Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wielofunkcyjny zegar z budzikiem na ATmega162

misiaczek_shelby 05 Feb 2011 20:25 14501 23
Renex
 • Wielofunkcyjny zegar z budzikiem na ATmega162

  Witam wszystkich użytkowników:) Jest to mój pierwszy post, mimo że projekt nie pierwszy, ale nigdy jakoś wcześniej się nie złożyło zrobić dobrej dokumentacji:D Przedstawiam zegarek który wykonałem jakiś rok temu, ale okazja do udokumentowania go pojawiła się dopiero niedawno, bo akurat trafił mi się na studiach kurs na którym musiałem zrobić jakieś urządzonko elektroniczne lub udokumentować coś zrobionego przez siebie wcześniej. Stąd też nie będę się zbyt długo rozwodził w temacie, wszystko jest szczegółowo opisane w pdfie, który dał mi zaliczenie na całkiem miłą ocenę:D

  W skrócie prezentowane urządzenie to : wyświetlanie binarne, wyświetlanie na wyświetlaczu 7-segmentowym, lcd z powitaniem, kalendarzem i obsługą menu, budzik, podtrzymanie bateryjne.

  Pomysł na fajną obudowę z wygiętego na ciepło kawałka plexi zobaczyłem u kogoś na elektrodzie, niestety nie pamiętam u kogo, w każdym razie nie ukrywam że zasugerowałem się w tej kwestii i chylę czoła w kierunku autora pomysłu:)

  W każdym razie, to tyle i życzę miłej lektury:)

  Wielofunkcyjny zegar z budzikiem na ATmega162

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  misiaczek_shelby
  Level 2  
  Offline 
  misiaczek_shelby wrote 3 posts with rating 62. Been with us since 2008 year.
 • Renex
 • #2
  chmurli
  Level 10  
  jak wygiąłeś te plexi?
 • #4
  kolokat
  Level 26  
  Kalendarz to kalendarz, czy wyświetlanie daty?

  Ładnie wykonane i ciekawa obudowa poza tym.
 • Renex
 • #5
  misiaczek_shelby
  Level 2  
  leonow32 : plexi w rozmiarze 1mx1m lub mniejsze dostaniesz za ok. 30zł w pierwszym lepszym markecie budowlanym. Zgina się po podgrzaniu np. opalarką.

  kolokat : przez kalendarz miałem na myśli wyświetlanie daty:) LCD 2x16 w sumie by sie nie nadał na taką fajną tabelkę jaka jest w telefonach komorkowych, moze bardziej 4x16 albo graficzny...może kiedyś przy okazji w innym projekcie:D
 • #6
  asembler
  Level 32  
  To zagięcie ci trochę nie wyszło.
  Aby ładnie wygiąc plexi opalarka raczaj nie wchodzi w grę.
  Robi sie to kladąc plexi na okreslony czas na drucie rozgrzanym do czerwonosci, który to drut umieszczony jesy w szczelinie np w sklejce.
  Pozniej wystarczy przsunąc na kant stolu listewki i zagiąc.
 • #7
  mungo
  Level 19  
  asembler, mógłbyś dokładniej wyjaśni o co chodzi z tą metodą bo nie za bardzo zrozumiałem z twojego opisu
 • #8
  wlw_wl
  Level 38  
  Chodzi o szczelinę, która podgrzewa na raz całą szerokość giętego materiału. Samo gięcie następuje na krawędzi, np. stołu.
  Mnie to zagięcie bardziej się podoba właśnie dzięki tej wklęsłości po środku.

  Zegarek ładny fajny, tylko moim skromnym zdaniem za mało w nim zegarka.
  To znaczy, wyświetlacz segmentowy czasu jest zbyt mały w porównaniu do reszty, szczególnie do LCD. Wszak w zegarku najważniejszy jest zegarek :)
 • #9
  Mipsa
  Level 12  
  @mungo

  Chodzi o coś takiego.
  Wielofunkcyjny zegar z budzikiem na ATmega162

  A co do DIY to ładna konstrukcja, i bardzo ciekawy wygląd.
 • #10
  Duch__
  Level 31  
  Witam. Konstrukcja ciekawa, prezentująca w jednym wydaniu 3 różne sposoby wyświetlania informacji, począwszy od danych binarnych, skończywszy na wyświetlaczu LCD.

  Doczepię się tylko do jednego szczegółu, który trochę mnie drażni. Mianowicie chodzi o przewód zasilający i umiejscowienie gniazda zasilania, oraz do samej stabilności urządzenia, które ma wysoko osadzony środek ciężkości i malutką podstawkę (robi wrażenie jakby miało zaraz polecieć nie wiadomo w którą stronę).

  Żeby poprawić te błędy mogłeś wygiąć dwa kawałki pleksi tak samo, a gniazdo zasilania umieścić w podstawie, na jakimś małym kawałku PCB połączonym z główną płytką odcinkiem przewodu. Coś na wzór tego rysunku:

  Wielofunkcyjny zegar z budzikiem na ATmega162

  Usztywniło by to lekko konstrukcję i obniżyło środek ciężkości.

  Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych konstrukcji :D
 • #11
  grala1
  VAG group specialist
  Mógłby ktoś wyjaśnić o co chodzi z tym wyświetlaniem binarnym - próbuję wyliczyć i wychodzi mi zupełnie co innego niż na ledowym.
  Jak dla mnie to ten LCD jest tu zbędny.
 • #12
  comer3
  Level 27  
  Patrząc na zegar binarny od lewej strony (od strony godzin) zapalona dioda oznacza cyfrę w kodzie BCD (8421). W pierwszym rzędzie zapalona jest czerwona dioda czyli 2, w drugim rzędzie nie pali się żadna dioda czyli jest 0, następny rząd to minuty i też jest 0 - w czwartym rzędzie zapalona jest też dioda 2 więc poprawnie odczytana godzina to 20.02. Dwa ostatnie rzędy to sekundy (59 sek.).
 • #13
  ElectroTom
  Level 25  
  Do kompletu brakuje jeszcze obrazu zegara analogowego np. z ledów- czy myślałeś o tym. Praca oczywiście wykonana super.
  Pozdrawiam.
 • #14
  daroslav15
  Level 16  
  Lepiej, gdyby czas na diodach był wyświetlany jak w logice ujemnej. Dzięki temu możliwe byłoby odczytanie godziny nawet w nocy, a tak przy niedostatecznej widoczności człowiek dostrzega po prostu zbiór migających światełek, z których nic nie wynika.
 • #15
  Kristof-72
  Level 13  
  chmurli wrote:
  jak wygiąłeś te plexi?


  Plexi bardzo fajnie gnie się na gorąco, ale nie nad piecykiem w sumie też można, grzanie plexi musi mieć charakter punktowy ( miejscowy lub liniowy). Bardzo dobra metoda do tego typu grzania to spirala grzejna, ponieważ nagrzany kawałek materiału plexi odkształca się tylko w miejscu gięcia. Nie należy przesadzać z temperaturą bo pojawią się pęcherze. Grzanie całej plytki np. nad piecykiem gazowym ma to do siebie że odkształca się materiał plexi który nie ma być wygięty tzn. deformacje materiału. Pracowałem kiedyś w zakładzie który wytwarzał płyty plexi blokowo w piecach wodnych nie wtryskowo i wiem o czym mówię. Całe te świństwo wytrzarzane jest na bazie Metakrylanu metylu. Nikomu nie polecam, cały dzień pracy na oparach z tego świństwa plus piwko po pracy robiło niezłą mieszankę wybuchową.
 • #16
  TO-mik
  Level 13  
  Dobrze by było zaciemnić (np. folią do przciemniania szyb samochodowych) wyświetlacz 7 segmentowy godziny ,znakomicie poprawi to jego czytelność
 • #17
  Anonymous
  Anonymous  
 • #18
  misiaczek_shelby
  Level 2  
  ElectroTom : No, taka tarczka to by była fajna, ale chyba trzeba byłoby zrezygnować z wyświetlania binarnego bo już naprawdę byłoby przekombinowanie i nieczytelność:) Poza tym trzeba byłoby dołożyć jakieś rejestry przesuwne, bo mimo zaciśnięcia pasa i oszczędzania pinów mikrokontrolera na czym się da, wykorzystałem wszystkie nóżki co do jednej:D

  daroslav15 : w nocy można spokojnie odczytać godzinę, i nic się nie zlewa, ale nie tutaj jest problem - migające światełka przeszkadzają w zasypianiu:D Dlatego zaimplemetowałem "tryb nocny" który wygasza wszystko oprócz wyświetlacza 7-seg.

  TO-mik : myślę, że rozmazana godzina na zdjęciach to wina moich niezbyt rozwiniętych zdolności fotograficznych, a nie samego wyświetlacza, bo w realu jest zupełnie czytelny:D Za to myślałem nad zrobieniem obudowy z przyciemnianej plexi, ale jak zobaczyłem ceny to uznałem że gra nie jest warta świeczki:) Poza tym, lubie urządzenia z przezroczystymi obudowami i bebechami na wierzchu w stylu gameboy'ów z wczesnych lat 90:D

  Ogólnie Koledzy, bardzo ciekawie piszecie o tym gięciu plexi punktowym, ale czy taką metodą da się uzyskać zaokrąglenie o dużym promieniu? Bo właśnie takie coś chciałem osiągnąć w tym projekcie (no, wyszło tu lepiej tam gorzej, każdy widzi że rewelacja idealnie prosta to to nie jest:P)
 • #19
  Anonymous
  Anonymous  
 • #20
  Gigantor
  Level 19  
  Witam,
  mam parę uwago-pytań:

  1. Zasilanie awaryjne na baterii pastylkowej nie wytrzyma długo, nie lepiej dać np. koszyczek z 2x AAA? Zajmie niewiele miejsca, zwiększając funkcjonalność.
  2. Czy LEDy w wyświetlaczu binarnym są multipleksowane? Ze schematu wynika, że tak, więc można było zaoszczędzić na rezystorach, nie dając ich przy każdej diodzie, ale np. 1 na grupę.
  3. Uśmieszek w dokumentacji technicznej jest nie na miejscu i nie powinno go tam być. Rozumiem, że miało być wesoło, ale niestety niektóre rzeczy powinny wyglądać poważnie.
  4. Zastosowanie aż tylu rodzajów wyświetlaczy w jednym projekcie to dla mnie koszmarek (zaznaczam, dla mnie, tylko dla mnie, to moje osobiste zdanie i nic więcej). Rozumiem, że takie było założenie, ale wykorzystanie np. matrycy LED, czy wyświetlacza graficznego umożliwiłoby implementację różnego rodzaju zegarów, przy większej ogólnej estetyce.
  5. Kwarc 32kHz spokojnie można dać bliżej mikrokontrolera, szczególnie, że jest na to miejsce.

  Pozdrawiam i życzę wielu udanych projektów
 • #21
  dganmar
  Level 12  
  Ja wypowiem się jak większość do efektu wizualnego a nie do samej konstrukcji.
  Czemu akurat przezroczysta plexi moim zdaniem efekt lepszy był by na np mlecznej (chodzi mi tutaj o wyświetlanie na leadach binarnie i na 7-segmentowym wyświetlaczu)
  Albo zastosował bym filtr co najmniej na wyświetlaczy segmentowym (kolorowa płytka- sa tanie) poprawia to czytelność godziny gdy nie widać niezapalonych linii oraz gdy świeci słońce na diody
 • #22
  MaThiR
  Level 16  
  Miałem okazję przyginać pleksę i zrobiłem to przy pomocy opalarki. Potrzebne są 4 możliwie gładkie płytki większe od szerokości zginanej pleksi, może być laminat, tekstolit, deski, kawałki blachy itp. Płytki trzeba przyłożyć z obu stron giętej pleksi zostawiając szczelinę która będzie zginana. W zależności od brzegu zginanej powierzchni (duży łuk, ostre zgięcie) szczelina musi mieć odpowiednią szerokość. 2 pierwsze płytki można zamocować z pleksą do imadła, a kolejne dwie kleszczami lub łapami samozaciskowymi. Ogrzewamy szczelinę opalarką, nie za mocno, a następnie przyginamy wg. uznania. Poza szczeliną reszta pleksi pozostanie prosta i nienaruszona. Na sam koniec papierem ściernym na płasko ścieramy brzegi i pleksi gotowa!
 • #23
  Philut
  Level 11  
  Bardzo mi się podoba ten projekcik. Gratuluje! A mógłbyś jeszcze podać soft'a [C]? Zamierzam też zbudować prosty zegar, ale brakuje mi wiedzy. Szukam na razie różnych projektów, żeby podpatrzeć i poznać pewne funkcje. Ew. podać linki do materiałów, dzięki którym poznam sposób zaprogramowania timera w atmedze8? Pozdrawiam!
 • #24
  paol2
  Level 12  
  pytanie kiedy możemy liczyc na wsad do ATmegi??