Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie baterii 8,4V ładowarką 7,2V

07 Lut 2011 11:53 10652 52
  • Poziom 9  
    Witam!!
    Mam baterię do AEG'a 8,4V 1100mAh posiadam również ładowarkę 7.2V 250mA.
    Ile czasu będzie trwało w tym przypadku ładowanie, czy jest na to jakiś wzór???
    Znalazłem w necie taki wzór ale on działa tylko w przypadku kiedy ładowarka i bateria mają równe napięcie.

t=C/I+40%, gdy I~0.1C
    Np. akumulator 1000mAh, ładowarka 100 mA:
    t=1000/100+40%=14 h

Z góry dzięki za odpowiedź.
  • Poziom 21  
    Nigdy nie naładujesz. Ładowarka 7,2V jest do akumulatora z 6 ogniwami 1,2V, a tym masz akumulator z 7 ogniwami. W tym przypadku na każde ogniwo przypadnie ledwo co ponad 1V, a to jest za mało aby naładować.
  • Poziom 9  
    A co jak bym użył do tego zasilacza 12V 500mA
  • Poziom 21  
    W tym przypadku napięcie z kolei jest za duże. Grozi przeładowaniem i zniszczeniem akumulatorów.
    Do konkretnego zadania trzeba zastosować konkretne, odpowiednie, narzędzie. Można czasem stosować narzędzie do innego zastosowania niż to do którego zostało stworzone, ale przy całkowitej świadomości jego działania i umiejętności zastosowania do czegoś innego.
    W tym przypadku jednak chyba trzeba szukać ładowarki do akumulatora 8,4V.
  • Poziom 39  
    Od biedy możesz ładować tą ładowarką12V, ale dobierz jakiś rezystor, bądź żarówkę w szereg, która ograniczy prąd do150-200mA trzeba kontrolować napięcie na bateriach i temperaturę, czas ładowania- który w przybliżeniu wyjdzie z przemnożenia prądu ładowania. Dla 150 mA ok 8-9godz.
    Rozwiązanie nieco siermiężne, ale wykonalne.
  • Poziom 10  
    Witam! Podepnę się pod temat bo mam podobne pytanie. Zużyła mi się ładowarka do modelu RC. Miała 7,2v i 400mA. Mam inną ale na wyjściu ma 10v 250mA. Wlutowałem dwie diody niebieskie 12v i miernik pokazuje równo 7,2v, czyli tyle i mi potrzeba. Nie wiem tylko jak sprawa ma się teraz z amperami. Jak mogę sprawdzić , do jakiego stopnia ograniczyłem prąd? Czas ładowania liczyć dalej dla 250mA?
    poniżej zdjęcie:
    Ładowanie baterii 8,4V ładowarką 7,2V
  • Poziom 39  
    Wlutowałeś jakieś diody zenera, nie wnikam, pewno pod jakimkolwiek obciążeniem napięcie siądzie.
    Masz miernik, to podłącz go na zakresie mA i zmierz ten prąd ładowania, żeby nie liczyć :|
    Załatw sobie inną ładowarkę.
  • Poziom 10  
    Nie , to ledy niebieskie ale 12V, konkretnie "żarówki" postojowe do aut. Mają wlutowany rezystor w oprawce.
  • Poziom 39  
    Nie tędy droga.
    Lepiej włącz jedną prawdziwą żarówkę 12V 5 (2) W.
    Podłącz ładowanie i zobacz jakie jest napięcie na baterii.
    Wydajność tego zasilacza jest za mała.
  • Poziom 10  
    ok, dzięki za pomoc. Faktycznie lepiej będzie kupić gotowca 500mA i z akumulatorków r14 zrobić konkretny pakiet 5-6tys mAh. Taką przeróbką ładowal bym go ze dwa dni. Ale to już inny temat...
  • Poziom 11  
    Nie będę zakładał nowego tematu bo mam bardzo podobny problem tylko odwrotnie.
    Mam problem z nową ładowarką do AEG. Stara zepsuła mi się, zamówiłem nową i przyszła dzisiaj. Otwieram paczkę i widzę że wtyk jest 2 razy większy niż standardowa ładowarka, no ale myślę że to nie jest kłopot zamienić wtyki z starej na nową. Ale mnie co innego martwi, a mianowicie napięcie jakie jest w tej nowej ładowarce. W starej było to:
    Input:230V AC 50 Hz 100mA
    Output:8,4V DC 250mA
    A w nowej:
    Input AC220V 50Hz
    Output:DC12V 300mA

No i pytanie czy ładowarka nie uszkodzi mi baterii??
    Czy po prostu bateria będzie się szybciej ładowała?
  • Poziom 39  
    Zwróć tą ładowarkę, zamawiałeś przecież inną,(ciepły shab a nie zimną rybę) ja nie wiem czy jest tam jakiś kontroler ładowania, jeśli nie ma, to jak najbardziej uszkodzisz baterię.
  • Poziom 39  
    Jakie napięcia ma bateria?
    Ten zasilacz nie ma żadnego kontrolera, ani opcji wyboru napięcia.
    Nie za te pieniądze.
    Ale może podstawka do baterii ma jakiś kontroler..
  • Poziom 10  
    Zabierałem głos parę postów wyżej. Przestałem kombinować i kupiłem ładowarkę volcrafta. Ma kilka wyjść z różnym napięciem i dla wtyku tamiya również jest 8,4-11,2v. W instrukcji jest notatka:
    "The charge voltage of charger is usually slightly higher than the nominal voltage of the rechargeable battery. For
    one rechargeable battery (nominal voltage 1.2V=), the charge voltage is 1.4V=."
    oraz:
    "1. The charging voltage suitable for your rechargeable battery is set automatically by the charger."
    Czyli wygląda na to , że jest ok. Jeżeli masz instrukcję to przestudiuj ją. Co do wielkości wtyku, to jest napisane , że to duża tamiya.
    Mnie z kolei martwi czas ładowania. Pakiet 1700mAh ładował się 2 godz. prądem 400mA. Wygląda na to, że długo już nie pociągnie.
    ps. cena nie ma tu znaczenia. Allegro potrafi tu zaskakiwać. Moja była jeszcze tańsza:
    http://allegro.pl/show_item.php?item=2019474049
    W sklepach internetowych kosztuje ponad 50zł. Wygląda solidnie i jestem zadowolony. Automatycznie się wyłącza i podtrzymuje prąd po zakończeniu ładowania.
    Dla zainteresowanych instrukcja do ładowarki w załączniku.
  • Poziom 11  
    Bateria ma napięcie 8,4V.
    Jest to bateria do ASG.
    ps. Bateria to 8,4 V o poj.1200 mAh Ni-Cd
    Już nie mam kasy na zamawianie innej ładowarki i chce tą wykorzystać.
  • Poziom 39  
    Widzisz, to już zmienia, Na starym zasilaczu miałeś podane napiecie baterii, jakie ona ładować może.
    W takim razie możesz ładować takim napieciem, jednak uważaj aby nie przeładować, poprostu poświęć trochę czasu i kontroluj napięcie na zaciskach baterii i temperaturę.
    Zmierz prąd ładowania i ustal czas potrzebny do naładowania pojemności baterii.
    Dla przykładu: 14 godz. prądem 300 mA naładuje baterie 3000Ah.
  • Poziom 10  
    8,4v to 7X1,2
    wg mojej instrukcji pojedynczy akumulator 1,2v ładujemy napięciem 1,4v. Czyli twoje 7x1,4=9,8
    Sprawdź miernikiem ile masz na wyjściu z ładowarki. Jak nie masz to poszukaj u kolegów, powinieneś znaleźć - nie jest to drogi sprzęt.
  • Poziom 11  
    na wyjściu miałem jakieś 17
    To ile mam ładować?
  • Poziom 39  
    Co 17 ?
    Pisałem, że trzeba zmierzyć prąd (amperomierzem.)
  • Poziom 11  
    to chyba 17 amperów było.
    Ładowarkę podłączyłem do prądu, miernikiem zmierzyłem i było 17 z hakiem.
    A w tej starej co była na 8,4 było 12 z hakiem.

Bardzo ciekawe... A możesz opisać procedurę pomiaru jaki dokonałeś? Dokładnie co do czego podłączyłeś, jaki zakres miernika, czy było to mierzone z obciążeniem czy bez...
    Wynik masz bardzo dziwny. Mam pewne podejrzenie, ale chcę się upewnić.
  • Poziom 11  
    Sorry to jednak 17 to był pomiar napięcia. miernik do 20. Podłączyłem do gniazdka nastawiłem pomiar napięcia i zmierzyłem na tym wtyku.

Teraz zmierzyłem i niby mam 0,7-0,8 Amperów
    Miernik ustawiony na 20.
  • Poziom 39  
    Jeżeli by wierzyć Twoim pomiarom, to znowu się nie nadaje..
    Ale jakoś nie wierzę, skąd ładowarka 300mA miała by wydajność 0,8 A?
    Gdyby tak było, to strasznie musiała sie grzać.
    Prąd mierzymy na zakresie 10 A (chyba że masz 2 A), przecinasz jeden przewód i szeregowo wpinasz amperomierz.
    Każda prosta ładowarka ma zawsze wyższe napięcie jałowe (bez obciążenia) jednak 17 V to jest grubo za dużo dla baterii 8,4V. mogło by być te 12V maksymalnie.
  • Poziom 11  
    To jak spróbować naładować tą ładowarką baterie tak na 3,4 godziny. Jak po godzinie by była bateria bardzo gorąca czy coś w tym stylu to odłączyć?

Ps. Napisałem do gościa od którego kupiłem tą ładowarkę to mi odpisał, że nic się nie stanie. Tylko proszę tylko nie przekroczyć czasu ładowania.
  • Poziom 39  
    Przeczytaj jeszcze raz wszystkie posty, było pisane, że trzeba obliczyć czas potrzebny do naładowania danej pojemności, w tym pomoże zmierzenie prądu ładowania.
    W końcowej fazie ładowania, napięcie osiągnie te 8,4V (przy ładowaniu będzie (ok 9V z hakiem) i towarzyszyć temu będzie wzrost temperatury ogniw.
    Dobrze jest ładować przez jakiś rezystor, czy żarówkę i nieco dłużej, wtedy prąd ładowania elastycznie się dopasowuje, nie cierpi tak sama ładowarka.
    Zwłaszcza gdy ma zbyt duże napięcie na wyjściu.
  • Poziom 11  
    Podłączyłem baterie pod ładowarkę i po godzinie ładowarka była dość gorąca a bateria taka ciepłowata. Odłączyłem i sprawdzam miernikiem a tam -1V.
    Podłączyłem pod replikę i nic zero tak jak by była rozładowana do zera a wręcz do minusa :/
    No i teraz pytanie czy mam już szykować pieniądze na nową ładowarkę i baterie, czy jakoś jeszcze da się baterię odratować ??
  • Moderator Robotyka
    Jeżeli to NIMH, to jest szansa, że po podłączeniu pod odpowiednią ładowarkę, jednak akumulator wstanie.

Ale kup dobrą, dobraną ładowarkę o odpowiedniej mocy i nie szczyp się w tym wypadku. Dobra ładowarka to podstawa w długiej i poprawnej eksploatacji akumulatorów.

Najlepiej kupić ładowarkę procesorową, z wieloma programami dla różnych typów ogniw i z regulowanymi nastawami. Np. Imax B6.
    http://www.casg.pl/product-pol-601-Ladowarka-...cesorowa-i-balanser-IMAX-B6-z-zasilaczem.html

Aczkolwiek jak poszukasz, to dostaniesz taką ładowarkę za ok. 150zł, bo ta z linku dość droga jest. ;) Za granicą można ją kupić za 40$ w wersji z zintegrowanym zasilaczem sieciowym. A wersja jak z linku "chodzi" po 25$... Business is business. :)

Uwierz, że taki wydatek się zwróci. Choćby przez to, że nie będziesz musiał tak często wymieniać akumulatorów na nowe.
  • Poziom 39  
    Może bieguny są odwrotnie we wtyczce, bo tak mi to wygląda.
  • Poziom 11  
    akumulator to Nicd. Zmierzyłem teraz to bateria ma 6V