Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie pokoju - jaki wzmacniacz?

kolokat 07 Lut 2011 14:14 1771 9
  • #1 07 Lut 2011 14:14
    kolokat
    Poziom 26  

Moja wieża mnie nie lubi i nie chce już współpracować :D

Więc warto byłoby zainteresować się wzmacniaczami.
    Sprzęt pracowałby w pokoju ~18m.
    Nie dysponuję kolumnami (znaczy dysponuję Philipsami ale to nie to co chciałbym mieć docelowo...)

Kwota jaką jestem w stanie przeznaczyć to 200-300zł

Co jeszcze byłoby potrzebne do stworzenia takiego audio zestawu?

Wzmacniacz kupić, czy robić samemu?
    Jeśli kupić to co?
    Jeśli robić to poproszę o sprawdzone schematy.

Nie ukrywam, zależy mi na jakości dźwięku, nie jestem audiofilem, ale nie trawię buczenia ani pierdzenia.

Sprzęt jakim dysponuję:
    Sound Blaster Audigy
    Muzyka głównie odtwarzana przez komputer.

0 9
  • #2 08 Lut 2011 09:51
    parish
    VIP Zasłużony dla elektroda

kolokat napisał:
    Zastanawiam się więc nad jakiś wzmacniaczem, lecz tu nasuwa się pytanie: kupić, czy robić samemu?
    Jeśli kupić to co?
    Jeśli robić to poproszę o sprawdzone schematy

Twoje pytanie ma wiele nieścisłości. Nie napisałeś, jakim budżetem dysponujesz, czy masz kolumny do tego, w jakim pomieszczeniu sprzęt ma pracować, czego oczekujesz po sprzęcie. Uzupełnij temat, wszystkim będzie łatwiej. No i przydałoby się poprawić tytuł.

Pozdrawiam.

0
  • #3 11 Lut 2011 21:06
    kolokat
    Poziom 26  

parish napisał:
    kolokat napisał:
    Zastanawiam się więc nad jakiś wzmacniaczem, lecz tu nasuwa się pytanie: kupić, czy robić samemu?
    Jeśli kupić to co?
    Jeśli robić to poproszę o sprawdzone schematy

Twoje pytanie ma wiele nieścisłości. Nie napisałeś, jakim budżetem dysponujesz, czy masz kolumny do tego, w jakim pomieszczeniu sprzęt ma pracować, czego oczekujesz po sprzęcie. Uzupełnij temat, wszystkim będzie łatwiej. No i przydałoby się poprawić tytuł.

Pozdrawiam.

Masz może jakiś pomysł jak sformułować temat, by udzielono mi odpowiedzi?

0
  • #4 12 Lut 2011 05:50
    rdc69
    Poziom 9  

Masz spore wymagania jak na tak mały budżet. Na wzmacniacze można trafić tu na forum, na allegro i w specjalistycznej prasie, ale tu z reguły sprzęt z wyższej półki wiec przekraczający Twój budżet. Zamiast kupować stary polski sprzęt z ogłoszenia chyba warto pokusić się na "zrób to sam" z gotowych zestawów do samodzielnego montażu (np. AVT ). Dobre układy z mocnym zasilaniem zagrają wystarczająco dobrze, a i satysfakcja będzie. Najważniejsze jednak dla dobrego dżwięku są kolumny głośnikowe. Nie pomoże dobry wzmacniacz z odpowiednim korektorem dżwięku-jeśli już musisz stosować takowy, jeśli kolumny nie brzmią. Chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami w tej materii. R.

0
  • #5 13 Lut 2011 14:40
    kolokat
    Poziom 26  

rdc69 napisał:
    Masz spore wymagania jak na tak mały budżet. Na wzmacniacze można trafić tu na forum, na allegro i w specjalistycznej prasie, ale tu z reguły sprzęt z wyższej półki wiec przekraczający Twój budżet. Zamiast kupować stary polski sprzęt z ogłoszenia chyba warto pokusić się na "zrób to sam" z gotowych zestawów do samodzielnego montażu (np. AVT ). Dobre układy z mocnym zasilaniem zagrają wystarczająco dobrze, a i satysfakcja będzie. Najważniejsze jednak dla dobrego dżwięku są kolumny głośnikowe. Nie pomoże dobry wzmacniacz z odpowiednim korektorem dżwięku-jeśli już musisz stosować takowy, jeśli kolumny nie brzmią. Chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami w tej materii. R.

Cena to pojęcie względne... Rzuciłem od tak.

A moglibyście polecić jakieś sprawdzone schematy?
    Dotychczasowy sprzęt to: Philips MCM 9/22 z 2x8Ohm kolumnami.
    Sprzęt o mocy 45W.

Ja się na sprzęcie audio nie znam, liczę na waszą pomoc.
    Jaka moc wzmacniacza byłaby odpowiednia?

0
  • #6 13 Lut 2011 21:20
    Jap
    Poziom 28  

Kurczę, w tej kwocie to obudowy nie zrobisz.... pozostają giełdy z rupieciami z niemieckich wystawek - czasami można coś kupić w niskiej cenie. Na alledrogo kupisz co najwyżej boomboxa. ALe jak na audio się nie znasz to może i on ci wystarczy.
    Rozumiem, że masz jakiś odtwarzacz, tuner i szukasz tylko wzmacniacza + głośniki?

0
  • #7 13 Lut 2011 21:37
    kolokat
    Poziom 26  

Jap napisał:
    Kurczę, w tej kwocie to obudowy nie zrobisz.... pozostają giełdy z rupieciami z niemieckich wystawek - czasami można coś kupić w niskiej cenie. Na alledrogo kupisz co najwyżej boomboxa. ALe jak na audio się nie znasz to może i on ci wystarczy.
    Rozumiem, że masz jakiś odtwarzacz, tuner i szukasz tylko wzmacniacza + głośniki?

Głównym źródłem muzyki byłbym komputer... Radia słucham w aucie, ew. przez internet.

Faktycznie żart z tym 350zł, ale nie chce czegoś firmy "koza i krzak" za 1000.
    Jeśli pytacie o budżet, cena nie gra roli, stać mnie na Denon'a czy Yamahę nawet teraz.
    Chciałem wzmacniacz zrobić własnoręcznie, dla większego fun'u.

0
  • #8 15 Lut 2011 01:16
    djivo
    Poziom 23  

Jeśli cena nie gra roli to wachlarz bardzo duży , może jednak sprecyzuj kwotę ?
    Bo jeśli masz kasy jak lodu to albo lampa plus głośniki o efektywności powyżej 100db albo tranzystor plus głośniki o mniejszej efektywności.

0
  • #9 15 Lut 2011 17:21
    szefos
    Poziom 12  

Technisc SU-V45a, powinień dać rade i nie spalić tych głośników, bardzo dobry wzmcniacz w cenie do 300zl :)

0
  • #10 15 Lut 2011 20:15
    Jap
    Poziom 28  

hmmm do lampowca szkoda podpinać komputer. Jeśli jednak chciałbyś coś sam zmontować (moim zdaniem to super frajda) to bardzo dużo ludzi poleca UNIAMPA. Bardzo ładnie opracowany projekt o bdb parametrach. Dodatkowo posiada kolejne moduły rozszerzające funkcje.

Jeśli jednak zdecydowałbyś się na źródło dźwięku typu markowy odtwarzacz CD to polecam lampę. Sam właśnie taką buduję i jakość dźwięku jest oszałamiająca. Głośniki wcale nie muszą być 100dB jeśli wybierzesz odpowiedni projekt - ja mam skromne Jamo s606 o 89dB - a lampowiec jak z linku http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=18513 czy też poniższej foty o mocy 35W/kanał gra z większą dynamiką i taką samą głośnością jak Yamaha z mocą 105W/kanał. Natężenie jest tak duże, że praktycznie nie idzie słuchać muzy na maxa w pokoju 24mkw - ale tu nie chodzi o głośność tylko jakość :)

Nagłośnienie pokoju - jaki wzmacniacz?

Tylko niestety koszty są spore - to co widzisz powyżej to ok 1200PLN (czyli prawie koszt chińskiego lampowca), a obudowa, którą właśnie tworzę to koszt kolejnych 600 - 800PLN.

0