Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny na tonsilach GDS 30/30

20 Paź 2004 12:36 9376 57
  • Poziom 10  
    mam 2 kolumny (własnoróbki), stare jak świat, zostały mi po bracie, nei mam pojecia o ich parametrach ani kto je robił, ale grają słabiutko.Basu nie ma prawie nic i nei wiem czy zalezy to od głosników, które sa juz stare, lub poprostu są słabe czy od budowy kolumny.
    Wymiary kolumny to 83x50x30.o co w tym chodzi?
  • Poziom 14  
    siema co to znaczy slabiutko?? ze nie graja prawie wogole i ledwo je slychac czy poprostu graja ale nie maja basu?? przyczyn moze byc kilka (o ile wzmacniacz masz dobry) moze byc cos nie tak ze zwrotnica tzn mogla"pasc" albo moga byc spalone glosniki niskotonowe, sprobuj wykrecic te glosniki niskotonowe i podlacz je bezposrednio do wzmacniacza tak samo zrob z wysokotonowymi to jest chyba najlatwiejszy sposob, jezeli beda grały okej to wina tkwi w zwrotnicy.
    POZDRO

• VIP Zasłużony dla elektroda
    MlodySiara napisał:
    tak samo zrob z wysokotonowymi
    POZDRO

-przez kondensator (w szereg) 1-10uF.
    Poprzez naciśnięcie membrany sprawdż czy swobodnie pracuje, czy nie trze o kosz (dotyczy to głośników niskotonowych - te największe). Jeśli występują otarcia-szelest-zgrzyty to głośnik kwalifikuje się do przewinięcia lub sama membrana do wymiany. Sprawdż też prawidłowość podłączeń w kolumnach. Stan techniczny głośników (amortyzatory wewnętrzne i zewnętrzne - czy nie kryszą się) możesz też sprawdzić bateryjką 1,5V, zmieniając jej biegunowość zauważysz ampitudę membrany.

PS. A jak wygląda sprawa impedancji (rezystancji) kolumn do wzmacniacza?
  • Poziom 10  
    Grają normlanie tylko mają bardzo słaby bas. Wzmacniacze mam 2: jeden to technics su-v300 a drugi to amplituner yamaha rx-300, ale gra na yamashe bo jest mocniejsza. One właśnie nie mają zwrotnicy, sa tylko zmostkowane. Nic nie ociera a ich stan jest dobry. Wysokotonowe grają ładnie. Nie wiem co jest w nich nie tak.
  • Poziom 19  
    GDS 30/30 to szerokopasmowy głośnik estradowy, a nie niskotonowy. Jego fr=70 Hz i nawet w dobrze dobranej obudowie, niskiego basu nie uzyskasz.
  • Poziom 38  
    Piszecie mądrze.Niusyskasz w nich basu za dużego.Swoją drogą...Bardzo fajne kolumny :D
  • Poziom 43  
    Głośniki te nadały by się do Gitary: duże membrany, twarde zawieszenie i wysokie Fs. Zapewne wysoka skuteczność.

Gorzej z graniem na tym muzyki: te głośniki maja wysoko rezonans , pamo jest podobne bardziej do głośnikow z telewizora. Mają jedna zalete - nie trzeba przaktycznie zwrotnicy

Używasz jakiś Loudnessów podbić??

Coś musi być z nimi nie tak bo nawet 70Hz powinno ładnie dudnić i to na wysokim poziomie (przy takich założeniach i parametrach głosników tego typu na basie w charakterystyce jest wyraźne podbicie +1db do +4dB
  • Spec od akustyki
    Taa glosnik gds 30/30 toszerokopasmowka jeszcze z przed dwoch epok do tego (chodz chyba je do dzis produkuja) charatkeryzeje je wysoki reznoans chyba nawet na poziomie 85Hz i bardzo wysoka efektuwnosc siegajaca nawet 98-99db/w glosniki te to idealne zastosowanie do gitary albo wokalu bo d mzuyki to kiepsciutko bo malo basu.
    Generalnie to zastosowane glosniki wysokotonowe to raczej nie do takich kolumn (to jest GDWK 9/120) one raczej do domu bo za mala efektywnosc w stosunku do GDSów lepiej by sie nadaly GDWT 9/80 albo podobne
  • Poziom 10  
    No stare to one są bo mają koło 14 lat 8) czy coś koło tego .Wiedziałem ze to są estradówki ale jednak mmyslałem ze coś bedą łupac a tu zonk. Fakt wysokie i srednie tony grają bardzo fajnie i głosnon i mozna dać ładnie czadu przy rockowych piosenkach ale własnie jeden mankament to to ze nie ma basu i jak jest impreska to juz sie fajnie jakiegoś techno nie posłucha i tzreba podłaczac dodatkowe skrzynki. Wyciagałem ten głosnik i podłaczałem osobno do innej skrzynki i kiespko.Ale dobrze ze ten brak basu wynika z parametrów głosnika a nie z jakieś jego wady lub błędu w budowie.A moze macie jakiś pomysł na zamiennika??
  • Poziom 35  
    a sprubuj je może w okolice 90 hz zestroić oblicz to w winisd daj jakikolwiek głosnik obudowe o pojemnosci tej twoje ui winisd obliczy ci parametry wylotu troche dziwne że nie ma basu u mojego kumpla jeden gds30/30 w 100l na amatorze 3 stereo fajnie dudni a co dopiero na jakimś ze 40 wat :D
  • Poziom 17  
    Co by nie pisać o parametrach tych GDSów, to powinny budzić sąsiadów 2 pietra wyżej, zwłaszcza napedzane tym wzmacniaczem, o którym piszesz. Kolumna powinna mieć spory otwór BassReflex, sprawdź też, czy głośniki pracują w fazie. Sam mam stare kolumienki na jednym GDSie + gwizdek, obudowa ledwie mieści ten głośnik, a więc teksty o objętości itp. należy traktować z należytą rezerwą - a dwie takie kolumny robią mnóstwo zamieszania - i bas jest na swoim miejscu....
    Oczywiście mówimy tu o sprzęcie budżetowym, domowym.
    Pozdr.
  • Poziom 10  
    no ja własnie nie wiem dlaczego nie ma tego basu.Jak ta kolumna wyglada to widzicie na zdjeciu.Srednie tony grają ładnie góra tez a ten bas to taki jak z bumboxa. Nie bardzo jest gdzie ten bass reflex zrobić, a szkoda mi całą przednią sciane wymieniać. No ale jak nic nie pomoze to trzeba bedzie i tego spróbować. Tez jest to dla mnie dziwne, ale naprawde nei wiem czemu tak jest.
  • Spec od akustyki
    jeszcze mozesz sprobowac zamieci polaryzacje jednego z glosników GDS jak nie pomoze to tylko probowac te otwory dolorzyc ajk nie chcesz ruszac przedniej scianki to moze z tylu
  • Poziom 26  
    to fakt mógł ktoś podłączyć odwrotnie jeden głosnik, ale tak czy inaczej jeżeli podłączył nawet dobrze to basu z tego nie będzie nawet jak rura będzie miała 2m, więc odpuść sobie ten model głosnika
  • Poziom 43  
    W sumie bas powinien sie pojawić ( o ile miałby byc) nawet jak by było odwrotnie. (moze wogule nie masz basu na wzmacniaczu)

Jesli chcesz Basu, kup do tego jakieś głośniki niskotonowe NP. TESLE ARN-312. bedą dość dynamiczne w tym ~120-litrowcu. Na pewno ładnie zatrzęsie.

Sprzedaj te przetworniki na allegro jeśli nie znajdizesz dla nich zastosowania.
  • Poziom 10  
    Okej. Pobróbuje coś z tym zrobić .Dzieki wszystkim za pomoc. :)
    Pozdro
  • Poziom 10  
    nie chodzi o sam bas ale chodzi o to zeby te kolumienki same w sobie ładnie grały,a do tego grania brakuje im basu, a jak zmienie na niskotonowe to nie bedzie srednich.Moze sa jakieś ciekawe głosniczki szerokopasmowe, którymi mogłbym zastapić te tonsile, bo watpie zeby bas reflex coś tu pomógł. jeszcze z nimi pokombinujke troche i zobaczymy
  • Poziom 43  
    dość trafna uwaga, mozesz dołożyć średniotonowy w jakiejs zewnętrznej "dobudówce", nie musi być on taki wielki jak te szerokopasmiaki. Ale sądze ze dobre wysokotonowe powinny załawić sprawe z pasmem od 3kHz i wtedy wsadził byś jakieś tesle z pasmem do 3 kHz (ARN 312)

- masz tam dwie sztuki wysokotonowych. tam tez możesz popróbować z innymi głośnikam w jednym z otworówi (średniotonowe typu małego Tonsilowskie GDM). Teraz bedziesz mial na pewno mniejsza skutecznosć jesli wymienisz szerokopasmowce na (tanie glośniki do 91 dB z metra (1Wat) ) przez co być może dwa wysokotonowce bedą zbędne.

. przez to jednej kopułki można by się było pozbyć, no bo bedzie wystarczająco glośna w stosunku do nowych basowcow.

Ewentualnie jak mówilem dobudówka i tlumik na soprany moga się za bardzo wystawać w stosunku do reszty dźwiekow.
  • Poziom 10  
    hmmm.a moze są jakieś srednie głosniczki w kształcie tych krateczek z lewej strony co sa widoczne na zdjeciu. Można by tam wstawić ze 2 i wtedy zamienić szerokopasmówki na basówki
  • Spec od akustyki
    Te kratki nie wydaja sie zbyt male wiec powinno udac ci sie tam zmiescic 2 jakies 10cm sredniotonowe pelno takich w ofertach roznych firm
  • Poziom 10  
    nie chce sie sprzeczac ale coniektorzy nie maja racji. sam mam taki blosnik przerobiony na miekkie zawieszenie i wzmocniona cewka i zrobilem do niego obudowe 60l i bass jest zajeb..ty, a niektorzy tu pisali ze ten glosnik do niczego sie nie nadaje i basu z niego nie wycisne
  • Poziom 43  
    No, ale bez przerobienia to ten głośnik ma takie przeznaczenie, o którym tu juz chyba wszyscy mówili. Potem zeby coś zrobić trzeba by było policzyć parametry. Przy okazji ewentualnego założenia nowego zawieszenia, można wymienić membrany.
  • Poziom 10  
    nie no z wymianą membrany i reszty nie chce mi sie bawić. A moze wystarczy wymienic jeden głosnik na jakąś basówkę??
  • Poziom 35  
    :arrow: maro142 też dobry pomyśl zamiast jednego gds np gdn 30/80/2 i nawet bez zwrotki równolegle jeden do drugiego bedzie 4 om (ten pierwszy ma 8 ) nawet bez zmnian wylotów powinno być lepiej :D
  • Poziom 28  
    jak się wsadzi dwa różne głośniki w jedną obudowę to skończy się błyskawicznym roztrzepaniem przynajmniej jednego. Trzeba by dzielić obudowę na pół jakąś solidną dechą
  • Poziom 43  
    Nie - nie można mieszać dwóch rożnych głośnikow w jednej obudowie - to jest tak jakby grubas z chudzielcem huśtali się na huśtawce. Po pierwsze juz na pierwszy rzut oka widać że te głośniki nie bedą ze sobą współpracowały dobrze.
    Po drugie inna częstotliwość rezonansowa (jeden wielki fałsz), inne ciśnienia, inny skok membrany, inne parametry dobroci, GDs ma dużą powierzchnie więc na pewno odczuje negatywnie prace w zakresie niskich tonów GDN'a.

. Nawet jeśli widziałem kolumny firmowe wyposażone w dwa rożne głośniki w podobnym paśmie to były w oddzielnych komorach. Po za tym ten GDN solo bedzie przytłoczony wysoką skutecznością GDS'a.

Trzeba by go ograniczyć zwrotnicą i tłumikiem. I wtedy może coś z tego bedzie. I GDS obowiązkowo musi być w osobnej komorze. Raz z powodów konstrukcyjnych dwa z powodu innego pasma przenoszenia.
  • Poziom 10  
    no to podziele skrzynke.Albo wymienie na jakieś inne szerokopasmówki, bo szkoda mi ruszac przedniej scianki. Macie moze jakiś pomysł na szerokopasmowki??
  • Poziom 28  
    Tanie szerokopasmówki i na dokładkę schodzące dość nisko to HWC8 itd allpierda. Tylko nie daj się nabrać na efektywność deklarowaną przez producenta - 98dB. Jak mi to przysłali to na kartonach już było napisane 96dB, a jak podłączyłem to najpierw wiązankę puściłem, bo od razu było słychać dużo mniej, jak zmierzyłem wyszło 90,2dB dla 1kHz. Ale schodzą nieżle nisko, będą Ci pasować do budy - identyczna średnica i podobna twardość zawieszenia itd, te 90dB będzie Ci akuratnie pasować do tych gwizdawek tosila comasz wsadzone do budy. Noi tanie jak śmieci w elektrolandzie chyba najtaniej mają A te GDS-y to się nadają na odsłuchy (nienajlepsze), robiło się czasem na głośnikach "wyszabrowanych" bo kupować za skarby, tonsil se liczył za te badziewie jakby ze złota były - wiadomo, monopolista
  • Poziom 43  
    Możesz jeszcze wyłamac przód i wsadzić jeden potężny głośnik powiedzmy 40-centymetrowy. Jak chcesz zrobić to najbardziej ekonomicznie wsadź tonsila GDs tdo jakiegoś wiadra i wmontuj do drugiego otworu tej obudowy jakiś basowy 30 cm.

ile chcesz na to wyłozyć pieniedzy?