
Yampp-7 jest przenośnym odtwarzaczem mp3, który dla przechowywania plików wykorzystuje kartę Compact Flash albo MultiMedia. Jeżeli utwory mają bitrate 128kbps to 1 minuta utworu zajmuje 1 MB na nośniku. Odtwarzacz jest całkiem niewielki.
Wyposażony jest w graficzny wyświetlacz LCD 84v48 pikseli podobny do tych używanych w Nokiach 3310.
Zasilany jest pojedynczym akumulatorem 3.6V Li-Ion (zalecane), lub trzema akumulatorami 1.2V Ni-Mh. Przy akumulatorze 600 mA Li-Ion czas pracy wynosi 12 godzin, a jeżeli zastosowane zostaną akumulatory 1200 mAh to czas ten wydłuży się do 24 godzin.
Wyposażony jest również w interface USB służący szybkiemu ładowaniu plików mp3 na kartę pamięci oraz aktualizacji firmware/u.
Odtwarzacz używa specjalnego system plików YADL (Yampp Advanced Disk Layout), który maksymalnie wykorzystuje pojemność karty pamięci.
Jest on oparty na liście odtwarzania i daje użytkownikowi prosty interface o dużych możliwościach.

Zmontowana płytka yampp-7
Opis układu

Schemat blokowy yampp-7
Procesor
Centralną częścią odtwarzacza yampp-7 jest procesor Atmel mega161. Jest to "duży brat" klasycznego procesora 8515, który był zastosowany w yampp-3.
Posiada 16 kB pamięci Flash oraz 1024 bajty wewnętrznej pamięci SRAM. Posiada również opcję bootloadera. Zastosowanie jego w konstrukcji yampp-7 umożliwia ładowanie nowego firmware;u łączem USB.
USB
Łącze USB jest sterowane układem FT8U245BM produkowanym przez FTDI. Układ ten jest bardzo prosty w zastosowaniu, wygląda podobnie do 8-bitowego bufora. Nie ma potrzeby stosowania w odtwarzaczu specjalnego oprogramowania USB, dane są po prostu pisane do i czytane z układu scalonego.
Dwa sygnały stanu wskazują, czy są jakieś dane w buforze odbiornika i czy kolejka nadajnika jest pusta.
Układ USB jest odwzorowywany w pamięci i zajmuje pojedynczy adres w przestrzeni adresowej procesora.
Do układu scalonego USB dodane są pewne elementy dyskretne umożliwiające jego uruchomienie się we właściwym trybie oraz obsłużenie włączenia zasilania i funkcji Soft Connect.
Ładowarka Li-Ion
Dla obsługi ładowania akumulatorów Li-Ion dodany został układ Maxim MAX1811.(Można również zastosować akumulatory Ni-Mh, ale w tym przypadku układ MAX1811 należy zastąpić diodą i rezystorem).
Interface karty pamięci
Odtwarzacz może być używany z kartą Compact Flash albo z kartą MultiMedia.
Interface karty Compact Flash (CF) jest bardzo podobny do standardowego interface’u ATA. Możliwość pracy w trybie 8-bitowym ułatwia proste podłączenie do mikroprocesora.
W odtwarzaczu yampp-7,interface CF jest bezpośrednio mapowany w pamięci procesora. Dla sterowania kartą CF oraz dla zapisywania i odczytywania danych zastosowany jest standardowy bank rejestrów ATA, a bity adresowe A8-A11 używane są do wyboru rejestru.
Interface karty MultiMedia jest interface szeregowym z magistralą SPI. Ponieważ mega 161 posiada taką magistralę, to karta MultiMedia jest po prostu do niej podłączana a pojedyncza linia adresowa używana jest jako sygnał wyboru układu.
Dekoder MP3
Dekoderem MP3 jest układ VS1001K firmy VLSI. Jest on prosty w użyciu i ma wbudowany przetwornik analogowo-cyfrowy. Taktowany jest kwarcem 12.288 MHz co pozwala na bitrate do 256k bps.
Ma on również wbudowany wzmacniacz słuchawkowy.
Sterowanie odtwarzaczem
Odtwarzacz jest sterowany czterema przyciskami. Jeden z nich jest przyłączony do wejścia ICP na procesorze, które generuje przerwanie. Gdy odtwarzacz jest zatrzymany to po jednej minucie przechodzi w stan uśpienia. Przerwanie pochodzące od tego przycisku wyprowadza procesor z tego stanu.
Każdy z przycisków posiada dwie funkcje, jedna jest wywoływana krótkim naciśnięciem, a druga przytrzymaniem naciśniętego przycisku przez jakiś czas.
Fotografie


Schemat

Cały opis znajduje się na http://www.myplace.nu/mp3/yampp7.htm
Cool? Ranking DIY