Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie schematu oraz podpowiedź Atmega 853

Katoo 06 Lut 2011 17:20 2211 5
  • #1 06 Lut 2011 17:20
    Katoo
    Poziom 17  

Witam projektuje sterowni slnika krokowego prosiłbym o sprawdzenie schematu oraz pdpowiedz co dalej?:P Ponieważ zastosowałem uln ale niestety jest za słaby do moich silników które potrzebują 10A. Dodam że oś X jest sterowana 2 uln jednym sygnałem ponieważ oś X napędzają 2 silniki.

0 5
  • #2 06 Lut 2011 19:48
    marco47
    Poziom 41  

Niepotrzebnie rysujesz sygnały (połączenia) tak grubą linią Net.
    Wystarczy taka grubość jaka jest domyślnie ustawiona w programie.
    Pobierz z biblioteki supply1,2 symbole masy (GND) i symbole zasilania dodatniego (tutaj +5V) i zamień z tą niepotrzebnie ciągniętą linią zasilania po całym schemacie.
    Wtedy schemat jest bardziej przejrzysty.

Brak rezystora 10k przy RESET.
    Brak zasilania 74HCT573. Musisz użyć polecenia Invoke, a z otwartego okna pobrać symbol zasilania i podłaczyć go na schemacie do odpowiednich końcówek zasilania.
    Diody LED musisz podłączyć odwrotnie.

No i to rysowanie sygnałów ukosem. Zgroza.

Reszta po wklejeniu załącznika z plikiem sch i może brd?

0
  • #3 06 Lut 2011 21:15
    Katoo
    Poziom 17  

Dziękuje ci za odpowiedź :) Nie wiedziałem właśnie jak dodać te dodatkowe piny do 74hct573. Zarazie na brb nie wiele zrobiłem i na pewno się to zmieni. Na początek sam schemat:) Poprawie i wkleję:) Mam takie jedno małe pytanko wiesz gdzie eagle znajdę obudowę plcc 44 i jak ją połączyc z atmega?

0
  • #4 06 Lut 2011 22:05
    marco47
    Poziom 41  

Obudowy nie musisz umieszczać na schemacie, bo po przejściu do edytora płytek, program sam umieści atmegę (SMD) w takiej obudowie (obrysie).

Samą obudowę możesz pobrać z biblioteki ic-package/PLCC-S44-SOCKET. Ale możesz ją tylko dodać z pozycji edytora płytek.
    Aby taką podstawkę dodać do schematu należałoby dorobić bibliotekę układu MEGA8535 w takiej obudowie.

Nie wiem dlaczego podłączyłeś kilka wyjść z Atmegi razem ze sobą (np. PC2,3,4) i podałeś na wejścia ULN2001. To ma być jakaś szyna BUS?

0
  • #5 06 Lut 2011 22:48
    Katoo
    Poziom 17  

Hehe one nie są połączone po prostu jak bym rozrysowywał to schemat za dużo miejsca by było a tak narysowałem każdą osobno i je na siebie tylko przesunąłem w projekcie płytki widać już to normalnie:P Oj niestety nie mam takiej obudowy:( To nie jest atmega smd jest przystosowana do obudowy owszem smd ale ja posiadam przewlekłą z względu iż nie miałem jeszcze możliwości lutowac elementów smd.

Dorzucam plik Sch.

0
  • #6 07 Lut 2011 01:07
    marco47
    Poziom 41  

Nie wiem do czego mają służyć diody LED. Pokazują tylko że masz zasilanie układu. W takim razie wystarczy tylko jedna.
    Wszystkie sygnały prowadź narzędziem Net.
    Tutaj masz pokazane dlaczego Link , wtedy zlikwidujesz tyle niepotrzebnych węzłów, a program da je tam gdzie powinny być.

Rezystor R9 który dodałeś do resetu podłączyłeś niepoprawnie.
    Masz podciągnąć reset poprzez rezystor do +5V.
    AREF podłącz do masy poprzez kondensator 10uF.

I mimo wszystko nie nakładaj na siebie sygnałów, chociaż nie są ze sobą połączone, bo to jest błąd.
    Do tego masz narzędzie BUS, które leży koło narzędzia NET.

Poniżej masz dodaną bibliotekę układu MEGA8535-S (PLCC-S44), z obudową przewlekaną.

0
    Załączniki: