Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

odkurzacz tesco VC206 iskrzenie szczotek

06 Lut 2011 19:03 4368 4
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich! Dziś miałem nieprzyjemność korzystać z odkurzacza z tesco. Pech chciał że to jest odkurzacz bratowej i się popsuł. Wiadomo jak to jest z takimi konstrukcjami tanie i wątpliwej jakości. Objawy awarii to iskrzenie na komutatorze. Nie mam pojęcia jak to się stało! Włączyłem i działał super, nie pochodził nawet minuty i usłyszałem jak zaczyna przysiadać i strzelać iskrami. Przejrzałem stojan, niby jest ok. Czyściłem komutator szczoteczką do zębów i pomiędzy lamelkami niema zabrudzenia ze szczotek. Szczotki nie wyglądają źle. Czytałem inne tematy i w sumie niema jednoznacznego wyjaśnienia skąd bierze się iskrzenie. Naprawiałem już kilka odkurzaczy, ale tematy iskrzących szczotek omijałem szerokim łukiem bo nigdy nie mogłem znaleźć konkretnej przyczyny. Proszę pomóżcie mi z tym odkurzaczem a przede wszystkim w końcu rozgryźć te nieszczęsne silniki szczotkowe. Pomocy!
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Jeśli iskrzenie jest intensywne to masz zwarcie na wirniku, co dyskwalifikuje praktycznie cały odkurzacz. Ja sprawdzam to tak, że biorę zasilacz 5V 20A podłączam amperomierz 4A w szereg z wirnikiem (szczotkotrzymacze) i zasilaczem, powoli kręcąc wirnikiem obserwuję pobór prądu, jeśli nagle wskazówka amperomierza idzie do góry to mam pewność że silnik nadaje się na złom. (Uwaga, wirnik może ruszać.)
 • Specjalista AGD
  Objawy które opisałeś są typowe dla spalonego silnika. Konkretniej wystąpiło zwarcie na wirniku. Tych silników się naprawia, odkurzaczy zresztą też nie, ale jak sie uprzesz to silnik można kupić na aukcjach, na dzień dziesiejszy widzę za 64zł.

  Jeżeli szczotki nie są zawieszone w szczotkotrzymaczach i mają powyżej 1cm uznaje się, że są dobre i to nie one są powodem iskrzenia. Nastepnym jego powodem uszkodzony stojan, choć najczęściej wystepuje przerwa w jednej z cewek i silnik po prostu nie działa. Uszkodzone łozyska lub turbinki, nadmierne bicie może powodować iskrzenie.
  Jeżeli te rzeczy wyglądają ok to uszkodzony jest wirnik.
  W każdym silniku komutatorowym zasada działania i objawy usterek sa bardzo podobne.
 • Specjalista AGD
  Sprawdź też stan łożysk wirnika.Duże opory toczenia też mogą powodować "syponie iskier " i spadek obrotów wirnika.
 • Poziom 10  
  Właśnie przepatrzyłem ten silnik i faktycznie trafiony jest wirnik:( Sprawdziłem go przy pomocy amperomierza i transformatora. No cóż, nie pozostaje nic innego jak kupić drugi taki odkurzacz. Jeszcze popatrze u znajomego może będzie miał podobny silnik, zrobię podmiankę;) Dziękuję za pomoc:)