Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec Termet Mini Max - błąd E9

05 Lut 2011 13:28 9208 12
  • Poziom 10  
    Mam problem! jest to juz kilkuletni piec mini max, przez zawór jak się grzeje wycieka woda i spada ciśnienie. Po ostudzeniu i ponownym włączeniu, piec się nie uruchamia, wyświetla E9 wiadomo brak ciśnienia. Jest próba kilku włączeń lecz bez skutku.Czy to tylko wymiana zaworu bezpieczeństwa załatwi sprawę a może coś innego. Proszę o radę Dziękuje pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Błąd E9 to oczywiście ciśnienie poniżej 0,6 Bar. Jeżeli zawór bezpieczeństwa przecieka, to koniecznie trzeba go wymienić. On powinien puszczać powyżej 3 Bar. Poniżej tego ciśnienia nie ma prawa puścić ani kropli.
  • Poziom 30  
    Wydaje mi się że wymiana samego zaworu nic nie zmieni trzeba wymienić naczynie przeponowe
  • Poziom 35  
    zybie napisał:
    Wydaje mi się że wymiana samego zaworu nic nie zmieni trzeba wymienić naczynie przeponowe

Tak, słuszna uwaga, ale zanim nastąpi wymiana naczynia trzeba sprawdzić jakie jest w nim ciśnienie (powinno być chyba 1 Bar) i czy przywrócenie ciśnienia (pompką samochodową do opon) nie spowoduje usunięcia awarii.
  • Poziom 30  
    Dopompowanie pompką ciśnienia w naczyniu przeponowym nie zawsze skutkuje pozytywnym skutkiem w dłuższym okresie czasu [ po kilku dniach z powodu uszkodzenia przepony naczynie wraca do punktu wyjścia ]
  • Poziom 35  
    Oczywiście, ale zdarza się także nieszczelność zaworu co powoduje samoczynny spadek ciśnienia. Miałem już taki przypadek i po uzupełnieniu ciśnienia (niestety nie azotem) kocioł działa już 2 lata bezproblemowo.
  • Poziom 10  
    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tym tematem. Postaram sie wymienić najpierw ten zawór ciśnieniowy, gdy trzeba będzie wymienić naczynie przeponowe to będę zmuszony to zrobić. Czy naczynie przeponowe to naczynie wzbiorcze? Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    To jest to samo, naczynie przeponowe i wzbiorcze. Proponuję zacznij od dopompowania ciśnienia do naczynia do 1bara, może się okazać że zawór reaguje prawidłowo.
  • Poziom 10  
    Dopełniam wodą
  • Poziom 35  
    Oj, chyba nie mówimy o tym samym. Naczynie przeponowe znajduje się w tylnej górnej części kotła, ma kształt koła wybrzuszonego po obu stronach. Wewnątrz znajduje się przepona dzieląca naczynie na 2 części. Po jednej stronie znajduje się woda z obiegu C.O., a po drugiej sprężony gaz. Do pomiaru ciśnienia gazu (powietrza) naczynie w górnej części posiada zawór identyczny jak w kołach samochodów. Tam przykładasz miernik ciśnienia taki jak dla kół samochodowych i sprawdzasz ciśnienie. Powinno wynosić 1 bar. Jeżeli jest mniej, lub zero, to można uzupełnić do 1 bara zwykłą pompką samochodową. Jeżeli przypadkiem stamtąd tryśnie woda, to naczynie na 100% do wymiany ze względu na uszkodzenie przepony.
  • Poziom 10  
    Juz teraz wiem prwie wszystko od czego zacząc dziękuję. pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Po dopompowaniu powietrza już wszystko działa. Jeszcze raz dziękuję za udzielone porady Pozdrawiam