Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Texa PolandTexa Poland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik robota śledzącego linię

Gordios 05 Lut 2011 20:28 4153 2
 • Czujnik robota śledzącego linię

  Ten czujnik robota śledzącego linię jest bardzo prostym podczerwonym detektorem zbliżeniowym, wielkości znaczka pocztowego, mającym niewielki zasięg (5-10 mm), zbudowanym w oparciu o standardowy odbiciowy czujnik optyczny CNY70(IC1). W pewnych zastosowaniach robot śledzący linię lub inny zabawkowy pojazd elektroniczny porusza się wzdłuż czarnej linii narysowanej na białej powierzchni.. W takich urządzeniach do poruszania się po wyznaczonej trajektorii stosowany jest skaner powierzchni skierowany na tą powierzchnię.

  Układ IC1 zawiera podczerwoną diodę LED oraz fototranzystor. Dioda LED emituje w kierunku ścieżki niewidzialne światło podczerwone a fototranzystor działa jako odbiornik. Zazwyczaj czarna powierzchnia odbija mniej światła niż powierzchnia biała, zatem większy prąd popłynie przez fototranzystor skierowany na białą powierzchnię. Gdy wykryte będzie odbicie światła (światło podczerwone padnie na fototranzystor) to prąd przepływa przez R2 do masy co powoduje powstanie spadku napięcia na bazie tranzystora T1, dzięki czemu zaczyna on przewodzić. W wyniku tego przewodzić zaczyna tranzystor T2 i zapala się dioda LED D1. Kondensator C2 jest małym buforem.

  Po zmontowaniu i zainstalowaniu skaner wymaga kalibracji.. Początkowo ustawiamy potencjometr P1 na pozycję środkową i ustawiamy robota na białej powierzchni. Teraz powoli kręcimy potencjometrem P1 aby dostać dobrą odpowiedź diody D1. Następnie delikatnie dostrajamy P1 aby zlikwidować fałszywe wykrywanie spowodowane zewnętrznymi źródłami światła. Upewnić się należy czy dioda LED zgaśnie po ustawieniu czujnika na czarnej powierzchni. Powtarzamy te działania aż do uzyskania dobrej kalibracji.

  Czerwona dioda LED (D1) jest tylko wskaźnikiem optycznym. Można dodać dogodny przekaźnik (sterowany napięciem 5V) podłączony równolegle do układu D1-R4 aby zatrzymać/zahamować/zmienić kierunek ruchu robota. Podobnie, przejście z poziomu wysokiego do niskiego na kolektorze tranzystora T2 może być wykorzystane jako sygnał do sterowania blokami logicznymi robota. Rezystor R1 określa prąd operacyjny IRLED wewnątrz układu IC1. Czułość zależy głównie od właściwości refleksyjnych ścieżki I siły światła generowanego przez układ IC1.  Tłumaczenie dla elektroda.pl za zgodą www.electroschematics.com
  Oryginalny artykuł znajduje się na: Link

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Gordios
  Poziom 18  
  Offline 
  Gordios napisał 395 postów o ocenie 179, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
 • Texa PolandTexa Poland
 • #2
  SylwekK
  Poziom 30  
  Szczerze mówiąc w czym ten układ jest lepszy niż jego realizacja np. na attiny13 albo jeśli już nie chcemy uC to na zwykłym komparatorze LM324 - dużo mniej elementów, większa funkcjonalność...
 • #3
  oskar777

  Poziom 26  
  A czy ten czujnik może się nadawać jak zwykły czujnik zbliżeniowy ?. Chodzi mi o wykrycie "zasłonięcia" czujnika w odległości 0 do 5mm, czy ten układ będzie się nadawał czy są jakieś lepsze rozwiązania ?.

  Pozdrawiam