Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić tanio mały projektor o dobrych parametrach?

Kalnir 13 Cze 2011 12:51 20022 62
  • #31 13 Cze 2011 12:51
    manitou
    Poziom 17  

Ja przerabiałem temat oszukiwania sklepowych projektorów i teraz zrobiłem DIY na 15" plus MH 150W. Wiem, że trudno dyskutować, ale jeśli ktoś nigdy nie cieszył się z robienia DIY to zawsze znajdzie minusy DIY. Dla mnie największy to brak obiektywów z zoomem optycznym. I choć mam normalny projektor to jednak nic mnie nie cieszy tak jak granie na własnym DIY. Obraz jest naprawdę zaskakująco dobry może dzięki dobremu trójsoczewkowemu obiektywowi. Oczywiście nie tak idealny jak w fabrycznych, głównie równomierność oświetlenia ale tak naprawdę w ruchomych obrazach jest to praktycznie pomijalne.

Obraz na takiej matrycy będzie interpolowany tj. po prostu 1080p będzie skompresowane do rozdzielczości matrycy. Najlepiej podać sygnał o natywnej rozdzielczości matrycy.

• #32 13 Cze 2011 13:38
    ir0nhide
    Poziom 10  

manitou napisał:
    Ja przerabiałem temat oszukiwania sklepowych projektorów i teraz zrobiłem DIY na 15" plus MH 150W

Obecnie mam projektor DIY z rzutnika i 15" matrycy ale to nie jest dobre rozwiązanie, gdyż jak już wspomniałem ogniskowa w rzutniku to 316mm a 15" to 375mm; więc jak by nie patrzał dużo za duży. Koszt obiektywu o ogniskowej ~400mm to kolosalne pieniądze za które można kupić już nowy, normalny projektor w sklepie i w dodatku z tech. 3D.... Więc najrozsądniej wychodzi pójść w kierunku kupna matrycy.
    Moim zdaniem 11" to maksymalny rozmiar pod rzutniki pisma (grafoskopy), a im mniejsza matryca tym łatwiej/taniej ją naświetlić.
    No i nie wiem, dalej jestem w kropce...

• #34 13 Cze 2011 14:47
    ir0nhide
    Poziom 10  

No to masz lepiej; u mnie nie wiem czemu ale obiektyw nie ogarnia całej matrycy, to po pierwsze, a po drugie to już mój 3ci rozkręcony monitor który się nie nadaje, albo ja nie wiem co zrobić by przedłużyć tą tasiemkę, która łączy elektronikę poziomu i pionu...

• #35 13 Cze 2011 17:29
    manitou
    Poziom 17  

Ja nie miałem nigdy problemu z tasiemką bo zawsze wybierałem monitory tzw. "deportable" z przewodnika ze strony allinbox.com. Miałem ostatnio super compaq 1520 z dvi i kontrastem 350:1 i obsługą nawet 1600x1200 pix ale kot mi na niego wskoczył i połamał:| Jeśli potrzeba to mam plik txt z wykazem dużej ilości monitorów sprawdzonych pod względem problematycznej "tasiemki". Monitory nadające się nie mają łączenia elektroniki za matrycą także nic nie trzeba kombinować.

• #36 14 Cze 2011 13:35
    ir0nhide
    Poziom 10  

Super, dzięki manitou za zainteresowanie i porady :)
    Gdybyś miał ochotę jeszcze pokonwersować to chciał bym poznać twoje zdanie na temat takiego pomysłu:
    Jako matrycy użyć np. takiego monitora:
    http://allegro.pl/sklep-neway-lilliput-7-cali-monitor-dotykowy-vga-i1642337727.html
    Posiada on rozdzielczość 800:480 z moich obliczeń wynika iż to bardzo dobra rozdzielczość, biorąc pod uwagę na jakie powierzchni upakowana jest dana ilość pikseli; dla przykładu:
    15" monitor ma matrycę wielkości 30x22,5cm = 675cm^2 a roz. 1024x768 = 786.432 px
    w/w 7" monitor posiada matrycę 15x9,8cm = 147cm^2 i roz. 800x480 = 384.000 px
    675cm^2 / 147cm^2 = 4,59 tzn. że 786.432px / 4,59 = 171.335px
    15" monitor na powierzchni 15cmx9,8cm (wielkość matrycy monitora 7") ma ~171tyś.px gdzie w/w 7" monitor na tej powierzchni ma 384tyś.px
    Mój wniosek:
    "nasz" 7" monitor ma ponad dwa razy więcej px niż 15"..., czyli, reasumując; powinien okazywać dwa razy lepszy obraz od 15" monitora. Nie bez powodu napisałem powinien, gdyż to tylko teoria - tak sobie mogę wyliczać, ale jak to się przedstawia w praktyce ? - oto jest pytanie. Nigdy jeszcze nie miałem styczności z tak małymi monitorami, więc pozostaje mi, w zaistniałych okolicznościach jedynie spekulować i radzić kolegów na forum. ;)

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

W kwestii wyboru matrycy znalazłem jeszcze bardzo ciekawe monitory:
    CENTURY Plus One:
    * LCD - 10000U 10.1"
    * LCD - 80000U / UD 8"
    * LCD - 43000U 4,3"
    http://cgi.ebay.co.uk/CENTURY-plus-one-LCD-10...871?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item483bc95257

Na youtube jest nie za dużo video-recenzji ale za to niektóre są godne uwagi
    http://www.youtube.com/watch?v=Pn_Vw_ucgx8
    http://www.youtube.com/watch?v=3STNu3MMe7E&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=eF2GEW7E_fg&feature=related

Tyko nie wiem jak przedstawiała by się jakość obrazu z takiego monitora w przypadku puszczania sygnału przez port USB :/ ?

BTW: Rozmawiałem też ze znajomym, który sprowadza z Hong-Kong`u różne tego typu "zabawki"; powiedział że taki 7-8" monitor o roz. 800x600 to koszt 100-150$(USD)

• #37 14 Cze 2011 15:33
    manitou
    Poziom 17  

Przeliczając ilość pixeli na pow. matrycy faktycznie wypada to dobrze. 800x480 na pewno wystarczy do filmów dvd. Plusem też jest zmieszczenie matrycy w polu obiektywu, Nie wiem co znaczy podłączenie przez USB? Jak dla mnie to trochę problematyczne bo ideałem jest wejście d-sub plus dvi lub hdmi no i jeszcze analogowe video przez RCA na przykład. Ale to już trudno. Jeśli chcesz inwestować w DIY już takie pieniądze to poszukaj czegoś innego: na e bay są kontrolery do matryc z laptopów, które mają już wszystkie potrzebne wejscia a czasem i tuner tv.
    Kupujemy kontroler+samą matrycę i mamy po problemie. Ale dla mnie to jednak były koszty troszkę za wysokie. Ale w zamian jest matryca HD Ready.

• #38 14 Cze 2011 17:05
    ir0nhide
    Poziom 10  

O masz, a to ja takich matryc od laptopa mam kilka. Pod ręką dwie 14" i jedna 15". Tylko sęk w tym iż myślałem, że z takiej matrycy nic nie da się zrobić, ponieważ nie ma osobnej elektroniki do niej...
    Nie bardzo tylko wiem teraz pod jakim hasłem szukać tego kontrolera matrycy.

Dodano po 17 [minuty]:

manitou napisał:
    Przeliczając ilość pixeli na pow. matrycy faktycznie wypada to dobrze. 800x480 na pewno wystarczy do filmów dvd.

Oglądać filmy to mogę bezproblemowo i na tej 15" co mam teraz lecz ja bym chciał także korzystać z wyświetlanego przez projektor obrazu jak z monitora (gry, programy, internet itd..)
    Po prostu chcę kupić potrzebne części i skręcić sobie projektor o b.dobrych parametrach.Zrobić mu ładną budkę podwiesić gdzieś i używać. Nie przykładam dużej wagi do jego rozmiaru, ale jeśli jest taka możliwość to dobrze by dało się zrobić mniejszy od tych DIY na 15" matrycach.
    Stąd właśnie wziął się mój pomysł na projektor DIY na 7"-8" matrycy. Budżet jakim dysponuje to okł. 1tyś. zł i jeśli dało by się za te pieniądze wykonać projektor na poziomie tego ze sklepu za ponad dwa razy większe pieniądze, to ja naturalnie wolał bym pójść drogą DIY ;)

• #39 14 Cze 2011 17:40
    manitou
    Poziom 17  

Np tu: http://cgi.ebay.pl/R-RT6251-LCD-Controller-Bo..._EN_Networking_Components&hash=item415a191a51
    nawet pilot jest. 800x480 to jednak chyba trochę mało jak na rozdziałkę pod normalne używanie PC. No i kwestia jasności: wątpię aby można było uzyskać 1200-1400 Ansi jak w sklepowych projektorach. Jasność mojego jest naprawdę dobra i wystarczająca ale oczywiście wyłącznie w zaciemnionym pomieszczeniu. Choć dla mnie idea projektorów musi uwzględniać ciemne pomieszczenia. Inaczej w salach kinowych były by okna.

• #40 14 Cze 2011 18:27
    ir0nhide
    Poziom 10  

Jeśli mam być szczery to ja już się totalnie zakręciłem i zaczynam pomału dochodzić do wniosku, że najlepiej na tym wyjdę jeśli "pójdę" do sklepu i wezmę na raty choćby Acera x110
    http://www.arest.pl/produkt/Projektory/64,,,,...SVGA-800-x-600-2500-ANSI-4000-1-30-dB-2-2-kg/
    http://www.youtube.com/watch?v=EmaST9c9B6c

manitou napisał:
    Choć dla mnie idea projektorów musi uwzględniać ciemne pomieszczenia.
    Zgadzam się w 100% ;)

• #42 14 Cze 2011 20:36
    ir0nhide
    Poziom 10  

manitou napisał:
    Warto poszukać czegoś z długą gwarancją na lampę ale to już temat nie na ten wątek.

Tak, tak , tu na pewno nie będziemy rozmawiać na temat pójścia na łatwiznę ;)

manitou napisał:
    Efekt końcowy na pewno będzie nieporównywalny.

Nie rozumiem tego zdania - w jakim sensie nieporównywalny?

Jeszcze ciekawią mnie dwie rzeczy:
    1. Korci mnie by na początek spróbować wziąć taki monitorek:
    http://allegro.pl/promocja-8-cali-neway-tv-sd-usb-mp3-jpeg-gratis-i1657615167.html
    nie prezentuje się najgorzej... ale zastanawia mnie czy opłaca się coś na nim robić tzn. czy obraz puszczony na niego z pc przez A/V (RCA) nie będzie gorszy od tego w przypadku połączenia przez VGA ?
    Czy da się wtedy na nim normalnie pracować jak na monitorze? (czy tylko filmy?)
    2. Gdzieś czytałem że można wykorzystać matrycę cyfrowego aparatu fotograficznego. Przerobić ją tak by można było wysłać na nią sygnał RGB.... a dalej to już wiadomo.
    Wiesz coś na ten temat manitou ?

• #43 14 Cze 2011 20:56
    manitou
    Poziom 17  

Sygnał AV przez RCA to sygnał PAL. Jest dużo gorszej jakości od sygnału przesyłanego złączem d-sub. Można podłączyć TV do komputera przez s-video i zobaczyć o co chodzi. Matryca z aparatu? Nie wiem, dużo zachodu a rozdzielczość też chyba kiepska. "nieporównywalny" czyli dużo jaśniejszy na pewno. Dużo bardziej równomiernie oświetlony (niż w DIY).

• #44 14 Cze 2011 22:33
    ir0nhide
    Poziom 10  

manitou napisał:
    Matryca z aparatu? Nie wiem, dużo zachodu a rozdzielczość też chyba kiepska.
    No właśnie nie. Nie wyświetlacz LCD który jest w aparatach, tylko matryca wew. aparatu która to ma przeciętnie 2.3" a upakowane na niej jest nawet 12mpx! = rozdzielczość 4000x3000 :) (jak znajdę ten wątek to zapodam)
    manitou napisał:
    Można podłączyć TV do komputera przez s-video i zobaczyć o co chodzi.
    Podłączałem kiedyś kompa pod TV lubiłem np. tak grać; gry były jakieś takie bardziej kolorowe, żywsze... gorzej z czcionkami, txt., ikonami itd... (wiem o co chodzi)

Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

LOL ja tyle czasu szukałem jakiegoś monitora ciekawego do rozkręcenia na matrycę.... a wystarczyło na ebay`u poszperać trochę... przecież tam wszystko jest co potrzebne... :D
    Zaraz coś wybiorę i wrzucę tu do wglądu... ;)

• #45 15 Cze 2011 18:36
    ir0nhide
    Poziom 10  

za okł. 660zł (z przesyłką) - można kupić np. taki zestaw: http://cgi.ebay.pl/5-6inch-TFT-LCD-1280-800-H...444?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43a6949234
    Zaj**ista rozdzielczość, mała matryca (mało lumenów = mało prądu...), chyba nawet dość dobry kontrast - 500:1 (nie znam się na tym aż tak dobrze) itd.. Kontroler z wejściami HDMI, DVI, D-SUB...

Na moje oko bardzo dobrze naświetlił/prześwietlił by tą matrycę np. takim LED`em:
    "LED mocy; 26W; biały; 2800lm; 5000K"
    http://www.tme.eu/pl/katalog/#id_category%3D1...26path%3D%3B100327%3B100684%3B100470%3B112916
    Lub gdy ma się jeszcze trochę więcej gotówki to tym:
    41W / 5000K /~4000lm
    a myślę że nawet był by za mocny ;)

I mamy chyba b.dobry projektor, działający nawet naście lat :) (o ile chińskiej elektroniki, wcześniej szlak nie trafi ;P)
    itd. itd.

Nasuwa się tylko jedno pytanie:
    czy taki projektor DIY może już zacząć konkurować jakością wyświetlanego obrazu z tymi sklepowymi za min. 1,5k zł. ?? (bo tylko wtedy składanie samemu takowego nabiera sensu, jeśli nie to tylko iść w jeszcze tańsze części; na ebay`u jest tego pełno )

• #46 15 Cze 2011 20:01
    manitou
    Poziom 17  

Faktycznie zestaw pod DIY jest po prostu idealny. Gdyby kosztował 50% mniej...
    W kwestii oświetlenia nie mam doświadczeń z led. Tylko lampy wyładowcze. Obecnie MH 4200k 150w na 15" cali daje dobry efekt, odpowiednie skupienie go na jeszcze mniejszej matrycy też na pewno by podniosło jasność. (ale uwaga-mniejszą matrycę trzeba lepiej chłodzić). Plusy projektora sklepowego dla mnie:
    1-na pewno będzie świecił jaśniej.
    2-optyczny zoom: możliwość ustawienia i korygowania wielkości obrazu.

• #47 15 Cze 2011 21:40
    ir0nhide
    Poziom 10  

manitou napisał:
    Obecnie MH 4200k 150w na 15" cali daje dobry efekt

Jeśli masz meta-halogen 150W to w najgorszym wypadku masz 9.750lm, a w najlepszym 17.250lm (przyjmijmy wartość pośrednią ~15.000lm).
    Ja mam obecnie halogen 400W (oryginalny z rzutnika) więc ~10.000lm prześwietlam 14" matrycę i też uważam że nie jest najgorzej...
    manitou napisał:
    W kwestii oświetlenia nie mam doświadczeń z led.

Ja także nie mam, wiem tylko tyle że mają wysoką skuteczność (lm/W), najwyższą wytrzymałość (powiedzmy że 10lat) i chyba wytwarzają przy tym mniej ciepła, oraz są mniejsze.
    Przez co moim zdaniem idealne do projektorów z wykorzystaniem małych matryc (MH by taką mała pewnie przepalił na wylot :) w przypadku zastosowania matrycy ~10" i powyżej uważam natomiast że MH był by najlepszy... itd.)
    Zaraz jeszcze poszukam jakiegoś tańszego rozwiązania projektora DIY.

manitou jak możesz to napisz jeszcze jak to jest dokładnie z tym MH trzeba do niego jakiś sterownik, palnik, żarnik, trafo ? (fajnie gdybyś podał też jaka cena...)

• #48 15 Cze 2011 22:14
    manitou
    Poziom 17  

Ledy są ok ale niestety te o wysokiej skuteczności świetlnej są dość drogie, wymagają radiatorów i również odpowiedniego zasilenia. Na dziś to chyba jednak MH oferuje najlepszy stosunek cena/ilość lumenów. Każda lampa wyładowcza jak MH czy xenon potrzebuje urządzenia zapłonowo-stabilizującego. Ja akurat używam balastu z fabrycznego projektora ale na rynku są bezproblemowo dostępne układy zapłonowe dla MH w różnych mocach. Są na allegro takie. Cena ok 80-90zł plus ok40 za żarówkę MH. 150w wydziela na tyle niewiele ciepła że matrycy nie muszę w ogóle chłodzić a lampę chłodzi 1 wentylator puszczony na 7v, więc jest bardzo cicho. Ciszej niż projektor fabryczny.

• #49 15 Cze 2011 23:13
    ir0nhide
    Poziom 10  

No poprostu super :) - odpowiedz za 100pkt.
    Szczególnie za tą wypowiedz:

manitou napisał:
    Są na allegro takie. Cena ok 80-90zł plus ok40 za żarówkę MH. 150w wydziela na tyle niewiele ciepła że matrycy nie muszę w ogóle chłodzić a lampę chłodzi 1 wentylator puszczony na 7v, więc jest bardzo cicho. Ciszej niż projektor fabryczny.

Ja dotychczas myślałem że taki MH to "bucha" ciepłem jak z pieca :) (i będę miał problemy z jego schłodzeniem...) a tu, o proszę; zaskoczyłeś mnie. W takim razie zmieniam zdanie: MH jednak obecnie jest najlepszym rozwiązaniem :)
    Ja w swoim rzutniku mam niestety BIG trafo (więc zapłon muszę dokupić) one napędza przede wszystkim żarówkę 400W, chłodzi ją niby wielki wentylator (taka "petarda" oryginalna...) ale i tak emanuje dużo ciepła, nie mówiąc już o hałasie.

To już wiem, że zainwestować powinienem w MH i jego zasilenie. W małe matryce też nie będę się bawił...
    z tych rzeczy na ebay`u np. to:
    http://cgi.ebay.pl/8-9inch-Hyundai-TFT-LCD-HT...926?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43a699a8de
    ma najlepsze parametry,
    + sterownik do niej u tego samego sprzedawcy
    Razem okł. 450zł z wysyłką.
    Co o tym myślisz ? Czy ty na moim miejscu szedł byś raczej w jeszcze większe matryce ?
    I jeszcze pyt. im kontrast większy tym pewnie lepiej ?
    Bo na jasność tych matryc chyba nie ma co patrzeć, gdyż jest ona wyznaczana z inwertera (wbudowanego podświetlania matrycy) tak ?

• #50 15 Cze 2011 23:33
    manitou
    Poziom 17  

Tak matryca jest całkiem fajna i cena też dość ok. Ja za swoją 15" dałem stówę tylko tu ta wysyłka jest dość droga. Jasność faktycznie wynika z podświetlacza i nie ma znaczenia. Ja miałem oryginalnie w rzutniku pisma lampę 24v / 250w i dawała dużo więcej ciepła niż MH 150w a światła mniej. Teraz będę zakładał MH 250w i zobaczymy na ile da to więcej światła. Jednak dalej przestrzegam, że trudno będzie osiągnąć jasność rzutników sklepowych. One często umożliwiają pracę nawet w warunkach oświetlonego pomieszczenia-w których chyba żaden DIY nie poradzi sobie dobrze.

• #51 16 Cze 2011 00:09
    ir0nhide
    Poziom 10  

manitou napisał:
    Teraz będę zakładał MH 250w i zobaczymy na ile da to więcej światła. Jednak dalej przestrzegam, że trudno będzie osiągnąć jasność rzutników sklepowych.

Daj znać czy i o ile się polepszył obraz.
    Hmm gdzieś musi się znajdować ten "cwancyś" w jaki sposób oryginalne projektory osiągają taką jasność; teraz trzeba go tylko znaleźć :D
    Czytałem gdzieś że matryce TFT się nie za bardzo nadają do projektorów DIY, są za ciemne, słyszałem tez że można zerwać/ściągnąć jakąś powierzchnię/powłokę z tych matryc (przyciemniającą , czy odblaskową, nie wiem dokładnie ,nie znam się na tym,) podobno też taka matryca pochłania zbyt dużo światła (= światło wypadkowo musi być 10cio krotnie mocniejsze)
    Tylko że jak nie TFT, to ja przynajmniej z inną się nie spotkałem.

• #52 16 Cze 2011 09:08
    manitou
    Poziom 17  

Projektory sklepowe są obecnie wykonywane w technologii 3LCD czyli tak naprawdę mają 3 matryce, są ona oświetlane światłem spolaryzowanym w specjalny sposób i dopiero w pryzmacie ich obraz się sumuje i pada na obiektyw Matryce mają 0.7-1.3" najczęściej więc światło z lampy jest bardzo mocno skupione i w prównaniu do DIY nie ma tylu strat bo odbłyśniki są konkretnie projektowane do toru optyki.
    Ta powłoka o której piszesz to tzw. "anti-glare" przeciw refleksom na monitorze lcd. Czytałem, że jej zdjęcie poprawia obraz ale nie o 200% tylko o 20%. Są jakieś sposoby na jej zdjęcie, których jednak nigdy nie zgłębiałem bo można było uszkodzić matrycę. Myślę, że czysto teoretyzując można zrobić naprawdę jasny DIY wystarczy kombinować na mocnych MH, skupiając odpowiednio światło, tu jest to łatwiejsze bo matryca duża, w projektorach fabrycznych nie ma miejsca na choć trochę źle ustawione źródło światła. I ostatnia kwestia długości łuku. Projektory fabryczne potrzebują specjalnych palników z krótkim łukiem bo tylko światło możliwe punktowe da się maksymalnie skupić. W DIY długie łuki MH nie przeszkadzają aż tak.

• #53 16 Cze 2011 17:49
    ir0nhide
    Poziom 10  

manitou napisał:
    Projektory sklepowe są obecnie wykonywane w technologii 3LCD czyli tak naprawdę mają 3 matryce

Ale w jakiej kombinacji ? jedna obok drugiej ? czy może jedna na drugiej ?(leżą na sobie)

BTW: w odległej przyszłości chciałem spróbować zabiegu połączenia 3 obrazów wyświetlanych z trzech matryc (bądź 3 projektorów) co nie było by chyba znacznie trudnym na dzień dzisiejszy biorąc pod uwagę stosowane technologie łączenia wielu monitorów:
    np. http://www.amd.com/us/products/technologies/amd-eyefinity-technology/Pages/eyefinity.aspx
    Jednak jedyną zaleta jaką dostrzegam w takim rozwiązaniu to tylko jeszcze większy obraz. (dlatego pytam w jakim układzie są te 3 matryce w projektorze firmowym)

manitou napisał:
    W DIY długie łuki MH nie przeszkadzają aż tak.

Nie wiem co to znaczy łuk (pomijając ten, z którym biegał po lesie Robin Hood :D )

Mówisz że im więcej światła tym lepiej? a nie jest np. tak że jak już powiedzmy że przesadzimy z jego nadmiarem to np. z "prawidłowo" - soczyście czerwonego koloru, nadmiar światła wyświetli go na obrazie jako jakby wyblakły, pastelowy, "bez życia", wypłowiały, zbyt jasny itp. ? (tak tylko spekuluje, bo nie mam doświadczenia z tym )

• #55 18 Cze 2011 11:09
    ir0nhide
    Poziom 10  

Acha, trochę to rozumiem...
    BTW: Oglądałem ostatnio dokument pt. "dlaczego niebo jest błękitne".
    Słońce jest jakie jest, ale świeci ono teoretycznie na biało, lecz praktycznie biały to kolor wynikły z zmieszania trzech innych - RGB. Czerwony ma najkrótszą wiązkę, zielony jest już dłuższy, a najdłuższym jest niebieski. Świecące na biało słońce, i docierające na ziemie jego promienie przechodzą przez naszą atmosfere, ona jest jakby filtrem, a niebieski jako "najdłuższy kolor" miesza się w niej i w taki sposób człowiek postrzega niebo jako błękitne.
    Napisałem to już chyba w największym możliwym skrócie, więc może i mało dokładnie... ;)

Co do projektora zastanawia mnie jedna rzecz: co pełni role "mieszadła" tzn. co znajduje się miedzy tymi 3ema matrycami. (Pytam tylko z ciekawości, budować takich rzeczy nie zamierzam, gdyż nie wydaje mi się by w domowych warunkach było to możliwe do zrealizowania :) )

• #57 18 Cze 2011 19:26
    ir0nhide
    Poziom 10  

Zauważyłem dzisiaj jeszcze dwie interesujące rzeczy:
    1. Im projektor jest bliżej "ekranu projekcyjnego" (czyt. ściany) tym obraz jest jaśniejszy (i ogólnie ciut lepszy) Im projektor bliżej ściany tym obraz mniejszy... by skompensować tą zależność trzeba zastosować większy obraz matrycy. Do czego dążę a no do tego że do tej pory byłem zwolennikiem mniejszej matrycy... jednak wybierając większą chyba jednak lepiej się na tym wychodzi. Dodatkowo namieszałem sobie chyba w głowie tą ogniskową obiektywów: wcześniej myślałem że ogniskowa jest wyznacznikiem jak duży obraz jest w stanie obiektyw "ogarnąć" np. ogniskowa obiektywu 300mm złapie obraz o przekątnej tej dł. 300mm = 12"
    A teraz zwątpiłem i sam już nie wiem jak to jest :/

2. Zrobiłem sobie "ekran projekcyjny" a raczej po prostu skręciłem z desek ramę i naciągnąłem na to białe płótno (prześcieradło bawełniane); ku mojemu zaskoczeniu obraz jest gorszy niż na białej ścianie :/ tzn. na płótnie kolory są bardziej rozjaśnione, pastelowe, mniej soczyste (a ogólnie cały obraz przy tym jakoś nie specjalnie wydaje się jaśniejszym/wyraźniejszym.

manitou masz może dla mnie jeszcze jakieś ciekawe ciekawostki dotyczące najlepszych warunków dla projektorów DIY

manitou napisał:
    Testy na MH 250w wypadły bardzo pomyślnie.

A dokładniej tzn? czy różnica jest diametralna ? Czy obraz jest lepszy ?( w skali 1-5 o ile się polepszył ?) Czy na 250W jest po prosu jaśniejszy a jakość się nie zmieniła ? (a może to właśnie jasność w tym wypadku jest wyznacznikiem jakości ? )
    Pisz dużo bo teraz nie wiem co kupować czy 150W bo ekonomiczniej (rachunki za prąd), czy może na 250W jest taka różnica w obrazie, że kwestia ekonomi przestaje mieć znaczenie ?

• #58 18 Cze 2011 21:02
    manitou
    Poziom 17  

Nie będę pisał o podstawach optyki bo to nie ten dział. CO do MH i wielkości matrycy:
    1-Już pisałem, ze jedną z głównych wad jest właśnie brak zoomu w obiektywie. Więc trzeba dobrze się zastanowić gdzie będzie stał projektor bo regulować wielkość obrazu można tylko odległością od ekranu. No i wiadomo mniejsza matryca na rzutniku pisma to mniejszy obraz na ścianie. Trzeba się z tym pogodzić.
    2-Prześcieradło to fatalny materiał na ekran: puszcza sporo światła do tyłu. Dlatego jest ciemniejszy i mniej kontrastowy.
    3-Mh 250 w na pewno warto Jeśli w skali 1-10 na 150w obraz był na 6 to teraz jest na 8.Widać różnicę. Nie używam projektora tak nałogowo, żeby te 100 zmieniało rachunek za prąd. Ciekawość mnie jeszcze kieruje na 400w MH ale to już dużo ciepła i większy szum przy jego usuwaniu. może w bardzo dalekiej przyszłości. Na razie 250w jest zaskakująco dobrym efektem. Na pewno dużo lepszym niż fabryczne projektory przerabiane na xenony. Wiem z doświadczenia. Generalnie jakość obrazu to jego jasność i ostrość 1 zależy od oświetlenia drugie od optyki rzutnika pisma. Podstawą dobrego DIY jest dobra optyka i światło. Matryce można dowolnie zmieniać.

• #59 19 Cze 2011 14:45
    ir0nhide
    Poziom 10  

Mam newsa ;)
    Nie wytrzymałem i rozkręciłem wczoraj swojego Philips`a 170S (17")
    W końcu trafiłem na monitor "deportable" :) (manitou możesz dopisać go do listy ;) )
    http://www.amazon.com/Philips-170S-LCD-Monitor-Black/dp/B002QWX6U6

17" to za już dużo jak pod grafoskop, (matryca się nie mieści wystaje okł. 5cm poza pole...) ale dałem mu mniejszą rozdzielczość (1280x720) dzięki czemu obraz na matrycy przy odpowiedniej częstotliwości (75Hz) został zeskalowany do tej rozdzielczości (czarne pasu u góry i na dole).W poziomie natomiast był jeszcze za duży. Odpaliłem wiec program PowerStrip i zawęziłem obraz do ogólnej jego wielkości 13" :D - Jest super (oczywiście rozdzielczość w monitorach LCD winna być ustawiana na natywną, ale na tej [nie najgorszej] matrycy tak też jest dobrze ;)
    No dobrze ale co chciał bym powiedzieć najbardziej:
    Przeglądnąłem tak kilka filmów HD w 3D (okulary anaglify R&C) i myślałem że wyjdę z siebie, tak miło jestem zaskoczony że nawet nie potrafię dobrać słów by to opisać. Po prostu MEGA wrażenia :D Siedząc 2,5m od 120" obrazu z którego >kilka cm.!< od twojego nosa dinozaur rozdziawił swą paszcze... (liczyłem mu zęby :D) Nie mówiąc już o zaje... głębi - W b. ciemnym pomieszczeniu patrząc na 120" obraz z 2,5m (zasięg oczu/widzenia) i oglądając go 3d, już po kilku sekundach odniosłem nieprawdopodobne wrażenie uczestniczenia w tym!... (total rewelka!)
    SERDECZNIE WSZYSTKIM POLECAM !
    Tak króciutko jeszcze, anegdotka: Zagrałem też w Live 4 Dead (oczywiście też w 3D), nie trwało to zbyt długo - po paru minutach spadłem z fotela :D (tak, pozwalam się śmiać, bo sam do tej pory się z tego śmieje :D )

manitou jak nie miałeś być może jeszcze okazji to sprawdź koniecznie:
    Polecam Animacje:
    http://wn.com/Anaglyph_3D_Animation_Movie_Trailer__PANGEA_The_Neverending_World
    (najlepiej znaleźć download)

Sorry za ten EOT, ale mówię wszystkim, budujcie projektory i wchodźcie w dobre 3D - po prostu coś pięknego! ;)

• #60 19 Cze 2011 20:06
    manitou
    Poziom 17  

Dobrze, żę komuś jeszcze się chce bawić w DIY a nie tylko kupować projektorowy złom na allegro i dziwić się, że polaryzator przepalony albo, że trudno dorobić odbłyśnik jak w oryginale nie ma. Mnie niestety powerstrip tylko zmienia rozdzielczość nie mogę na moim 15" wymusić trybu 16:9 niestety każdą podaną rozdzielczość rozciąga jak tylko może do 4:3. Na szczęście mieści się wystarczająco dużo obszaru. Przy eksperymentach z MH polecam szczególną ostrożność-przy zapłonie występuje napięcie kilku kV i trzeba być ostrożnym. Dobrze poznać zasadę działania i sposób podłączenia na sucho, zanim się przejdzie do praktyki. Życzę powodzenia przy DIY.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo