Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra - pytanie do instalatorów

art_o 06 Lut 2011 09:21 3287 15
  • #1 06 Lut 2011 09:21
    art_o
    Poziom 18  

Witam.
    Czy chce się komuś przedstawić mi gotowe rozwiązanie konfiguracji integry?

Założenia:
    do wejścia 1 podłączony jest PIR (IN1)
    do wejścia 13 podłączony jest klawiszowy włącznik dzwonkowy NO (WD)
    do wyjścia 10 podłączony jest przekaźnik który załącza oświetlenie klatki schodowej (PK).

Cel:
    1. naciskam WD na chwilę - włączam PK na 1 min, ostatnie 10 sek odliczania tej minuty jest sygnalizowane wyłączeniem PK na 500ms co 3 sek.
    2. Naciskam WD na 6 sek. - włączam PK na 60 minut, podczas włączonego PK naciskam WD na 6 sekund wyłączam PK (praca bistabilna z ograniczonym czasem 60 minut).
    3. od godziny 18:00 do 6:00 (w nocy) pobudzenie PIRa na IN1 załącza PK na 60 sek identycznie jak pkt.1

Pozdrawiam

0 15
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 06 Lut 2011 10:02
    monter79
    Poziom 17  

Nie prościej zrobić to na automacie schodowym? masz też z takimi funkcjami.

ustawiasz np wyjście 17 jako naruszenie wejścia 13 na czas 10 min
    ustawiasz np wyjście 18 jako naruszenie wejścia 13 na czas 10min 10 sek i zaznaczasz pulsujące
    Ustawiasz wyjście np 19 sterujące oświetleniem jako sumę tych wejść

Ustawiasz wejscie(nie wiem ile masz w centrali) wirtualne jako typ wg wyjścia,
    wyjście oznaczasz jako wskaźnik gotowy dla wejścia 13,
    (lub mostkujesz wejscie 13 z np 14 i na nim ustawiaszbędzie prościej)
    czułość wejścia robisz na 6 sek (chyba 3000ms o ile sie nie myle)
    nastepnie jak wyżej naruszenie wejścia czas naruszenia 60 min

jak ma działać od 18-6 rano ustaw timer oraz Iloczyn wyjścia z Timerem

a to wyłączenie przed upływem godziny później napisze, musiałbym do centrali na chwilę przysiąsć.

Generalnie wszystko będzie sie opierać na iloczynach i sumach wyjść, masz to opisane w instrukcji.

0
  • #3 06 Lut 2011 11:15
    humek
    Poziom 32  

Strasznie drogi ten sterownik oświetlenia wyjdzie .Ale podobno"bogatemu wszystko wolno". Ja się spotkałem z bardziej "wypasionym" zastosowaniem mianowicie Integra sterowała podświetleniem stopni schodów ,zrealizowane to było na takich "fotokomórkach" od sterownika bram wpiętych na wejścia i żarówkach podświetlających stopnie wpiętych przez przekazniki na wyjsciach.

0
  • #4 06 Lut 2011 13:12
    art_o
    Poziom 18  

humek napisał:
    Strasznie drogi ten sterownik oświetlenia wyjdzie ...

właśnie, że nie drogi bo tylko koszt przekaźnika czyli 5 zł.

integra, generalnie do systemu alarmowego jest używana i tak czy tak, jest już w obiekcie.

Dodano po 2 [minuty]:

monter79 napisał:

zwykłe automaty schodowe odmierzają tylko czas i tyle.

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #5 06 Lut 2011 18:46
    monter79
    Poziom 17  

art_o napisał:

monter79 napisał:

zwykłe automaty schodowe odmierzają tylko czas i tyle.

napisałem że masz też automaty z takimi funkcjami, nie chodziło mi o standardowe.
    Co producent to inne funkcje pierwszy z google Link

0
  • Pomocny post
    #6 06 Lut 2011 19:06
    humek
    Poziom 32  

jest taka firma F&F warto sobie popatrzeć na "elektronikę" dla ...elektryków. To tylko przykład takich firm jest dużo. Natomiast co do zastosowania Integry która już jest na obiekcie wiadomo wolno lecz ja nie mieszałbym systemu zabezpieczania -ochrony mienia z innymi urządzeniami .

0
  • #7 06 Lut 2011 19:11
    art_o
    Poziom 18  

Pomyślałem sobie, że szkoda nie wykorzystać takiej integry właśnie do takiej funkcjonalności, aż się prosi jeżeli jest kabelek między tablicą elektryczną w której jest zwykły automat czasowy a integrą.

Dodatkowo integra powinna "wykryć" i odpowiednio zareagować jeżeli ktoś włoży zapałkę do włącznika dzwonkowego

Dodano po 4 [minuty]:

humek napisał:
    lecz ja nie mieszałbym systemu zabezpieczania -ochrony mienia z innymi urządzeniami .

Dlaczego??

Twórcy integry nie zalecają??
    Chyba sama nazwa mówi aby ten system integrować z różnego rodzaju sterowaniem (rolet, bram, oświetlenia monitoringu video, itp ...)

0
  • Pomocny post
    #8 06 Lut 2011 20:56
    humek
    Poziom 32  

Bramy ,rolety to elementy systemu antywłamaniowego współpracujące ze sobą natomiast światełka schodowego bym nie mieszał. Im bardziej będziesz rozbudowywał system o różne gadżety tym łatwiej będzie go zasabotować uszkodzić nie mówiąc o awaryjności . W bankach skarbiec powinien mieć swoją niezależną centralę alarmową choć można zrobić cały system na jednej. Mam w domu tv, internet ,telefon ale wolę jak są to różni usługodawcy nie jeden który może dać i kanały kablowe i internet i telefon ,pada Ci kolego wzmacniacz budynkowy czy inny element i NIE MASZ NIC! Niby to nic strasznego za kilka dni wszystko będzie działać ale przez czas awarii pustka.Wiadomo robisz w swoim domku możesz zrobić na centrali wszystko co się da Twoja wola ale to co napisałem wcześniej ma też swój sens.

0
  • #9 06 Lut 2011 21:13
    art_o
    Poziom 18  

humek napisał:
    Bramy ,rolety to elementy systemu antywłamaniowego współpracujące ze sobą natomiast światełka schodowego bym nie mieszał. Im bardziej będziesz rozbudowywał system o różne gadżety tym łatwiej będzie go zasabotować uszkodzić nie mówiąc o awaryjności . W bankach skarbiec powinien mieć swoją niezależną centralę alarmową choć można zrobić cały system na jednej. Mam w domu tv, internet ,telefon ale wolę jak są to różni usługodawcy nie jeden który może dać i kanały kablowe i internet i telefon ,pada Ci kolego wzmacniacz budynkowy czy inny element i NIE MASZ NIC! Niby to nic strasznego za kilka dni wszystko będzie działać ale przez czas awarii pustka.Wiadomo robisz w swoim domku możesz zrobić na centrali wszystko co się da Twoja wola ale to co napisałem wcześniej ma też swój sens.

To prawda, jeżeli są niezależne systemy to awaria jednego systemu nie wpływa na resztę telefon, internet, TV. Użytkownik jak kupuje usługę to kalkuluje czy lepiej płacić za 3 różne systemy czy za jeden w którym jest wszystko, ale za to taniej. I tutaj jest ten sam dylemat czy kupić sterownik LOGO (lub podobny innego producenta) i zrobić niezależny system, czy "podpiąć" to do integry.
    System jest w biurowcu a nie w banku i nikt nie będzie go sabotażował przez Włącznik klatki schodowej, bo obwód prądowy będzie odizolowany galwanicznie przez przekaźnik.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #10 13 Lut 2011 00:13
    todaks
    Poziom 19  

humek napisał:

Obecne centrale alarmowe pozwalają na coraz szersze ich wykorzystanie w prostej automatyce domowej. Nie ma sie co dziwić . Zwykłą rozrzutnością można nazwać nie wykorzystanie czujników alarmowych w sterowaniu automatyką . Jeśli instalatorzy tego nie zaakceptuja to rynek pracy dla nich będzie sie kurczył .
    Co do zapytania w założeniu tematu to mozna to rozwiązać tak :

- do wejścia 12 podłączamy PIR załączający
    - do wejścia 13 podłączamy klawiszowy włącznik schodowy
    - wejście 14 łączymy z wejściem 13
    - do wyjścia 10 podłączamy przekaźnik załączający oświetlenie klatki
    - timer 1 ustawiamy na każdy dzień załącz 18:00 , wyłącz 24:00
    - timer 2 ustawiamy na każdy dzień załącz 00:00 , wyłącz 06:00
    - wejście12 oraz 13 konfigurujemy jako 47 [bez akcji alarmowej ] z czułością 300 ms
    - wejście 14 konfigurujemy jako 47 [ bez akcji alarmowej] z czułością 5100 ms ( max. czas )

- wyjście wirtualne 20 konfigurujemy jako typ [14] wskaźnik naruszenia wejścia nr.12 i 13 z czasem 9 minut i 50 sek
    - wyjście wirtualne 21 konfigurujemy jako wskaźnik naruszenia wejścia nr.12 i 13 z czasem 10 minut pulsujące
    - wyjście wirtualne 22 konfigurujemy jako typ [47]sumę logiczną wyjść 20 i 21
    - wyjście wirtualne 23 konfigurujemy jako typ 26 [timer] 1 i 2
    - wyjście wirtualne 24 konfigurujemy jako typ [46] iloczyn wyjść 22 i 23 te ustawienia pozwalają na realizację pkt. 3 założeń czyli załączenie PIR-em pomiędzy 18:00 a 6:00.
    - wyjście fizyczne 10 konfigurujemy jako sumę wyjść 24; 22 oraz 27
    - wyjście wirtualne 25 konfigurujemy jako naruszenie wejścia 14 z czasem 60 minut
    - wyjście wirtualne 26 konfigurujemy jako typ [25]przełącznik bistabilny załączany wejściem 14
    - wyjscie wirtualne 27 konfigurujemy jako iloczyn wyjść 25 i 26

Pozwoliłem sobie zmienić numerację wejść i wyjść . Zrzuty konfiguracyjne mozna zobaczyć tutaj

0
  • #11 13 Lut 2011 00:36
    art_o
    Poziom 18  

todaks napisał:

po co tracić fizyczne wejście nie można logicznego wejścia (np: 17-stego)połączyć z fizycznym??

Dodano po 1 [minuty]:

todaks napisał:

- wejście12 oraz 13 konfigurujemy jako 47 [bez akcji alarmowej ] z czułością 300 ms

PIR spełnia również rolę czujnika czuwania.

0
  • Pomocny post
    #12 13 Lut 2011 11:20
    todaks
    Poziom 19  

art_o napisał:
    todaks napisał:

po co tracić fizyczne wejście nie można logicznego wejścia (np: 17-stego)połączyć z fizycznym??

Dodano po 1 [minuty]:

todaks napisał:

PIR spełnia również rolę czujnika czuwania.

Ad.1 Nie można - podałem przykład konfiguracji który nie jest jedynym ale prostszym sposobem uzyskania efektu . W tym sposobie musimy wyłącznik podpiąć pod dwa wejścia o różnych czasach reakcji.

Ad2. Jeżeli czujnik jest również alarmowym to wejście ustawiamy jako linię zwykłą

( poprawiłem wpis bo okazało sie że inne sposoby są bardziej skomplikowane - przynajmniej te na które ja wpadłem )
    weryfikując ustawienia z centralą okazało sie że konieczne są poprawki do realizacji założenia pkt.3 .

Aby rozwiązać ten układ to :
    - do wejścia 12 podłączamy PIR załączający
    - do wejścia 13 podłączamy klawiszowy włącznik schodowy
    - do wyjścia 10 podłączamy przekaźnik załączający oświetlenie klatki
    - timer 1 ustawiamy na każdy dzień załącz 18:00 , wyłącz 24:00
    - timer 2 ustawiamy na każdy dzień załącz 00:00 , wyłącz 06:00
    - wejście12 oraz 13 konfigurujemy jako 47 [bez akcji alarmowej ] z czułością 300 ms ( jeśli wykorzystujemy czujnik alarmowy to wej. 12 ustawiamy jako reakcję zgodną z potrzebami systemu alarmowego )
    - wejście 14 konfigurujemy jako 47 [ bez akcji alarmowej] z czułością 5100 ms ( max. czas )

- wyjście wirtualne 20 konfigurujemy jako typ [14] wskaźnik naruszenia wejścia nr. 13 z czasem 0minut i 50 sek
    - wyjście wirtualne 21 konfigurujemy jako wskaźnik naruszenia wejścia nr. 13 z czasem 1 minuty pulsujące
    - wyjście wirtualne 22 konfigurujemy jako typ [47]sumę logiczną wyjść 20 i 21
    - wyjście fizyczne 10 konfigurujemy jako sumę wyjść 22 w ten sposób uzyskujemy cel nr.1

- wyjście wirtualne 23 konfigurujemy jako typ 26 [timer] 1 i 2
    - wyjście wirtualne 24 konfigurujemy jako naruszenie wejścia 12
    - wyjście wirtualne 25 konfigurujemy jako iloczyn wyjść 23 i 24
    - wejście wirtualne 30 konfigurujemy jako typ wg.wyjścia 25
    - zmieniamy konfigurację wyjść 20 i 21 dokładając wejście 30 takie ustawienia pozwalają na realizację pkt. 3 założeń czyli załączenie PIR-em pomiędzy 18:00 a 6:00.

- wyjście wirtualne 26 konfigurujemy jako typ [25]przełącznik bistabilny załączany wejściem 14
    - wyjscie wirtualne 27 konfigurujemy jako iloczyn wyjść 28 i 26
    - wyjście wirtualne 28 konfigurujemy jako naruszenie wejścia 14 z czasem 60 minut
    - zmieniamy ustawienia wyjścia 10 dokładając wyzwalanie z wejścia 27 ta konfiguracja zapewnia nam realizację celu nr.2

0
  • #13 13 Lut 2011 17:57
    art_o
    Poziom 18  

Niestety, ale sprawa się skomplikowała.

kable w tablicy wygladają jak na odręcznym rysunku.

Jedyne co mozna zrobić to automat czasowy zastąpić przekaźnikiem sterowanym z integry, ale również należy zmienić koncepcję konfiguracji integry.

Sygnał wejściowy z klawisza dzwonkowego będzie separowany przez jakiś element optyczny.

Co w tej sprawie da sie zrobić??

0
  • #14 15 Lut 2011 22:09
    todaks
    Poziom 19  

art_o napisał:
    Niestety, ale sprawa się skomplikowała.

kable w tablicy wygladają jak na odręcznym rysunku.

Jedyne co mozna zrobić to automat czasowy zastąpić przekaźnikiem sterowanym z integry, ale również należy zmienić koncepcję konfiguracji integry.

Sygnał wejściowy z klawisza dzwonkowego będzie separowany przez jakiś element optyczny.

Co w tej sprawie da sie zrobić??

Pozostań przy sterowaniu oświetleniem tylko z czujnika PIR. To najrozsądniejsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Pamietaj by zastosować czujniki o jak najmniejszych strefach martwych , najlepiej lustrzanki.

0
  • #15 16 Lut 2011 09:21
    art_o
    Poziom 18  

todaks napisał:
    To najrozsądniejsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

czyli nie da się za pomocą samej integry??

0
  • Pomocny post
    #16 16 Lut 2011 10:35
    todaks
    Poziom 19  

art_o napisał:
    todaks napisał:
    To najrozsądniejsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

czyli nie da się za pomocą samej integry??

No właśnie z wykorzystaniem PIR-a alarmowego wpiętego do systemu SSWiN.

0