Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yampp-7, odtwarzacz mp3 na karty pamięci

Gordios 06 Lut 2011 22:47 9475 6
 • Yampp-7, odtwarzacz mp3 na karty pamięci

  Yampp-7 jest przenośnym odtwarzaczem mp3, który dla przechowywania plików wykorzystuje kartę Compact Flash albo MultiMedia. Jeżeli utwory mają bitrate 128kbps to 1 minuta utworu zajmuje 1 MB na nośniku. Odtwarzacz jest całkiem niewielki.

  Wyposażony jest w graficzny wyświetlacz LCD 84v48 pikseli podobny do tych używanych w Nokiach 3310.
  Zasilany jest pojedynczym akumulatorem 3.6V Li-Ion (zalecane), lub trzema akumulatorami 1.2V Ni-Mh. Przy akumulatorze 600 mA Li-Ion czas pracy wynosi 12 godzin, a jeżeli zastosowane zostaną akumulatory 1200 mAh to czas ten wydłuży się do 24 godzin.

  Wyposażony jest również w interface USB służący szybkiemu ładowaniu plików mp3 na kartę pamięci oraz aktualizacji firmware/u.

  Odtwarzacz używa specjalnego system plików YADL (Yampp Advanced Disk Layout), który maksymalnie wykorzystuje pojemność karty pamięci.
  Jest on oparty na liście odtwarzania i daje użytkownikowi prosty interface o dużych możliwościach.

  Yampp-7, odtwarzacz mp3 na karty pamięci
  Zmontowana płytka yampp-7

  Opis układu


  Yampp-7, odtwarzacz mp3 na karty pamięci
  Schemat blokowy yampp-7

  Procesor
  Centralną częścią odtwarzacza yampp-7 jest procesor Atmel mega161. Jest to "duży brat" klasycznego procesora 8515, który był zastosowany w yampp-3.
  Posiada 16 kB pamięci Flash oraz 1024 bajty wewnętrznej pamięci SRAM. Posiada również opcję bootloadera. Zastosowanie jego w konstrukcji yampp-7 umożliwia ładowanie nowego firmware;u łączem USB.

  USB
  Łącze USB jest sterowane układem FT8U245BM produkowanym przez FTDI. Układ ten jest bardzo prosty w zastosowaniu, wygląda podobnie do 8-bitowego bufora. Nie ma potrzeby stosowania w odtwarzaczu specjalnego oprogramowania USB, dane są po prostu pisane do i czytane z układu scalonego.
  Dwa sygnały stanu wskazują, czy są jakieś dane w buforze odbiornika i czy kolejka nadajnika jest pusta.
  Układ USB jest odwzorowywany w pamięci i zajmuje pojedynczy adres w przestrzeni adresowej procesora.
  Do układu scalonego USB dodane są pewne elementy dyskretne umożliwiające jego uruchomienie się we właściwym trybie oraz obsłużenie włączenia zasilania i funkcji Soft Connect.

  Ładowarka Li-Ion

  Dla obsługi ładowania akumulatorów Li-Ion dodany został układ Maxim MAX1811.(Można również zastosować akumulatory Ni-Mh, ale w tym przypadku układ MAX1811 należy zastąpić diodą i rezystorem).

  Interface karty pamięci
  Odtwarzacz może być używany z kartą Compact Flash albo z kartą MultiMedia.
  Interface karty Compact Flash (CF) jest bardzo podobny do standardowego interface’u ATA. Możliwość pracy w trybie 8-bitowym ułatwia proste podłączenie do mikroprocesora.
  W odtwarzaczu yampp-7,interface CF jest bezpośrednio mapowany w pamięci procesora. Dla sterowania kartą CF oraz dla zapisywania i odczytywania danych zastosowany jest standardowy bank rejestrów ATA, a bity adresowe A8-A11 używane są do wyboru rejestru.
  Interface karty MultiMedia jest interface szeregowym z magistralą SPI. Ponieważ mega 161 posiada taką magistralę, to karta MultiMedia jest po prostu do niej podłączana a pojedyncza linia adresowa używana jest jako sygnał wyboru układu.

  Dekoder MP3
  Dekoderem MP3 jest układ VS1001K firmy VLSI. Jest on prosty w użyciu i ma wbudowany przetwornik analogowo-cyfrowy. Taktowany jest kwarcem 12.288 MHz co pozwala na bitrate do 256k bps.
  Ma on również wbudowany wzmacniacz słuchawkowy.

  Sterowanie odtwarzaczem
  Odtwarzacz jest sterowany czterema przyciskami. Jeden z nich jest przyłączony do wejścia ICP na procesorze, które generuje przerwanie. Gdy odtwarzacz jest zatrzymany to po jednej minucie przechodzi w stan uśpienia. Przerwanie pochodzące od tego przycisku wyprowadza procesor z tego stanu.
  Każdy z przycisków posiada dwie funkcje, jedna jest wywoływana krótkim naciśnięciem, a druga przytrzymaniem naciśniętego przycisku przez jakiś czas.

  Fotografie

  Yampp-7, odtwarzacz mp3 na karty pamięci Yampp-7, odtwarzacz mp3 na karty pamięci

  Schemat


  Yampp-7, odtwarzacz mp3 na karty pamięci

  Cały opis znajduje się na http://www.myplace.nu/mp3/yampp7.htm

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Gordios
  Poziom 18  
  Offline 
  Gordios napisał 395 postów o ocenie 192, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
 • Pamięci IndustrialPamięci Industrial
 • #2
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze
  WOW!
  Nowinka techniczna sprzed kilku lat :)
 • Pamięci IndustrialPamięci Industrial
 • #3
  thereminator
  Warunkowo odblokowany
  Sprzed 9-10 lat.
  Istniała nawet polska strona o Yamppie prowadzona przez p. Romualda Białego (również autora artykułów o Yamppie w EP), a forma Softcom (chyba z Gdańska) oferowała zestawy części do składania.
 • #4
  asembler
  Poziom 32  
  A ilu z was pokusiło sie złożyć a jak już złozyli to żeby działało , a jak już działało to żeby wyglądało?
 • #5
  Sabre
  Poziom 18  
  Ja złożyłem, płytki zamawiałem w wymienionej wyżej firmie. Odtwarzacz działał lepiej niż niejeden aktualnie sprzedawany, jakość dźwięku była rewelacyjna. Niestety u nas nie można było nigdzie kupić obudowy pod jaką była zaprojektowana płytka, a wszystkie dostępne były za duże. Któregoś dnia niestety jakoś zawadziłem o coś chyba kartą pamięci (złożyłem wersję z kartą CF) i oderwałem gniazdo karty, razem z kilkoma ścieżkami od płytki. Całość leży aktualnie gdzieś w pudełku i czeka na lepsze czasy. Może zaprojektuję własną płytkę i ją wykonam i mój Yammp7 odzyska swoje życie.
 • #6
  badworm
  Poziom 18  
  Sabre napisał:
  Niestety u nas nie można było nigdzie kupić obudowy pod jaką była zaprojektowana płytka, a wszystkie dostępne były za duże.

  Obudowa ZTCP była (jest?) dostępna w firmie Elfa. Jestem posiadaczem bodajże pierwszego egzemplarza tego odtwarzacza, który pojawił się w Polsce - odkupiłem go od Romka Białego, przeprowadzał na nim testy oprogramowania. Sprzęt służy mi po dziś dzień i co ciekawe, cały czas z tym samym akumulatorem (a mam go już 7 lat). Kilkukrotnie wymieniałem przyciski, raz wyświetlacz (z własnej winy) i szybkę go osłaniającą. Czasem coś się urwało w środku (mam PCB rev. A z modyfikacjami do rev. D) to trzeba było przylutować, trochę niedomaga styk wyświetlacza z przewodami łączącymi go z płytką (a konkretnie z listwą z blaszkami), nie obsługuje plików MP3 o wysokim bitrate (bodajże od 192kbps ale można go "podkręcić"), wymaga specjalnego programu do transferu plików i jest dosyć duży. Póki jednak gra to nie mam zamiaru go zamieniać na coś nowego, choć zastanawiałem się nad przełożeniem elektroniki na płytkę rev. D by zrobić w środku porządek oraz by móc zrezygnować z kart CF na rzecz SD.
 • #7
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze
  Ja uruchomiłem wersję z twardym dyskiem 2,5 cala i złączem USB - wersja Yampp 3 USB.
  Zanim wsadziłem do obudowy to akurat trafił do mnie klient z laptopem firmowym i padającym dyskiem to mu na szybko zamontowałem ten twardy dysk z Yampp-a ratując mu dane z uszkodzonego dysku.
  Niezabudowana i w pełni działająca elektronika Yamppa-a "poszła w kąt", a później jakoś nie miałem czasu się tym zająć i do dnia dzisiejszego poniewiera się w mojej klamociarni w postaci uruchomionej elektroniki bez obudowy :)
  Jakby ktoś chciał to mogę odsprzedać. Wystarczy tylko podłączyć zasilacz i twardy dysk.

  Ponieważ dostaję pytania także i na priv czy jeszcze mam tego Yamppa, informuję, że niestety już go nie mam.