Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips 29PT8303/12 - trzaski podczas oglądania

GoLLaB 04 Lut 2011 12:47 2190 7
  • #1 04 Lut 2011 12:47
    GoLLaB
    Poziom 12  

Witam,

W telewizorze jak w tytule ostatnio pojawiły się trzaski, nie stało się jednak nic szczególnego, co by mogło to spowodować. Wydawało mi się początkowo, iż może to jakiś wpływ dużych mrozów, jednak nic się nie zmieniło nawet, jak mrozy zniknęły. Sygnał brany jest z kablówki, niestety nie mam w domu drugiego telewizora, by sprawdzić, czy to sygnał jest problemem. Sprawdziłem, iż telewizor trzeszczy zarówno na głośniku, jak i na podłączonych słuchawkach, więc odrzucam z podejrzeń sam głośnik. W tematach tu na forum znalazłem, iż często w starszych Philipsach padał układ-wzmacniacz TDA7056 (a/b), czy zatem można wnioskować, że trzaski głośnik/słuchawki to na pewno ten wzmacniacz?
    Czy może jest to kwestia wyregulowania czegoś...(i czego, gdyż tu niestety wiedzą nie zabłysnę), tylko nurtuje mnie jeszcze pytanie, czy tak samo z siebie mogło się rozregulować?

• #2 04 Lut 2011 14:32
    aruna dyndane
    Poziom 25  

Cytat:
    czy zatem można wnioskować, że trzaski głośnik/słuchawki to na pewno ten wzmacniacz?

Nie można wnioskować.

Cytat:
    Czy może jest to kwestia wyregulowania czegoś...

Może.
    Mamy się bawić w zgadywanki?

• #3 04 Lut 2011 15:31
    GoLLaB
    Poziom 12  

aruna dyndane napisał:
    Cytat:
    czy zatem można wnioskować, że trzaski głośnik/słuchawki to na pewno ten wzmacniacz?

Nie można wnioskować.

Cytat:
    Czy może jest to kwestia wyregulowania czegoś...

Może.
    Mamy się bawić w zgadywanki?

Może powiem tak, dla Was, jako specjalistów jest to bardziej jasne, czy i co się mogło stać. Telewizor użytkowany od początku, cały czas było wszystko ok i nagle strasznie zaczął trzeszczeć - szarpać głosem. Wg. mojego mniemania raczej coś musiało się zepsuć (jakiś podzespół) i jak szukałem znalazłem ten układ TDA, że lubi się psuć. Moim celem było dowiedzieć się, na ile jest to pewne - czy jest szansa, że to ten układ, bo jego wymienić jest stosunkowo łatwo (z tego, co patrzyłem jak on wygląda), czy jednak droga serwisowa nie jest aż tak prosta i wiele rzeczy trzeba wpierw sprawdzić, żeby coś stwierdzić.

Stąd też 2 pytanie, czy samo z siebie, nagle (np. poprzez jakiś skok napięcia w sieci czy coś) coś mogło się rozregulować i wymaga teraz tylko regulacji?

Mogę jeszcze dodać, że w obrazie nie zauważyłem żadnych defektów, jeśli to też może pomóc w ocenie sytuacji.

• #4 04 Lut 2011 15:49
    aruna dyndane
    Poziom 25  

Cytat:
    czy jednak droga serwisowa nie jest aż tak prosta i wiele rzeczy trzeba wpierw sprawdzić, żeby coś stwierdzić.

Dokładnie jak piszesz. Bez odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, intuicji, umijętności logiczne myślenia, kojarzenia itd... zapomnij o naprawianiu czegokolwiek. Skończyły się czasy złotych rączek, jak to niejednokrotnie klienci mi opowiadali: "jak się lampa nie świeciła to sobie sam wymieniał"

• #5 04 Lut 2011 16:35
    GoLLaB
    Poziom 12  

Ok, rozumiem.

A w takim razie, jak wykluczyć sygnał (kablówkę), czy to może być wpływ sygnału z kablówki? Chodzi o to, czy dzwonić niech przyjdą sprawdzić, czy to jednak bardziej prawdopodobne, że to telewizor? (żeby też z siebie głupka nie zrobić). Czy np. podpięcie z laptopa w wejście audio i brak trzasków pozwoli stwierdzić, że to wina sygnału (jeśli może być jego wina)? Trochę się jednak boję, bo jeśli te trzaski związane są z jakimiś przepięciami, to szkoda by mi było dla tak starego telewizora uszkodzić coś w laptopie...

• #6 04 Lut 2011 22:42
    bogred
    Moderator TV

Jeśli masz jakieś DVD lub video, to podłącz przez eurozłącze i będziesz wiedział.

• #7 04 Lut 2011 22:55
    mirex
    Poziom 43  

Cytat:
    Czy np. podpięcie z laptopa w wejście audio i brak trzasków pozwoli stwierdzić, że to wina sygnału (jeśli może być jego wina)? Trochę się jednak boję, bo jeśli te trzaski związane są z jakimiś przepięciami, to szkoda by mi było dla tak starego telewizora uszkodzić coś w laptopie...

Nie, nie pozwoli jednoznacznie sprawdzić. Jedynie pozwoli wykluczyć sam tor m.cz. audio.

• #8 07 Lut 2011 00:21
    GoLLaB
    Poziom 12  

Dzisiaj przyjrzałem się sprawie bliżej. Ponieważ zwykle brak czasu na długie godziny przed telewizorem i fakt oglądania jedynie Polsatu i TVNu (jeśli już coś się ogląda) to dziś zauważyłem, że trzaski są jedynie na tych 2 kanałach (jak na złość). Na żadnym innym ich nie zauważyłem. Czy zatem ma to jakiś związek z pasmem częstotliwości? Jutro spróbuję zadzwonić do mojego dostawcy kablówki, może będą mi w stanie coś więcej powiedzieć, bo jeśli to wina telewizora, to dlaczego akurat na tych 2 kanałach byłby zepsuty...?

Edit:

Już jestem po wizycie Pana z kablówki. Stwierdził on, iż z ich sygnałem wszystko jest ok, miał nawet taki mały telewizorek przenośny i faktycznie nic tam nie trzeszczało. Powiedział też, że może jest to kwestią ustawienia w telewizorze - gdyż wyświetlał on Digital Stereo przy przełączaniu na kanał, a wg. pana powinno być Mono... (co ciekawe na TVP1 też jest Digital Stereo i nie trzeszczy). No ale dobra, niech będzie, może faktycznie kiedyś było mono, ale przez przypadek ktoś coś wcisnął w pilocie, przełączyło i teraz są problemy. Zacząłem zatem od znalezienia instrukcji, znalazłem i widzę opcje przełączania na mono (rzekomo przycisk I-II, ale pilot mam niestety nieoryginalny i posiadam model RC2591/92LP, który ma pod tym przyciskiem opcje ustawień obrazu). A może jednak powinienem być w jakimś menu, aby to przełączyć? Przycisk z nutką natomiast potrafi coś zmieniać w dźwięku, ale raczej ustawienia typu: speech, music, personal itp. Nie ma to wpływu na Digital Stereo - nie zmienia nigdzie na mono.

Przeleciałem też wszystkie przyciski, czy może któryś zmieni system na mono, ale niestety żaden z nich w kombinacji 1 klawisz na to nie pozwolił. Czy ktoś może poradzić jak to zrobić?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME