Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn jak wszystko podłaczyć?

arczej 07 Lut 2011 02:25 3309 33
  • #1 07 Lut 2011 02:25
    arczej
    Poziom 8  

Witam.

Na wstępie uprzedzę, że nie jestem specjalistą więc proszę o wyrozumiałość i ewentualne porady.

Zaczynam prace nad kolumnami i zastanawiam się jak najlepiej będzię to wszystko połączyć. Opisze mniej więcej co planuje:

1. Mam dostęp do głośników 4 Ohm i na takich planuje budowę kolumn.
    2. Mam zamiar dać po dwa głośniki połączone szeregowo by uzyskać 8 OHM ( czy nie będzie problemów? )
    3. Kolumny mam zamiar zrobić 3-komorowe a głośniki będą w następującej kolejności patrząc od dołu:
    a) 2 głośniki 30cm jako subwoofery (we własnej komorze)
    b) 2 głośniki 20cm jako bass (we własnej komorze)
    c) 2 głośniki 16cm jako średnie tony ewentualnie zakupie jeden 8 ohm(komora wspólna z głośnikiem wysoko tonowym)
    d) 2 głośniki wysoko tonowe 10cm ewentualnie zakupie jeden 8 ohm (komora wspólna z głośnikami średnio tonowymi)

A teraz, krótki opis jak bym to widział:

Chciał bym to wszystko złożyć na zwrotnicy 3-drożnej ( wysoki 10cm, średni 16cm i bass 20cm a 30cm podłączyć pod zwrotnice typowo do subwooferów).

Kiedyś kolega zrobił podobny projekt grało to rewelacyjnie, ale on miał podłączoną zwrotnice subwoorerów pod wyjście basowe ze zwrotnicy 3-drożnej gdzie już były podłączone głośniki 20cm. On miał trochę inaczej ponieważ miał 2x 30cm i 2x 20cm, średni i wysoki 1x jak na załączonym obrazku lewa kolumna. Całość miała impedancje ok 1,5 ohma czego chciał bym uniknąć w swoim projekcie. Prawa kolumna wygląda tak jak planuję ją zbudować.

• Megger
  • #3 07 Lut 2011 08:51
    Tomq
    Poziom 38  

arczej, powiem wprost - zrób coś normalnego, bo to nie ma prawa zagrać dobrze. W projekcie nawaliłeś kupę jakichkolwiek głośników - powiedz po co? Nie patrz na konstrukcję kolegi chyba, że chcesz by "ślepy ślepego prowadził".

Za dużo tu jest tłumaczenia, żeby sprowadzić Cię na dobrą drogę,
    Kolumny buduje się po to by odtwarzały pasmo muzyczne z wierną dokładnością.
    To pasmo to częstotliwości od 40hz do 15 khz (uproszczając). Aby było wiernie odtworzone każdą jego część musi być słychać z jednakową głośnością. Idealnie byłoby, aby to pasmo odtwarzał jeden głośnik - brak problemów z niespójnością dźwięku, nie trzeba stosować zwrotnic itp. Ale w praktyce jest to nie realne. Tak więc pasmo rozdziela się na poszczególne głośniki które obsługują jego części:
    - w kolumnie dwudrożnej niskie i średnie tony gra jeden głośnik, wysokie drugi
    - w kolumnie trójdrożnej niskie tony gra jeden głośnik, średnie drugi, a wysokie trzeci.

Nie ma więc potrzeby ładować tak dużej ilości głośników, trzeba raczej zadbać o to by każdy z nich był na tyle dobry, żeby poradził sobie z "własnymi" częściami pasma.

• #4 07 Lut 2011 11:04
    arczej
    Poziom 8  

Tomq powiem wprost. Nie zależy mi aż tak bardzo na jakości tego dźwięku lecz na jego mocy i dobrym dynamicznym basie. Kolumienek będę używał do nagłaśniania dużych powierzchni typu sala gimnastyczna więc potrzebuje tzw. dobrej łupanki. Konstrukcja kolegi faktycznie może nie grały z "wierną dokładnością" ale robiły dużo hałasu w pomieszczeniach zamkniętych jak i w plenerze a właśnie tego szukam. Przeznaczeniem kolumn będą imprezy typu: dyskoteki szkolne, 18-nastki itp. a wiadomo na takich imprezach rzadko kto zwraca uwagę na jakość dźwięku. Głośniki, które chcę wykorzystać do tej konstrukcji najprawdopodobniej będą firmy TEAC.

• #6 07 Lut 2011 13:23
    pokrzywa
    Poziom 18  

arczej napisał:

a) 2 głośniki 30cm jako subwoofery (we własnej komorze)
    b) 2 głośniki 20cm jako bass (we własnej komorze)
    c) 2 głośniki 16cm jako średnie tony ewentualnie zakupie jeden 8 ohm(komora wspólna z głośnikiem wysoko tonowym)
    d) 2 głośniki wysoko tonowe 10cm ewentualnie zakupie jeden 8 ohm (komora wspólna z głośnikami średnio tonowymi)

Nie podałeś w ogóle jakie modele tych głośników. Dobry woofer 20cm zagra lepiej od byle jakiego, źle zaprojektowanego woofera 30cm.
    Dobry woofer 15cm zagra lepiej od kiepskiego 20cm itd.

Głośniki opisuje się dziesiątkami parametrów.
    Gotowe zwrotnice do niczego się nie nadają.

• Megger
  • #7 07 Lut 2011 16:07
    arczej
    Poziom 8  

jak wspomniałem głośniki będą marki TEAC co do dokładnych modeli i parametrów to brak danych ( głośniki będą w Polsce dopiero w połowie kwietnia) poszukam jakichś danych na stronce TEAC-a i postaram sie zamieścić

• Megger
  • #8 07 Lut 2011 16:42
    pokrzywa
    Poziom 18  

Skojarzyło mi się to z konstrukcją firmy ESA. Mamy tam:
    30cm woofer,
    24cm mid-woofer,
    7,5cm kopułka średniotonowa
    29mm wysokotonowy

http://www.esa.com.pl/profi_01_opis.htm
    http://www.esa.com.pl/profi_01.htm
    Nie ważne, że to jest droga konstrukcja, audiofilska itd. Jest przede wszystkim przemyślana. Jak chcesz dać dwa razy więcej głośników, to musiał być dać dwa razy większą obudowę... Mówiąc w uproszczeniu, wszystko zależy od parametrów głośników.
    Poza tym na elementy dobrze zaprojektowanej zwrotnicy w układzie 4-drożnym możesz wydać majątek, jeśli chcesz by nie były najgorszej jakości.

Jeśli już bardzo chcesz robić takie "potwory" to wybrałbym układ trójdrożny z głośnikami o wielkościach:
    2x 30cm
    1x 16-18cm
    1x kopułka 25mm, lub głośnik tubowy.

Zwrotnice niestety trzeba zaprojektować. Najlepiej za pomocą pomiarów. Choć można i bez tego. Wtedy idealna nie będzie, ale na pewno lepsza od gotowej.

• #9 07 Lut 2011 21:14
    398216
    Usunięty  
  • #11 07 Lut 2011 21:28
    pokrzywa
    Poziom 18  

dj-MatyAS napisał:
    Kolega porównuje kolumnę projektowaną przez inżynierów mających dostęp do aparatury pomiarowej, komory bez-echowej i funduszem z amatorskim skupiskiem głośników w dodatku ze zwrotnicą uniwersalną?

Pokazuję tylko, że takie "potwory" istnieją, a że akurat są drogie to już inna sprawa. Taniej też można. Oczywiście nie z uniwersalną zwrotnicą i przypadkowymi głośnikami.

• #12 07 Lut 2011 21:30
    arczej
    Poziom 8  

dj-MatyAS już odpowiadam na twoje pytanie dotyczące dlaczego upieram sie do tego typu konstrukcji. Niektórym może sie to wydać śmieszne ale chce, żeby kolumny były dużych gabarytów a przy tym zajmowały niedużą ilość miejsca. W taka konstrukcje mogę zapakować to co normalnie musiał bym mieć oddzielnie. Wiadomo, że można kupić kolumny do tego jakiś subwoofer ale wolał bym zapakować wszystko w jednym opakowaniu.

• #14 07 Lut 2011 21:35
    398216
    Usunięty  
  • #15 07 Lut 2011 21:52
    pokrzywa
    Poziom 18  

arczej napisał:
    A więc tak. Najprawdopodobniej głośniki 30cm będą te ( możliwe, że 20cm będą z tej samej serii )
    http://teacaudio.com/home/prodinfo.aspx?MenuID=020404&id=165&isnew=1
    wysoki ton
    http://teacaudio.com/home/prodinfo.aspx?MenuID=020408&id=157&isnew=1
    co do głośnika 16cm będę miał informacje dopiero w kwietniu

Dla jednego woofera potrzeba obudowę zamkniętą 100 litrów. Dla dwóch oczywiście 200 litrów.

Jeden wysokotonowy wystarczy, efektywność kolumny wyniesie tylko 87dB. Kompletnie nie ma sensu dokładać wooferów 20cm.

Dodano po 1 [minuty]:

To nie są estradowe efektywności. Choć za to podana moc jest duża.

Dodano po 13 [minuty]:

Wysokotonowy ma dość wysoki rezonans. 2200 Hz. A dając podział przy 4400Hz trafisz na rezonans membrany głośnika średniotonowego (jeśli średnica głośnika 16-18cm). Będzie to wrzeszczeć po prostu.

• #16 07 Lut 2011 22:10
    arczej
    Poziom 8  

głośników nie zamówiłem po prostu będą w Polsce i będzie okazja owe nabyć. Wspomnę jeszcze raz kolumny widoczne z lewej strony na obrazku, które kilka lat temu zbudowaliśmy z kolegą, jednak jak wspomniałem on połączył to jakoś dziwacznie czego chciał bym uniknąc ale do rzeczy. Jego kolumny miały wys. ok 170cm/ szer. ok 45cm/ głęb. ok 55cm i były tam zamontowane najtańsze głośniki ALPHADR 4ohm. Na sali gimnastycznej po prostu wymiatały i każdy z głośników spełnił swoje zadanie. Przypomnę, że nie zależy mi na rewelacyjnej jakości dźwięku bo zdaję sobie sprawę że jako amator w chałupniczych warunkach nie jestem w stanie zbudować kolumn doskonałych. Cieszę się, że zainteresowanie tematem jest takie spore i dziękuję wszystkim za tak poważne i profesjonalne podejście do sprawy. Jednak metodą prób i błędów chciał bym spróbować jakoś zrealizować ten projekt wraz z waszą pomocą. Czy jest jakaś szansa połączyć to wszystko tak aby po podłączeniu pod wzmacniacz nic się nie spaliło ( wzmacniacz to samoróbka 10 kanałów x 100watt wykonany przez jakiegoś studenta jako praca licencjacka )

• #17 07 Lut 2011 23:36
    398216
    Usunięty  
  • #18 08 Lut 2011 08:33
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

A ja zapytam wprost.
    Jaki budżet i jaki wzmacniacz/końcówka mocy?
    Jaka wielkość sali?

• #19 08 Lut 2011 15:31
    arczej
    Poziom 8  

jak wyżej napisałem, wielkość sal zróżnicowana ( powierzchnia sal gimnastycznych jak i mniejsze powierzchnie) w stanie spoczynku głośniki będą również w domu. Co do wzmacniacza to również napisałem wyżej ( wzmacniacz 10x100 watt wykonany na prace licencjacka ) co do budżetu to jak najtaniej. Materiał na obudowy mam (sklejka) i dojście do głośników o jakich napisałem więc ich koszty będą fabryczne.

• #20 08 Lut 2011 17:01
    pokrzywa
    Poziom 18  

Ja jestem za kombinowaniem i szukaniem rozwiązań, tyle, że wszystko trzeba przemyśleć już na starcie.

Nadal chcesz dawać taką masą głośników? Efektywność wyniesie tylko 87dB (dając dwa te woofery podłączone szeregowo). Nie ma sensu mnożyć średnio i wysokotonowych głośników, bo będą w efekcie grały kilka razy głośniej od basowych. Pytanie po co ?

Te woofer 30cm nie są jakieś szczególnie wyczynowe. -3dB przy 40Hz w 130litrowej obudowie zamkniętej. A w obudowie bass-refleks będą miały fatalną odpowiedź impulsową. Może w dużym metrażu się to sprawdzi.

• #21 08 Lut 2011 17:15
    arczej
    Poziom 8  

Pokrzywa chciałem dać wszystko X2, żeby uzyskać 8 ohm i planowałem wszystkie głośniki wstawić TEAC-a ale zawsze można iść na jakiś kompromis i tony średnie i wysokie kupić 8 ohm. Co do wooferów to istnieje jeszcze możliwość wpakowania tych TEAC-ów co się wiąże ze wzrostem kosztów, ale jeśli będą lepsze to czemu nie w końcu robię to dla siebie

http://teacaudio.com/home/prodinfo.aspx?MenuID=020404&id=164&isnew=1

• #22 08 Lut 2011 17:42
    398216
    Usunięty  
  • #23 08 Lut 2011 17:57
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tłumaczenie i pytania pomocnicze na nic się zdadzą, więc zechciej odpowiedzieć nam na pytania, które zadałem wcześniej.
    Budżet, końcówki, wielkość. Chyba możesz to określić?
    Odpowiedź: 10x100 "watt", różnie, najtaniej jak się da, to niepoważne traktowanie ludzi, którzy chcą coś podpowiedzieć. :idea:
    Czemu 8Ω ? Wzmacniacz nie akceptuje 4Ω ? Impedancję zestawu wyznacza sekcja nisko tonowa, a stosowanie dwóch tweeterów w celu zwiększenia impedancji znamionowej , to głupota. :!:

• #24 08 Lut 2011 18:03
    pokrzywa
    Poziom 18  

Ja mówię pas.
    Zgadzam się z dj-MatyAS. Pewnie i tak zrobisz jak chcesz. Dodam, że podstawa dobrych kolumn to zwrotnica - zaprojektowania pod konkretne głośniki. Gotowa odpada. Głośniki same z siebie to przeważnie skrzeczą, a nie grają, nawet najdroższe na świecie będą skrzeczeć jeśli nie zastosujemy odpowiedniej zwrotnicy. Taka już jest natura głośnika dynamicznego.

• #25 08 Lut 2011 18:44
    arczej
    Poziom 8  

Co do końcówek mocy prócz informacji 10x100 nie posiadam. Wzmacniacz otrzymałem od znajomego z dyskoteki u którego stał nieużywany w garażu pod stertą gratów i powiedział tylko tyle, co napisałem. Co do budżetu to planowałem nie przekroczyć 1000zł, ale powiem chyba pas skoro osoby znające się na rzeczy mi odradzają to chyba coś w tym jest. W tym celu napisałem na forum, żeby usłyszeć za i przeciw. Powiem jeszcze, że nawet jakby ta konstrukcja nie wypaliła to bym nie płakał ponieważ jestem maniakiem car audio i głośniki wylądowały by po prostu w aucie jedynie co to zostały by mi zwrotnice bo materiał i tak mam za free. Musze dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw, ale chyba mnie przekonaliście.

• #26 08 Lut 2011 22:21
    Greg1702
    Poziom 20  

Na co, aż tyle głośników w jednej kolumnie? Nawet na estradę nie ma takich rozwiązań Nie prościej zrobić kolumny z głośnikami bas 30 cm jako sub, 20 cm jako bas jeden średniak i jeden wysokotonowy?? W tym projekcie będziesz miał wiele problemów z doborem efektywności, nie mówiąc juz o zaprojektowaniu porządnej zwrotnicy. Tutaj potrzeba naprawdę porządnego zaplecza technicznego z odpowiednimi przyrządami pomiarowymi.

Dodano po 2 [minuty]:

dj-MatyAS napisał:
    Kolega porównuje kolumnę projektowaną przez inżynierów mających dostęp do aparatury pomiarowej, komory bez-echowej i funduszem z amatorskim skupiskiem głośników w dodatku ze zwrotnicą uniwersalną?
    Powiem tak - Im więcej pasm (głośników) w kolumnie, tym większe wyzwanie dla projektanta. Dobra kolumna 2 way lepiej zagra niż byle jaka 3 way, a co dopiero 4 way... Im więcej fragmentów pasma musimy wydzielić z jednego pasma jakie do kolumny dostarcza wzmacniacz, tym "schody" stają się bardziej strome. Zwłaszcza, jeśli nie ma się pojęcia np. o doborze głośników pod względem ich charakterystyk.
    W konstrukcjach fabrycznych dochodzi nawet do tego, że są projektowane głośniki SPECJALNIE do danego modelu kolumny.
    Z tego co mi wiadomo firma TEAC nie zasłynęła z jakichś fenomenalnych osiągnięć w produkcji głośników,a już na pewno nie głośników które dostarczyć by mogły "...dobrej łupanki".
    Na Forum jest kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset projektów (sprawdzonych, opisanych i przetestowanych) które z powodzeniem sprostałyby zadaniu im powierzonemu, a na dodatek zdecydowanie ładniej by zagrały...
    Może mi ktoś wytłumaczyć czemu Autor upiera się na tego typu konstrukcji, do takich celów ("...Kolumienek będę używał do nagłaśniania dużych powierzchni typu sala gimnastyczna...") na głośnikach do których nawet podstawowych parametrów nie ma?

Posłuchaj rad doświadczonych fachowców jak Dj-MatyAS, przemo-lukas i Tomq a daleko zajdziesz. Oni Ci dobrze radzą. Jak widać po odpowiedziach wielu fachowców, to czarno widzą taka konstrukcję.

• #27 08 Lut 2011 23:17
    kazmir
    Poziom 15  

Ale checa!!! To ja się zastanawiam nad kupnem tego zestawu,

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9104247#9104247

który grał podobno nie źle "pod" zespołem grającym na weselach!? (końcówka 2x200W), a kolega chce budować taką dziwną konstrukcję 1000PLN (cele mamy podobne)

Zestaw jest za 600PLN i nikt jakoś mi nie może pomóc co to za głośnik niski i czy warto to kupić. Jedyne co udało mi się ustalić to, że trzeba wywalić te marne piezoelektryki, bo góra słabo "ćwierka"

• #28 08 Lut 2011 23:33
    pokrzywa
    Poziom 18  

Greg1702 napisał:
    Jak widać po odpowiedziach wielu fachowców, to czarno widzą taka konstrukcję.

Chyba o mnie mowa. Co ja takiego źle powiedziałem? Mówiłem, przecież że głośników jest za dużo. Nie analizuję ten konstrukcji w kontekście estrady.

• #30 09 Lut 2011 00:57
    arczej
    Poziom 8  

W linku nic nie ma.

Jestem dość rozsądnym człowiekiem a po wypowiedziach osób znających sie na rzeczy (za , które dziękuje) jasno wynika, że jest to zbyt piękne żeby było prawdziwe więc nic innego mi nie pozostaje jak tylko zrezygnować z tej bajki bo może ona okazać sie moim koszmarem. Mam tylko jeszcze jedno pytanko. Dawno temu w Media M. widziałem ogromne kolumny z subem chyba 38cm umieszczonym na samej górze. Kolumny miały na oko 180cm wysokości czy ktoś kojarzy te kolumny?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME