Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yampp-7, odtwarzacz mp3 na karty pamięci

Gordios 06 Feb 2011 22:47 9922 6
 • Yampp-7, odtwarzacz mp3 na karty pamięci

  Yampp-7 jest przenośnym odtwarzaczem mp3, który dla przechowywania plików wykorzystuje kartę Compact Flash albo MultiMedia. Jeżeli utwory mają bitrate 128kbps to 1 minuta utworu zajmuje 1 MB na nośniku. Odtwarzacz jest całkiem niewielki.

  Wyposażony jest w graficzny wyświetlacz LCD 84v48 pikseli podobny do tych używanych w Nokiach 3310.
  Zasilany jest pojedynczym akumulatorem 3.6V Li-Ion (zalecane), lub trzema akumulatorami 1.2V Ni-Mh. Przy akumulatorze 600 mA Li-Ion czas pracy wynosi 12 godzin, a jeżeli zastosowane zostaną akumulatory 1200 mAh to czas ten wydłuży się do 24 godzin.

  Wyposażony jest również w interface USB służący szybkiemu ładowaniu plików mp3 na kartę pamięci oraz aktualizacji firmware/u.

  Odtwarzacz używa specjalnego system plików YADL (Yampp Advanced Disk Layout), który maksymalnie wykorzystuje pojemność karty pamięci.
  Jest on oparty na liście odtwarzania i daje użytkownikowi prosty interface o dużych możliwościach.

  Yampp-7, odtwarzacz mp3 na karty pamięci
  Zmontowana płytka yampp-7

  Opis układu


  Yampp-7, odtwarzacz mp3 na karty pamięci
  Schemat blokowy yampp-7  Procesor
  Centralną częścią odtwarzacza yampp-7 jest procesor Atmel mega161. Jest to "duży brat" klasycznego procesora 8515, który był zastosowany w yampp-3.
  Posiada 16 kB pamięci Flash oraz 1024 bajty wewnętrznej pamięci SRAM. Posiada również opcję bootloadera. Zastosowanie jego w konstrukcji yampp-7 umożliwia ładowanie nowego firmware;u łączem USB.

  USB
  Łącze USB jest sterowane układem FT8U245BM produkowanym przez FTDI. Układ ten jest bardzo prosty w zastosowaniu, wygląda podobnie do 8-bitowego bufora. Nie ma potrzeby stosowania w odtwarzaczu specjalnego oprogramowania USB, dane są po prostu pisane do i czytane z układu scalonego.
  Dwa sygnały stanu wskazują, czy są jakieś dane w buforze odbiornika i czy kolejka nadajnika jest pusta.
  Układ USB jest odwzorowywany w pamięci i zajmuje pojedynczy adres w przestrzeni adresowej procesora.
  Do układu scalonego USB dodane są pewne elementy dyskretne umożliwiające jego uruchomienie się we właściwym trybie oraz obsłużenie włączenia zasilania i funkcji Soft Connect.

  Ładowarka Li-Ion

  Dla obsługi ładowania akumulatorów Li-Ion dodany został układ Maxim MAX1811.(Można również zastosować akumulatory Ni-Mh, ale w tym przypadku układ MAX1811 należy zastąpić diodą i rezystorem).

  Interface karty pamięci
  Odtwarzacz może być używany z kartą Compact Flash albo z kartą MultiMedia.
  Interface karty Compact Flash (CF) jest bardzo podobny do standardowego interface’u ATA. Możliwość pracy w trybie 8-bitowym ułatwia proste podłączenie do mikroprocesora.
  W odtwarzaczu yampp-7,interface CF jest bezpośrednio mapowany w pamięci procesora. Dla sterowania kartą CF oraz dla zapisywania i odczytywania danych zastosowany jest standardowy bank rejestrów ATA, a bity adresowe A8-A11 używane są do wyboru rejestru.
  Interface karty MultiMedia jest interface szeregowym z magistralą SPI. Ponieważ mega 161 posiada taką magistralę, to karta MultiMedia jest po prostu do niej podłączana a pojedyncza linia adresowa używana jest jako sygnał wyboru układu.

  Dekoder MP3
  Dekoderem MP3 jest układ VS1001K firmy VLSI. Jest on prosty w użyciu i ma wbudowany przetwornik analogowo-cyfrowy. Taktowany jest kwarcem 12.288 MHz co pozwala na bitrate do 256k bps.
  Ma on również wbudowany wzmacniacz słuchawkowy.

  Sterowanie odtwarzaczem
  Odtwarzacz jest sterowany czterema przyciskami. Jeden z nich jest przyłączony do wejścia ICP na procesorze, które generuje przerwanie. Gdy odtwarzacz jest zatrzymany to po jednej minucie przechodzi w stan uśpienia. Przerwanie pochodzące od tego przycisku wyprowadza procesor z tego stanu.
  Każdy z przycisków posiada dwie funkcje, jedna jest wywoływana krótkim naciśnięciem, a druga przytrzymaniem naciśniętego przycisku przez jakiś czas.

  Fotografie

  Yampp-7, odtwarzacz mp3 na karty pamięci Yampp-7, odtwarzacz mp3 na karty pamięci

  Schemat


  Yampp-7, odtwarzacz mp3 na karty pamięci

  Cały opis znajduje się na http://www.myplace.nu/mp3/yampp7.htm

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Gordios
  Level 18  
  Offline 
  Gordios wrote 395 posts with rating 234, helped 0 times. Been with us since 2010 year.
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  WOW!
  Nowinka techniczna sprzed kilku lat :)
 • #3
  thereminator
  Conditionally unlocked
  Sprzed 9-10 lat.
  Istniała nawet polska strona o Yamppie prowadzona przez p. Romualda Białego (również autora artykułów o Yamppie w EP), a forma Softcom (chyba z Gdańska) oferowała zestawy części do składania.
 • #4
  asembler
  Level 32  
  A ilu z was pokusiło sie złożyć a jak już złozyli to żeby działało , a jak już działało to żeby wyglądało?
 • #5
  Sabre
  Level 18  
  Ja złożyłem, płytki zamawiałem w wymienionej wyżej firmie. Odtwarzacz działał lepiej niż niejeden aktualnie sprzedawany, jakość dźwięku była rewelacyjna. Niestety u nas nie można było nigdzie kupić obudowy pod jaką była zaprojektowana płytka, a wszystkie dostępne były za duże. Któregoś dnia niestety jakoś zawadziłem o coś chyba kartą pamięci (złożyłem wersję z kartą CF) i oderwałem gniazdo karty, razem z kilkoma ścieżkami od płytki. Całość leży aktualnie gdzieś w pudełku i czeka na lepsze czasy. Może zaprojektuję własną płytkę i ją wykonam i mój Yammp7 odzyska swoje życie.
 • #6
  badworm
  Level 18  
  Sabre wrote:
  Niestety u nas nie można było nigdzie kupić obudowy pod jaką była zaprojektowana płytka, a wszystkie dostępne były za duże.

  Obudowa ZTCP była (jest?) dostępna w firmie Elfa. Jestem posiadaczem bodajże pierwszego egzemplarza tego odtwarzacza, który pojawił się w Polsce - odkupiłem go od Romka Białego, przeprowadzał na nim testy oprogramowania. Sprzęt służy mi po dziś dzień i co ciekawe, cały czas z tym samym akumulatorem (a mam go już 7 lat). Kilkukrotnie wymieniałem przyciski, raz wyświetlacz (z własnej winy) i szybkę go osłaniającą. Czasem coś się urwało w środku (mam PCB rev. A z modyfikacjami do rev. D) to trzeba było przylutować, trochę niedomaga styk wyświetlacza z przewodami łączącymi go z płytką (a konkretnie z listwą z blaszkami), nie obsługuje plików MP3 o wysokim bitrate (bodajże od 192kbps ale można go "podkręcić"), wymaga specjalnego programu do transferu plików i jest dosyć duży. Póki jednak gra to nie mam zamiaru go zamieniać na coś nowego, choć zastanawiałem się nad przełożeniem elektroniki na płytkę rev. D by zrobić w środku porządek oraz by móc zrezygnować z kart CF na rzecz SD.
 • #7
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Ja uruchomiłem wersję z twardym dyskiem 2,5 cala i złączem USB - wersja Yampp 3 USB.
  Zanim wsadziłem do obudowy to akurat trafił do mnie klient z laptopem firmowym i padającym dyskiem to mu na szybko zamontowałem ten twardy dysk z Yampp-a ratując mu dane z uszkodzonego dysku.
  Niezabudowana i w pełni działająca elektronika Yamppa-a "poszła w kąt", a później jakoś nie miałem czasu się tym zająć i do dnia dzisiejszego poniewiera się w mojej klamociarni w postaci uruchomionej elektroniki bez obudowy :)
  Jakby ktoś chciał to mogę odsprzedać. Wystarczy tylko podłączyć zasilacz i twardy dysk.

  Ponieważ dostaję pytania także i na priv czy jeszcze mam tego Yamppa, informuję, że niestety już go nie mam.