do obliczeń)
    27 - to częstotliwość CB (27MHz)
    0,25 - to inaczej 1/4 fali (0,5 to 1/2, 0,625 to 5/8)
    k - to współczynnik skrócenia dla danego typu anteny (k dla 1/4=0,96, 1/2=0,95, 5/8=0,94). Zależne jest to od średnicy rurki wykorzystanej jako element w promienniku.

Pozdrawiam.

0
  • #10 20 Maj 2017 10:40
    Robo-technical
    Poziom 26  

Dzięki za cenną wiedzę. Pozdrawiam:-)

0