Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujniki położenia - zasada działania najpopularniejszych

rayden 07 Feb 2011 11:07 6754 4
Optex
 • #1
  rayden
  Level 14  
  Witam,

  Czy ktoś jest w stanie powiedzieć więcej n/t czujników
  położenia (odległości) na temat ich zasady działania a szczególnie interesuje mnie co mamy na wyjściu (napięcie, impulsy itp).
  Noty katalogowe zwykle opisują rozdzielczości, no i ... z jakim panelem (wyświetlaczem współpracują).


  Pozdrawiam,

  Dodano po 36 [minuty]:

  Częściową odp znalazłem na forum CNC:

  Cytuje:

  Quote:

  Liniał to wzorzec długości, "coś" co ma na sobie naniesione ciemne i jasne pola na przemian, oczywiście w równych odległościach.
  Liniał nie występuje samodzielnie, bo nic by nie dał.
  Wzdłuż liniału przesuwa się czytnik, czyli układ który widzi jasne i ciemne pola i na podstawie przesuwania się wzdłuż nich, wysyła sygnały do licznika rewersyjnego, który zlicza sygnały i podaje na ich podstawie konkretną wartość przesunięcia - to co widzimy na wyświetlaczu.
  Najprościej - układ liczy przesuwającą się pod nim ilość ciemnych i jasnych pól. Okres pomiędzy polami to zazwyczaj od 10 do 100 mikrometrów. Dzięki elektronice (interpolacja) uzyskać można rozdzielczość choćby 1 mikrometra. Oczywiście jest to tylko rozdzielczość, bo choć wyświetlacz suwmiarki podaje wartość do 0,01mm to wiadomo że w życiu nie zmierzymy tak dokładnie suwmiarką.
  Liniały są różnej długości - to zależy od obrabiarki. Ja pracuję na maszynie, która ma 9 metrów zakresu w X i prawie 4 metry w Y, więc i tyle długości (minimum) muszą mieć liniały w każdej z osi.
  To co napisałem, to uproszczenie, bo liniały i układy odczytowe są najróżniejsze. Najczęściej stosowane są optyczne, a dokładniej optoelektroniczne - właśnie te z ciemnymi i jasnymi prążkami. Są one najczęściej stosowane w maszynach CNC. Kupić je można nawet w postaci taśmy nawiniętej na rolkę, którą po prostu przykleja się wzdłuż osi obrabiarki.
  W suwmiarkach stosowane są układy pomiarowe pojemnościowe - działają na zasadzie kondensatora różnicowego. Na ich liniale zamiast prążków napylone są okładki kondensatora - jedna za drugą.
  W najdokładniejszych maszynach pomiarowych stosuje się interferencyjne układy pomiarowe - tutaj prążki (wzorce długości) uzyskuje się z interferowania przenikających się wiązek lasera. Długość fali typowego lasera He-Ne równa jest 0,6328mikometra. Dzięki elektronicznej interpolacji uzyskuje się rozdzielczości nawet do 0,02 mikrometra i mniejsze.


  Czyli tak jak mi się wydawało, cytujący nie opisał czujników poj. ale zasada będzie pewnie zbliżona.

  Moje pytanie jest wobec tego czy na wyjściu takiego czujnika jest już uformowany sygnał cyfrowy.

  Chciałbym sobie sprawić niedrogi liniał do piły a odczyt wykonać samodzielnie dostosowując do swoich potrzeb na jakimś uC np atmedze czy małym ARMie

  Nie wiem na ile to realne zadanie.
  bardziej doświadczony proszę o pomoc.

  Z góry dzięki

  Pozdrawiam,
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  hosomaki
  Level 10  
  Liniały z którymi się zetknąłem miały dwa czujniki przesunięte w fazie, po to by określić kierunek ruchu.

  Niedawno dostałem zlecenie na czyszczenie maszyny do automatycznego cięcia profili alu, w której za czujnik robiło coś w rodzaju kamery CCD czyli podobnie jak myszka optyczna.
 • Optex
 • #3
  roks
  Automation specialist
  Witam

  Wszystko zależy jak rozumieć tanie .

  Chyba najpopularniejsze są w tym przypadku liniały magnetyczne z czujnikiem inkrementalnym. Na wyjściu tak jak w enkoderze inkrementalnym sygnały A B przesunięte w fazie .

  pozdrowienia
 • #4
  kasjo
  Level 25  
  Też mi się wydaje, że liniał magnetyczny będzie w sam raz, kupujesz czytnik i tyle taśmy ile Ci potrzeba. (są takie od razu ze stalową taśmą ochronną- opiłki nie uszkodzą Ci taśmy magnetycznej).
  Spotkałem się z zasilaniem 5V oraz 24V a na wyjściu masz jak pisze Roks sygnały jak w enkoderze (czasami dochodzą jeszcze sygnały zanegowane)
 • #5
  rayden
  Level 14  
  Witam,

  Otóż popatrzyłem conieco w sieci i widzę że za głowice czujnika indukcyjnego
  to koszt rzędu 500-800 zł, koszt tąśmy magnetycznej to ok 100zł.
  Koszt licznika wieloosiowego (3 lub 4 osie) to ok 1600 zł.
  Czyli za jakieś ok 2-2.5 tys można mieć jedną oś.

  W przypadku frezarki czy tokarki pewnie korzyści płynące z kupna całego profesjonalnego zestawu są adekwatne.

  Ja zamierzam użyć takiego "liniału" przy maszynie stolarskiej zamiast mierzyć
  metrem więc dokładności rzędu 0.1mm są aż nadto jak dla mnie.

  Chciałbym aby kompletny system zamknął się kwotą kilkuset zł.