Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung LE40F86BD - biała matryca

07 Lut 2011 02:19 3808 1
  • Poziom 14  
    Dla potomnych: le-40f86bd, le40f86bdx, le 40 seria f8 6bd f86bdx itd :-)
    Opis usterki:
    Telewizor działa poprawnie, prócz wyświetlania wizji (ot, pikuś) Ekran po załączeniu odbiornika od punktu położonego w środku panela ekspanduje bielą na całą powierzchnię pozostając w tymże stanie do czasu wyłączenia, bądź przerzucenia programu. Wszystko wskazuje na uszkodzenie panela, ale...
    Widać delikatne wahnięcia (ekran ciemnieje na chwilę) o częstotliwości ok 1 hz. Pulsowania tego nie wykazuje miernik ani w zasilaczu, ani na zasilaniu matrycy. Widać też delikatne smużenia lini poziomych (jakby pływały)
    Wg oświadczenia zleceniodawcy, a obecnie byłego właściciela (frajer ze mnie), telewizor świrował przez pierwsze pół godziny, po czym, gdy był już mocno nagrzany, pracował prawidłowo (tak jak jest ze mną...) Aż w końcu całkiem padł.
    W telku siedzi matryca LTA400HH-L01, LVDS biegnie z main na control pierwszego stopnia (BN41-00944A -PCB, Motion Judder Cancellation) model FRCM, dalej dwoma wiązkami na control matrycy. Z tego co wyczytałem w lakonicznych uwagach właśnie ów FRC jest podawany za częste źródło problemów.
    Telewizor traktowany suszarką do włosów, obie płytki przeleciałem hotem, matryca rozbierana i sprawdzane połączenia miekkie (przez dociskanie palcem), bez najmniejszych zmian. Chwilowo nie dysponuję oscyloskopem, więc nie prześledzę sygnału od maina. Jestem niemal pewny, że leży matryca, ale nie jest to typowy objaw, więc się jeszcze łudzę...
  • Poziom 40  
    Objaw typowy a szczególnie w matrycach Samsunga, różnica w objawach może być inna bo ta matryca jest sterowana sygnałem 2XLVDS 10 bit i z obu boków jej szkła są flexy z drajwerami wierszy. Opisane są w postach sposoby naprawy matrycy Samsunga 32 cale ale tamta jest prostsza do naprawy bo ma tylko flexy wierszy tylko z jednego boku szkła i sterowana sygnałem 1 LVDS 8 bit. Problem z tymi matrycami podobny, tracą połączenia idące w rogu po szkle z listwy górnej do flex bocznych, czy to wina flex czy wina ścieżek to trudno ustalić ale koledzy dopingując się pozytywnymi wynikami w ich naprawie pewnie sprawę rozwiążą z czasem.