Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

polaczenie 4 routerow WRT54G-TM - pytanie

03 Lut 2011 22:58 2959 15
  • Poziom 8  
    Witam

Mam maly problem z ustawieniami w tej sieci, chce to zrobic poprawnie dlatego pytam was, osoby ktore maja wiecej wiedzy niz ja.

Schemat jest nastepujacy

Routery dajace sygnal bezprzewodowy umieszczone sa na 3 pietrach w budynku aby poszerzyc zasieg odbiorcow. Dwie kamery maja miec dostep za pomoca HTTP Chodzi mi glownie o ustawienia routera ktory jest pierwszy. Na ktorym routerze ustawiac DHCP, co z portami, gdzie wprowadzam IP od dostawcy internetu

Prosze bardzo o pomoc

Dzieki
  • Computer Controls
  • Poziom 43  
    Po pierwsze nie nazywaj WRT54G-TM modemami bo to są routery ethernetowe.
    Ładnie opisany problem i nie będzie problemu z pomocą.
    Masz poinstalowane Tomato na tych WRT ??
  • Poziom 8  
    Bledy poprawione,

mam zainstalowane dd-wrt:

Firmware: DD-WRT v24-sp2 (10/10/09) mega
  • Poziom 43  
    Ehh lepiej działa Tomato. Ale na DD-WRT tez da się to zrobić ale już nie dzisiaj.
  • Computer Controls
  • Poziom 8  
    ok to ja zainstaluje tomato do jutra i dokonczymy

Dzieki !!!

Dodano po 3 [godziny] 7 [minuty]:

Tomato 1.28 zaistalowane na wszystkich routerach

calkiem przyjemy panel bardzo uproszczony.Jednak nic to nie zmienia, dalej nie wiem co gdzie jak...

gotowy na dalsze instrukcje :)
  • Poziom 8  
    Zainstalowalem ta wersje ktora mi podales:

Tomato Firmware PL v1.28.8052 -027H ND Std

Internet dostarczany za pomoca koncenrtyka z Static IP
    Nie wiem konkretnie jaki modem, bede widzial dzis wiem tylko ze DOCSIS 2.0 lub DOCSIS 3.0
  • Poziom 1  
    Do 3 pięter wystarczą ci 3 routery. po 1 na piętro.
    Pierwszy router to ten podłączony do modemu od dostawcy internetu i na nim ustawiasz IP/maskę i bramę otrzymaną od tegoż dostawcy.
    Najprościej ustaw tu IP routera np. 192.168.0.1 oraz maskę i włącz DHCP.
    Na pozostałych routerach w ustawieniach internetu ustaw typ podłączenia internetu na auto, potem inne IP routera np. 192.168.1.1 (w następnym 192.168.2.1) i na każdym włącz DHCP.
    No i nie zapomnij odpowiednio ustawić poziomu bezpieczeństwa WIFI.

Powinno zadziałać przy czym zmieniając piętro zmieni ci się IP w odbiorniku np. laptopie.
  • Poziom 8  
    Ok przetestuje .

"Hermes-80' czekam na twoje wskazowki jak znajdziesz chwile.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Fakt, nie było mnie ostatnio ale nie zapomniałem o tobie.
    Więc teraz opisz mi co chcesz zrobić z tym sprzętem, który masz (jakie zastosowanie, co te sprzęty mają robić, od tego zależy jak je poustawiamy).
    Druga rzecz to jeśli będziesz miał problem z Tomato to pisz bo to co ci poleciłem u mnie działa stabilnie lecz nie używam większości funkcji wiec nie wiem czy działa poprawnie wszystko.

Zaczniemy od głównego routera:
    Skoro modem przekazuje na port WAN Statick IP (mam namyśli publiczny IP) to sprawa jest jasna - należy ustawić:
    Teraz zajmiemy się wewnętrzną siecią LAN teraz pytanie jest - Ile planujesz podłączyć klientów do swojej sieci bo od tego zależy wybranie klasy adresowej
    - C max 254 IP
    - B max 65534 IP
    - A max 16777214 IP
    oczywiście w tej samej podsieci, do tego trzeba odliczyć IP na sprzęt infrastruktury sieci.

Całość możemy ustawić na 2 sposoby
    1. Jako jedna logiczna sieć (IP tej samej podsieci dla wszystkich - wymiana plików miedzy klientami)
    2. Jako podsieć sieć strukturalna + podsieci klienckie (3 podsieci lub 2 gdyby bez wymiany plików między klientami - sam dostęp do neta)
  • Poziom 8  
    Jak narazie nie ma problemow z Tomato wszystko dziala poprawnie probowalem zmieniac jadynie podstawowe dane.

Jesli chodzi o siec.

Kazdy router znajdujacy sie na pietrze bedzie dawal bezprzewodowy dostep do internetu dla okolo 5 - 10 osob czyli max 30 w sumie + dochodza do tego "IP Cam" zalozmy ze kamer bedzie 10 (na dzien dzisiejszy 2)

Nie bedzie wymiany plikow w sieci lokalnej miedzy klientami jedynie dostep do internetu.

Chcialbym zeby IP Cam mialy skonfigurowany dostep z zewnarz przez HTTP
  • Poziom 43  
    Ja właśnie zauważyłem na swojej kompilacji Tomato, a mam identyczny router jak ty te 4, że co jakieś czas zrywa połączenie i po kilku minutach powraca.
    Więc jak ty też to zauważysz to trzeba będzie prze fleszować na inna wersję.

Po instalacji Tomato należy na każdym z routerów wyczyścić NVRAM czyli:
    i wciskamy OK - ja mam angielska wersje ale myślę, że ci to nie przeszkadza.

Następnie konfigurujemy główny router czyli ten, który ma bezpośredni dostęp do internetu:

I to by było na tyle z podstawową konfiguracją router głównego.

Teraz konfigurujemy klientów po kablu jak się domyślam.
    Ustawiamy każdego WRT x3 jaki AP czyli:
    Wyłączamy NAT poprzez:
    Dzięki temu ustawieniu zyskujemy 5 portów LAN czyli teraz WAN = LAN

Zakładkę LAN konfigurujemy tak, że Router IP Address każdy ma inne
    1 = 192.168.1.2
    2 = 192.168.1.3
    3 = 192.168.1.4

Teraz konfigurujemy naszą siec WIFI:
    SSID - nazwa twojej sieci - możesz ustawić na wszystkich takie samo
    Channel - na każdym dajesz inny dokładnie takie : 1, 6, 11, a jeśli chcesz używać wifi w głównym routerze to dajesz mu chanel tego, który jest najdalej od niego.
    Security - to chyba nie trzeba tłumaczyć dajesz jak najbardziej skomplikowane hasło co najmniej 12 znaków alfanumerycznych.

Teraz kamery:
    Masz dla nich pule IP z której nadajesz im po kolei na sztywno przypisany IP:
    pula: 192.168.1.5 -192.168.1.29 czyli
    1. IP = 192.168.1.5
    M = 255.255.255.0
    B = 192.168.1.1
    DNS = 192.168.1.1

2. IP = 192.168.1.6
    M = 255.255.255.0
    B = 192.168.1.1
    DNS = 192.168.1.1

3. ...

Teraz musisz mi podać manual.PDF kamery bym wiedział jakie porty trzeba przekierować na routerze głównym byś mógł oglądać obraz z internetu.

Jak masz jakieś pytania i coś jest nie jasne to pisz.
  • Poziom 8  
    Kamera: Foscam FI8904W
    manual.pdf dodalem w zalaczniku,

Pytanie 1: czy podlaczajac "POE switch" musze jakos go ustawiac? Pytanie 2: Dlaczego kazda kamera ma to samo LAN IP ?

Poczekam na instrukcje odnosnie kamer i sprobuje to odpalic jak najszybciej

Dziekuje !
    Załączniki:
  • Poziom 43  
    Cytat:
    2: Dlaczego każda kamera ma to samo LAN IP

Oj moja pomyłka (poprawione) - Oczywiście, że każda ma mieć inne IP w końcu po to wydzieliłem dla ciebie ta pule.
    Cytat:
    Pytanie 1: czy podłączając "POE switch" muszę jakoś go ustawiać?

Co do switcha POE jeśli to switch w standardzie IEEE 802.3af to podpinane urządzenia pod niego muszą obsługiwać ten standard IEEE 802.3af i miec odpowiednio przystosowane porty pod switcha - jeśli kamery mają odpowiednio przystosowane pod to porty to możesz bezpośrednio wpinać w nie.
    Za to WRT nie maja takich portów i nie wolno ci wpinać skrętki z zasilaniem do portów routera bo spalisz je - musisz przed routerem odpowiednio rozdzielić zasilanie od skrętki i wpiąć tam gdzie powinno się wpinać w WRT ale na pewno nie na port LAN ani WAN.
    Podaj PDF do switcha POE i usuń punkty za transfer w pdf-ie kamer jak i tego switcha.
    Mam nadzieje, że można ustawić napięcie na portach switcha odpowiednie dla urządzenia bo standard IEEE 802.3af to 48V jeśli kamery pod tym napięciem pracują to ok ale WRT na pewno maja 12V i jeśli się nie da to będziesz musiał podciągnąć osobne zasilanie.

Co do konfiguracji kamer i ich wyjścia na świat to jest dosyć prosta sprawa:
    Jak wiesz tu wpisujesz wszystkie ustawienia które ci podałem i w miejscu
    - Http port podajesz w każdej kamerze liczbę 80

W ten oto sposób w sieci LAN łączysz się z każdą kamera podając jej adres IP w przeglądarce internetowej gdyż jej port (przeglądarki internetowej: IE, FF, O) jest ustawiony na default - 80

W sieci LAN możesz korzystać z softu - Multi device setting gdzie będziesz miał obraz z wszystkich kamer jeśli je pododajesz do programu - to chyba proste ?
    Teraz zajmiemy sie wyjściem ich na świat:
    czyli przyjmijmy mamy w sieci 3 kamery o parametrach:
    1. 192.168.1.5 http:80
    2. 192.168.1.6 http:80
    3. 192.168.1.7 http:80

teraz konfigurujemy ich wyjście na świat na głównym routerze:

Tak oto dodane przekierowanie portów wypuści nam kamery na internet.
    EXT port - port, który będzie widziany w internecie
    INT port - port, który nadałeś w konfiguracji IP kamery

W ten oto sposób aby połączyć się z kamera z internetu nr 1 wpisujesz w pasku internetowym IP_WAN_portu_routera:81
    czyli przyjmijmy, że twój ISP nadał ci statyczny ip: 83.245.34.67
    wpisując w przeglądarkę 83.245.34.67:81 dostaniesz obraz z 1 kamery.
    I tak analogicznie dla pozostałych kamer zmieniając tylko porty jakie przypisałeś w EXT Port w routerze głównym.

Jeśli chcesz tak jak w lanie użyć: Multi device setting
    to dodajesz kolejno w jego konfiguracji:
    - 83.245.34.67:81
    - 83.245.34.67:82
    - 83.245.34.67:83
    Inna sprawa w tym czy twój UPLOUD wydoli pobierając obraz z wszystkich na raz kamer.

Oczywiście nie zapomnij ustawić haseł dla kamer jak i do routera głównego i do AP-ków.
  • Poziom 8  
    Jak narazie wszystko jasne, dzieki za ciepliwosc.

Kamery beda zasilane przez TP-Link PoE Splitter ktory wspolpracuje z IEEE 802.3af i zamienia 48V DC na 12-5V DC oraz,
    TP-Link PoE Switch IEEE 802.3af, routery beda zasilone przez gniazdko pradowe, wiec potrzebuje porty PoE tylko na kamery.
  • Poziom 8  
    wszystko dziala poprawnie

dzieki za pomoc !