Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie serwem, ale inaczej - w zabawkowym samochodzie

kkkamil 04 Lut 2011 22:22 1714 2
 • #1 04 Lut 2011 22:22
  kkkamil
  Poziom 13  

  witam.

  naczytałem się trochę na temat sterowania serwami, ale nie znalazłem rozwiązania tematu, który mam rozwiązać.

  mam samochód zdalnie sterowany, zapewne chinski, ale dość dobrze zrobiony więc szkoda wyrzucać. usterka polega na uszkodzeniu jednego z trybików przekładni sterującej kołami. niestety nic nie udało mi się dobrać więc powstał pomysł żeby zastąpić to coś gotowym serwomechanizmem. zasilanie istniejącego układu proste: napięcie się pojawia - koła się skręcają, napięcie się pojawia odwrotne - koła się skręcają w drugą stronę, napięcia nie ma - sprężynka ustawia koła do jazdy na wprost.

  najłatwiej byłoby wybebeszyć elektronikę z serwa i podłączyć jego silnik bezpośrednio - tylko że serwo nie pozwoli sprężynie ustawić go do jazdy na wprost.
  więc może jakiś sterownik, żeby jednak wykorzystać to jako serwo? tylko nie znalazłem żadnego opisu czy schematu który działałby tak: +5V - koła w prawo, -5V - koła w lewo, 0V - koła prosto.
  a może jakiś inny pomysł?
  mam mikroserwo 9G.

  ... może coś pokombinować z przekładnią? żeby sterować bezpośrednio silnikiem, a żeby sprężynka dała radę przywrócić stan 0. duże siły nie są potrzebne. tylko nie wiem czy mikroserwo da sobie radę jak zmniejsze przekładnie.

  pozdrawiam. Kamil

  0 2
 • Pomocny post
  #2 04 Lut 2011 23:16
  pawel1029384756
  Poziom 20  

  Myślę, że dobrym rozwiązaniem było by zastosowanie prostego układu elektrycznego opartego o attiny 13, odbierający sygnały dla normalnego silnika i zależnie od tych sygnałów wystawia odpowiedni sygnał dla serwa. Można to też zrobić na generatorach ne555, ale trzeba by zastosować albo trzy takie generatorki, albo jakiś układ zmieniający podpięte elementy do ne555 na inne, tak aby powstała inna częstotliwość.

  1
 • #3 10 Paź 2011 12:42
  kkkamil
  Poziom 13  

  poddałem się. tzn łatwiejsze było znalezienie odpowiedniej zębatki do wymiany niż zmiana na sterowanie za pomocą serwa ;) nie mniej jednak porada od "pawel1029384756" była niezła, tyle że skórka nie warta wyprawki ;) pozdrawiam i zakończam (czy zakańczam... sam nie wiem)

  0