Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc pobierana przez dwie cewki

06 Lut 2011 17:39 1232 2
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie!

W układzie przedstawionym poniżej chcę sprawdzić wpływ magnesu neodymowego na moc pobieraną przez układ dwóch połączonych szeregowo cewek nawiniętych na rdzeń powietrzny.

Moc pobierana przez dwie cewki

Badanie przeprowadzam następująco:

1. Włączam zasilanie i obliczam moc P1 na podstawie wskazań woltomierza i amperomierza P1=U1*I1.
    2. Przykładam silny magnes neodymowy do cewek (magnes zaczyna mocno drgać).
    3. Obliczam moc P2 na podstawie wskazań woltomierza i amperomierza P2=U2*I2.
    4. Porównuję wartości P1 i P2.

Mam w związku z tym kilka pytań:
    1. Czy moc, którą obliczam korzystając z ww. wzorów jest mocą pobieraną przez cewki, czy może wydzielaną na nich?
    2. Jeżeli używam źle lub złych wzorów to jakie są prawidłowe?
    3. Czy po przyłożeniu magnesu neodymowego do cewek (który zaczyna drgać) moc pobierana przez cewki powinna maleć, czy rosnąć w stosunku do układu bez magnesu? To samo pytanie o wartość napięcia i prądu w tym układzie?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Ziutek69 napisał:
    Mam w związku z tym kilka pytań:
    1. Czy moc, którą obliczam korzystając z ww. wzorów jest mocą pobieraną przez cewki, czy może wydzielaną na nich?
    2. Jeżeli używam źle lub złych wzorów to jakie są prawidłowe?
    3. Czy po przyłożeniu magnesu neodymowego do cewek (który zaczyna drgać) moc pobierana przez cewki powinna maleć, czy rosnąć w stosunku do układu bez magnesu? To samo pytanie o wartość napięcia i prądu w tym układzie?

Ad 1. Jest to moc pobierana przez cewki - dokładniej mówiąc moc pozorna.
    Ad 2. Niewłaściwa metoda pomiaru, jeśli chcesz poznać moc czynną powinieneś użyć watomierza. P=U*I jest przy pradzie przemiennym prawdziwe tylko dla obciążeń rezystancyjnych gdy cos(fi)=1.
    Ad 3. Prawdopodobnie moc pobierana wzrośnie, bo zwiększą sie straty, choćby na prądy wirowe.
  • Poziom 8  
    jdubowski napisał:

Ad 1. Jest to moc pobierana przez cewki - dokładniej mówiąc moc pozorna.
    Ad 2. Niewłaściwa metoda pomiaru, jeśli chcesz poznać moc czynną powinieneś użyć watomierza. P=U*I jest przy pradzie przemiennym prawdziwe tylko dla obciążeń rezystancyjnych gdy cos(fi)=1.
    Ad 3. Prawdopodobnie moc pobierana wzrośnie, bo zwiększą sie straty, choćby na prądy wirowe.

Dzięki za odpowiedź.
    Poszukałem watomierzy laboratoryjnych do kupienia, jednak nie jest to tani sprzęt. (Domowe owszem, są tanie, ale mają dokładność +-5W, a ja potrzebuje +-0.2W)
    W związku z tym mam kolejne pytania:
    1. Czy wartość mocy pozornej jest w jakiś sposób skorelowana z mocą czynną? Chodzi mi o to, że nie potrzebuję znać dokładnie wartości mocy w przedstawionym układzie, a jedynie to, czy wartość ta spada, czy rośnie po dodaniu magnesu neodymowego, czyli np. jeżeli P=U*I (pozorna moc) rośnie w obecności magnesu to, czy P=U*I*cos(fi) (czynna moc) również będzie rosła, czy nie da się tego jednoznacznie stwierdzić?
    2. Prosiłbym jeszcze o potwierdzenie informacji, czy moc pobiera przez cewki w układzie przedstawionym w pierwszym poście powinna wzrosnąć, czy zmaleć po dodaniu magnesu neodymowego, który zaczyna drgać w ich obecności?