Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner SONY, lewy kanał ciszej prawy glosniej

20 Paź 2004 05:08 2660 12
  • Poziom 11  
    Witam, mam taki problem z amplitunerem SONY STR-AV270, otoz lewy kanal gra mniej wiecej dwa razy ciszej niz prawy? slychac to na kolumnach, ale zeby miec jakies konkretniejsze informacje, zmierzylem miernikiem napiecie wychodzace z poszczegolnych kanalow.
    a zrobilem to tak, uruchomilem na kompie generator dzwieku na 1kHz i mierzylem sygnal na wyjsciu z kompa i na obu kanalach bylo tyle samo :| , ale na wyjsciu ze wzmacniacza do glosnikow, na lewym bylo 1V a na prawym 1,9V :( . Balans oczywiscie ustawiony na srodku, w kompie tez rowno.. Czy wina takiego czegos jest uszkodzona koncowka mocy:?: czy moze jakies kondensatory itp :?:
    z trafa wychodza dwa napiecia ok 30V i roznia sie od siebie o ok 0,5V wiec to chyba nie ma znaczenia. Czy ktos wie co to moze byc :?:
    bardzo prosze o pomoc, pozdrawiam. moj mail
    maxym83(malpa)o2.pl lub GG# 11349.
  • Poziom 27  
    Mierzyłeś na wejściu wzmacniacza? Może zdepnąłeś (uszkodziłeś) kabel...?
  • Poziom 11  
    J. S. napisał:
    Mierzyłeś na wejściu wzmacniacza? Może zdepnąłeś (uszkodziłeś) kabel...?

Co miałem zmierzyć na wejsciu? kable wygladaja na nieuszkodzone... zimnych lutow tez nie zauwazylem... moze to wina jakichs kondensatorow? nie znam sie zupelnie czego to moze byc przyczyna.... pomozcie :)
  • Poziom 27  
    Innymi słowy, czy sprawdziłeś kabel połączeniowy pomiędzy komputerem a wzmacniaczem. Może wyglądać o.k., a być uszkodzony.
    Sprawdzałeś wzmacniacz, korzystająć z innego źródła sygnału i innego kabla, innych głośników?
    Nie wiem, co by tu jeszcze w nim pomierzyć...
  • Poziom 15  
    masz jeden kanał sprawny ,czyli zaczynając od końcówki mocy możesz odłanczać i porównywać poszczególne segmenty,czyli podająć sygnał bezpośrednio na końcówkę mocy porównasz obydwa kanały .W ten sposób szybko określisz konkretne miejsce uszkodzenia.
  • Poziom 11  
    J. S. napisał:
    Innymi słowy, czy sprawdziłeś kabel połączeniowy pomiędzy komputerem a wzmacniaczem. Może wyglądać o.k., a być uszkodzony.
    Sprawdzałeś wzmacniacz, korzystająć z innego źródła sygnału i innego kabla, innych głośników?
    Nie wiem, co by tu jeszcze w nim pomierzyć...

Kable od komputera sa ok, bo sprawdzalem na nich sygnal i byl jednakowy na obu kanalach, na innych glosnikach nie mam co sprawdzac, bo sprawdzalem miernikiem na wyjsciu glosnikowym wiec glosniki tu nic nie maja do gadania, cos sie z nim dzieje w srodku... cos z elektronika... a nie znam sie na tyle zeby podlaczac cokolwiek bezposrednio pod koncowke mocy. Nie wiem tez czy warto kupowac koncowke mocy (ok40zl) i wlutowywac ja, skoro nie ma pewnosci ze to jej wina... a moze ktos sie orientuje ile moze kosztowac naprawa czegos takiego w serwisie?
  • Poziom 11  
    przed koncówką mocy na kazdym kanale powinieneś miec potencjometr którym mozesz zmienic czulość danego kanału. Sprubuj tymi potencjometrami ustawić równy poziom na obu kanałach i sprawa bedzie zalatwiona....
  • Poziom 11  
    Wicio napisał:
    przed koncówką mocy na kazdym kanale powinieneś miec potencjometr którym mozesz zmienic czulość danego kanału. Sprubuj tymi potencjometrami ustawić równy poziom na obu kanałach i sprawa bedzie zalatwiona....

Niestety nie ma na plytce nigdzie potencjometrow.. gdyby skas zalatwic schemat tego wzmacniacza to byloby latwiej... jesli ktos ma schemat do SONY STR-AV270 to bede wdzieczny jesli podesle lub da znac gdzie mozna go znalezc. Pozdrawiam wszystkich i czekam na jeszcze jakies propozycje rozwiazania mojego problemu.
  • Poziom 36  
    Bez oscyloskopu to trudne -trzeba pomierzyć selektor,przedwzmacniacz,wzmacniacz wyjściowy.Jeśli nie masz oscyloskopu to schemat i tak niewiele pomoże.Jeszcze jedno-jak zachowuje się regulacja balansem ,wysokimi i niskimi tonami?
  • Poziom 11  
    tik_tak napisał:
    Bez oscyloskopu to trudne -trzeba pomierzyć selektor,przedwzmacniacz,wzmacniacz wyjściowy.Jeśli nie masz oscyloskopu to schemat i tak niewiele pomoże.Jeszcze jedno-jak zachowuje się regulacja balansem ,wysokimi i niskimi tonami?

No niestety nie mam oscyloskopu, a regulacja zachowuje sie tak, ze np regulowanie balansem przycisza kanal ktory gra glosniej i tyle.. czyli wyrownane balansem gra jakos zamulenie... a regulacja niskich i wysokich dziala normalnie...
  • Poziom 36  
    Podłącz sygnał pod wzmacniacz i zewrzyj dodatnie wyprowadzenia C602 i C652 ze sobą -jeśli sygnał będzie właściwy na obu wyjściach głośnikowych to znaczy że końcówka mocy jest sprawna i uszkodzenie leży gdzieś po stronie przedwzmacniacza.
  • Poziom 11  
    tik_tak napisał:
    Podłącz sygnał pod wzmacniacz i zewrzyj dodatnie wyprowadzenia C602 i C652 ze sobą -jeśli sygnał będzie właściwy na obu wyjściach głośnikowych to znaczy że końcówka mocy jest sprawna i uszkodzenie leży gdzieś po stronie przedwzmacniacza.

Jak masz schemat tego wzmacniacza to podeslnij mi na maila.. chetnie go obejrze :) a i zrobie tak jak mowiles... w koncu trzeba dojsc czego to moze byc wina ...