Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria słoneczna - energia

05 Lut 2011 22:34 4313 16
  • Poziom 11  
    Witam zakupiłem jedno ogniwo o parametrach:

Moc Maksymalna: 1W, znamionowa 0.8W
    Napięcie znamionowe: 5.5V
    Prąd znamionowy: 125mA
    Sprawność: 15%-17%
    Materiał: Polycrystalline Silicon - laminat

Chciałbym podłączyć do silniczka (3V-6V) czy czegokolwiek.
    Lecz kiedy podłączam, niestety silniczek nie reaguje.
    Domyślam się, że musiałbym podłączyć poprzez diodę prostującą napięcie i do jakiś akumulatorków i dopiero do urządzenia, jednak jestem zielony i prosiłbym o wytłumaczenie co bym musiał zakupić, (chciałbym żeby taki silniczek działał cały czas lub przez jakiś długi czas)
  • Poziom 18  
    Jaki ten silniczek masz? Może te ogniwo ma za mała wydajnośc prądową
  • Poziom 11  
    Taki silniczek jaki mocuje w zabawkach,
    silnik modelarski 3,6V do 6V o podwyższonej mocy, chociaż na bateryjce 1,5V paluszku dobrze też chodzi. Więcej informacji o silniczku nie było.

Bateria słoneczna - energia
  • Poziom 18  
    Jeżeli na zwykłym paluszku chodzi, to pewnie te ogniwo ma za mała wydajnośc prądowa i nie uciągnie tego silniczka.
  • Poziom 11  
    Hmm, a może za słabe oświetlenie, próbowałem przy halogenie małym lecz nic nie ruszało, a poprzez akumulatorek czy coś jak pisałem wyżej nie pójdzie, z tego co mi wiadomo to silniczek pobiera za dużo energii przy starcie lub coś w tym stylu.
  • Poziom 9  
    Podłącz to do diody. Tylko nie zapomnij o rezystorze. Jak podłączyć diodę, zobacz tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic490262.html.
    Zobacz czy zadziała. Tak jak wyżej wspomniano, zapewne nie jest wydajne prądowo. Dioda pobiera prąd w zależności od tego jaki dasz rezystor, ale najczęściej daje się taki, żeby prąd wynosił 10-20 mA.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    rexl napisał:
    hmm, a może za słabe oświetlenie, próbowałem przy halogenie małym lecz nic nie ruszało,

Odpuść sobie takie eksperymenty, śloneczne światło w bezchmurny dzień jest niezbędne.

rexl napisał:
    a poprzez akumulatorek czy coś jak pisałem wyżej nie pójdzie, z tego co mi wiadomo to silniczek pobiera za dużo energii przy starcie lub coś w tym stylu.

Ustal biegunowość ogniwa i podłącz do niego kondensator o pojemności kilku tysięcy mikrofaradów, po jego naładowaniu przez ogniwo dołącz dopiero silniczek.
  • Poziom 11  
    Okey, jutro wybiorę się do mojego elektryczniaka ;)
    Biegunowość ogniwa już dawno sobie ustaliłem.
    Hmm mówisz kondensator, czyli jak mam go podłączyć ?
    Przepraszam ale w tych sprawach, jestem zielony.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    rexl napisał:
    Hmm mówisz kondensator, czyli jak mam go podłączyć ?
    przepraszam ale w tych sprawach, jestem zielony.

Normalnie - "+" kondensatora do "+" fotoogniwa i "-" kondensatora do "-" fotoogniwa. Prościej nie można ;)
  • Poziom 11  
    Dioda świeci w małym oświetleniu, z rezystorem i bez, na słońcu dobrze świeci :).

Po naładowaniu kondensatora (przez 2 minutki, przez szybę na słoneczku, nawet nie pod idealnym kontem) , i następnie po podłączeniu do silniczka, silniczek drgnął, (tzn tak jakby obrót i przestał chodzić, to samo było jak podłączyłem go do baterii na chwile).

Kondensator parametry : 6.3v 3300uf
    Parametry diody : 3,6 v biała

I co teraz, żebym jednak mógł przez panel uruchomić ten silniczek, najlepiej prosiłbym o opisany schemat .
  • Poziom 9  
    rexl napisał:
    Dioda świeci w małym oświetleniu, z rezystorem i bez, na słońcu dobrze świeci :).

Dioda bez rezystora też świeci, ale po jakimś czasie nie będzie świeciła.
    Rozumiem, że dioda świeci w każdych warunkach. Jednak na słońcu lepiej ?
    rexl napisał:

Po naładowaniu kondensatora (przez 2 minutki, przez szybę na słoneczku, nawet nie pod idealnym kontem) , i następnie po podłączeniu do silniczka, silniczek drgnął, (tzn tak jakby obrót i przestał chodzić, to samo było jak podłączyłem go do baterii na chwile).

Silniczek jest na pewno sprawny ? Działa z chociażby zwykła baterią ?
  • Poziom 28  
    krzywy, kolega rexl napisał w 2 poście że na baterii chodzi.
    Cytat:
    silnik modelarski 3,6V do 6V o podwyższonej mocy

Silnik o podwyższonej mocy.. Pewnie to będzie problemem jak już niektórzy wspomnieli.
    Za mała wydajność ogniwa słonecznego
  • Poziom 11  
    Czy ja wiem czy o powiększonej, niby działa tak jak każdy inny, hmm chyba że coś źle podłączyłem.

jak diodę do kondensatora (bez niczego samego) podłączyłem to zgasła całkowicie po jakiś 7 sekundach.

Dioda świeciła słabo w pomieszczeniu, nawet nie myślałem że będzie ;P
    Było czy ja wiem średnio jasno, lecz gdy dałem przez szybę na słońce świeciła chyba tak jak powinna.

Silniczek jest sprawny, po podłączeniu do baterii, działa normalnie.
    O to chodziło by ten kondensator naładować (nie wiem ile to trwa), a następnie odłączyć i podłączyć go do silniczka ?, jeśli tak to tak zrobiłem, silniczek się uruchomił, ale nie chodził nawet przez 1 sekundę(a może chodził), a dioda od pełnego świecenia do nie świecenia zgasła w przeciągu 7-10 sekund.
  • Poziom 28  
    Zeby zrobić tak jak napisałeś to pojemność kondensatora musiała by być naprawdę duża :)
  • Poziom 11  
    Mi nawet nie zależy aż tak bardzo by to szło prosto z panelu, ale np. panel zasila baterię (akumulatorek), i po przełączniku akumulatorek "wysyła" prąd do silniczka, oczywiście jeżeli to możliwe cały czas lądując akumulatorek, jeśli nie to po prostu na przełącznik ładowanie i zasilanie.
  • Poziom 9  
    Wątpię, żeby udało Ci się naładować akumulatorek tą baterią słoneczną.

Obawiam, że rozwiązaniem w tej sytuacji są:

-kupić lepszą baterię słoneczną
    -kupić silniczek o mniejszym poborze prądu
  • Poziom 11  
    pdłącz kondensatorek równolegle do ogniwa i wtedy na start będzie miał więcej prądu