Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oszczędność energii elektrycznej!(!!)

andi34 09 Lis 2004 12:29 18921 59
    Kuba_eM
    Poziom 24  
    Niedługo w TV będzie Harry Potter...
  • Computer Controls
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Licznik moze sie zatrzymac, a nawet cofac (o ile nie ma blokady), pod wplywem mocy
    biernej, jesli fazy uzwojen pradowych i napieciowych nie sa zgrane; niewykluczone, ze
    zaklad energetyczny celowo dopuszcza niewielkie przesuniecie faz, zeby obciazenie
    indukcyjne powodowalo placenie za moc bierna, a pojemnosciowe cofalo licznik - a to
    dlatego, ze przewaza obciazenie indukcyjne, wiec po pierwsze jest to dodatkowy zysk
    dla zakladu, po drugie jak ktos dolaczy obciazenie pojemnosciowe, to skompensuje
    czesc mocy biernej innych odbiorcow, i zmniejszy straty w linii przesylowej - zaklad
    energetyczny na tym zyska, i zapewne nie bedzie mial nic przeciw temu.

A czy faktycznie takie przesuniecie fazowe jest celowo robione - nie wiem.

Podlaczanie jakiegokolwiek urzadzenia z obu stron licznika umozliwia zmniejszenie
    zliczenia (jak urzadzenie odpowiednio zadziala) - najprosciej byloby zrobic zwarcie
    uzwojenia pradowego w liczniki, wtedy prad przez nie nie poplynie, i licznik nic nie
    zliczy; inna mozliwosc to zaklocanie pracy licznika, np. polem magnetycznym. Nie sa
    to jednak dozwolone metody, i nie naleza do kategorii oszczednosci energii (do
    ktorej mozna zaliczyc podlaczenie kondensatora), a do falszowania wskazan licznika,
    i podejrzewam, ze kary za to moga byc dosc wysokie, wiec stanowczo odradzam
    (nawet, jesli dla kogos poczucie uczciwosci nie wystarcza, by tego nie robic).
    andi34
    Poziom 19  
    Witam wszystkich którzy jeszcze zostali w temacie. Temat oszczedności niezostał wyczerpany do końca, ale sporo osób miało ochotę na takie cudeńko. poscik pósciłem ponieważ chciałem sprawdzić jakie jest zainteresowanie takimi rzeczami, dużo czytajacych w nie niewierzy ale twierdzą ze są niedozwolone no przecież iniema cudów. niemiałem zamiaru nikogo nakłaniać do łamania zasad moralnych ani przepisów energetycznych, chociaz powinienem bo tak naprawdę to my wszyscy użytkownicy jesteśmy ciągle okradani przez G8 itp. pozdrawiam wszystki oszczędzających jak byście mieli jakies nowe pomysły to piszcie posty .
    bialy20
    Poziom 21  
    kiedyś coś takiego miałem w domowej instalacji, po wymianie licznika na nowy sprawdzalem jak się zachowuje przy obciązeniu spawarką.... przy podłączeniu odpowiednich dwóch faz kręcił się do tyłu... nie można tego nazwać oszczędnością no i przecież nie będę spawać aby cofać licznik. Potem zalożyłem dwutaryfowy licznik i zjawisko zniknęło..
    HenryK3
    Poziom 26  
    To jest możliwe gdy zmieni się kierunek uzwojeń cewki. Może ktoś miał ten licznik dla siebie przygotowany a Ty go dostałeś przez przypadek?

Spotkałem sie z taką sytuacją, że licznik 3-f bez obciążenia wolno kręcił się do tyłu. Dla swojego spokoju użytkownik podłączał żarówkę.
    Większych korzyści nie było, licznik był w prowizorce budowlanej.

Oczywiście z oszczędnością energii to nie ma nic wspólnego.
    sliver1
    Poziom 22  
    Jakies 5-6 lat temu widzialem takie urzadzenie w dzialaniu u znajomego - faktycznie po podlaczeniu tego ustrojstwa licznik zwalnial a nawet sie zatrzymywal.
    Owy znajomy zbudowal sobie to urzadzenie sam - budowa jest podobno bardzo prosta i polego na nawinieciu odpowiedniej ilosci zwojow na specjalny rdzen. Mial mi za przyslowiowa "flaszke" zalatwic to "cos" ale przez pewnien czas nie widzialem sie z nim a teraz okazalo sie, ze przeprowadzil sie do innego miasta i kontakt sie calkiem urwal.
    Prawdopodomnie wielu z was zna budowe tego urzadzenia i byc moze nawet stosuje je u siebie w domach ale boicie sie, ze gdy zbyt wiele ludzi zacznie w ten sposob "oszczedzac" energie to zaklady energetyczne podejma odpowiednie kroki w celu zakonczenia tego procederu.
    Jesli mimo to znalazl by sie ktos zyczliwy i udostepnil by pare schematow to prosze o kontakt na priva.
    ozzman
    Poziom 26  
    Bylem kilka miesiecy temu na pokazach fizycznych. Facet przykladal do talerza elektromagnes. Talerz zaczynal sie krecic, facet mowil ze podobnie dzialaja liczniki pradu. Gdy przykladal do tego jeszcze jeden elektromagnes to talerz zwalnial, zatrzymal sie i zaczal sie grzac. CZy nie moznaby bylo takiego czegos (elektromagnesu) zalorzyc na ten wirujacy talerz w liczniku?? Tylko jakas mniejsza moc elektromagnesu zeby sie ten talerz nie stopil:)
    _jta_
    Specjalista elektronik
    To rozumiem, że ZE będą miały dodatkową robotę - co zrobić, żeby wykrywać używanie takich urządzeń.
  • Computer Controls
    harlejowiec
    Poziom 25  
    Podejrzewam że jezeli takowe skrzynki istnieją to muszą siać w sieci mnustwo zakłuceń. Podejrzewam że dzialanie tego użądzenia powoduje wprowadzanie do sieci wyższych charmonicznych a w szczególności 3 i 4 charmonicznej. A zakład energetyczny może wyczaić coś takiego w nieprawidłowej fali napięcia zmiennego i przejście sieci z charakteru indukcyjnego w pojemnościowy jest to zly stan pracy dla transformatora.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    3-cią harmoniczną (przes samo 'h') to taka cewka daje, ale nie więcej, niż typowy transformator;
    myślę, że jeśli chodzi o wykrywanie, to raczej zda egzamin coś przyczepionego do licznika,
    co zmieni swoje właściwości na skutek pola takiej cewki, najlepiej żeby zmieniało kolor.
    andi34
    Poziom 19  
    Witam ponownie w temacie. Przecież czary nie istnieją, ale mozna sonbie o nich pomażyć prawda. Temat jest bardzo stary ale nadal aktualny. Po co się nad tym głowić skoro to niemożliwe, rozmowy nasze były przecież czysto teoretyczne i chodziło o sprowokowanie tylko do rozmowy a nie do namawianie kogoś do kradzieży i oszustwa. Na początku swoich postów pisałem że chodzi o badanie i mozliwość likwidacji takich zjawisk. Pozdrawiam
    zuhjk
    Poziom 21  
    Znam jednego co oszczędzał i teraz płaci dla zakładu energetycznego ponad 6 tyś. i jednego co płacił ponad 20 tyś. Ten pierwszy oszczędzał na jednej fazie a drugi na trzech.
    cyruss
    Poziom 30  
    Wynalazek stary jak licznik i jego zasada działania.
    Cewka na obudowie, odpowiednio silne pole magnetyczne zmienne i tarcza zwalnia, przy okazji wszystko co metalowe wewnątrz mocno się grzeje, taki "usmażony" licznik czasami wymienia się na koszt użytkownika o ile ZE ma ochotę się z nim użerać. Tyle że działa tylko na liczniki w szklanej obudowie, a tych coraz mniej. To samo popularne na Allegro magnesy neodymowe (albo cewka z prądem stałym), tyle że mniej nagrzewają licznik.
    Transformatorek o małym napięciu i dużym prądzie wymuszjący w przewodzie zerowym (lub fazowym) prąd w przeciwfazie to tak samo stary wynalazek, tyle że nie wszystkie liczniki mają cewkę pradową w zerze, no a do fazy przed licznikiem dostęp jest zaplombowany.

INNA SPRAWA ŻE PRZYŁAPANIE NA TAKIM OSZCZĘDZANIU TO MIN. 3500 zł.

Znałem takiego co przedobrzył i cofnął licznik za dużo - wprawdzie go nie złapano na eksperymentach ale zapłacił tak jakby licznik się przekręcił (9999 - 0000) i wcale mu się nie opłaciło. Nie pomogło nawet reklamowanie sprawności licznika bo wykazało że jest sprawny.

Licznik mierzy tylko energię czynną, żadne ekperymenty z mocą bierną go nie cofną, co najwyżej będzie mierzył z błędem - zobaczcie w dowolnym podręczniku z miernictwa.

Przekompensowanie (czyli wprowadzanie do sieci mocy biernej pojemnościowej), zwykłemu śmiertelnikowi ujdzie na sucho - natomiast zakład który ma licznik energii biernej zapłąci za to "karną" opłatę.

Aha - jeszcze jedno - nie pracuję w energetyce.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Najprostsza konstrukcja (cewki prądowa i napięciowa) reaguje na moc bierną,
    bo prąd w cewce napięciowej opóźnia się względem napięcia, i jeśli się tego
    nie skompensuje szeregowym kondensatorem, to obiążenie mocą bierną
    indukcyjną jest zliczane na plus, a pojemnościową - na minus.

Cewka prądowa na masie to błąd montażu - w końcu po to się plombuje
    licznik, żeby nie było dostępu do drugiej strony cewki prądowej,
    a jakby był, to transformator byłby niepotrzebny - wystarczy zwarcie...

Cewka z prądem zmiennym na obudowie i nagrzewanie się licznika
    - pewnie dużo zależy od kształtu rdzenia tej cewki, i gdzie się ją
    przyłoży, może jakby dobrze to wyliczyć, to nie groziłoby "usmażenie"
    licznika - nie przeliczałem, więc nie wiem; metoda "brutalnej siły"
    - czyli użycia dużego pola byle gdzie - prawdopodobnie go "usmaży".

Cewka z prądem zmiennym działa na istotnie innej zasadzie, niż
    magnes lub cewka z prądem stałym - ze zmiennym działa jako
    dodatkowa cewka prądowa, i w zależności od tego, w którą stronę
    się ją włączy, będzie spowalniać lub przyśpieszać tarczę licznika,
    a przy odpowiednio dużym prądzie zakręci w przeciwną stronę;
    natomiast magnes wywołuje prądy wirowe, i może tylko spowolnić.
    andi34
    Poziom 19  
    Witam wszystkich zainteresowanych tematem. Widać że temacik dalej jest aktualny i cieszy się powodzeniem, to bardzo miłe. Co niektórzy mają bardzo fajne pomysły ale tak jak pisałem nie chodziło mi o niszczenie urzadzeń pomiarowych bo jak je najszybciej zniszczyć to chba każdy wie. Tak jak pisałem na poczatku tematu chodziło mi o urzadzenie włączane w dowolne gniazdko elektryczne w sieci bez ingerencji w liczniku. Jeszce raz podaję bliżej nie zidentyfikowaną budowę. cewka na "specjalnym" trudnym do zdobycia rdzeniu. zalana plastikiem z którego wstaje przewód z wtyczką do gniazdka. Włącza się wtyczkę i w zależności od obciążenia licznik zwalnia bądź zatrzymuje się. Wżna informacja inna cewka na licznik jednofazowy a inna na 3fazy, ważna tez odległość od trafa, być może również jest i jakiś numer na liczniku po którym oblicza się cewkę lub rdzeń. To są informacje zasłyszane niechcący. Podkreślam że rozmawiamy na gruncie czysto teoretycznym. Życzę owocnych pomysłów. Pozdrawiam
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów
    Cewka?na specjalnym rdzeniu? cofa licznik??
    A ile prądu pobiera?? To może od razu do cewki podłączyć odbiornik i po co linia energetyczna!
    Perpetuum mobile jest bardziej prawdopodobne.
    Jedynie co mi do głowy przychodzi to cewka (inaczej zwana dławikiem)
    i tu dwie wersje-jeżeli szeregowo w odbiornik to jako duża indukcyjność zmienia cos (fi) czyli znowu gry i zabawy z moca bierną-juz było..
    a jeżeli klasycnie czyli jak każdy inny odbiornik to MUSI pobierać prąd.
    Jeżeli ma duża indukcyjnośc to będzie to znowu cos (fi) i tak dalej.
    Wnioski (moje,dla własnego użytku) TOTALNA BZDURA.
    A oczywiście specjalne rdzenie są drogie i nigdzie ich nie można kupić.....
    WW
    _jta_
    Specjalista elektronik
    To mogłoby to działać w jeden z następujących sposobów:

1) wytwarzanie prądu o częstotliwości innej, niż w sieci (może prądu stałego) - przepływ
    takiego prądu przez cewkę licznika będzie hamował ruch tarczy (prądy wirowe), może
    też spowodować nasycanie się rdzenia w liczniku, to zmniejszy moment siły napędzający
    tarczę; taki prąd nie daje mocy czynnej, więc można go wytworzyć tanim kosztem;

2) wytwarzanie prądu o częstotliwości zbliżonej do rezonansu transformatora - żeby dawał
    dość duże napięcie; taki prąd będzie zliczany przez licznik jako dostarczony do sieci,
    więc jego moc będzie się odejmować od mocy pobieranej z sieci; jeśli licznik został źle
    zaprojektowany, i ma na tej częstotliwości znacznie większą czułość, niż na 50Hz, to jest
    możliwe pobieranie mocy z sieci bez zliczania jej przez licznik.

Jeśli jednak zakład energetyczny sprawdza, co się dzieje - na przykład dba o czystość
    spektralną dostarczanego prądu - to każdy z tych sposobów zostanie wykryty, i raczej
    szybko namierzą, który z odbiorców coś takiego robi. Drugi sposób powoduje zakłócenia
    odbioru radiowego, i oprócz ZE może to namierzyć PIR.
    Więc raczej się nie uda tak, by szybko nie złapali. Chyba, żeby wytwarzać moc bierną
    (prąd o częstotliwości sieci) o takiej amplitudzie, żeby albo rdzeń się nasycał, albo
    prąd powodował hamowanie tarczy - ale to pewnie wywali bezpieczniki...
    sliver1
    Poziom 22  
    tele75 napisał:
    Jakies 5-6 lat temu widzialem takie urzadzenie w dzialaniu u znajomego - faktycznie po podlaczeniu tego ustrojstwa licznik zwalnial a nawet się zatrzymywal.
    Owy znajomy zbudowal sobie to urzadzenie sam - budowa jest podobno bardzo prosta i polego na nawinieciu odpowiedniej ilosci zwojow na specjalny rdzen. [...]

wlasnie o czyms takim pisalem!!
    zasade dzialania przedstawilem na rysunku - jeden kabel podlacza sie przed licznik do bezpiecznika, a wtyczke do jakiegos gniazdka za licznikiem i to wszystko. licznik zaczyna sie cofac lub jesli ma zabezpieczenie to po prostu sie zatrzymuje :D
    pytanie za 100 punktow - ile nawinac zwojow i o jakiej srednicy cienkiego i grubego drutu?? (grubego z tego co widac na fotce sa 3 zwoje ale jaka ma on srednice??)
    jak ktos wie to prosze o kontakt na priv.

Oszczędność energii elektrycznej!(!!)
    mkos1
    Poziom 29  
    Uzwojenie cienkim drutem zapewne wylicza się ze standartowego wzoru:
    n = (45/S) * U

To ogólnie jest "pikuś" względem, tego:
    Cytat:
    ...kabel podlacza się przed licznik do bezpiecznika, a wtyczke do jakiegos gniazdka za licznikiem.

Naroszyć plomb raczej nie ma jak aby śladów nie pozostawić tym bardziej, że teraz stosują inne plomby, które raczej niezbyt są rozbieralne.
    mrrudzin
    Poziom 39  
    Czyli w końcu stanęło na tym że nic w przyrodzie nie ginie.
    Z osczędności za pomoca "UFO" włączonego do gniazdka raczej nici....
    Bo jest to fizycznie nieuzasadnione.
    Słyszałem kiedyś że ludze robią w liczniku otworek i nim wprowadzają do środka drucik który blokuje licznik (pewnie samo liczydło).
    Jeżeli licznik jest podłączony poprawnie, zdawajmy sobie sprawe, że projektowały go osoby, które na pewno przewidziały, że znajdzie się ktoś kto będzie chciał kraść energię.
    Jeżeli to ustrojstwo zaczęło by coś kombinować z energią bierną (jeżeli buczy to raczej dławik) to po jakimś czasie zakład energeryczny się wqrzy i zacznie szukać - kto pobiera taką moc (oni muszą ją skompensować i jak bjuż ktoś pisał - mają drugi licznik, który mierzy moc bierną)...
    Poziom 35  
    a podchodzac do tematu w sposob impulsowy :> (rozwazania czysto edukacyjne) wiadomo ze licznik ma male opuznienie w z liczaniu pobranej mocy , poprostu wlaczajac jakies urzadzenie do gniazdka tarcza nie rusza natychmias a powoli sie rozpedza.... a wylaczajac urzadzenie tarcza nie staje natychmiast a zatrzymuje sie powoli .. czyli o co zyskalimy na poczatku przez leniwosc licznika ;> odbiera nam to zpowrotem licznik gdyby wyliczyc bezwladnosc dla danego licznika i pobierac prac impulsowo .. z odpowiednia czestoliwoscia tarcza takiego licznika nie rozpedzala by sie do prawidlowej predkosci , oczywiscie nalezalo by usrednic pobierana w taki sposob moc i wyliczyc czy to sie oplaca bo jak wiadomo w sieci mamy dosc niska czestoliwosc 50hz i czasy pobierania ej mocy by byly bardzo oddalone od siebie oraz taki uklad niezle by "sial w sieci" ale byl by stanie pracowac w seci 1 fazowej bez ingerencji w licznik
    mrrudzin
    Poziom 39  
    Masz racje... ciekawy pomysł... tylko co takimi impulsami zasilać... W sumie możnaby np. grzejnik (żeby licznik sie nie rozkręcił), on w końcu nie potrzebuje stałego dopływu energii...
    Ale nie da rady w nowych elektronicznych licznikach...

Zastanawiam sie jakby to się zachowało, jakby pobierać (albo oddawać) bardzo dużą moc indukcyjną (bierną)... W sumie licznik mógłby zgłupieć... ale instalacja też;)

Dodano po 29 [sekundy]:

Bardzo dużą w sensie niewspółmiernie większą niż czynna...
    Poziom 35  
    eckhm :> mozna by przerobic kilka urzadzen od pc taki zasilacz od kompa ... wymienic trafko, klucze dac odpowiedni sposob sterowania ... potem zasilic nim akumulator a akku podpiac jednczesnie do UPS i tak z pradow pobieranych impulsowo ktorych licznik teoretycznie zlicza nieprawidlowo mamy fajny klad ... fakt sprawnos cjego bedzie mala <chyba zaduzo powiedzialem :) > ale nam to i tak nie robi ... rzba [amietac ze takiego ustrojstwa nie testowalem a tak tylko wymyslilem co mozna by zrobic ;]
    wildfire
    Poziom 2  
    aha jezeli chodzi o magnesy to działają tylko na liczniki wody na gaz oraz prad nei dzialaja, mam takowy w domu i jest naprawde dobry posiadam go jakies 4 dni i sie ciesze :)

Dodano po 3 [minuty]:

Tele75 tak podłącza sie go do gniazdka za licznikiem ale nie moze to byc takie sobie gniazdko, gniazdko pod które podłanczamy wtyczke musi być na tym samym obwodzie napieciowym co przewód podłączony pod bezpiecznik inaczej urządzenie może sie spalić juz ze 3 razy tak miaem ze mi korki wywaliło bo zle wlozylem wtyczke, urzadzenie zostawiam zazwyczaj na noc aby nikt nie powolanu nei zonaczyl ze licznik zamiast w prawo kreci sie w lewo, wiecie co jest najlepsze? zauwazylem ze im wiecej urzadzeń jest włączonych tym szybciek licznik się odkręca
    Poziom 35  
    urzadzenie ktore przedstawia na zdjeciach wildfire to rodzaj autotransformatora mialem takie "cudowe urzadzonko " do testowania w domu wlacza sie to tak jak opisuje kolega wyzej i co najwazniejsze to nie dziala jezeli licznik jest poprawnie poloczony .. testowalem to w kilku miejscach i za kazdym razem z mizernym skutkiem... moze dlatego ze wiekszosc licznikow w mojej okolicy zostala wymieniona w latach 95 - 02 jak ktos che moge zamiesic schemat polczoenia cewek tego autotrafo ale mowie to nie dziala
    nie dajcie sie oszukac ! 470zl zostanie wyzucone w bloto

a oto schemat tego magicznego trafa
    wildfire
    Poziom 2  
    ie wie mdlaczego tak piszesz ze ci nie chodziło ja załatwiłem juz to cudo 3 osobom i u wszystkich chodzi jak trzeba, może cos zle podłączałes? ja mam dowody na to ze chodzi z tego względu że posiadam filmik który to pokazuje, pozdrawiam serdecznie (a jeżeli chodzi o rysunek to tak naprawde nie pzredstawia on nic )
    Poziom 35  
    nie wiem co usilnie starasz sie wmowic forumowiczom ale tak jest poloczone to trafo (to co ja mialem) i przygladajac sie zdjeciu ktore zamiesciles mozna to tez wywnioskowac to ustrojstwo nie bedzie dzialc w POPRAWNIE wykonanym przylaczu licznikowym jak zalatfiles to swoim kolegom i u was to dziala to sie cieszcie .. ale kiedys i tak wymienia licznik i ustrojsto przestanie dzialac bo poprawnie polacza licznik :) btw nie wiem czemu ale wydaje mi sie ze cfaniak z ciebie taki allegrowaty
    wildfire
    Poziom 2  
    sluchaj ja na nikim nie chce zarobic jezeli o to ci chodzi, poprostu chce ludziom ułatwić życie a jezeli nie wierzysz to nie ma problemu nie bede cie usilnie namawial, za godzine pokarze zdjęcie do jakiego licznika to robie (rodzaj)
    mkos1
    Poziom 29  
    Myślę, że na starej instalacji, gdzie mogą występować zwiększone impedancje przewodów zasilających to może i zadziałałoby ale jakoś nie bardzo mi się chce wierzyć, że licznik zatrzyma się całkowicie lub zacznie się cofać.
    Układ powoduje podniesienie potencjału przewodu "zerowego" przez co napięcie na liczniku jest wówczas niższe co się wiąże ze zmiejszeniem zmierzonej mocy.
    Jednak w nowych instalacjach, gdzie są zastosowane właściwe przekroje przewodów raczej to wcale nie zadziałałoby.
    Ciekawe wildfire jaka byłaby u Ciebie impedancja pętli zwarcia ??
    Podejżewam, że znacznie wyższa byłaby wartość niż przewiduje norma.