Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić tanio mały projektor o dobrych parametrach?

04 Lut 2011 12:45 21393 62
  • Poziom 9  
    Witam.
    Temat postu się parę razy zmieniał stąd trochę zamieszania za co przepraszam. :)
    Planuję zrobić mały projektor multimedialny.
    Chciałbym zrobić układ elektroniczny do podłączenia żarówki halogenowej o parametrach: 120V 300W, tak aby uzyskać światło o mocy około 3000lm
    Całość miałaby być podłączona pod zasilanie z gniazdka (230V).

Dodatkowo do tego układu jest mi potrzebna możliwość regulacji napięcia płynącego na żarówkę w zakresie do 80V do 120V, tak aby następował efekt przyciemnienia światła żarówki.
    Próbowałem coś się dowiedzieć na necie i wydaje mi się, że wystarczy zastosować odpowiedni rezystor oraz potencjometr. (Oczywiście mogę się mylić. Jestem laikiem z elektroniki.) Zależy mi na jak najbardziej ekonomicznym rozwiązaniu.
    Jakie parametry powinny mięć zastosowane podzespoły i jak należy je połączyć ze sobą aby takowy układ działał poprawnie?

Bardzo proszę o pomoc. :)
  • Pomocny post
    Specjalista techniki DVD
    Kolega prawo Ohma zna?
    Żeby to działało na rezystorze i potencjometrze to:
    rezystor minimum 270W - opór wylicz,
    potencjometr też tego rzędu moc.
    Nieekonomiczne , nierealne ( pomysł ), nieskuteczne , awaryjne i niebezpieczne.
    W twoim przypadku szukaj czegoś gotowego, a temat wyląduje pewnie w koszu.
  • Poziom 9  
    Kolega zna prawo oma i też mi tak wychodziło ale nie miałem pewności
    z obliczeń wynika mi że rezystor musi mieć opór 48 ohm-ów
    Tylko dlaczego aż tyle na "nie" przy takim rozwiązaniu?
    Tu chodzi jedynie o zasilenie jednej małej żarówki 120V z regulacją. :)
  • Specjalista techniki DVD
    300W żarówka + prawie 300W na straty + cena elementów ( nieosiągalnych) = nieekonomiczne.
  • Poziom 25  
    Kolego, czy nie byłoby sensownie zapoznać się z regulatorami tyrystorowymi (lub wykonanymi na triaku) obciążonymi właśnie żarówką ?
    Jedynym problemem byłoby ograniczenie zakresu zmienności potencjometru tak, by uzyskać właśnie ten zakres napięć.
    Zakładam oczywiście, że pomiar odbędzie się miernikiem TRMS.
  • Poziom 9  
    To jakie rozwiązanie byłoby najlepsze i najtańsze żeby uzyskać światło rzędu około 3000 lm:

1. Żarówka 230V 300W + ściemniacz (jeśli się nie mylę to one regulują napięcie)
    2. stary zasilacz od komputera ~300W + 3 x żarówka 12V 100W (chyba że są gdzieś w sprzedaży 12V 300W lub choćby 200W - jedna to dużo lepsze rozwiązanie, tylko ja się jeszcze z takimi żarówkami nie spotkałem) + potencjometr
    3. inne rozwiązanie - jakie? (mi więcej nie przychodzi do głowy)

Dodano po 19 [minuty]:

4. "regulator tyrystorowy (lub wykonany na triaku)" - ja osobiści mało znam ten temat, muszę się z nim zapoznać dokładniej w międzyczasie, ale zapewne inni wiedzą czy to byłoby właśnie najlepsze rozwiązanie? :)
    Oczywiście proszę o opinie.

Dodano po 3 [minuty]:

jeśli chodzi o miernik, to chyba właśnie takowy posiadam. :D

Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

Wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem będzie:
    - żarówka 230V 300W (niski koszt ~10zł ale niestety krótka żywotność)
    - ściemniacz do 20zł (umożliwi regulację światła, oraz powinien przy odpowiednim ustawieniu wydłużyć żywotność żarówki)
    Co myślicie o takim zestawieniu? (może najlepsze najprostsze rozwiązanie)
  • Poziom 14  
    Kolega napisał:
    "Planuję zrobić projektor multimedialny."
    proponuję go jednak nie robić a kupić gotowy używany za bardzo niewielkie pieniądze np. PTV Ally made in china kawał grzmota ale efekt do przyjęcia no i żarówki tanie i dostępne.
    Jeżeli ciekawość naukowa jest duża to po zakupie rozkręcić go i zobaczyć jak to zrobili inni a następnie go skręcić i cieszyć się tzw wielkim formatem obrazu.
    Ciekawość zaspokojona, wiedza powiększona i satysfakcja gwarantowana.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Tylko ja planuje zrobić projektor multimedialny o dwa razy lepszych parametrach niż PTV Ally, a jeśli chodzi o żarówki do projektora PTV Ally to cena 150 zł nie jest wcale taka mała w porównaniu do tych, które planuje zastosować.

Mam problem w tej chwili z matrycą lcd z zakresu 1,5" - 2". Chciałbym aby miała on rozdzielczość około 1600x1200 pikseli. Myślałem o przerobieniu Mikroskopu Bresser LCD. (Za jakiś czas więcej o tym mikroskopie)
    Niestety wydaje się nie możliwe zrzucenie obrazu z komputera na zastosowany tam monitor lcd. Może ktoś uważa i wie, że jest to jednak możliwe?
    Jeśli nie to może zna ktoś urządzenie dysponujące monitorem lcd 1,5" do 2" o wysokiej rozdzielczości, który mógłbym wykorzystać do konstrukcji projektora?
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Tak samo miałem robić projektor tylko ja miałem zastosować diodę 30 W a matrycę od monitorka kamery cofania są na allegro taniej niż ten mikroskop ok. 120 pln. nawet zrobiłem prototyp z rzutnika slajdów i mini telewizorka 1,8 cala jasność była ok. 900 lm. I co wycofałem się kupiłem gotowy HITACHI CP RX 60 jasność 1600ln mały kontrast 300:1 kosztował mnie 250 z wysyłką.
    Zobacz tą stronę http://www.projektoren-datenbank.com/pro/index.php?seite=samsungspm250w
    I jeszcze jedna http://www.allinbox.com/
    Na pierwszej stronie masz wszystkie dane projektorów a następna to amatorzy budujący projektory.
  • Poziom 19  
    Przyznam się, że z zaciekawieniem czytam ten temat. mam projektor ale chciałem zbudować DIY dla satysfakcji. Jednak problemem jest dla mnie matryca. Potrzebuję mniejszej niż 15" ale przynajmniej XGA. Nigdzie nie widziałem matryv 1.5-2" o takich rozdziałkach poza fabrycznymi 3LCD. Nawet 10" by mi wystarczyło. Tylko taką matrycę można zabrać z TV do auta ale one kosztują po 300-400zł. Wydaje mi się, że max na matryce do DIY na dzisiaj to 100pln. Przynajmniej dla mnie.
  • Poziom 9  
    Mam pytanie do kolegi gumis7453.
    Czy na matrycę od monitora kamery cofania da się przesyłać obraz od razu z komputera?
    Jeśli ktoś zna urządzenia dysponujące matrycą do 2 cali z możliwością przesyłania na nie obrazu z komputera w czasie rzeczywistym (oczywiście z wykorzystaniem karty graficznej komputera) to proszę o napisanie o nich. Mile widziana jak największa rozdzielczość matrycy.
    To jest chyba najważniejszy i najdroższy element tego całego projektora. :)

Dodano po 33 [minuty]:

Zauważyłem na allegro, że są mp4 i mp5 dysponujące możliwością podłączenia ich z telewizorem przez wejście video. Umożliwia to przesyłanie obrazu z mp4/5 na telewizor.
    Co stałoby się w przypadku podłączenia mp4/5 do karty graficznej komputera na wejście tv-out?
    Wydaje mi się, że takim kablem byłoby to możliwe.
    Czy komputer zauważyłby mp4/5 jako dodatkowy monitor?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Kalnir :arrow: W najlepszym razie nic by się nie stało, w najgorszym - mp4 (a co to mp5 bo nie słyszałem jeszcze) do śmieci (a może i karta graficzna w PC też).
    Taki odtwarzacz mp4 ma TV-Out, a karta graficzna ma... zgadnij... TV-Out...
    Tak więc zapomnij...
    Szybciej już przenośne odtwarzarki DVD, w jakimś z modeli widziałem, zdaje się, LINE-IN, ale też nie musi być to regułą (najczęściej też będziesz mieć tylko Out).

Pomijam już całkowicie mierną jakość obrazu przy korzystaniu ze standardów TV (w porównaniu z np. HDMI, czy chociażby analogowym VGA)...
  • Poziom 9  
    dziękuje SaraniS i dalej jestem w "." ;)
    2 calowy monitor na hdmi byłby idealny, ale gdzie taki zdobyć? :(
  • Poziom 9  
    Da się przesłać obraz z komputera po niskiej odpowiadając na pytanie a rozdzielczość 3,5” to podobno 640x480 spora ilość pikseli powinien się nadać do budowy projektora popatrzcie na ALLINBOX tam są różne amatorskie projekty. Na zachodzie można kupić gotowe obudowy, specjalne obiektywy i zestawy LCD z elektroniką dość rozbudowane z różnymi wejściami gotowe do zabudowy. Czy opłaca się budować projektor?
    Matryca LCD 3,5” ok. 130-150 pln
    Dioda LED 30W ok. 100 pln trzeba poszukać po takiej cenie przynajmniej ja bym robił na diodzie
    Zasilacz diody 50-80 pln
    Obiektyw na allegro ok. 50 i więcej albo ze starego projektora
    I zostaje cała reszta radiator wentylatory szkła obudowa pewnie ze 100 albo i więcej.
    Czyli razem tok mniej więcej ok. 450 pln za tyle można coś kupić używanego i sprawnego.
  • Poziom 9  
    tylko jeśli ktoś ma na stanie stary projektor i wiatrak idealny pod niego. :D

do tego muszę dokupić:
    - żarówka halogenowa 230V 300W + jedna na zapas 30 zł
    - ściemniacz (plusem tu wielorakie zastosowanie) 20 zł
    - matryca do 2 cali 200-400 zł

projekt projektora multimedialnego nie potrzebuje:
    - zasilacz do żarówki
    - radiator, szkła, obudowa

Wniosek
    Może się opłacać jeśli planuje dołożyć tylko 50 zł do ceny matrycy. Głównie matryca określi jakiej klasy byłby to projektor. :)
  • Poziom 9  
    Czemu matryca 2" a nie 2,5 czy 3,5", poszukaj mini monitorka LILIPUT 2,5" 112,000 pikseli - był kiedyś na allegro taki, poszedł za 50 pln.
    Ja dałem matrycę 1,8" z mini telewizorka, było tylko 62.000 pikseli - obraz dało się jakoś oglądać, ale napisy słabo czytelne.
  • Poziom 9  
    robię mały projektor i dlatego potrzebuje małą matrycę.
    Jest ten LILIPUT 2,5", ale on niestety ma za mało pikseli i mimo wszystko trochę za duży. Chciałbym robić na projektorze coś więcej niż tylko oglądać filmy. Dlatego 1300000 to takie moje minimum. Niestety nie wiem czy realne.
  • Poziom 9  
    Po mojemu nie realne coś co podałeś 1 300 000 pikseli ja mam HITACHI i ma 784.000 pikseli i obraz jest bardzo dobry mam porównanie do projektora BENQ który ma 470.000 coś koło tego pikseli i widać kwadraty w wyświetlanym obrazie z odległości ok. 3 metrów. Moim zdaniem nie kupisz takiej matrycy a troszkę szperałem w Internecie zanim kupiłem projektor.
    Nawet projektory DLP mają 784.000 a ja mam 3xLCD.
    Niektóre EPSONY mają 2.000.000 z groszami ale ciekaw jestem ceny
    A jeszcze musisz pamiętać aby skupić światło na matrycy i o odpowiednim chłodzeniu bo jak nie to spalisz matrycę.
  • Poziom 9  
    skupienie światła i chłodzenie będzie ok, tylko gdzie kupić coś dysponującą matrycą o tak wysokiej rozdzielczości i żeby dało się zastosować w projektorze?
  • Poziom 9  
    To co ja znalazłem to 3,5” i około 480.000 pikseli podejrzewam że nie kupisz w Polsce takiej matrycy a i za granicą będą kłopoty spore. Starasz się zrobić projektor PICO one mają chyba 300.000 pikseli.
  • Poziom 9  
    Chciałbym abyśmy skupili się w tym poście na probie zbudowania małego projektora, tj.: zajmującego objętość poniżej 2000 cm3.
    Niestety projektor multimedialny z zastosowaniem matryca około 15" według mnie nie spełni tych warunków.

Dodano po 4 [minuty]:

czekam na pomysły na małą matrycę do małego projektora
    do 2 cali byłoby idealnie przynajmniej w moim rozwiązaniu. :)

Dodano po 1 [godziny] 38 [minuty]:

Zapraszam również do przedstawiania własnych pomysłów na mały projektor multimedialny.

• Poziom 24  
    Witam,

Drogi kolego co do małych matryc możesz sobie wziąć jakikolwiek wyświetlacz choćby z GPSu problemem będzie tylko sterowanie, ale może jakbyś dokładnie poszukał to może coś takiego da się zrobić :) ewentualnie zostaje jakiś mały telewizor w technologi LCD, może z 5 cali :) myśle że łatwo do kupienia choćby na allegro. Problemem pozostaje czym to oświetlić? Sam przerabiam projektor acera :) a co do oświetlenia mogłoby to być np xenon z auta plus oryginalny balast, koszt ok 150- 200zł, problemem będzie zwierciadło skupiające, niektórzy wykorzystali nawet zwykłe halogeny dostępne za 5 zł :) wyjęli wnętrze, wycieli aby weszła żarówka i problem z głowy :) Problemem zostanie Ci tylko optyka, która jest dość trudnym tematem :/. Próbować zawsze można :)

Pozdrawiam,
    Damian
  • Poziom 9  
    Tak tylko to ma być mały projektor i matryca 5" nie wchodzi w grę. 2" to max.
    Cala optyka i oświetlenie nie stanowi problemu przy takiej wielkości projektora. Problem jak zrobić monitor o doskonałej rozdzielczości mają do dyspozycji tylko 2 cale. Są gps-y ale one też mają średnią rozdzielczość. Przynajmniej ja nie znalazłem odpowiedniego.
  • Poziom 26  
    Kolejna rzecz, o której wspomniałem wcześniej - dlaczego stwierdziłem, że telewizorki (wejście AV) 'odpadają' - jakość.
    Dla przypomnienia: rozdzielczość VGA (640x480) to 307 200 pikseli; PAL (768x576) - 442 368 pikseli, SVGA (800x600) - 480k pikseli... Dla porówniania HD1080 - to już 2 073 600 pikseli...
    Do filmów (a i to raczej bez napisów) wystarczy te 120k pikseli (co to za rozdzielczość?), a nawet i QVGA, ~70k pikseli by się nadało oraz sygnał z TV Out w PC.
    Jednak jeśli chcesz obejrzeć na nim coś więcej niż film "z divixa", to wg mnie minimum jest rozdzielczość SVGA a sygnał VGA. Fabryczne konstrukcje też na tej rozdzielczości najczęściej pracują.
    Nie wiem, może są takie małe telewizorki z wejściem HDMI, to już dałoby się i z DVI sterować.
    Kalnir :arrow: moje "nie da się" w odniesieniu do MP4 oznaczało, że nie da się tak jak chciałeś. Natomiast jeśli matryca z niego by Ci pasowała, to poszukaj czegoś o niej w Internecie i może Ci się uda ją wysterować z PC. Niestety, w przypadku matryc innych niż "przeznaczone do współpracy z PC" (wejście VGA/HDMI), sam musisz stworzyć dla niej kontroler/ sterownik... Mało komu chce się w takie coś 'bawić'...
  • Poziom 9  
    Chciałbym aby ten projektor nie służył jedynie do oglądania filmów, stąd potrzebna jak największa rozdzielczość.
    Ja nie wyobrażam sobie tworzyć jakiś dodatkowy kontroler, czy sterownik obsługujący matrycę. Wydaje mi się to zbyt trudnym zadaniem ale jeśli ktoś uważa inaczej to proszę się wykazać pomysłem na takowy kontroler. :)
  • Poziom 13  
    Kalnir napisał:
    stary zasilacz od komputera ~300W + 3 x żarówka 12V 100

Wat=Volt*Amper

do uzyskania 300W potrzeba zasilacza z linią 12V o obciążalności 25A - koszt około 400zł jeśli nie więcej. Z kolei "rozmienienie" źródła światła spowoduje problem z równomiernym oświetleniem.

Reflektory halogenowe do podświetlania budynków są tanie, ale wydzielają one ogromne ilości ciepła. Ja bym się raczej zastanawiał nad oświetleniem samochodowym.
  • Poziom 9  
    Obecnie zastosuje żarówkę znajdującą się w starym rzutniku, który posiadam. Jest ona 100W i do pierwszego prototypu małego rzutnika będzie odpowiednia.
    Wyjściowo jednak polecam zastosowanie żarówki 300W 230V halogenowej - takiej małej - za ~15 zł
    (zdjęcie z muzyczny.pl)

udało mi się też nabyć ściemniacz za 14zł
    będzie on dodatkowo regulował ilość emitowanego światła przez żarówkę. :)

• Poziom 24  
    Kolego Kalnir a czemu nie chcesz kupić używanego projektora i go przerobić? Kumpel kupił projektor za śmieszne pieniądze w znanym sklepie internetowym i jedyny problem jak z nim byl to jakis plasticzek w wiatraku i dlatego projektor nie startował a lampa ma dopiero 300h wyświecone :) Za projektor dał w okolicach 80zł :) a potem tylko Xenon za 50zł i modyfikacja balastu i za 50zł masz już na zawsze żarniki :)
  • Poziom 10  
    Witam
    Widzę że temat ucichł.
    Stoję właśnie przed wielkim dylematem: czy budować projektor, czy go kupić ?
    Mój pomysł na projektor przedstawia się następująco:
    1. Potrzebne elementy do budowy
    a) Obiektyw - mam ze starego rzutnika pisma (ogniskowa 316mm)
    b) Soczewka Fresnela - tak jak wyżej
    c) Źródło światła - planuje wykorzystać LED mocy: 41W / 4390lm / 5000K
    d) Matryca - planuje wykorzystać
    * 7" monitor z formatem obrazu 16:9 a przy tym rozdzielczości fizycznej 800x480 z wejściem HDMI (rozdzielczość zwiększa
    się do 1080p)
    * 7"-10" z formatem obrazu 4:3 i rozdzielczości fizycznej 800x600 (do XGA w przypadku 10.1"... )

Koszta to ~250zł za LED + 400zł-700zł za matrycę (monitor)

Za całość w przypadku budowy takiego projektora wychodzi okł. 1000zł. Za nieco ponad można, na dzień dzisiejszy kupić w sklepie nowy projektor (800x600) np. Acer`a K11

No i teraz jak juz napisałem to co miałem napisać to powstają 3 pyt. z mojej str. do kolegów.

1. Jak to jest że z podanej na np. małych 7" monitorach matrycy, o fizycznej roz. 800x600, można wyciągnąć rozdzielczość HD1080p poprzez port HDMI lub DVI. Inaczej mówiąc; w jaki niby cudowny, magiczny sposób z matrycy o określonej max. ilości pikseli można wyciągnąć jeszcze dwa razy więcej tych "kosteczek" - dla mnie to jest nie realne, łamiące prawa fizyki. Czy któryś z kolegów był by tak miły i mi to wytłumaczył ?

2. Czy LED 41W tj. okł. 4000lm i barwie 5000K zdoła poprawnie naświetlić 7"-8" matrycę ?
    Tak sobie wydedukowałem, że skoro na obecny czas 8000-10000lm poprawnie naświetla u mnie 15" matrycę to połowa ilość lumenów będzie w stanie naświetlić połowę mniejszą powierzchnię - dobrze myślę ?

3.Czy opłaca się budować taki projektor? czy lepiej kupić jakiś w tej cenie ?
    Moim zdaniem opłaca się gdyż po pierwsze: poprzez połączenie projektora DIY z komputerem za pomocą kabla HDMI uzyskamy cyfrowy obraz b. wysokiej jakości HD. Po drugie zastosowana żarówka LED ma dużo, dużo, dużo większą żywotność w stosunku do tej w projektorach sklepowych. Po trzecie Zrobiliśmy go sami (czyt. nasz projektor DIY - a to jest bezcenne :D ) Po czwarte wszystko to co zostało a ja już nie dostrzegam ;)

No Panowie, a wy co o tym wszystkim myślicie ?