Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sony STR-DB870, Taga Tav-606, trzeszczenie w prawym kanale

makkam121 04 Feb 2011 13:42 2217 6
    makkam121
    Level 9  
    Od miesiąca jestem właścicielem kina domowego + innych elementów do audio. Zestaw zbudowałem z:
    -Amplitunera Sony STR-DB870QS
    -kolumn Taga Tav-606 + subwoofer Koda ...
    Do tego:
    -TV
    -Gramofon
    -Wzmacniacz

Amplituner podpięty jest kablem optycznym oraz analogowo pod kartę dźwiękową Asus Xonar DS.

PROBLEM:

W prawym przednim kanale słychać brzęczenie/bzyczenie/trzeszczenie przy odtwarzaniu audio/ video+audio.
    Możliwe przyczyny, które wykluczyłem metodą prób i błędów:
    -zepsuta kolumna(nie, bo przy zmianie kanałów lewego i prawego, problem przechodzi na lewą kolumnę)
    -kable(to samo co wyżej)
    -zaciski w ampli (nie, bo przy podpięciu frontów do wzmacniacza, który jest na pre-out amplitunera jest to samo)
    -kabel optyczny(z fizyczno-technicznej strony to raczej niemożliwe)
    -komputer, karta dźwiękowa itp.(nie, bo ostatnio problem pojawił się gdy źródłem dźwięku był gramofon.)

Przyczyny problemu, które wg mnie pozostały:
    -coś jest popsute w ampli(używany, ale w dobrym stanie)
    -zakłócenia z zewnątrz(może sieci elektrycznej, może jakieś inne fale?)

Pozostałe informacje (mogą okazać się kluczowe)
    -problem pojawia się dopiero po jakimś czasie od włączenia amplitunera i podania audio. Czasem jest to godzina czasem dwie. Na początku zazwyczaj trzeszczenie/brzęczenie jest ciche i prawie nie przeszkadza, potrafi ustać i pojawić się po np. kolejnej godzinie, ale w końcu zaczyna trzeszczeć głośniej i stale, co uniemożliwia słuchanie czegokolwiek.
    -na początku (1 miesiąc problem występował tylko gdy puszczałem muzykę z kompa przez kabel optyczny, wczoraj przeraziłem się jak usłyszałem to samo przy odtwarzaniu muzyki przez amplituner. Jak do tej pory jedynym wolnym od problemu połączeniem jest analogowe połączenie kompa i amplitunera (minijack-2rca). Jednak obawiam się, że i tu może wystąpić problem skoro przy gramofonie wystąpił(a tam oczywiście też analogowo wszystko jest zrobione i podłączone)

Proszę poprawić temat postu. Regulamin pkt. 11.
    GM
    bibul
    Level 20  
    Spróbuj puścić sygnał przez wejścia analogowe i wyłącz jakąkolwiek korekcję cyfrową dźwięku (EQ, DSP) - najlepiej 2CH A.DIRECT.
    Wyjaśni się wtedy gdzie szukać usterki - w bloku cyfrowym czy analogowym.
    Napisz też co wyświetla amplituner po kombinacji klawiszy (DISPLAY) + (TUNING+) + (POWER). Wykonaj podczas trybu czuwania amplitunera.
    makkam121
    Level 9  
    OK, przetestuję sprzęt pod tym kątem, jednak jak na razie problem się, jak na ironię losu, nie uaktywnił nie licząc przez 1 min cichych zakłóceń.

A co do tej kombinacji to nic się nie zmienia ani nie pojawia.
    bibul
    Level 20  
    Pewnie wciskasz [PRESET TUNING+], a ma być [TUNING/PTY SELECT+], ten pod klapką maskującą.
    makkam121
    Level 9  
    Racja, mój błąd. Oto co wyskakuje:
    DSP ERROR CHECK
    a potem
    RWS 1:X00 2:000 SYNC

A na testy przy trzeszczeniu przyjdzie nam jeszcze troszkę poczekać
    Grzesiek855
    Level 9  
    Powinieneś sprawdzic kondensatory na tym kanale a jak nie to końcówke mocy a jak nie ma końcówki to sprawdz wzmacniacz operacyjny

Moderated By Artur k.:

A ja myślę, że Kolega nie powinien udzielać się w dziale "Audio Serwis".
    Regulamin p.12
    Ostrzeżenie!

makkam121
    Level 9  
    To tak:
    Dzisiaj bez trzasków było wyjątkowo długo:
    2,5h z kompa przez optyczny i nic, przerwa następne z 2,5h i nic, przerzucam na analog przez gramofon - trzaski od razu, z ciekawości daję znów na optyka i nic, wracam na gramofon i słucham całą jedną płytę, trzaski czasem głośniej czasem ciszej czasem w ogóle nawet. Potem znowu na kompa się przerzuciłem i po kilkunastu minutach chwilkę potrzeszczało a potem był spokój znowu.

Na analogu jak trzeszczało to nie było żadnych DSP/EQ czyli tak jak prosiliście.

Jaka może być więc diagnoza?

I co oznacza ten komunikat, który mi się pojawia po kombinacji DISP, TUNING+, POWER?