Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tlenek miedzi i wodne chłodzenie - co robić???

tomaszdembor 20 Oct 2004 01:00 3498 14
 • #1
  tomaszdembor
  Level 2  
  Witam,
  Posiadam zestaw WC. Ostatnio podczas wymiany wody zauważyłem, na dnie zbiornika niebiesko-zielone granulki. Jeszcze gorzej bylo na końcu rurki - prawie była zapchana. Jako chłodziwa używam wody destylowanej i nic więcej. Nigdy nie miałem glonów (może ze względu na tą wodę destylowaną i że pojemnik z wodą trzymam w ciemnym miejscu), ale żeby rdza??? Co robić???

  Pozdrawiam
  Dziękuję za rady
 • #2
  mazzji
  Level 17  
  woda spowodowała utlenienie się miedzi. przepłucz to wszystko bardzo dokładnie zwykłą wodą (będzie taniej :D ) a na samym końcu destylowaną. dodatkowo jak będziesz składać i uruchamiać układ to najpierw przegotój wodę destylowaną ostódź ją potem dopiero wlej do zestawu myślę że to spowolni utlenianie miedzi
 • #3
  elektryk
  Level 42  
  Chyba tlenek miedzi jest czarny (miedzi (IV)), a jeśli sa to kryształki to raczej jest to jakaś sól miedzi.
 • #4
  Deepone
  Level 22  
  A czy może posiadasz oprócz bloków miedzianych inne elementy ale aluminiowe? z tego co wiem to miedź nie bardzo dobrze współpracuje w przypadku WC z aluminium.
 • #5
  tomaszdembor
  Level 2  
  W pojemniku na wodę umieszczone są dwie małe rurki (wyglądają na aluminiowe) na które nakłada się węże do wody. I to właśnie w tych rurkach robiły się zatory. Sądzisz, że to wina właśnie tego aluminium? Jeśli tak to wymienię je na miedziane. A jest jakiś chemiczny środek na usunięcie tych niebieskich grudek z wnętrza bloczków (bo podejrzewam, że tam również mogą być). Czego dodawać do wody, żeby zapobiec reakcjom chemicznym z udziałem miedzi?

  Pozdrawiam
 • #6
  Deepone
  Level 22  
  Czyli jeśli to aluminium to raczej to powoduje problem ponieważ aluminium wchodzi w reakcje z miedzią.
  Do wyczyszczenia to niestety nie wiem ale do zapobiegania jest środek i nazwa zaczynała się od copper***** ale dalej to nie pamiętam. Trzeba popytać w sklepach to napewno powiedzą.
 • #7
  tomaszdembor
  Level 2  
  Hmm... nie mam dostępu do rurek miedzianych [bo chyba nie sprzedają na cm tylko na m] - czy te złączki mogą być mosiężne ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Mosi%C4%85dz - wygląda, że mosiądz jest odporny na rdzewienie i nie wchodzi w reakcje z miedzią) ?
  Znalazłem takie: http://cpc.pl/cgibin/shop?info=zl5&sid=056f05ce - myślisz, że się nadadzą?
  Co do chemikaliów - znalazłem takie coś: http://cpc.pl/cgibin/shop?info=s28&sid=056f05ce O to chodziło?
 • #8
  Deepone
  Level 22  
  Z tego co pamiętam to nie będzie problemu w przypadku mosiężnych rurek i miedzanych bloków.
  No i jeśli tak pisze na wikipedii to znaczy że tak jest i nie będzie problemów.
  A ten środek to powinien być ok. Nie używałem żadnego środka więc nie moge potwierdzić ale ze znajomych chyba ktoś go używał i w sumie to chyba można zaryzykować bo nie sądze by CPC sprzedali jakiegoś bubla.
 • #10
  jackass
  Level 18  
  CPC to największa LIPA i nie nazywajcie tego chłodzeniem wodnym tylko Zestawem do Zalewania Komputera! Sprzedaj SZYBKO, złóż coś sam, bedzie 100x wydajniejsze i bezpieczniejsze.
 • #12
  deeper
  Level 11  
  Sa dostepne za "grosze" preparaty zapobiegajace sniedzieniu, doskonale konserwuja miedz.
  Jesli chodzi o chlodzenie wodne, skuteczne i w cenie, to polecam bloki.pl
  Tam tez mozna kupic polimery konserwujace.
 • #13
  marcinp2004
  Level 11  
  odnośnie miedzianych rurek to tak mi sie wydaje że w lodówkach, a szczególnie końcówki przy agregacie powinny byc miedziane, a to można znaleźć na wiekszości złomów
  no ale mogę się mylić :)
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  zuli007
  Level 11  
  Jeśli szukasz czegoś na ten temat (miedź+aluminium) wejdź na forum.tweak.pl , dział chłodzenie wodne. Znajdziesz tam od groma informacji, ktoś zrobił nawet eksperyment (zalał w szklance kawałek miedzi i aluminium. Zalał w różnych szklankach różnymi rodzajami i mieszankami wody) Co do inhibitora korozji (zapobiega reakcji miedzi z aluminium) polecam Copal. To tyle.