Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LOGO 12/24RC - sterowanie urządzeniami większej mocy

emv0o0 06 Lut 2011 09:15 2917 6
  • #1 06 Lut 2011 09:15
    emv0o0
    Poziom 7  

Witam!
    Jako, że to mój pierwszy post na forum wypada się przywitać i pozdrowić wszystkich znających się na rzeczy i chętnych do pomocy.

Zakupiłem zasilacz 6EP1321-1SH02,który zasilał będzie, jak w temacie, LOGO! 12/24RC 6ED1052-1MD00-0BA6, do którego na jedno wyjście zamierzam podpiąć WLS (HPS) 400W, na drugie grzejnik elektryczny 500W, na resztę wentylatory (okolo 40W), nawilżacze.

Pytania

1. Czy te urządzenia mogę podpiąć bezpośrednio pod wyjścia logo czy muszę jeszcze kupić styczniki. Pytam, bo na pewnym forum widziałem, że użytkownik pod tą samą konfigurację logo podpiął 2 x HPS 250W i grzejnik 2kW i w puszce elektrycznej miał również 4 styczniki XBS M-IS-20-20:

LOGO 12/24RC - sterowanie urządzeniami większej mocy

2. Jeśli muszę jakieś styczniki dokupić (ile sztuk?) to czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy np takie będą dobre? 6ED1057-4EA00-0AA0 i

3. co oznaczają 3NO/1NC?

Dodatkowe pytania odnośnie LOGO z informacji technicznych (drugi link, który podałem) są następujące:

4. Sekcja Digital Outputs --> Short-circuit protection --> No; external fusing necessary - co to oznacza w praktyce?

5. Sekcja następna
    Relay outputs
    Switching capacity of contacts
    with inductive load, max. 3 A - na wszystkie 4 wyjścia czy na jedno?
    with resistive load, max. 10 A - na wszystkie 4 wyjścia czy na jedno?

6. Czy czujniki do badania temperatury Link i wilgotności Link dobre są do wpięcia w logo (analogowe wejścia) i w jaki sposób je podłączyć? Tzn czy potrzebują osobne zasilanie? Jeśli tak to jak to wszystko podpiąć żeby miało i ręce i nogi :)

Troszkę się rozpisałem, ale chciałem ująć w jednym wątku wszystko czego się nie dowiedziałem czytając różnorodne fora od jakiegoś już czasu. Każde pytanie jest ponumerowane więc jak ktoś zna odpowiedź na którekolwiek z pytań to proszę w odpowiedzi zaznaczyć na które pytanie odpowiedź jest udzielana. Z góry dziękuję za pomoc w rozwianiu wątpliwości.

Pozdrawiam

0 6
  • #2 06 Lut 2011 10:46
    roks
    Specjalista Automatyk

Witam

1. Na pierwsze dwa wyjścia podłącz styczniki ( np. modułowe ) pod następne mogą być przekaźniki pośredniczące.
    2. Te styczniki mogą być , tyle że odbiory masz 1 fazowe to i styczniki 1 torowe chyba lepiej ( taniej )
    3. 3NO - 3 styki normalnie otwarte , 1NC - 1 styk normalnie zwarty
    4. Sekcja Digital Outputs --> Short-circuit protection --> No; external fusing necessary : oznacza że nie potrzeba zabezpieczać wyjść , raczej dotyczy wyjść tranzystorowych , w sterowniku masz przekaźnikowe
    5. dotyczy pojedynczego wyjścia ( przekaźnika )
    6. Z tego co widziałem w pdf czujników rozdzielczości w LOGO mogą być trochę małe

pozdrowienia

0
  • #3 06 Lut 2011 11:11
    andy1955
    Specjalista Automatyk

Cytat:
    4. Sekcja Digital Outputs --> Short-circuit protection --> No; external fusing necessary : oznacza że nie potrzeba zabezpieczać wyjść , raczej dotyczy wyjść tranzystorowych , w sterowniku masz przekaźnikowe

Zła interpretacja.
    "Zabezpieczenie przeciwzwarciowe --> NIE
    wymagane zewnętrzne zabezpieczenie."
    Dotyczy to jak najbardziej wyjsć przekaźnikowych (zwarcie może spowodować zespawanie stykow).
    Tranzystorowe wyjscia są zabezpieczone przed przeciążeniem.

0
  • #4 06 Lut 2011 11:24
    roks
    Specjalista Automatyk

Witam

Co do interpretacji zgoda ( chociaż to to samo " w zasadzie ")

Jednak zabezpieczenie takie wyjść występuje tylko w przypadku wyjść tranzystorowych ( wersje LOGO 24 i Logo 24Co )

Dla wersji z wyjściami przekaźnikowymi "Short-circuit protection: External fuse required" , wyjście przekaźnikowe to po prostu styk NO przekaźnika w LOGO Rxx nie jest zabezpieczone.

pozdrowienia

0
  • #5 06 Lut 2011 13:12
    acid12
    Poziom 21  

6. ten czujnik temperatury jest ok, ale jak go przepuścisz przez wzmacniacz.
    jego wyjscie jest 0mV + 10mV/'C, zakres temp jest 0-100 'C,
    czyli przy 0'C = 0V, a przy 100'C = 1V. wejścia do Logo masz aż do 10V (rozdzielczość chyba 10bit) policz sobie czy dokładność rzędu paru stopni Ci wystarczy :) postaraj się o pt100, lub wzmacniacz k=10 do tego LM35.
    Podobnie ten czujnik wilgotności, max wyjście 3,3V

0
  • #6 06 Lut 2011 15:17
    edwaku
    Specjalista Automatyk

Kolego emvOoO, czytam te posty w jednym i drugim kierunku i nic z nich nie roozumię. Pozwoliłem sobie umieścić tutaj pełny katalog modułów podstawowych oraz modułów rozszerzeń Logo!
    Kilka uwag:
    1. Jaki sygnał sterujący (wejścia "I") - taki, jak napięcie zasilania.
    2. Co można podłączyć pod wyjście "Q" (wyjście przekaźnikowe) - max obciążalność styku - 10A. Wzór na moc - P=UxJ. Ja bym jednak nie ryzykował. Wolałbym podłączyć mniejsze obciążenie, czyli stycznik sterujący urządzeniem.
    To wszystko, jeśli coś nie jasne proszę o kontakt na e-maila

0
  • #7 07 Lut 2011 15:38
    emv0o0
    Poziom 7  

Dziekuje Wam wszystkim za odzdew nie spodziedziewalem sie szzerze mowiac. Mam pare pytan dodatkowych:

czy pt100 mozna podlaczyc bezposrednio do LOGO? bo wyczytalem gdzies na forum ze sa do tego czujnika specjalne moduly siemensa...

czy znacie i mozecie polecic jakis czujnik wilgotnosci ktory ma na wyjsciu 0-10V? wiekszosc jakie znalazlem jest za minimum 200zl a to troche duzo jak za czujnik nie ma nic tak do 50zl?

O reszte watpliwosci (jesli beda) zapytam jak bede mial dostep do pc bo z telefonu troche ciezko sie pisze.

Pozdrawiam

0