Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieudane zerowanie danych, utrata wszystkich partycji dysku.

wuzdus 07 Lut 2011 01:17 4190 32
  • #1 07 Lut 2011 01:17
    wuzdus
    Poziom 9  

Witam, to moj pierwszy post na forum, czesto 'elektroda' pomogla mi w problemach z komputerem, tym razem jednak zmuszony zostalem do zalozenia sobie konta i opisania mojego problemu by uratowac dane, ktore zniknely.

Problem moj polega na zniknieciu wszystkich partycji, jakie mialem na jednym z dwoch posiadanych przeze mnie dyskow. Jest to w jakims stopniu, zapewne bardzo duzym, moja wina, poniewaz wymyslilem sobie, by wyczyscic jedna z partycji za pomoca programu DMDE. W trybie dosowym wybralem dysk, potem partycje (tutaj do konca nie wiem czy dobra, poniewaz nie bylo widac przy wyborze literek partycji) i zaczelo sie (chyba) nadpisywanie. Dysk podzielony byl na 5 partycji. Systemowa 20 GB, 3x30 GB i 1x40 GB. Nadpisac chcialem jedna z partycji 30 GB. Od razu cos moim zdaniem bylo nie tak, poniewaz wyliczajac procentowo zakonczona juz prace programu wychodzilo, ze w sumie bedzie okolo 20 GB do 'przerobienia'. Nie wiem czy i jakim cudem zamiast partycji 30 GB zaznaczylem partycje systemowa, ale po jakiejs godzinie pracy programu nastapil koniec i probowalem wlaczyc ponownie komputer.

Tutaj od razu zaczal sie problem, poniewaz zaraz wywalilo komunikat o braku dysku do zbootowania. Wlaczylem system za pomoca Hiren's BootCD i patrzac na Moj komputer od razu widac brak calego dysku, wszystkich partycji. W Disk Management caly dysk 149.05 GB jest niepodzielony na partycje oraz oznaczony jako Unallocated. Wybierajac z HBCD program Partition Find and Mount i po przeskanowaniu dysku mozna zamontowac 3 z 5 brakujacych partycji. Brak partycji systemowej, oraz jednej 30 GB (wlasnie tej ktora chcialem nadpisac). Po zamontowaniu partycji jest mozliwosc kopiowania znajdujacych sie tam danych np na drugi dysk ktory jest podzielony na 2 partycje i na ktorymjest troche miejsca. Jesli takie kopiowanie jest skuteczne, czyli jesli z zamontowanych partycji dane skopiowane na drugi dysk a potem z tego dysku powiedzmy do laptopa beda nadawac sie do uzycia to przynajmniej nie strace danych (wszystkich) a pozniej caly dysk przerobie sobie na partycje takie jakie bede chcial. Jednak mimo wszystko jesli jest taka mozliwosc, a wierze ze jest, to skoro widac te trzy partycje to bardzo prosilbym o pomoc w ich naprawieniu. Oprocz programu Partition Find and Mount takze te 3 partycje znalazlo mi w programie TestDisk gdy zrobilem 'Analyze' calego dysku. Znalazlem tutaj na forum odnosnik do instrukcji tego programu, jednak nie chce nic na wlasna reke robic by nie stracic tych danych.

Przy komputerze mniej wiecej do tej pory dawalem rade sobie zrobic duzo przy roznego rodzaju problemach, jednak z takim problemem nie mialem jeszcze stycznosci i prosze o pokierowanie mnie co i jak dalej powinienem zrobic. Jesli mozna to prosze tez o odpowiedz na pytanie, czy wspomniane przeze mnie kopiowanie danych z zamontowanej partycji na drugi dysk twardy da rezultat taki, ze te dane beda mozliwe do dalszego uzytku? Dodam jeszcze, jesli moglo by to w czym pomoc, ze moge skorzystac z laptopa i dolaczonej do niego poprzez kabel USB zewnetrznej kieszeni na dysk twardy. Obecnie pisze z pakietu MiniXP ktory wlaczylem poprzez HBCD.

0 29
  • #2 07 Lut 2011 03:08
    arigato
    Poziom 25  

Wiem, że koledze właśnie dowalam, ale nie mogę inaczej.
    Dystrybucja HBCD obecnie jest traktowana jako „illegal” zatem wypadałoby jednak chwalić się korzystaniem z innego rodzaju softu…
    Bardzo uważnie przeczytałem kolegi wystąpienie i nie dziwi mnie, że szanowna „elektroda” jest w stanie paniki totalnej.
    Pomimo całej tej cudownej zawartości HBCD uważam, że przy takiej (nie) roztropności, nie ma jednak jakiejkolwiek szansy na odzyskanie danych.
    Jeżeli cała partycja zero została zapisana danymi obojętnymi to nawet przywrócenie MBR z (zapasowej) istniejącej kopi niczego nie zmieni. Po prostu w miejscu owej partycji nie znajdziemy danych!!!
    Piszę to z wielkim żalem. Pomógłbym oczywiście za darmo i z wielką chęcią, ale wobec zaistniałej sytuacji, nawet Ontrack raczej nie da rady :-(
    Moje uszanowanie i wielkie ukłony dla takich zasłużonych jak - Okzo, Nirvanowiec, Bigolsen i inne Mikippp przesyłam, ponieważ tutaj można zapukać… Nie sposób wymienić wszystkich uznanych.
    Moim zdaniem na odzyskanie danych wobec takiego dictum nędzne, (żadne!), czyli marne szanse są i wielcy również tutaj nie pomogą.
    Dodam jeszcze, że nawet gdyby kolega ominął pierwsze „100” sektorów to i tak szanse na odzyskanie danych spadają do zera. Taki np. MHDD jest po prostu idealny w zerowaniu i pomyłki raczej się nie zdarzają.

0
  • #3 07 Lut 2011 08:22
    wuzdus
    Poziom 9  

Dziekuje koledze za swoje przemyslenia, jednak pozwole sobie zauwazyc iz nie do konca chodzi mi o to do czego z taka pasja sie kolega odniosl. Z partycji ktora chcialem wyzerowac i ktorej w tej chwili w zadnym programie nie widac wiem doskonale ze nie odzyskam zadnych danych, takze najpewniej z partycji systemowej, jednkak bardziej chodzi mi o trzy pozostale partycje, o ktorych w pierwszym poscie wspomnialem. Po nocy teraz juz wiem, ze dane z zamontowanej partycji poprzez program Partition Find and Mount przekopiowane na pendrive dadzą się odczytać na laptopie. Tak wiec moglbym je kolejno kopiowac i przenosic na inne dyski jednak byc moze jest szansa na odzyskanie tych 3 partycji w stanie nienaruszonym na dysku.

0
  • #4 07 Lut 2011 10:22
    msthhk
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

arigato napisał:
    przywrócenie MBR z (zapasowej) istniejącej kopi

A gdzie ta kopia się znajduje?

Jeżeli wybrałeś do zerowania tylko jedną partycję, ta partycja miała poprawną wielkość w MBR i Boot, to nadpisana została tylko ta jedna partycja, nawet MBR powinien być nietknięty. Napisz, jakie systemy plików były na tych partycjach. Nie ma co przekreślać też danych na partycji, której nie nadpisałeś, a która zniknęła. Jeżeli była extended, to dlatego jej nie widać.
    Wstaw na forum sektor 0 i 20000 sektorów z końca. Spakuj to do .rar.

0
  • #5 07 Lut 2011 11:13
    wuzdus
    Poziom 9  

Jak już wspomniałem dyski są w komputerze dwa. Ten o którym jest mowa podzielony był na następujące partycje:

C: (ntfs) ok 20 GB
    D: (fat32) ok 30 GB
    E: (fat32) ok 30 GB
    F: (fat32) ok 30 GB
    G: (ntfs) ok 40 GB

W tej chwili widoczne są ale tylko w programie np. TestDisk partycje E, F, G. Wyzerować chciałem partcję D.

Załączam sector 0 i 20001 ostatnich sectorów dysku.

0
    Załączniki:
  • #6 07 Lut 2011 11:33
    msthhk

Od LBA 228572819 podaj 100 sektorów. Oczywiście w DMDE operuj na dysku fizycznym. Spakuj jak poprzedni i umieść na forum.

0
  • #8 07 Lut 2011 12:06
    msthhk

Przejdź do 35000000 LBA, następnie wybierz Tools>Search for special sector>Boot signature. Gdy zostanie znaleziony sektor z sygnaturą 55 AA, to startując od tego sektora skopiuj 100 sektorów i wstaw na forum.

0
  • #9 07 Lut 2011 12:33
    wuzdus
    Poziom 9  

Nie wiem czy dobrze robie, bo żeby przejść do tego danego LBA 35000000 wyszukuje ten sektor dysku (Tools>Search for Specjal Sector>Boot Sector) ale wcześniej komputer musi przeskanować chyba całość co trwać będzie z godzinę pewnie.

0
  • #10 07 Lut 2011 12:40
    msthhk

Najpierw przejdź do sektora 35mln:
    Editor>Physical sectors>Focus sector
    I tu wpisz 35000000. Skoczysz do 35mln sektora. Wtedy zrób to, co podałem.

0
  • #11 07 Lut 2011 12:59
    wuzdus
    Poziom 9  

Zrobiłem wszystko tak jak pisałeś, skok do LBA 35mln, potem Boot signature. Rozpoczęło szukanie od 11% i po chwili skończyło na LBA 40007604 ale tam nigdzie nie widzę tej sygnatury co podałeś. Dopytuję tak konkretnie, ponieważ nigdy czegoś takiego nie robiłem i chcę wszystko robić jak należy. Mam szukać w ten sam sposób aż znajdzie LBA z tą sygnaturą? Nigdzie w sumie tam nie było by wpisać tą szukaną sygnaturę.

0
  • #12 07 Lut 2011 13:02
    msthhk

Skoro szukanie zatrzymało się na tym sektorze, to ostatnie 2 bajty powinny być 55 AA ;)
    Wstaw na forum 100 sektorów zaczynając od tego, na którym się zatrzymało.

0
  • #14 07 Lut 2011 13:50
    msthhk

PW, będzie szybciej...
    Pobierz http://www.teamviewer.com/download/TeamViewerQS_pl.exe
    Podaj ID i hasło na PW.
    Popatrzę zdalnie.
    -------
    Pytający ma problem z uruchomieniem aplikacji do połączeń zdalnych.
    To próbujemy dalej na piechotę.
    Sygnatura, którą znalazłeś nie jest tym, czego szukaliśmy - jest to albo pozostałość danych, albo pozostałośc po dziwnym formaterze.
    Przejdź do sektora 40007604, wybierz z menu Tools>Search for special sector>Boot sector.
    Po zatrzymaniu się programu na którymś sektorze, daj ten sektor i 100 kolejnych na forum.

0
  • #16 07 Lut 2011 15:00
    msthhk

Wstaw na forum sektor 102751740.

0
  • #18 07 Lut 2011 15:22
    msthhk

Wgraj ten sektor w zerowy sektor Twojego dysku.
    Pierwsza partycja będzie nieużywalna, a 3 ostatnie powinny normalnie działać.
    W razie jakichś komunikatów, to najpierw pytaj, potem klikaj. Gdyby chciał się uruchomić chkdsk (sprawdzanie dysku), to anuluj.
    Żeby ten Twoj livecd wykrył te partycje, będzie potrzebny restart.

0
  • #19 07 Lut 2011 15:32
    wuzdus
    Poziom 9  

Narzedzia>Wypelnij sektory wgrac plik .ima i ustawic poczatkowy i koncowy sektor jako 0 ?

0
  • #20 07 Lut 2011 15:37
    msthhk

Tools>copy sectors
    Następnie jako Source wybierz File i załaduj ten plik co podałem.
    W polu Destination wybierz Device, potem wybierz z listy Twoj nadpisany dysk, a następnie wpisz First Sector 0 i Last Sector 0.

0
  • #21 07 Lut 2011 16:02
    wuzdus
    Poziom 9  

Nie bylo zadnych komunikatow ani sprawdzania dysku. Kwestia tylko taka, ze znalazlo 2 z tych 3 partycji. Wizualnie to nie ma tej miedzy nimi. Rozumiem, ze partycja systemowa nie do odratowania?

0
  • #22 07 Lut 2011 16:06
    msthhk

Pokaż okno partycji z DMDE po otwarciu tego dysku.

0
  • #23 07 Lut 2011 16:15
    arigato
    Poziom 25  

Miałem na myśli ewentualną kopię MBR, której na ogół się nie robi bo dyski przecież się psują tylko kolegom :D Ja mam tak dobry sprzęt, że nie muszę nawet o tym myśleć... Aż tu nagle..!

0
  • #25 07 Lut 2011 16:21
    msthhk

Wstaw na forum 100 sektorów od 165662280.

Cytat:
    Rozumiem, ze partycja systemowa nie do odratowania?

Sam napisałeś, że podobno nadpisałeś ją zerami.

0
  • #26 07 Lut 2011 16:24
    wuzdus
    Poziom 9  

sektor 165662280

---

W sumie to na to wygladalo bo bylo wlasnie okolo 19 GB do wyzerowania, tylko w takim razie czemu nastepna partycja 30 GB jest rowniez usunieta (ta ktora chcialem wyzerowac). Jest 52,6 GB niepodzielone na partycje.

0
  • #27 07 Lut 2011 16:32
    msthhk

Wstaw te 100 sektorów zamiast jednego. Partycja, którą chciałeś skasować jest niedostępna, bo taki wpis zrobiłem w MBR. Czy może mam odzyskać Ci partycję, żebyś ją sobie mógł wyzerować? ;)
    Możesz otworzyć partycję DOWNLOAD zaznaczając ją i klikając open volume?

0
  • #28 07 Lut 2011 16:35
    wuzdus
    Poziom 9  

Tak, otwiera sie klikajac Open volume, pozniej sa parametry jakies, jak dam OK to jest cale drzewo katalogow ktore tam byly (sa). Ktore 100 sektorow dac zamiast 1 ? Od 165662280 sto sektorow ?

0
  • #29 07 Lut 2011 16:41
    msthhk

Podaj 20000 sektorów zaczynając od 165662280.

0
  Szukaj w 5mln produktów