Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PODŁOGÓWKI KUBY [TVM arv 104/04/4 + xw 1394]

radioaktiv 20 Paź 2004 17:03 10236 19
  • POMYSŁ:

Zatem pewnego pięknego dnia stwierdziłem że czas zrobić samemu jakieś kolumny, miałem wówczas creative 6.1 6700 i wątpiłem, że zrobie coś co zagra lepiej, nie dysponowałem wielkimi pieniędzmi i wątpiłem że zrobie coś ciekawego, jednak po obserwacjach tego po ile stoją takie głośniki stwierdziłem że muszę je sprzedać, póki są jeszcze coś warte, nie starczyło nawet na wzmacniacz, ehh... No i zacząłem tworzyć projekty, ciągle byłem na takim poziomie zaawansowania, że w mojej głowie krążył pomysł kupienia 'jakichś' głośników i wrzucenia ich do 'jakiejś' budy i podlączenia 'jakiejś' zwrotki i będzie już fajnie. Dość szybko się uczę więc o dziwo nie minęło dużo czasu zanim do mojej głowy nie dotarło, że te 'jakieś' elementy po prostu nie mają prawa być 'jakieś'. Trochę poczytałem, trochę popytałem do niektórych rzeczy sam dochodziłem no i po jakimś czasie już sam wiedziałem i pomyśłałem że to najwyższy czas na jakieś poważniejsze projekty, no i pierwsze co przyszło do głowy: monitorki z głośnikami STX'a albo alpharda, spytałem o nie na tym forum i zbyt duża ilość negatywnych wręcz kompletnie odrzucających STXy i alphardy w roli niskich tonów, decyzja o kolumnach na tesli była niemal natychmiastowa, no i zaczęło się dobieranie głośników za co serdeczne dzięki w stronę ESH0, za wybór zajebistych przetworników, na początku zamówiłem dwa XW 1394 i dwa arv'ki do wysokich tonów, były już do odbioru na poczcie ale odmówiłem i zamówiłem cztery basowce tvm XW 1398, bo trafiły mi się kopułki SCANSPEAKa za 40 zeta/sztuke, niestety musiałem je sprzedać bo jeden się skopał po jakimś czasie, być może że ja je zepsułem, trudno, było minęło i tak grały paskudnie, no i kupiłem arv'ki. Do dłuższego czasu miałem robić monitorki, jednak stwierdziłem że standy to nie dla mnie, poza tym przy niewielkim wkładzie pracy mogę mieć podłogówki no i przede wszystkim poważniejszy wygląd, heh...No i zostały podłogówki;]

PROJEKT:

Dużo tego sie narysowałem w paincie, właściwie na początku miały być po głośniku na kolumnę a co za tym idzie mniejsza objętność obudowy, potem kombinowałem z każdą rzeczą, gdzie co umieścić, gdzie terminal, gdzie bass reflex itd... w końcu wysmażyłem ostateczny projekcik, który wygląda tak:

Wysokość: Na początku miało być 85cm, ale stwierdziłem że może być trochę za nisko co zepsuje wygląd, jednak uspokoiłem się jak obejrzałem trochę projektówm jednak maksymalna wysokość płyty wiórowej pozwalała mi na 90cm, tak właśnie zostało

Szerokość: Podobają mi się wąskie kolumny i głębokie, chociaż jakbym zmniejszył szerokość o 2cm to też bym zmnieścił głośniki

Głębokość: Jak wyżej, po prostu wg. mnie kolumny płytsze od wymiaru szerokości to kompletny przeżytek, po prostu w ogóle mi się takie konstrukcje nie podobają, dałem 30cm, wg. mnie bomba, no i trzyma klasę jak z profesjonalnych kolumnach :)

SERCE, CZYLI PRZETWORNIKI:

Jak już wspominałem, zastosowałem przetworniki TVM, w roli niskich tonów rolę pełnią dwa XW 1394 połączone szeregowo w 8 omów, co prawda w empire audio zamawiałem dwie wersje 8 omowe, żeby połączyć na 4 omy a dostałem 8 omów, mimo że powtórzyłem zamówienie 3-krotnie[dosłownie!] Głośniki przyszły po jakimś tygodniu od czasu zamówienia[no comment] więc już mi sie tam nawet nie chciało dzwonić i z nimi gadać, bo nie wiadomo vo by przysłali tym razem, więc mimo że do 4 omowych miałem już rzygotowaną zwrotnice, zostało 8 omów...

Jako wysokie tony użyłem kopułek również od TVM. Dokładny model to ARV-104-04/4. I tutaj totalne zaskoczenie, paczkę dostałem na trzeci dzień mimo że była wysłana bez priorytetu, wszystko ładnie oryginalnie ładnie zapakowane w folię, razem z instrukcją i charakterystyką, jakby nagle empire audio zmieniło szefa, niemam pojęcia co się stało, ale nadal jestem w szoku!

OPAKOWANIE CAŁOŚCI, CZYLI OBUDOWA:

Obudowa Bass-Reflex, strojona na 41hz, objętość 32 litry

Tutaj idealnie mi się trafiło, bo jak odwiedziłem sąsiada, to okazało się, że ma on trochę płyty wiórowej w postaci części od starych mebli, wszystko się ładnie trzymało pomimo wieku no i je wykorzystałem, poza tym sąsiad powiedział, że jak ich nie weźmie, to po prostu będzie to materiał na opałm tak więc długo się nie zastanawiałem. I co z tego wyszło? Ja mam kolumny, a sąsiadowi będzie w zimie zimno w cztery litery :P Jedynie na spody kolumn wykorzystałem półkę pod klawiaturę ze starego biurka komputerowego, z tamtej płyty po prostu nie starczyło

Płyta miała dwie grubości: 20mm i 12mm, Na boki, tył oraz spód i gorę dałem 20mm, a na front podwójnie 12mm, czyli razem 24mm, akurat ilość płyty idealnie się wyczerpała prz takim rozłożeniu na całość.

Przy składaniu całości na każdą płytę nakładałem wikol, żeby dodatkowo uszczelnić budę, no i skręciłem słynnymi już wkrętami do gipsu,długość około 3,5cm; rozkładałem je mniej więcej co 10-15cm, płyty na frontowym panelu pokryłem wikolem i skręciłem ok. 20 takimi wkrętami, jednak krótszymi, bo przeszłyby na wylot, tymbardziej, że wkręcałem od środka,

Z powodu braku wyrzynarki do wycinania otworów na głośniki, B-R i terminal byłem zmuszony używać wiertarki, tzn full dziurek dookoła i pilnik, trochę pracy więcej, ale co zrobić?

W obudowie nie stosowałem żadnych dodatkowych wzmocnień.

Po skręceniu wszystkiego, dodatkowo uszczelniłem wnętrze wikolem.

WYTŁUMIENIE

Nie chciałem wytłumiać obudowy b-r, lecz tak to jest, słyszałem że można wytłumić ścniaki, żeby uzyskać lepsze tłumienie drgań, więc można byłó wypróbować, zaszkodzić nie zaszkodzi a pomóć może. Tyle na temat;]

ZWROTNICA

No i tu są schody dla mnie, niskich tonów nie podłączałem pod żadną zwrotkę, są podpięte bezpośrednio do sygnału, niemam urządzeń pomiarowych, nie znam się na tym, a jak mam podłączać pod kupne zwrotki to wolę na razie zostawić i dozbierać trochę sianka i dać komuś do pomiaru, ale to trochę później.

Jako zwrotnicę do kopułek użyłem standard podawany przez TVM, czyli to, co znalazłem na Empire Audio, i co tu dużo mówić, kupiłem elementy poskładałem wszystko do kupy, przymocowałem do kawałka kartonika na szerokośc taką żebym mógł wyjąć przez otwór od terminala i gra muzyka, wszystko dokładnie tak, jak należy, schemat przedstawiam poniżej:

WYKOŃCZENIE

Całość wykończyłem naturalnym fornirem sosnowym, przyklejanym pod wpływem wysokiej temperatury[pokrywanie powierzchni wikolem, czekanie aż wyschnie i moce sprasowanie żelazkiem przez papier od drukarki]. Tutaj były chyba największe schody, fornirowałem pierwszy raz, całość zajęła mi cały jeden weekend pracy od rana do późnej nocy! Po pierwszej kolumnie byłem już trochę zrezygnowany, ale z godziny na godzinę pracy unikałem błędów któe robiłem wcześniej, druga kolumna poszła już z górki, chociaż też miałem chwile słabości. Na szczęście się udało, moja ogólna ocena samego fornirowania: 4 z dużym plusem jak na pierwszy raz.

Jak już to wszystko skończyłem, to przyszła pora na pomalowanie i polakierowanie, oczywiście po uprzednim dokładnym wyszlifowaniu całości w tym celu wybrałem DREWNOCHRON mahoniowy oraz lakier bezbarwny półmatowy DOMALUX. Być może dziwny wybór, bo drewnochron nie nadaje się do wewnątrz, ale idealnie pokrył fornir i efekt jest niesamowity. Nawet gość w sklepie polecał lakierobejcę, ale czytałem o tym opinię na forum i słyszałem jeszcze od kogoś że to straszny syf i jakoś się zniechęciłem. Jestem zadowolony z tego wyboru, szkoda że trochę na to wydałem[lakier 25 drewnochron 15] Lakierobejca była trochę tańsza.

Głośniki są przykręcone śrubami imbusowymi, chciałem kiedyś takie zastosować, ale nie wątpiłem czy warto w takie coś inwestować, jak zobaczyłem monitorki grzesia, nie miałem juz więcej zastrzeżeń...

NAPĘD

Silniczkiem któy napędza te cuda jest wzmak SONY TA - FE 510 R, który kupiłem za pośrednictwem allegro, zgadałem się z gościem i się dogadaliśmy, miałem trochę taniej. Jeśli jeszcze nie usunęli aukcji, to wygląda to dokładnie tak:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=28917427

Klasyczne SONY z nowej linii, Moc 4x80W przy czterech omach, możliwośc podłączenia 6 urządzeń, możliwość obsługi z pilota, ładna stylistyka. Wydaje mi się że jest znakomitym połączeniem designu z jakością, poza tym jak dla mnie jest on bardzo dobry, zważając na moje zaawansowanie w tym temacie, jest to mój pierwszy wzmacniacz, jak na razie zero problemów, jestem bardzo zadowolony.

OK, WCISKAMY POWER NA WZMAKU...

No właśnie, kiedy pierwszy raz wszystko poskładałem, co prawda jechałem jeszcze na scanspeakach, usłyszałem kompletnie nowy dźwięk. Przypominam, że przesiadłem się z pierdziawek creative'a. Mam za małe doświedczenie żeby opisywać dźwięk, więc to co zobaczycie poniżej to troche lakoniczne stwierdzenia:

Pierwsze co narzuca się na uszy, to coś w rodzaju nowej jakości, tak jakby można było usłyszeć przestrzenność i ogrom dźwięku. Wszystko się zmieniło po przesiadce z creative'a, już nigdy nie polecę żadnego zestawu tego rodzaju jeśli będzie chciał myśleć o czymś poważnym. Praktycznie każdy ulubiony utwór usłyszałem na nowo, dopiero teraz stworzyłem podłoże do mojej przygody w dziedzine HI-FI audio, dźwięk nabrał dynamiki, jakości i właściwie jest nieporównywalny to tego 'brzęczenia' z którym niestety miałem wielką nieprzyjemność egzystować. Dźwięk oraz bas jest słyszalny najlepiej mniej więcej przy biurku, w miejscu gdzie spędzam najwięcej czasu, na moją korzyść. Wracając do basu, przy uderzeniu w utworach potrafi on schodzić dość nisko co jest dość dobrze słyszalne i odczuwalne;] Bas nie jest miękki, nie rozłazi się, jest dość szybki i radzi sobie nawet z drumandbassem, który bardzo lubię. Poza tym słucham triphopu, chilloutu, hiphopu, reggae, czasem trochę jazzu i już zależy jakie rytmy mnie akurat dopadną, na razie z każdym rodzajem muzyki kolumny radziły sobie fenomenalnie. Dźwięk nie jest męczący, nigdy nie miałem ochoty wyłączać albo przynajmniej ściszać muzyki, soprany nie trzeszczą oraz nie gryzą po uszach, są dość przyjemne i dokładne, łatwo usłyszeć każdy szczegół, ogólnie rzecz biorąc dźwięk jest przyjemny, nie jest jednostajny, męczący, soprany miłe dla ucha, wyraźne i dokładne, bas dość ogromny, szybki i twardy[błagam, nie linczujcie za ten opis...]

Mniej więcej tego się właśnie spodziewałem po tej konstrukcji, myślę że jest to doskonały start na dalszą drogę w tej dziedzinie, nie miałem podczas tej konstrukcji żadnych nieprzyjemnych doświadczeń, i co najważniejsze nie zdziwiłem się niemile po pierwszym odsłuchu, a to chyba najważniejsze;]

HALO, TU SIĘ PŁACI! - CZYLI KOSZTY CAŁOŚCI

Policzmy ile taka impreza kosztowała moją osobę:

wiórówka - akurat miałem
    wkręty do gipsu 5
    szpachla do drewna 10
    wikol[troche poszło, ok 2litry] 15
    tunele b-r 3
    śruby imbusowe 5
    kopułki [z przesyłką] 95
    niskotonowce [z przesyłką] 170
    części do zwrotki [z przesyłką] 25
    kable[2,20 za metr, na lepsze mnie nie stać...] 6,60
    terminale 4
    fornir[z przesyłką] 52
    lakier półmatowy bezbarwny 25
    drewnochron 15
    papier ścierny, kleje na gorąco i takie bajery 10
    gąbka - akurat miałem ze starych kolumn
    ------------------------------------------------------------------------
    razem 440,60

Jak sie ciachnalem w obliczeniach to sorry, ale liczylem na Microshit Kalkulatorze ;]

To wszystko, zapraszam do oceniania, Podkreślam, że w ocenie proszę brać pod uwagę, że jest to moja pierwsza konstrukcja;]

1PODŁOGÓWKI KUBY [TVM arv 104/04/4 + xw 1394]
    2PODŁOGÓWKI KUBY [TVM arv 104/04/4 + xw 1394]
    3PODŁOGÓWKI KUBY [TVM arv 104/04/4 + xw 1394]
    4PODŁOGÓWKI KUBY [TVM arv 104/04/4 + xw 1394]
    5PODŁOGÓWKI KUBY [TVM arv 104/04/4 + xw 1394]
    6PODŁOGÓWKI KUBY [TVM arv 104/04/4 + xw 1394]
    7PODŁOGÓWKI KUBY [TVM arv 104/04/4 + xw 1394]
    8PODŁOGÓWKI KUBY [TVM arv 104/04/4 + xw 1394]
    9PODŁOGÓWKI KUBY [TVM arv 104/04/4 + xw 1394]

Więcej fot szukajcie na http://www.my-audio.tk

Post był raportowany.

Nie używaj dużych liter w tytule -- > REGULAMIN. [hefid]

Fajne!
  • #2 20 Paź 2004 19:55
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bardzo ladnie sie prezentuja. Mogles jeszcze bardziej zblizyc centra akustyczne (blizej kosze). BR odpowiedniej wilkosc, ale czy nie ladniej wyglada jak jest z tylu ? (kwestia gustu).

• #3 20 Paź 2004 20:49
    Przemek13
    Poziom 12  

Ładne wykończenie. Tylko może lepiej było zastosować śruby 4mm i polakierować je na czarno? W sumie możesz je jeszcze polakierować - wbijasz w styropian i kładziesz z 20-30 centymetrów 3-4 warstwy sprayem czarnym - doskonale się kryje i świetnie wygląda - bo z doświadczenia wiem że w sklepie kupione śruby nie zawsze są idealnego koloru.

• #4 21 Paź 2004 18:30
    piapia
    Poziom 24  

Kolumienki wyszły bardzo ładnie.
    Kilka uwag:
    - tak jak juz wyzej wspomiane - przetworniki bym dałe blizej siebie
    - czy aby glosnik wysokotowy nie powinien być podłączone odwrotnie biegunami? - przy zwrotnicy 2rzedu następuje przesuniecie fazowe i pojawia sie spora dziura w pasmie.

pozdrawiam

• #5 23 Paź 2004 02:08
    r4pc10
    Poziom 15  

Kolumienki prześliczne... Chciałbym usłyszeć jak grają, ale to raczej nie możliwe ;( Tzn. możliwe, ale mało pradowpodne :)
    Sorka, że pytam tutaj, ale na czym polega różnica przy podłączeniu głośnika niskotonowego bez zwrotki i ze zwrotką? Ma to jakiś wpływ na jakość dźwięku? Czy poprostu głośnik dostanie to co mu może, ale nie musi zaszczkodzić?

• #6 23 Paź 2004 10:06
    piapia
    Poziom 24  

Glosnik nisko sredniotonowy powinine byc odciety z kilku powodó:
    - patrzac na pasma przenoszenia takich glosnikow, w gornej jego czesci zaczynja one bardzo zniekształcać
    - glosnik bedzie gral w psmie w ktorym juz gra glosnik wysokotonowy - tez powstana garby na charakterystyce przenoszenia
    - jak jest odciety teoretycznie powinien wytrzymac wieksza moc- ale jak wiemy wyzsze czestotliwosci niosa bardzo mala energie. Przy subwooferach latwiej to zauwazyc - zmieniajac mu odciecie filtrem aktywnym. np <100Hz przy danej glosnosci bedzie gral OK, ale jak mu sie zwiekszy pasmo <150Hz to glosnik juz moze nie radzic tej mocy i bedzie wychodzil z siebie ;-)

pozdrawiam

• #7 23 Paź 2004 21:50
    Lord00
    Poziom 11  

Bardzo ładne, widać Yoshi'iego trohe w tych kolumnach ale to nic,

Gdzie kupiłeś fornir?

• #8 23 Paź 2004 23:19
    r4pc10
    Poziom 15  

Chodziło mi o niskotonowca a nie o średniaka, ale dzięki za odpowiedź.

• #9 24 Paź 2004 01:16
    radioaktiv
    Poziom 15  

wiedzialem, ze beda nieciekawe opinie dotyczace zwrotnicy, opis jest troche nieaktualny, obecnie sa juz zwrotnice, niedlugo zalacze schemat i byc moze fotki,

lord00: kolumny yoshiego zobaczylem dopiero po zrobieniu swoich, ale ktoś mi mowil ze sa podobne do mimasow od audio academy; fornir kupilem od kumpla, zalatwił troche metrow i sprzedawał potem i się skapnęło trochę taniej

rapcio: mysle ze piapia wytlumaczył Ci doskonale potrzebe zwrotki w niskotonowcu

• #10 24 Paź 2004 19:50
    r4pc10
    Poziom 15  

W sumie masz rację :) Faktycznie potwornie zniekształcają jak grają wyżej niż im fabryka przypisała (sprawdzone empirycznie). Bez zwrotek do niskich nie da się żyć :P. Pozdrawiam.

P.S.
    radioaktiv powiedz mi gdzie kupiłeś fornir? Szukam i szukam i nic :/ Nawet u mnie w mieście nie moge tego dostać ;(

• #11 01 Lis 2004 21:00
    Tomekmały
    Poziom 17  

Czym wyliczałeś objątość obudowy??

• #12 07 Lut 2005 14:22
    waper
    Poziom 11  

Gdzie kupiłes fornir ?? i jakich srub uzywales M5 ??

• #13 07 Lut 2005 18:34
    jakubkrawiec
    Poziom 18  

Gratuluję! Ten fornir jest ładny (nawet bardzo), ale na zdjęciach wygląda paskudnie.

• #14 09 Lut 2005 02:16
    r4pc10
    Poziom 15  

radioaktiv coś cichy jest :) Gdzie kupiłeś fornir? :)

• #15 09 Lut 2005 10:12
    esh0
    Poziom 19  

Kuba nie ma dostępu do netu obecnie, więc nie może odpowiadać ;)

A fornir kupił u mnie ;)

• #16 09 Lut 2005 11:27
    r4pc10
    Poziom 15  

Rozumiem.

U Ciebie? Sprzedajesz fornir? Masz może jakiś cennik, albo katalog?

• #17 09 Lut 2005 18:34
    esh0
    Poziom 19  

w sumie to nie sprzedaję, ale mam trochę jeszcze akurat tego forniru, więc jak coś to napisz do mnie na gygy ;) albo pw, żeby tutaj śmietnika nie robić

• #18 09 Lut 2005 19:09
    soki
    Poziom 17  

Odnośnie zwrotki... Jak dla mnie zwrotkę trzeba zastosować, gdyż nie wiem czy ktoś wie, ale jak głosniki niskotonowe grają w pełnym paśmie pojawia się efekt Dopplera. co za tym idzie niskotonówki bedą zniekształcać wysokie tony. I zwrotnica jest tu dobrym rozwiązaniem. czyż nie??

• #19 19 Mar 2007 08:57
    krzyhoo9
    Poziom 15  

mógłbyś wrzucić jeszcze raz fotki bo robię na identycznech przetwornikach

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME