Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung HD321KJ stuka także po wymianie elektroniki

alfa-technika 04 Feb 2011 19:29 2182 5
 • #1
  alfa-technika
  Level 12  
  witam,
  opiszę krótko sytuacje i co zostało zrobione
  dysk Samsung model HD321KJ T166 przy starcie stuka coś w środku, po kilku sekundach już nie stuka, silnik się kręci, ale dysk nie wykrywany
  po zdobyciu takiego samego modelu (działającego) ale nowszego o 6 miesięcy i wymianie elektroniki stuka tak samo,
  natomiast gdy do nowszego dysku zamontowałem elektronike ze starego dysku to nowy dysk NIE STUKA tylko normalnie startuje ale nie jest wykrywany (z tego co wiem trzeba wymienić BIOS ze starego lub przeprogramować ze starego)

  pytanie
  jak sądzicie, czy wymiana kości z BIOS-em (jakieś 25 nóżek z każdej ze 4 stron) pomoże ?
  czy to raczej coś w środku w dysku ?
  może wymiana głowicy ?

  nie jakiś fachofiec się wypowie
 • #2
  RADU23
  Moderator of Computers service
  Z tego co wywnioskowałem o twoim problemie to nie elektronika powoduje stukanie a głowica. Z wymianą nie będzie tak łatwo;-)
 • #4
  alfa-technika
  Level 12  
  MCU to jak się nie mylę to układ Marvela 88I6725S-TFJ1 ma tylko jakieś 32 nóżki po każdej stronie czyli w sumie około 128 drobnych wystających pinów więc spoko, dam rade przelutować :) ;)
  a tak na serio to mam ten terminal, postaram się odcytać LOG, chodź nie wiem na ile pomoże
  chyba rzeczywiście problem z głowicami, ceny w firmach które odczytują dane z talerzy po ich wyjęciu to ho ho ho hoooooo o żesz wasza mać
  no nic zobaczymy co Log powie
 • #5
  michal_aniol
  Level 33  
  Wyjmowanie talerzy to ostateczność. Jak długo jeszcze bedzie pokutować opinia że to najlepszy sposób na odzyskanie danych?
  Za lutowanie MCU na razie się nie bierz, bo nie ma sensu. Bez doświadczenia na pewno go uszkodzisz, on jest jeszcze od spodu przylutowany na sporym polu lutowniczym.
 • #6
  alfa-technika
  Level 12  
  więc tak
  byłem wczoraj w dwóch firmach które odzyskuja dane
  1. Finaltech - miła pani mi powiedziała 600 zł netto i powiedziała że małe szanse żeby się nie udało, ale dla klienta to i tak było za dużo (ja bym tyle dał)
  2. potem pojechałem do firmy MiT, ktora ma oddział w Bydgoszczy, siedziba jest w Warszawie, i tam wszystko wysyłają, cena..... ekh ekhmmmm eeeee zaczął od 3800 potem zszedł na 3600 bo mialem swój dysk, potem powiedział że może 3000 jak same zdjęcia, ceny Warszawskie :D

  co do układu odczytujacego start dysku, to narazie nie udało mi się jeszcze połączyć, nie pokazuje żadnych komunikatów, albo nie wiem jak obsłużyć HyperTerminal :)