Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik taśmy filmowej - jaki czujnik?

LuckyDj 07 Lut 2011 13:06 3713 16
  • #1 07 Lut 2011 13:06
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Witam.

Chcę zmontować elektroniczny licznik taśmy filmowej 35mm, a właściwie licznik klatek.

Na każdą jedną klatkę przypadają 4 otworki w taśmie.
    Licznik będzie zliczał całe klatki, a ostatnia cyfra otworki, czyli z rozdzielczością 1/4 klatki.

Wszystko ładnie pięknie, ale zatrzymałem się na wykonaniu układu wykrywającego otworki. Optyczny odpada, bo taśma jest przezroczysta.
    To szare co widać na górze między otworkami w rzeczywistości też przepuszcza światło i to bardzo. Wątpię, że jakiś transoptor szczelinowy sobie z tym poradzi.
    Może mechaniczny? Tylko jaki, MUSI być dokładny, nie ma prawa zgubić choćby jednego otworku.

Proszę o jakieś sugestie.
    Pozdrawiam
    Łukasz.

0 16
  • Pomocny post
    #2 07 Lut 2011 13:20
    piotr5000
    Poziom 21  

A w jakim urządzeniu ma to być zamontowane ?
    Projektory przesuwają taśmę poklatkowo , czyli dokładnie o jedną klatkę , może tam byłoby łatwiej liczyć ?

0
  • #3 07 Lut 2011 13:29
    LuckyDj

Projektory są ciągle zajęte, poza tym odmierzanie filmu za pomocą ich mechanizmów było by czasochłonne i niewygodne.

Licznik będzie osobnym urządzeniem i będzie pomagać mi w pracy :)
    Potrzebuję taki licznik podczas montażu filmu (doklejanie zwiastunów, czy reklam przed filmem)
    Załóżmy, że trzeba na szybko dokleić do filmu jakiś zwiastun, na początku i końcu jest po metrze BLACK'a i nie wiadomo, czy dobrze docięte, albo mamy dwie reklamy i żadna niema BLACK'a i trzeba go wstawić między reklamy, powiedzmy 2s.
    Liczenie klatek ręcznie jest nie wygodne i można się pomylić, co wiadomo czym kończy się na ekranie.
    Oczywiście zrobiłem sobie szablon do odmierzania klatek, ale mamy XXI wiek, więc chciałbym coś... :)

Już myślałem o zastosowaniu wałków zębatych poruszających taśmę w projektorze i przerobieniu ich na impulsatory, ale nie wiem czy uda mi się takie wałki zdobyć.

0
  • Pomocny post
    #4 07 Lut 2011 13:40
    Maticool
    Poziom 20  

Cytat:
    Już myślałem o zastosowaniu wałków zębatych poruszających taśmę w projektorze i przerobieniu ich na impulsatory, ale nie wiem czy uda mi się takie wałki zdobyć

A czy w twoim urządzeniu nie będzie ani jednego "zębatego" elementu podciągającego taśmę?
    Taki wałek można znaleźć w starych analogowych aparatach, może któryś ze znajomych taki posiada. A jeżeli nie, chyba nie problem jest taki wałek zrobić. Plastikowa rolka, kilka wywierconych otworków na obwodzie z zabitymi w nich kołeczkami.
    A impulsator - np. enkoder wypruty ze starej myszki na kulkę.

0
  • #5 07 Lut 2011 13:53
    LuckyDj

Jeśli uda mi się coś takiego zdobyć lub wykonać, to jak najbardziej, ale może działać też na przeciąganiu taśmy przez jakiś kanał z tworzywa sztucznego, nie musi się nic kręcić. Jest mi to obojętne.

Chyba mam pomysł.

Metalowa kuleczka w małym kanaliku wypychana sprężynką do góry, u góry opiera się na jakimś metalowym (przewodzącym) elemencie.
    Taśmę wkładamy między kulkę, a przewodzący element i prowadzimy otworkami po kulce. W każdym otworku kulka zwiera obwód.

0
  • Pomocny post
    #6 07 Lut 2011 14:10
    mkpl
    Poziom 37  

Rozwiązanie ok ale zamiast kulki zastosował bym bramkę podczerwieni (lub transoptor szczelinowy). Uzyskasz 4 impulsy na klatkę dalej podajesz sygnał na prosty licznik na 2 przerzutnikach JK (podział przez 4) uzyskując 1 impuls na klatkę. Dalej jeśli chcesz zliczać do przodu to zwykły przerobiony kalkulator lub licznik na ttl lub na procesorze. Jeśli do przodu i do tyłu to już licznik rewersyjny najlepiej na procesorze

0
  • #7 07 Lut 2011 14:18
    LuckyDj

Myślisz, że transoptor wyczuje taką subtelną różnicę?
    To na zdjęciu tylko tak wygląda szaro, w rzeczywistości ścieżka dźwiękowa jest bardzo przezroczysta.

0
  • Pomocny post
    #8 07 Lut 2011 14:33
    mkpl
    Poziom 37  

Myślę, że da radę. Dodatkowo dasz minimalny prąd diody oświetlającej przy jakim układ reaguje. Można też pokombinować z barwą światła. Dać jakieś filtry lub ekstremalnie dać obok taką sama bramkę światła i porównywać komparatorem sygnał z okienka i przysłoniętej. Mechaniczne rozwiązanie jest prostsze ale ma wpływ na taśmę (tarcie) a dwa mogą wypadać impulsy przy większych prędkościach przesuwu taśmy

0
  • Pomocny post
    #9 07 Lut 2011 15:00
    Maticool
    Poziom 20  

Cytat:
    Można też pokombinować z barwą światła

Albo pobawić się kątem, Szerszy transoptor ustawiony pod kątem do taśmy. Większy kąt padania to większa część światła odbita a mniejsza która przeszła. To też powinna pogłębić różnice w sygnale.

0
  • #10 08 Lut 2011 13:57
    LuckyDj

Mam bębenki zębate od projektora,

ale obawiam się, że w warunkach domowych nie jestem w stanie wykonać odpowiednio dokładnego mechanizmu prowadzenia taśmy i liczenia impulsów.
    Pozostają próby z transoptorem.

0
  • Pomocny post
    #11 08 Lut 2011 20:24
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Z zaproponowanych rozwiązań,
    wykorzystałem kiedyś to przedstawione przez mkpl
    Co ciekawe nie wykorzystałem gotowych transoptorów tylko fototranzystory,
    i czerwone diody LED.
    Wprawdzie rozwiązanie czytało skreślenia na kartce (kompensowało nawet różne
    biele papieru) ale głównie opierało się właśnie na metodzie różnicowej.

W przypadku taśmy, najpierw eksperymantalnie na jednym transoptorze,
    ustaliłbym takie parametry pracy, (zarówno diody jak i fotodiody)
    które powodują największą modulację sygnału wyjściowego podczas przesuwania
    taśmy, a potem zastosował te parametry dla obu czujników.
    Być może trzeba zastosować diodę LED + fototranzystor jeżeli jest problem,
    z czułością transoptorów kupnych.

Po ustaleniu punktu pracy na obu czujnikach,
    podczas pracy jeden zawsze będzie zasłonięty drugi odsłonięty,
    i po wzmocnieniu tej różnicy można zaliczać do 0 lub 1 w zależności
    od kolejności przesłonięcia czujników.

Nie znam parametrów tej taśmy, ale może lepiej będzie tłumić,
    podczerwień, ultrafiolet, może jakiś konkretny kolor diody.

0
  • Pomocny post
    #12 08 Lut 2011 23:18
    mkpl
    Poziom 37  

Wpadłem też na jeszcze jeden pomysł. Fakt trochę trudniejszy w realizacji ale powinien dawać pewniejszy sygnał. Mianowicie diodę i detektor (fototranzystor lub fotodioda) zamontowane po jednej stronie taśmy ale w innych otworach. Po drugiej stronie taśmy 2 miniaturowe lusterka.

Zaletą takiego układu jest to że jeśli otworki w taśmie się pokryją otrzymamy dokładnie taki sam sygnał jak w poprzednim pomyśle ale jeśli otworki się nie pokryją (fotodioda i dioda zasłonięte) otrzymamy podwójne tłumienie i pewniejszy sygnał

0
  • #14 10 Lut 2011 08:42
    LuckyDj

Witam.

Żadna z metod sama nie zadziałała, (metody różnicowej nie próbowałem) ale...
    Połączyłem na próbę oba poprzednie pomysły. Bębenek i transoptor szczelinowy, który zlicza ząbki bębenka. Metal przesłania szczelinę.
    Jak na razie efekty są obiecujące :)

0
  • Pomocny post
    #15 10 Lut 2011 10:21
    mkpl
    Poziom 37  

Jeśli ząbki bębenka wchodzą w otworki w taśmie no to mamy gotowe rozwiązanie (myślałem że taśma zwija się lub przechodzi przez środek bębna). Wystarczy, że wydrukujesz tarczę kodową (odpowiednio czarne i białe pasy) nakleisz na bok bębna i przyłożysz transoptor obiciowy i po problemie ;)

0
  • Pomocny post
    #16 17 Lut 2011 02:14
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

A gdyby zastosować nie transoptor szczelinowy, a refleksyjny? Ustawić tak, by łapał odbicie z kliszy, a pod nim dać czarną, matową powierzchnię.
    Lub pokombinować z tymi kółkami zębatymi. Sprawdzić, czy obrót pokrywa się z klatkami i albo nawiercić otwory i zastosować transoptor szczelinowy, lub wykonać tarczkę i transoptor refleksyjny.

0
  • Pomocny post
    #17 18 Lut 2011 06:48
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Błażej napisał:
    A gdyby zastosować nie transoptor szczelinowy, a refleksyjny? Ustawić tak, by łapał odbicie z kliszy, a pod nim dać czarną, matową powierzchnię.
    ...

Hoooo Hoo Ho a może dawniej podobnie robiłem, LED po środku a po bokach fotodiody i podpięte pod kalkulator (teraz antyk) Lolek, jedna dioda pod styk dodawania druga pod styk odejmowania, i przesuwając taśmę do przodu lub tyłu , można było szybko i precyzyjnie ustalić klatki, trzeba było jeszcze dodatkowo równolegle dać kondensator kilka nF równolegle do fotodiod, aby nie zliczało rys na krawędzi taśmy :D

0
  Szukaj w 5mln produktów