Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrolity wymiana Lutownica

stalin2 05 Lut 2011 12:39 1472 15
  • #1 05 Lut 2011 12:39
    stalin2
    Poziom 12  

Witam
    mam pytanie czy mogę lutownicą transformatorową prze lutować elektrolity z płyty głównej komputera ? ( rocznej) ,są napuchnięte
    Pole elektro -magnetyczne na grocie lutownicy czegoś nie uszkodzi ? , czy jednak muszę męczyć się z oporową ?

Płyta startuje jak ją suszarką do włosów nagrzeje

pozdrawiam

0 15
  • #2 05 Lut 2011 12:46
    elektryk101
    Warunkowo odblokowany

Powyjmuj z płyty głównej procesor, ram, kartę graficzną i co się w ogóle da z gniazd PCI. I staraj się nie ''pstrykac'' lutownicą w odległości 10cm od płyty, ale raczej nic się nie stanie.

0
  • #3 05 Lut 2011 13:03
    RitterX
    Poziom 36  

Mam nadzieję, że staczy ci mocy w lutownicy. Elektrolity są wlutowane do dużych powierzchni mas, które dobrze odprowadzają ciepło.
    Nie polecał bym metody z lutownicą transformatorową. Sprawdź mocowanie grota by nie było iskrzenia na śrubach zaciskowych.

0
  • #5 05 Lut 2011 13:07
    artaa
    Poziom 43  

Jak kolega wyżej napisał, czasem się uda, czaem jest problem z za małą mocą.
    Rozwiazaniem czasem stosowanym, jest "ukręcenie" kondensatorów i wylutowywanie samych nóżek pojedyńczo. Są opisy na sieci.
    Jaka to MB?

0
  • #6 05 Lut 2011 16:51
    stalin2
    Poziom 12  

Jakbym na kablach podlutował dodatkowe elektrolity - czy indukcyjność tych przewodów może mieć jakiś wpływ ? (jak naj krótsze) ?

pozdrawiam

0
  • #7 05 Lut 2011 17:25
    artaa
    Poziom 43  

Takich kombinacji nie polecamy. Tam mają być dobre jakościowo kondensatory, typu LowESR, 105C, a nie coś na kabelku...

0
  • #8 05 Lut 2011 17:38
    stalin2
    Poziom 12  

mogę lutować 4700uF na 16V po urwanie napuchniętych elektrolitów do ich wyprowadzeń lutownica transformatorową ? - bo takie mam na stanie .

0
  • #10 05 Lut 2011 17:57
    huluk
    Poziom 30  

Od lat wymieniam transformatorową z specjalnie ukształtowanym grotem aby nie narobić szkód wokół punktu lutowniczego i nie ma z tym większych problemów, pamiętać trzeba tylko aby odpowiednio nagrzać punkt gdyż przy zbyt niskiej temperaturze nóżka kondensatora może "pociągnąć"ze sobą przelotkę międzywarstwową jeśli akurat taka jest zastosowana. Polecam przećwiczyć na jakimś uszkodzonym sprzęcie, jeśli ktoś ma co najmniej średnie zdolności manualne to po kilku wylutowaniach i wlutowaniach dojdzie do wprawy.

0
  • #11 05 Lut 2011 19:58
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

stalin2:
    1. Usuń niezwłocznie niechlujstwo językowe ze swoich postów;
    2. Znikanie usterki po podgrzaniu płyty suszarką do włosów może świadczyć o zupełnie innym problemie, a mianowicie o problemie kulek pod układami scalonymi.

0
  • #13 05 Lut 2011 21:17
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

stalin2, za zlekceważenie polecenia moderatora i kontynuowanie pisania postów niechlujnych językowo otrzymujesz ostrzeżenie. Nie zwalnia Cię to z obowiązku niezwłocznego usunięcia tego niechlujstwa ze swoich postów.

0
  • #14 05 Lut 2011 23:29
    tzok
    Moderator Samochody

...pomóc to takie "wygrzanie" może ale w ostatecznym odesłaniu płyty "na tamten świat" - w piekarniku albo nie stopisz cyny (RoHS - lut bezołowiowy) albo przegrzejesz inne komponenty - m. in. kondensatory.

Wyrwij spuchnięte kondensatory szczypcami i wylutuj nóżki pojedynczo. Potem odessij cynę z otworów i włóż nowe kondensatory, a następnie je przylutuj. Możesz spokojnie lutować lutownicą transformatorową. Kondensatory muszą być dedykowane do pracy impulsowej - czyli LowESR. Jak wstawisz zwykłe to za kilka tygodni znów będziesz musiał wymieniać. Pamiętaj, żeby wymienić również te wyglądające na dobre ale połączone równolegle z uszkodzonymi.

Jak pomaga nagrzanie suszarką to mam pewne wątpliwości czy jedynym problemem tej płyty są kondensatory. Możesz spróbować "podlać" chipset topnikiem typu "BGA rework" i podgrzać stacją do lutowania na gorące powietrze, w zasadzie należało by użyć preheatera. Niestety z mojego doświadczenia to pomaga na krótką metę.

0
  • #16 04 Lut 2012 08:13
    stalin2
    Poziom 12  

wymieniłem sporo tych elektrolitów i wszystkie płyty działają prawidłowo, to pole elektromagnetyczne generowane przez lutownice niema żadnego wpływu.

0