Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym skutecznie rozładować NiMh 2500 - 2700 mAh?

04 Lut 2011 14:48 4654 25
 • Poziom 16  
  Witam serdecznie Forumowiczów. Mam następujący problem - otóż posiadam aparat Sony DSC-H5, który już niestety ma taką konstrukcyjną wadę, że wykorzystuje akumulatorki w ok. 2/3, później już niestety z nimi nie współpracuje i trzeba je naładować.

  O ile mi wiadomo z tego, co wyczytałem m.in. tutaj akumulatorów nie powinno się doładowywać - ponieważ im to bardzo szkodzi. I TUTAJ ZACZYNA SIĘ KŁOPOT.
  Nie posiadam ładowarki z funkcją rozładowywania i raczej nieprędko kupię - więc ta opcja odpada. Posiadam oryginalną ładowarkę Sony i Sanyo z zabezpieczeniem czasowym oraz 2 pary Sanyo 2700 mAh, jedną parę GP 2500 mAh oraz Energizery 2650 mAh.
  Po wyjęciu z aparatu te baterie potrafią bardzo długo pracować jeszcze w myszce bezprzewodowej, radiu oraz podłączone [2 szeregowo] do żaróweczki 2,6V - potrafi ona żarzyć się ponad dwie doby. :)
  Dowiedziałem się, że te akumulatorki powinny być rozładowywane prądem ok. 250 mAh [jak mylę jakieś pojęcia to proszę mnie poprawiać, dziękuję] dlatego chcę złożyć jakiś bardzo prosty obwód rozładowujący akumulatorki pojedynczo.

  Co mam wykorzystać w tym celu? Żarówki czy może rezystory? Chciałbym aby wyglądało to mniej więcej tak - jeden akumulator to jeden podłączony do niego odbiornik, żeby to było jak najprostsze do wykonania, tanie i skuteczne [rozładowywanie do zera podanym wyżej prądem].
  Bardzo proszę o łopatologiczne porady i dziękuję bardzo. :)


  [M]
 • Poziom 27  
  Ja wykorzystałbym rezystory dobrane w taki sposób, aby osiągnąć te jak twierdzisz 250mA. Tylko musisz kontrolować napięcie akumulatorka, aby nie rozładować go poniżej minimalnego bezpiecznego dla akumulatorka napięcia, bo w przeciwnym razie możesz go trwale uszkodzić.
 • Poziom 16  
  [XXXXX]

  sebek3 - właśnie to mam na myśli - rozładowywanie prądem 250mA - czyli ok. 1/10 pojemności aku - optymalna wartość.
  Jako, że ja się kompletnie nie orientuję w obliczeniach - potrafię to wszystko złożyć - ale to chyba każdy potrafi...
  JAKIEJ wartości rezystor potrzebuję do rozładowania tegoż jednego akumulatorka 2500 mAh w ciągu około 16 godzin? Mam ich parę z wylutu ale nie chcę ryzykować na chybił trafił zbyt małym, aby czasem nie zrobić short circuit - aku do śmietnika. Ładowarka Sanyo ma ograniczenie ładowania 16 godzin, ładuje prądem 250mA, więc tak samo mam zamiar rozładowywać.

  Dzięki za odpowiedzi.


  [Usunięto fragment, który po moderacji utracił związek z tematem. Mariusz Ch.]
 • Poziom 27  
  Mógłbyś podać dokładne dane tych akumulatorków - albo chociaż nazwę ? Na jakie napięcie one są ?
 • Poziom 16  
  2 pary Sanyo - pojemność maksymalna 2700mAh, napięcie 1,2V, AA
  1 para GP - poj. max. 2500mAh, napięcie 1,2V, AA
  1 para Energiserów - poj. max. 2650mAh, napięcie 1,2V, AA

  Wszystkie ładowane albo na Sanyo ładującym 250mAh parami, albo Sony 400mAh pojedynczo.
 • Poziom 27  
  Więc z prawa Ohma, aby otrzymać prąd ~250mA, należy zastosować opornik około 5om i 0,5W. Jest to prąd równy 1/10pojemności.
  Jeśli chcesz to rozładowywać przez około 16godzin, prąd musi wynosić około 160mA, więc opornik powinien mieć około 8om. Jednak jak wspomniałem nie rozładowuj aku. do zera, ponieważ to może go uszkodzić. Poszukaj w internecie, jakie napięcie jest bezpieczne dla Twoich akumulatorków, i do takiego napięcia je rozładowuj.
  PS. W poście wyżej chyba pomyliłeś jednostki, mAh to jest jednostka pojemności akumulatorka, natomiast Ty chyba miałeś na myśli mA, czyli prąd ładowania Twoich ładowarek ;-)
 • Poziom 16  
  Czytałem w wielu miejscach, że powinno się rozładowywać takie ogniwa do 0,9V maksymalnie.
  I tak już dużo mi wyjaśniłeś.
  Ale może postarasz się jeszcze zaproponować mi co "wpiąć" na obwodzie [jedno aku i rezystor 5om i 0,5W podane przez Ciebie] aby rozładować właśnie do takiej wartości - i nie więcej. Coś najprostszego, co się tylko da, tak abym to dostał w elektronicznym bez kłopotu. :)

  sebek3 napisał:
  .
  PS. W poście wyżej chyba pomyliłeś jednostki, mAh to jest jednostka pojemności akumulatorka, natomiast Ty chyba miałeś na myśli mA, czyli prąd ładowania Twoich ładowarek ;-)

  Faktycznie. :) Już wyryłem na czole i nie zapomnę.
 • Poziom 27  
  Co do wartości mocy opornika, te 0,5W to nie jest wartość krytyczna - może być więcej, jednak nie mniej, bo opornik się spali.
  A jeśli chodzi o ograniczenie napięcia rozładowania, to jest już bardziej skomplikowana sprawa - najprościej będzie podpiąć woltomierz, i samemu kontrolować poziom napięcia ;-)
 • Poziom 16  
  No nie - z miernikiem siedzieć przy tym nie mogę w nocy niestety. :)
  Może jakiś wyłącznik czasowy? Tzn. że po 16 h odcinał by dopływ prądu do rezystora.
 • Poziom 27  
  Edit:
  Ech, pomyliło mi się ładowanie z rozładowaniem :D
  W przypadku rozładowywanie niestety nie jestem w stanie Tobie pomóc :cry:
 • Poziom 16  
  Hmm, może inny sposób. A jakby tak podłączyć kilka diod LED niebieskich? Takie na 3,3V ale żeby świeciły pełną mocą pod 1,2V [przecież musi być na to sposób, skoro są breloczki z takimi latarkami, np. 3 diody białe i zasilająca je jedna AA - świecące bardzo jasno.]

  Znów liczenie... ilość diod którą trzeba by wykorzystać w takim samym obwodzie zamiast rezystora na jedną baterię plus to "coś" co znajduje się w takich urządzeniach? Jeśli to wypali to już nie będę Cię męczył. :) Dzięki.
 • Poziom 16  
  Czytałem ten temat - nie potrzebuję takiego skomplikowanego urządzenia, tylko prosty obwód.
 • Poziom 27  
  Nie wiem co to za breloczki, jednak dioda aby świeciła potrzebuje około 3V - nie da się wymusić większego prądu przy niższym napięciu - poza tym, dioda musi mieć podłączony w szereg opornik ograniczający prąd - zwykle do ~20mA - inaczej się spali.
  Więc rozwiązanie z rezystorami wydaje się być najlepsze.
 • Poziom 16  
  Aktualnie mam eksperymentalnie podłączony rezystor zielony-niebieski-czerwony-złoty [5,6Kohms] do jednego akumulatorka. I tak już leży z godzinę, a na moje palce - to on nie nagrzał się nawet o stopień. Norma?
 • Poziom 28  
  Jak dasz opornik 1om,
  To po trochę więcej niż 2h będziesz miał rozładowany akumulatorek (należy tutaj stosować rezystory 2W)

  Sprawdź po jakim czasie napięcie spadnie ci do 0,9V i będziesz na przyszłość wiedział ile musisz rozładowywać je takim opornikiem
  Ale wydaje mi się, że będzie to ok. 2h.
 • Poziom 27  
  Rezystor taki jak podałeś, jednak przy takiej wartości prąd będzie wynosił ponad 1,2A. Dla akumulatorka lepiej będzie, jesli będziesz go dłużej rozładowywać mniejszym prądem [podane przez Ciebie 250mA wydaje się być odpowiednie]. Analogicznie jest z ładowaniem - nikt nie ładuje takiego akumulatorka prądem grubo ponad 1A - a przecież można i byłoby to nawet szybsze - a jednak tego się nie stosuje.
 • Poziom 16  
  Czyli o wiele za dużo - szybkość rozładowania przekłada się na żywotność ogniwa. Jednak wolałbym te z góry narzucone 250mA przy 5om i 0,5W.
  Mogę wyliczyć z proporcji to, w ile h ten rezystor rozładuje aku, jeśli 160mA i 8om ROBI TO W OK 16 H - [ucięło mi ;) posta]?
 • Poziom 30  
  Zapytam jeszcze raz. Napisałeś ze żarówka 2,6V po podłączeniu dwóch aku szeregowo żarzy się.
  Według mnie taka żarówka żarzy się przy napięciu około 2V czyli optymalnym do ponownego ładowania aku.

  Czy mierzyłeś napięcie po wyjęci aku z aparatu?
 • Poziom 27  
  Angry_Us3r
  przy prądzie 250mA będzie to 10 godzin, przy prądzie 160mA około 16godzin.
  Rezystor 1om "załatwi sprawę" w nieco ponad 2 godziny. Tylko że tutaj cały czas mówimy o rozładowaniu do 0.
 • Poziom 16  
  płetwa - nie sprawdzałem, gdyż nie czuję takiej potrzeby. Na różnych forach piszą, że ten aparat "tak już ma", nie wykorzystuje baterii i koniec.

  W większości spotkałem się z opiniami - oraz w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic774536.html, że baterie powinno się rozładowywać do jakiegoś napięcia - różnie mawiają - 1.1 - 0.8V, a DOŁADOWYWANIE takich świeżo wyjętych z aparatu bądź ich przeładowanie SZKODZI im bardzo i tego się trzymam.

  Krótkotrwałe rozładowanie do 0V też ponoć nie szkodzi. W przeciwieństwie do trzymania ich dłużej w takim stanie. Troszkę poczytałem i mam wyrobione takie a nie inne zdanie i bez dobrych argumentów go nie zmienię - chcę rozładowywać te aku prądem 250 mAh jak wyżej.

  Propozycja sebek 3 jest imo dobra.

  Myślę, że temat można uznać za rozwiązany - jutro kupuję oporniki i zobaczymy co z tego wyjdzie.
  Ale dalsze sugestie - jeśli są to mile widziane oczywiście.
 • Poziom 30  
  Nie czujesz potrzeby sprawdzania kluczowego w tym temacie parametru twoja sprawa.
  Ja natomiast stosując zasady opisane w tym artykule nie mam takich problemów jak ty. Jeśli nie czytałeś to polecam może otworzysz oczy na parę istotnych spraw.
  http://www.edw.com.pl/pdf/k01/80_64.pdf
  Mój aparat(s5600) wg. producenta ma robić na aku 2300mAh około 500 zdjęć
  i tyle robi na czteroletnich vipow ładowanych najzwyklejszą ładowarką, przynajmniej raz w tygodniu.
 • Poziom 16  
  Cytat:
  Ja natomiast stosując zasady opisane w tym artykule nie mam takich problemów jak ty. Jeśli nie czytałeś to polecam może otworzysz oczy na parę istotnych spraw.
  http://www.edw.com.pl/pdf/k01/80_64.pdf
  Mój aparat(s5600) wg. producenta ma robić na aku 2300mAh około 500 zdjęć
  i tyle robi na czteroletnich vipow ładowanych najzwyklejszą ładowarką, przynajmniej raz w tygodniu.


  płetwa - 3 raz piszę: choćby nie wiem jakie były to akumulatorki, jakiej marki, wyjęte z jakiejkolwiek ładowarki... to DSC-H5 będzie pokazywał stan wyładowania ich błędnie. Czas pracy jest w miarę prawidłowy - ale ten aparat i tak zżera baterie bardzo szybko, napisałem gdzieś, że narzekam na czas ich pracy? Zobacz: http://www.google.pl/webhp?hl=pl#hl=pl&biw=12...aterie&aq=f&aqi=&aql=&oq=&fp=ce61f8701f08404f

  Cały temat jest poświęcony rozładowaniu wyjętych - niby rozładowanych wg. aparatu aku, tak aby ich nie doładowywać i przeładowywać w ładowarce, a nie czasowi pracy aparatu. :) Ale dziękuję za wymianę poglądów.

  Cytat:
  Myślę, że temat można uznać za rozwiązany - jutro kupuję oporniki i zobaczymy co z tego wyjdzie.
  Ale dalsze sugestie - jeśli są to mile widziane oczywiście.
  NAPISANE o godz. 12.15:

  Witajcie. :) Dziś już nie dam rady kupić rezystorów. A w międzyczasie naszło mnie jedno pytanie: a gdyby tak zostawić aku w ładowarce bez zasilania? Spowoduje to ich wyładowanie? - Pytam z czystej ciekawości.

  NAPISANE o godz. 12.55:

  "Czas pracy dostarczonego akumulatora w normalnych warunkach
  170 minut i 340 zdjęć (pomiar według normy Camera & Imaging Products Association)". Wspomniane to aku Sony, które po 3 latach miały już dość [aparat kupiłem 2 lata temu używany od krewnej]. Chyba 2500 mAh. Wiadomo, że 340 zdjęć to bez flesza i na minimalnym poborze prądu musieli osiągnąć. Jest to bardzo prądożerny aparat - dotychczas na Energizerach mogłem nimi robić z lampą błyskową max. 30-40 zdjęć z fleszem i do 100 bez [do tego wyostrzanie itp.]

  Wczoraj wyładowałem Energizery do zera radiem przenośnym - poleżały tak wyładowane może z pół godziny, następnie ładowałem 16 h prądem 250mA - różnica? Tak i to spora - zrobiłem przed chwilą już 63 zdjęcia z fleszem, zoomem optycznym 12x i włączonym wyświetlaczem, a aku nadal się dzielnie trzymają. Jak dotrwają do 100+ w takim układzie to mogę uznać, że rozładowywanie wyjętych z mojego aparatu aku ma sens i to spory. :)

  15:01

  Natrzaskałem grubo ponad 100 fotek - 180 kilka, a wskaźnik baterii w aparacie wskazuje jeszcze 1/3. Jak widać na moim przykładzie wstępne rozładowanie jest korzystne i to BARDZO. W instrukcji obsługi aparatu również można przeczytać, że przed ponownym ładowaniem zaleca się wstępne rozładowanie aku. Nie wiem czy ma to ujemny wpływ na akumulatory ale użytkowanie stało się mniej uciążliwe. Dziękuję wszystkim za porady - żebym jeszcze wiedział jak dopisać się do ilości "pomógł", bo nie widzę takiej opcji :) Pozdrawiam!
 • Poziom 27  
  Niestety w tym dziale nie ma takiej opcji ;-(