Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączenie ogranicznika prądowego we wzmacniaczu Forte 201

06 Lut 2011 19:34 1701 16
  • Poziom 11  
    Witam.
    Potrzebuję wyłączyć ogranicznik prądowy we wzmacniaczu Polkat Forte 201, ponieważ gdy krzyknę głośniej w mikrofon wzmacniacz się wyłącza, a to bardzo utrudnia śpiewanie. Fakt, można śledzić cały czas aby wskaźnik wysterowania nie wychylił się na maxa, ale to jest bardzo niewygodne i niemożliwe gdy wzmacniacz jest odwrócony w przeciwną stronę.

Mniejsza o to, po prostu czy mógłby ktoś napisać jak zdjąć takie zabezpieczenie (wiem że się da)? Byłbym bardzo wdzięczny. Dodam że robię to oczywiście na własną odpowiedzialność, od razu możecie sobie darować posty typu "zabezpieczenie nie jest po to żeby je zdejmować!"...

Chyba, że jest na to inny sposób o którym nie wiem.
    Proszę o odpowiedź i pozdrawiam!

nie wiem czy napisałem w dobrym dziale, lecz w pozostałych niestety nie mogę.
  • Poziom 25  
    A może lepiej nieco osłabić sygnał z mikrofonu? Bo zdjęcia zabezpieczeń wzmacniacz może nie przeżyć. Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Więcej niestety nie mogę przyciszyć, bo wokalu nie będzie słychać. Jest to dość agresywny śpiew - gramy metal. Co prawda rzadko przeciążamy wzmacniacz - tylko wtedy gdy "niechcący" głośniej się wydrze wokalista i trwa to ok. tylko jednej sekundy, ale jednak się zdarza i wtedy wzmacniacz się wyłącza. Jest to czasem bardzo uciążliwe, a wg. mnie jak raz na kilka minut zdarzy się sekundowe przeciążenie to wzmacniacz powinien wytrzymać. Tylko nie wiem nawet gdzie jest to zabezpieczenie, nie wiem jak je zdjąć, lecz gdyby ktoś wiedział, napisał mi jak to pewnie dałbym radę bo kompletnym beztalenciem nie jestem. :)
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Stricker napisał:
    Potrzebuję wyłączyć ogranicznik prądowy we wzmacniaczu Polkat Forte 201, ponieważ gdy krzyknę głośniej w mikrofon wzmacniacz się wyłącza, a to bardzo utrudnia śpiewanie.

Głośnik dobrze dopasowany do wzmacniacza?
  • Poziom 11  
    Jeśli chodzi o głośniki to 2x gds 30/30 + jakiś wysokotonowy "no name"
    Czy głośniki mają wpływ na działanie tego zabezpieczenia?
  • Poziom 25  
    Sprawdź jeszcze impedancje i sposób ich połączenia w kolumnie. Głośniki mogą mieć duży wpływ na działanie zabezpieczeń wzmacniacza. Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    jeden gds podłączony jest do jednego wyjścia a drugi gds razem z wysokotonowym równolegle do drugiego wyjścia.
    pozdrawim.
  • Poziom 25  
    Wysokotonowy bezpośrednio z szerokopasmowym? Bez żadnej zwrotnicy, lub choćby kondensatora? Jakie impedancje głośników i wzmacniacza?
  • Poziom 11  
    tonsile gds 30/30 mają po 4ohm, ten wysokotonowy nie wiem (piezoelektryczny) a wzmacniacz 8ohm. Jest jeszcze dziwna rzecz w tym wzmacniaczu, że trzeba podłączyć głośniki do przynajmniej 2 wyjść (są 4) żeby w ogóle wzmacniacz grał.
    Stricker napisał:
    Jest jeszcze dziwna rzecz w tym wzmacniaczu, że trzeba podłączyć głośniki do przynajmniej 2 wyjść (są 4) żeby w ogóle wzmacniacz grał.

Nie ma nic dziwnego - są cztery gniazda, po dwa połączone szeregowo.
  • Poziom 11  
    Aha ok, ale wie ktoś jak zdjąć takie zabezpieczenie? Ma ktoś jakiś pomysł? Może przynajmniej ktoś powie jak to wygląda?
    pozdrawiam.

EDIT: Ktoś mi doradził żeby wyrzucić tranzystory BC177 i BC107.
    Co o tym myślicie?
    Stricker napisał:
    Aha ok, ale wie ktoś jak zdjąć takie zabezpieczenie? Ma ktoś jakiś pomysł? Może przynajmniej ktoś powie jak to wygląda?

Tu jest schemat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=555756#555756
    Wstępny przegląd sygeruje że jedyne zabezpieczenie które tam zastosowano to przed pojawieniem się stałego napięcia na wyjściu, a jego wrażliwość na duże wysterowanie może być skutkiem utraty pojemności przez kondensatory elektrolityczne - radzę je wymienić (okolice T417..23).

Stricker napisał:
    EDIT: Ktoś mi doradził żeby wyrzucić tranzystory BC177 i BC107.
    Co o tym myślicie?

Myślimy że bez szczegółów to prościej odciąć przewód sieciowy - skutek taki sam.
  • Poziom 11  
    OK, więc dam sobie już spokój z tym zabezpieczeniem. Powiedzcie, czy limiter pomoże w tej sytuacji? I czy taki najtańszy limiter nie zniszczy jakości sygnału lub nie spowoduje sprzężeń?
    pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Proponuję jeszcze dać w szereg z Piezzo jakiś rezystor. Limiter jak najbardziej powinien pomóc, jednak przed zakupem sprawdź jeszcze to co pisali koledzy, gdyż może się okazać że kupisz niepotrzebnie. Miałem ten wzmacniacz i był nie do zajechania.
  • Poziom 11  
    Dzięki. Ale jeśli dam rezystor to tego piezo nie będzie prawie w ogóle słychać, i tak jest trochę marnie, bo muszę dawać na maxa wysokie tony żeby było OK. Ale wg. mnie i tak nie potrzebny ten rezystor bo gwizdek podłączam przez zwrotnicę to chyba nie powinien się spalić.
    Dzięki za odp.
  • Poziom 11  
    Dobra poradziłem już sobie.
    Podłączyłem mikrofon do wejścia na gramofon krystaliczny. Czułość dużo mniejsza = nie ma sprzężeń. Fakt, trzeba głośno śpiewać i dosyć blisko mikrofonu (czasem go dotykać) żeby było porządnie słychać, ale jest głośniej niże było i nawet jak baaardzo głośno się wydrę w mikrofon to nie włącza się zabezpieczenie. Czyli krótko mówiąc jest świetnie.
    pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Mam pytanie związane z tym polkatem FORTE 201. Może ktoś będzie wiedział. Wszędzie luzie wypowiadają się że są to zmostkowane dwie końcówki po 4Ω / 100W co daje 8Ω/200W . Ja posiadam taki wzmacniacz i na jego tabliczce jest napisane Moc/200W Ro/ 4Ω. Więc nie wiem czy były może różne modele? Dodam że ma on cztery wyjścia głośnikowe każde podpisane 4Ω( są to dwie pary 4Ω +4Ω szereg =8Ω połączone ze sobą równolegle 8Ω/2=4Ω czyli wynika z tego że można podłączyć do niego zestaw głośników którego opór wynosi 4Ω. Chcę kupić drugi taki sam wzmacniacz ale te na które trafiałem są opisane Ro=8Ω i nie wiem czy ich budowa się różni czy nie.