Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt gitarowy uni-vibe

Jimi Hendrix 05 Lut 2011 08:13 5207 6
  • Efekt gitarowy uni-vibe

Przedstawiam moje wykonanie legendarnego efektu uni-vibe, będącego vibrato/chorusem opartym o 4-stopniowy phaser.
    http://classicamplification.net/Forumvibe/default.htm - płytka pochodzi z tej strony, wykonałem ją termotransferem i pocynowałem bezprądowo.
    Zastosowałem tranzystory 2N2222 w całym torze sygnałowym, żaróweczka jest sterowana z darlingtona, którego symbolu nie pamiętam. Rezystory metalizowane 0.6W 1%, kondensatory foliowe. Potencjometry radioohm, nie te gówniane telpody. Fotorezystory są z TME, pamiętam że szukałem takich, które najbardziej odpowiadałyby oryginałowi, nie pamiętam symbolu, ale jak komuś zależy to mogę poszukać. Żaróweczka też z TME, przetestowałem kilka typów, najlepiej wypadła ta na 12V, do druku. Osłonę przed światłem (light shield) najpierw wykonałem z kapsla od wódki, później z zaślepki do rury miedzianej, odpowiednio dociętej i pocynowanej, ale koledze dla którego robiłem ten efekt najbardziej odpowiadała jednak wersja z kapslem, także tak zostało.
    Obudowa Hammond, aluminiowa. Razem z przełącznikiem nożnym dwa najdroższe elementy. Na dalszym brzegu znajdują się gniazda do gitary i wzmacniacza oraz przełącznik vibrato/chorus. Chorus powstaje przez pomieszanie czystego sygnału z gitary z tym przetworzonym. Na górnej powierzchni regulacja częstotliwości modulacji, jej głębokości oraz głośności efektu. Miałem problemy z dostaniem podwójnego potencjometru 100k o charakterystyce odwrotnie logarytmicznej, także dałem zwykły logarytmiczny, stąd po przekręceniu w prawo zmniejsza się częstotliwość modulacji - dlatego podpis "slowness" na obudowie. Przełącznik nożny DPDT, po lewej stronie obudowy znajduje się gniazdo DIN 3-pin do zasilacza stabilizowanego 15V. Gitarzyści są nieogarnięci, także użycie nietypowego gniazda uchroni efekt przed podłączeniem złego zasilacza.
    Kable prowadzące do płytki były spięte w piękną wiązkę, ale ja nie spinam ich plastikowymi sprzączkami tylko oldskulowo szyję krosy grubą nicią powoskowaną. Przy montażu okazało się, że przewód do masy jest za krótki, dlatego musiałem przeciąć wiązkę, a nowej mi się nie chciało szyć.
    Efekt brzmi wspaniale, w szczególności z lampowym wzmacniaczem, później postaram się coś nagrać.
    pozdrawiam

Efekt gitarowy uni-vibe Efekt gitarowy uni-vibe

Fajne!
  • #2 05 Lut 2011 11:14
    maniak elektro
    Poziom 12  

Świetna robota! Jedynie przydałoby się dodać wyraźniejsze napisy i ewentualnie początek i koniec nastawy potencjometrów. Ale to tylko kosmetyczne zabiegi. Najważniejszy jest dźwięk. Czekamy na nagrania.

• #3 05 Lut 2011 11:24
    Freddy
    Poziom 43  

Efekt jest rzeczywiście super. Dokładnie opisał to bobo w swoim projekcie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7884537#7884537 . Jego wykonanie jest również bardziej estetyczne.
    Jimi Hendrix :arrow: Twoja płytka drukowana nie umyta z resztek kalafonii, szpeci cały wygląd. Powinieneś to umyć. Czekam na próbki Twojej wersji. Wersję wykonaną przez bobo, słyszałem wielokrotnie na żywo :)

• #4 05 Lut 2011 11:47
    daroslav15
    Poziom 15  

Testowałeś działanie efektu przy zmianie położenia LDR-ów? Jeśliby je ustawic prostopadle do płytki, to osłonka odbijająca światło od żarówki powinna być zbędna.

• #5 05 Lut 2011 12:07
    Freddy
    Poziom 43  

daroslav15 napisał:
    Testowałeś działanie efektu przy zmianie położenia LDR-ów? Jeśliby je ustawic prostopadle do płytki, to osłonka odbijająca światło od żarówki powinna być zbędna.

Byłem obecny podczas konstrukcji takiego efektu przez bobo, wierz mi ekran jest niezbędny !

• #6 05 Lut 2011 13:32
    bobo
    Poziom 28  

To jest taki efekt że, gdyby go zrobić w puszce po szprotkach to i tak nie zniszczy jego urokliwego brzmienia. Cieszę się że pojawił się drugi opis na elektrodzie, po fali różnej maści przesterów. Myślę że kolega po usłyszeniu efektu był zachwycony. Techniczne uwagi:
    a. radzę nie rezygnować z ekranowania fotoelementów, w moim przypadku brak ekranu skutkował lekkim przydźwiękiem w momencie rozbłysku żarówki.
    b. proszę zwrócić uwagę na precyzyjne dobranie proporcji sygnału bezpośredniego i po ciągu przesuwników, właściwy dobór tej proporcji gwarantuje super brzmienie
    c. potencjometr 2x100k zastosowałem liniowy
    d. tranzystory 2N2222 uważam za niefortunne zastosowanie ( to elementy przełączające, nie do zastosowań w torach m.cz ) lepiej było wsadzić BC550

Wiem że, wykonanie tego urządzenia wymaga dużo pracy i cierpliwości, tym bardziej doceniam dzieło kolegi, Życzę zadowolenia grając z tym efektem. Polecam jego wykonanie, naprawdę warto.
    Pozdrówka

• #7 05 Lut 2011 20:14
    Jimi Hendrix
    Poziom 19  

Freddy :arrow: muszę przyznać, że zapomniałem o umyciu płytki. Jak tylko wpadnie w moje ręce ten efekt to zrobię to.
    Napisy na obudowie to bardziej żart, w warunkach scenicznych zupełnie zbędne.

daroslav15 napisał:

Tak, próbowałem zarówno wlutowania ich w płytkę, jak i "przytulenia" do żarówki. Pierwsza opcja i osłona przed światłem zdecydowanie najlepsza.

bobo :arrow:
    -miałem tak samo z ekranowaniem, do tego plastikowe osłony nie spełniają swojej roli. W oryginale jest metalowa puszeczka.
    -na płytce którą robiłem jest miejsce na potencjometr do regulacji dry/wet przy chorusie. To bardzo fajny projekt, polecam.
    -sprawdzę przy okazji jeszcze jakie to tranzystory, ale raczej na pewno te 2N. Nic nie szumi, nic nie brumi, więc po co kombinować?

Tak, jestem zachwycony efektem. Mam także oryginalny głośnik Leslie, który univibe ma imitować i jego brzmienie z gitarą jest jednak zupełnie inne niż viba.

Wrzucę jeszcze inne efekty: kopię z.vex box of rock, fuzza tonebender na germanowcach i tube screamera z modyfikacjami keeleya.
    pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME