Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujka ruchu - oświetlenie schodów

matii_speed 05 Lut 2011 21:01 6834 7
  • #1 05 Lut 2011 21:01
    matii_speed
    Poziom 16  

Witam.
    Chciałbym wykonać czujnik ruchu do oświetlenia chodów.
    Prosił bym nie pisać że taniej kupić itp. bo ja chce zrobić sam i koniec:)
    Czujka miała by mnie mały zasięg ok 70 cm, i nie koniecznie duży kąt łapania np. 30 stopni więc wydaje mi się że soczewka nie była by potrzebna.
    co ważne, powinna mieć dość dużą czułość i mały czas zwłoki. Zasilanie 5-12 v
    Czujka ruchu - oświetlenie schodów
    Nigdzie nie mogę znaleźć takiej czujki na forum.
    Pozdrawiam

0 7
  • #2 05 Lut 2011 21:10
    yogi009
    Poziom 42  

Czułość i czas zwłoki to tylko te proste elementy układanki. Pomyśl nad tym, jak się będzie zachowywać to oświetlenie w obecności dzieci, albo zwierząt domowych, albo w przypadku, kiedy ktoś zatrzyma się na schodach na chwilę i np. wróci.

0
  • #3 05 Lut 2011 21:14
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.
    Soczewka musi być. Bez soczewki nie będzie działało, nawet przy małym kącie i nie dużym zasięgu.
    Skoro ma mieć tak mały kąt widzenia i zasięg, to domyślam się że chcesz tylko zarejestrować że ktoś przeszedł, i na podstawie tego załączyć światło oświetlające schody. Jeśli tak, to czy nie lepiej zastosować barierę podczerwieni? Łatwiejsza i tańsza do wykonania.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 05 Lut 2011 21:18
    matii_speed
    Poziom 16  

Tylko bariera potrzebuje lusterka tak? a jak widać na obrazku nie ma ściany na wprost schodów chyba że się mylę. Jeśli macie jakieś pomysły proszę o pomoc.

0
  • #5 05 Lut 2011 22:06
    Rysio4001

matii_speed napisał:
    Tylko bariera potrzebuje lusterka tak? a jak widać na obrazku nie ma ściany na wprost schodów chyba że się mylę. Jeśli macie jakieś pomysły proszę o pomoc.

Witam.
    Niestety bariera potrzebuje lustra na przeciwko, lub usytuowanie nadajnika i odbiornika na przeciw siebie.
    Ale tu nasuną mi się prosty pomysł. Była by to tak jakby bariera podczerwieni, ale bez lustra.
    Widziałem kiedyś czujnik ruchu o małym zasięgu oparty na foto-rezystorze. Była to klatka z ptaszkiem, w której była pozytywka odtwarzająca śpiewanie ptaszka uruchamiana owym czujnikiem ruchu.
    Działało to tak:
    Fotorezystor był umieszczony w rurce, tak że przemieszczanie się czegoś przed tym czujnikiem powodowało na zasadzie zasłaniania i odbić zmianę intensywności oświetlenia fotorezystora. Dalej był prosty detektor zmiany rezystancji foto-rezystora. I to był cały czujnik. Oczywiście układ ten działał tylko wtedy, gdy było światło, w ciemności nie działał.
    A teraz jakby dać diodę nadawczą podczerwieni, i obok na podobnej zasadzie foto-diodę podczerwieni, i z niej dać na detektor zmiany przewodności foto-diody, to powstał by prosty czujnik działający również w nocy.
    Sam detektor, to sygnał z foto-diody dajemy bezpośrednio na jedno wejście wzmacniacza operacyjnego, a na drugie wejście dać sygnał z foto-diody w szereg po przez rezystor, i równolegle do masy. W ten sposób na oba wejścia wzmacniacza będzie podane takie samo napięcie, a w przypadku zmiany intensywności oświetlenia foto-diody, chwilowo (do czasu naładowania lub rozładowania się kondensatora) będą te napięcia różne. Dalej już wystarczy np: przy użyciu prostego układu uruchamiać np: przekaźnik w przypadku pojawienia się napięcia różnego od zera na wyjściu wzmacniacza.
    Normalnie część światła IRD z diody nadawczej odbije się od ścian i innych przedmiotów, i po części trafi do foto-diody. Jeśli ktoś przejdzie nie daleko takiego urządzenia, to nastąpi zmiana intensywności oświetlenia foto-diody na skutek dodatkowego odbicia lub rozproszenia światła IRD.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 05 Lut 2011 22:58
    matii_speed
    Poziom 16  

Jeśli dobrze rozumiem czujka nie działała by w ciemności? To całkiem mija się z celem bo sterować zapalaniem się światła..

0
  • #8 06 Lut 2011 13:11
    Rysio4001

matii_speed napisał:
    Jeśli dobrze rozumiem czujka nie działała by w ciemności? To całkiem mija się z celem bo sterować zapalaniem się światła..

Witam.
    To źle mnie zrozumiałeś.
    Tak jak napisałem, ta wersja z foto-rezystorem w tej klatce z ptaszkiem nie miała swojego źródła światła, więc działała tylko w dzień.
    Natomiast ja zaproponowałem układ działający na tej samej zasadzie, tyle że w podczerwieni, a żeby mógł działać w ciemności, po to ta dioda nadawcza podczerwieni która jest źródłem światła podczerwonego. Tak więc będzie to działało również w ciemności.
    Z tego co widzę, kolega prezeswal zaproponował właśnie układ działający tak jak opisana moja propozycja. Tu też jest nadajnik i odbiornik podczerwieni, i jest monitorowany poziom sygnału powracającego do odbiornika.
    Pozdrawiam.

0