matii_speed wrote: Tylko bariera potrzebuje lusterka tak? a jak widać na obrazku nie ma ściany na wprost schodów chyba że się mylę. Jeśli macie jakieś pomysły proszę o pomoc.
Witam.
Niestety bariera potrzebuje lustra na przeciwko, lub usytuowanie nadajnika i odbiornika na przeciw siebie.
Ale tu nasuną mi się prosty pomysł. Była by to tak jakby bariera podczerwieni, ale bez lustra.
Widziałem kiedyś czujnik ruchu o małym zasięgu oparty na foto-rezystorze. Była to klatka z ptaszkiem, w której była pozytywka odtwarzająca śpiewanie ptaszka uruchamiana owym czujnikiem ruchu.
Działało to tak:
Fotorezystor był umieszczony w rurce, tak że przemieszczanie się czegoś przed tym czujnikiem powodowało na zasadzie zasłaniania i odbić zmianę intensywności oświetlenia fotorezystora. Dalej był prosty detektor zmiany rezystancji foto-rezystora. I to był cały czujnik. Oczywiście układ ten działał tylko wtedy, gdy było światło, w ciemności nie działał.
A teraz jakby dać diodę nadawczą podczerwieni, i obok na podobnej zasadzie foto-diodę podczerwieni, i z niej dać na detektor zmiany przewodności foto-diody, to powstał by prosty czujnik działający również w nocy.
Sam detektor, to sygnał z foto-diody dajemy bezpośrednio na jedno wejście wzmacniacza operacyjnego, a na drugie wejście dać sygnał z foto-diody w szereg po przez rezystor, i równolegle do masy. W ten sposób na oba wejścia wzmacniacza będzie podane takie samo napięcie, a w przypadku zmiany intensywności oświetlenia foto-diody, chwilowo (do czasu naładowania lub rozładowania się kondensatora) będą te napięcia różne. Dalej już wystarczy np: przy użyciu prostego układu uruchamiać np: przekaźnik w przypadku pojawienia się napięcia różnego od zera na wyjściu wzmacniacza.
Normalnie część światła IRD z diody nadawczej odbije się od ścian i innych przedmiotów, i po części trafi do foto-diody. Jeśli ktoś przejdzie nie daleko takiego urządzenia, to nastąpi zmiana intensywności oświetlenia foto-diody na skutek dodatkowego odbicia lub rozproszenia światła IRD.
Pozdrawiam.