Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawanie aluminium, teoria a praktyka.

robokop 06 Lut 2011 19:17 29420 25
 • #1 06 Lut 2011 19:17
  robokop
  Moderator Samochody

  Jako że siedzę już na elektroda.pl troszkę czasu i zapoznałem się ze znaczną ilością zawartej tutaj wiedzy, stwierdziłem że czas by ją było usystematyzować pod względem praktycznym. Otóż konkretnie chodzi mi o spawanie metodą mig aluminium i jego stopów, stosowanych w motoryzacji - jak widać z mojego dorobku na forum, konstrukcję półautomatu spawającego drutem stalowym mam już za sobą, kolej by była teraz na urządzenie spawające aluminium ( nie ukrywam że sporo roboty "ucieka" mi bokiem, ze względów technologicznych, gotowego urządzenia nie kupię z prostego powodu - zbyt długi okres amortyzacji, biorąc pod uwagę niewielką skalę działalności). Generalnie wiem co z "grubsza" zawiera się pod pojęciem "przezbrajania migomatu do spawania alu", tzn. odwrócenie biegunów źródła, wymiana rolki prowadzącej, bądź wręcz wymiana na podajnik 4 rolkowy i wymiana wkładu prowadzącego na teflonowy. Bardziej od podszewki - interesuje mnie zakres prądu i napięcia przy spawaniu drutem 0.8mm, wydatek gazu osłonowego, rodzaj samego spoiwa itd - jednym słowem wszystko co jest wiadome zawodowym użytkownikom/konstruktorom takich urządzeń, a co trudno wyczytać w sieci. Wiem że najlepsze było by źródło AC, jednak stopień skomplikowania falownika przeraża. Proszę więc o opinie, sugestie, innowacyjne pomysły.

  3 25
 • #2 06 Lut 2011 20:03
  jannaszek
  Poziom 39  

  Witam.
  Więc tak z mojego podwórka: mig mat mamy inwertorowy 240 A max, nie zamieniamy biegunów, wymieniamy teflon w środku, przekładka rolek, gaz wymaga osobnego reduktora(Argon) drut- najlepiej wychodzi spawanie drutem 1 mm. dlaczego, ano dlatego że rolki muszą byc dociśnięte z minimalna siłą aby w czasie sklejenia do koncówki, nie wywinął sie przed pancerzem (mają sie ślizgać w tym przypadku), drut potrafi zespawywać się nader często z miedzianą końcówka i w efekcie nic nie robisz, tylko wywalasz po 3 metry drutu i tracisz czas.
  Co nie znaczy, że nie da się 0.8mm. ale mnie interesuje spawanie a nie zabawa.
  Większą sztywność ma ten grubszy, więc można nieco mocniej dociskać rolki, oraz zapewnia przepływ odpowiedniego prądu, przy spawaniu jakichś grubszych szpei, spokojnie spawa się nawet jakieś belki 2-4 cm., ale i 1 mm blaszkę (z przerywaniem).
  Drut należy kupować ten droższy np: kanadyjski, wychodzi przepiękna spoina.
  ustawienie posuwu i prądu jest sprawą wykwintnie ważną i nie sposób to opisać, trzeba metodą prób.
  ja spawam przeważnie na 4-5 zakresie prądu i drutu- 1:1. w skali 1-10, jest to ok. 100-140 A.
  Mniejszy posuw upala drut( leci łuk) na lini końcówka - spaw.
  Gazu idzie sporo więcej niż przy tradycyjnym. przepływka na 15-18.
  Naturalnie szlifiera i czystość elementów łączonych bla bla.
  Przy cenach za centymetr spawu 5- 7 zł jest to warte zainwestowania.
  Wszystko wychodzi w próbach i tylko zacząć przygodę.
  Dochodziłem do tego sam, więc ktoś może ma swoje tajemnice i sposoby.
  Zapomniałem dodać o podgrzaniu grubszych detali i wolnym stygnieciu, bo lubi pęknąć.
  Powodzenia.
  Pozdrawiam.

  2
 • #3 09 Lut 2011 21:49
  robokop
  Moderator Samochody

  A miał ktoś bliżej do czynienia z palnikami typu "spool gun" ? Jakieś przymiarki do samodzielnego wykonania?

  1
 • #4 15 Sty 2012 16:36
  robokop
  Moderator Samochody

  Bodzilla robisz coś, o czym jak widać nie masz pojęcia. Puls to nie to samo co biegunowość - dwa różne czynniki. W dodatku tak bełkoczesz pisząc, że trudno dociec o co Tobie chodzi.

  -1
 • #5 15 Sty 2012 18:03
  elektromechanik
  Poziom 27  

  robokop napisał:
  Bodzilla robisz coś, o czym jak widać nie masz pojęcia. Puls to nie to samo co biegunowość - dwa różne czynniki. W dodatku tak bełkoczesz pisząc, że trudno dociec o co Tobie chodzi.


  Dokladnie!!!!!!!!!!!!!

  Spawanie > pulsem < ( TIG ) to spawanie prądem stałym o cyklicznie narastającej i malejącej wartości z określoną ( wcześniej ustawioną częstotliwością ). Przy czym ustawi się procentową wartość prądu bazy i prądu pulsu.
  Przez co można spawać większym prądem bez przegrzania materiału. :idea:

  Alu. spawa się prądem zmiennym. W praktyce nowoczesne spawarki podają na przemian prąd o wartości dodatniej i ujemnej z regulacją szerokości impulsów.
  Impuls dodatni jest dłuższy ( celem doprowadzenia większej energii na materiał topiony ) a ujemny krótki aby oderwać tlenki z materiału a nie przegrzewać elektrody.

  Autor ( spawacz ) albo niema pojęcia o czym pisze albo pomylił pojęcia :|

  0
 • #6 16 Sty 2012 00:00
  bori1
  Poziom 14  

  Witam
  Ludzie na boga poczytajcie ...

  Spawanie prądem pulsującym

  Podczas spawania prądem pulsującym, źródło zasilania impulsuje prąd spawania w taki sposób, aby spoiwo mogło wpływać do jeziorka. Najwyższe natężenie impulsu jest tyle wysokie, aby spowodować przepływ ciekłego metalu do wnętrza spoiny spawalniczej, natomiast niższy prąd podstawowy podtrzymuje zarówno spoinę spawalniczą jak i końcówkę drutu spawalniczego w stanie stopionym. Cechy impulsu wymagają zastosowania szeregu powiązanych ze sobą parametrów spawalniczych.

  Pierwotnie spawanie prądem pulsującym było wykorzystywanie do spawania aluminium oraz stali nierdzewnych. Ponadto, przy pomocy tej metody są związki niklu oraz miedzi.

  Największą korzyścią spawania prądem pulsującym jest spoina wolna od odprysków o prawidłowym przekroju. Zastosowanie tej metody do spawania aluminium oraz stali nierdzewnych powoduje redukcję porowatości. W przypadku związków niklu oraz innych trudnospawalnych materiałów, ułatwia ona również pracę spawacza.


  Spawanie prądem o podwójnej pulsacji

  Spawanie prądem o podwójnej pulsacji jest odmianą spawania impulsowego. Pozwala ona na regulację pulsacji prądu spawania oraz prędkości podawania drutu spawalniczego. Głównym celem takiego spawania jest poprawienie jakości spoiny w drodze do polepszenia jej wyglądu i profilu.

  Częstotliwość podwójnej pulsacji zalezy od tego, ile razy podwójny impuls jest powtarzany w ciągu jednej sekundy. Wpływa ona również na wygląd spoiny oraz ilość dostarczanego do niej ciepła.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Uchwyty typu push-pull stosuje się w sytuacjach, gdzie wymagany jest zwiększony zasięg i nie jest możliwe umieszczenie podajnika wystarczająco blisko stanowiska spawania. Głównym zastosowaniem uchwytów push-pull jest spawanie aluminium, gdzie często występują problemy z podawaniem drutu ze wzlędu na jego miękkość. Przy spawaniu aluminium uchwyty push-pull zapewniają znacznie lepsze podawanie drutu dzięki możliwości stosowania większych średnic prowadnic drutu, co wiąże się również z mniejszym zużyciem prowadnicy i końcówki pądowej.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Krótko mówiąc jeżeli chcesz mieć jakość spawania aluminium w metodzie MIG to żadne bajery typu wkład alu, rolka cuda z biegunowością nie pomogą. Możesz oczywiście pospawać ale wynik zobaczysz sam.
  Tylko dobre źródło inwertorowe z pulsem gwarantuje dobrą jakość spawania aluminium.

  2
 • #7 16 Sty 2012 19:05
  elektromechanik
  Poziom 27  

  bori1 napisał:
  Tylko dobre źródło inwertorowe z pulsem gwarantuje dobrą jakość spawania aluminium.  Pooglądaj sobie spawy z przed > nastu a nawet dziestu lat <. Jak sądzisz były wtedy inwertery, spawarki impulsowe itp. Czym to spawali ????????????????

  2
 • #8 16 Sty 2012 22:19
  robokop
  Moderator Samochody

  Ewentualnie czasy 2 WŚ.

  0
 • #9 17 Sty 2012 14:52
  artibpl
  Poziom 17  

  Proszę zwrócić tylko uwagę, że kolega elektromechanik pisze o metodzie TIG, a reszta Panów o MIG, stąd nieporozumienia.

  0
 • #10 16 Mar 2012 22:47
  jannaszek
  Poziom 39  

  Ostatnio spawałem i zrobiłem przy okazji telefonem fotki, szału nie ma, ale też niczego lepszego nie potrzebuję.Spawanie aluminium, teoria a praktyka. Spawanie aluminium, teoria a praktyka.

  0
 • #11 17 Mar 2012 08:17
  robokop
  Moderator Samochody

  O, Jannaszek, jak miło. Spawy jak spawy - zanieczyszczone, płytko wtopione - za mały prąd, albo zbyt duży posuw. Ale z drugiej strony do spawania"konstrukcyjnego" nikt nie będzie cudów wydziwiał. Ma się trzymać kupy i już.

  2
 • #12 17 Mar 2012 09:23
  jannaszek
  Poziom 39  

  Miło mi również, właśnie ma trzymać, spróbuj wtopić bardziej :D blacha 1,2 mm i ciągła spoina, przetop jest na drugą stronę.
  Spaw nie może być zanieczyszczony, blacha była darta szlifierką 1 min. przed spawaniem.
  Mniejszy posów drutu, skutkuje powstaniem łuku i stopieniem końcówki, o czym pisałem wyżej.
  Jest teoria, jest i praktyka.
  Nie jestem spawaczem zawodowym, jednak spawane zbiorniki na napęd 600l. wytrzymują próbę sczelności i odporności mechanicznej-
  Wszyscy są szczęśliwi, czego wszystkim życzę.

  0
 • #13 17 Mar 2012 14:06
  bori1
  Poziom 14  

  elektromechanik napisał:
  bori1 napisał:
  Tylko dobre źródło inwertorowe z pulsem gwarantuje dobrą jakość spawania aluminium.  Pooglądaj sobie spawy z przed > nastu a nawet dziestu lat <. Jak sądzisz były wtedy inwertery, spawarki impulsowe itp. Czym to spawali ????????????????


  #15 15 Sie 2008 13:00 Re: Problem podczas spawania aluminium


  --------------------------------------------------------------------------------

  Kolego elektromechanik- nie chcę twoich rad ,bo są do bani.Migomat nie oferuje możliwości spawania prądem zmiennym- a tylko ten typ spawarki mnie interesuje.
  Pozatym zorientuj się, co znaczy słowo inwerterAC/DC.
  Spawanie TIG prądem przemiennym i dlaczego,bo ja to wiem.

  W temacie przypomnienia wcześniejszych Pana wypowiedzi.

  0
 • #14 17 Mar 2012 17:14
  jannaszek
  Poziom 39  

  artibpl napisał:
  Proszę zwrócić tylko uwagę, że kolega elektromechanik pisze o metodzie TIG, a reszta Panów o MIG, stąd nieporozumienia.  To niech nie pisze
  robokop napisał:
  Otóż konkretnie chodzi mi o spawanie metodą mig aluminium i jego stopów
  chociażby dlatego.
  bori1 napisał:
  W temacie przypomnienia wcześniejszych Pana wypowiedzi.


  W tym temacie? przyznam, że nie wiem o co koledze chodzi.
  I zostawmy ten PULS, bo nikt o nim nie rozmawia na dobrą sprawę.

  0
 • #15 18 Mar 2012 13:34
  kidu22
  Poziom 35  

  I jak tam w temacie spawania MIG alu?
  Tak sobie czytam i z własnej histori to opłacalność migomatu jest tylko do naczep, zbiorników, i podnośników płytowych tam gdzie długie spoiny są i materiał względnie gruby.

  Nigdy tez nie zmusiłem Messera Inverter do ładnego spawania, albo porowata spoina wyłazi albo drut się kikła w rolkach albo pancarz przetopi.
  I zostałem przy tig.

  1
 • #19 24 Lis 2012 21:31
  robokop
  Moderator Samochody

  Panowie, badziew badziewiem, tym niemniej popularny u nas - może pod różnymi markami, ale z tą samą zawartością. W dodatku użytkownicy - amatorzy chwalą je sobie. Kilka lat temu na giełdach samochodowych jacyś naprawiacze oferowali przeróbki tego sprzętu do spawania alu. Na czym one polegały w ich wykonaniu - nie wiem. W każdym razie wiadomo że potrzebna jest inna rolka, z profilem rowka U ( nie V jak do stali) i teflonowy rękaw podajnika. Prawdopodobnie również trzeba by biegunowość zamienić, ale nie interesowałem się tym bliżej do tej pory.

  0
 • #20 24 Lis 2012 21:41
  grzegorzbr2
  Poziom 13  

  robokop napisał:
  Panowie, badziew badziewiem, tym niemniej popularny u nas - może pod różnymi markami, ale z tą samą zawartością. W dodatku użytkownicy - amatorzy chwalą je sobie. Kilka lat temu na giełdach samochodowych jacyś naprawiacze oferowali przeróbki tego sprzętu do spawania alu. Na czym one polegały w ich wykonaniu - nie wiem. W każdym razie wiadomo że potrzebna jest inna rolka, z profilem rowka U ( nie V jak do stali) i teflonowy rękaw podajnika. Prawdopodobnie również trzeba by biegunowość zamienić, ale nie interesowałem się tym bliżej do tej pory.


  A co z parametrami spawania aluminium ?

  0
 • #21 24 Lis 2012 21:52
  robokop
  Moderator Samochody

  A jakie kolega by chciał te parametry, bądź jeśli je zna, to niech wyszczególni?

  -1
 • #22 24 Lis 2012 22:02
  grzegorzbr2
  Poziom 13  

  A i prosze - podajnik drutu?, polaryzacja?, minimalny prąd spawania dla MAG?

  0
 • #23 24 Lis 2012 22:09
  robokop
  Moderator Samochody

  O polaryzacji i różnicy w podajniku sam napisałem. Kolega za to będzie uprzejmy napisać coś o tym prądzie minimalnym, a nie zagadki rzuca.

  0
 • #24 24 Lis 2012 22:22
  grzegorzbr2
  Poziom 13  

  Dla spawania alu, MAG, prąd spawarki nie powinien być mniejszy nisz ok. 200A

  3
 • #25 24 Lis 2012 23:06
  niedal
  Poziom 10  

  andrefff napisał:
  niedal napisał:
  Panowie krótkie pytanie:
  Czy tym urządzeniem da się spawać alu? http://www.narzedzia.pl/polautomat-spawalniczy-30-180-a-euro-sga-190-3,5156.html
  Czy da radę spawać metodą MIG czy wymienić uchwyt i pójdzie TIGiem?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  To żart jakiś ?


  Poważne pytanie.
  Tym migomatem wyspawałem wiele ciekawych konstrukcji, jak również dużo połączeń bardzo obciążonych i wiele osób podchodzi do tego sprzętu z delikatnie drwiącym uśmiechem, dopóki nie weźmie "do ręki" i nie sprawdzi jak spawa.

  Dostałem info od człowieka z branży, który z tym modelem ma styczność i twierdzi, że powinien przy dobrze wyregulowanym docisku podajnika drutu spawać bez problemu aluminium. Pytanie jeszcze czy zmieniać polaryzację?

  0
 • #26 25 Lis 2012 13:56
  smd
  Specjalista - spawarki

  Wiele razy uruchamiałem spawanie alu na półautomatach. Głównie do spawania konstrukcji.
  Maszyna powinna mieć PULS, który służy do ujednorodnienia spoiny, co powoduje większą wytrzymałość mechaniczną. Podwójny puls ma wpływ głównie na wygląd spoiny.
  Oczywiście bez pulsu też można spawać.
  Biegunowość zmienia się przy drucie proszkowym- samoosłonowym lub przy spawaniu drutem cynkowym. Do spawania aluminium biegunów nie zamienia się.
  Do uchwytu należy włożyć teflon z końcówką spiralną, drut nie zaciera się i nie występuje przyklejanie w końcówce prądowej. Oczywiście bez teflonu też się da spawać, we wkładzie stalowym, często spotykam blacharzy którzy raz na pół roku potrzebują pospawać kawałek aluminium i kilkadziesiąt cm pospawa zanim drut się zacznie zacierać.
  Gaz to Argon , im czystszy tym lepiej, ale na zwykłym technicznym też ludzie spawają.
  Rolka powinna być z rowkiem typu U. Choć na zwykłym V też pójdzie , jak się delikatnie wyreguluje docisk.
  Drut o średnicy min. 1,0 a przy krzemowym to nawet lepiej 1,2. Oczywiście można spawać cieńszymi, ale nie polecam jak ktoś nie chce osiwieć...
  Jeżeli spełni się wszystkie warunki to spawanie aluminium staje się bardzo proste. Jeżeli ktoś chce zaoszczędzić , niech się nie zdziwi, że robota nie idzie.
  Jak ktoś potrzebuje pomocy w uruchomieniu , proszę na PW.
  smd

  8