Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lekarstwo na Smargo Smart Reader+ zablokowany po update

n6210 07 Lut 2011 18:36 3894 4
  • Cześć

Może komuś się przyda opis jak odblokować niektóre źle zaflashowane czytniki Smargo Smart Reader+ firmy MAXDIGITAL

Opisuję mój przypadek ale niewykluczone, że zadziała innym bo są osoby co tak uratowały czytnik.

Objaw:
    Po uaktualnieniu/ przeflashowaniu czytnika komputer nie wykrywa go po wsadzeniu do USB ale zielona dioda świeci.

Test:
    1. wsadzić smargo do USB - zielona dioda powinna się zaświecić
    2. wsadzić jakąś sprawną smart karte (może być bankowa) ale odwrotnie (stykami na zewnątrz) tak by jedynie zasygnalizować obecność karty - zielona dioda powinna zacząć się zaświecać i gasnąć na przemian.
    3. wsadzić kartę poprawnie - zielona dioda powinna zgasnąć

Jeżeli te punkty się zgadzają to jest duża szansa, że smargo da się uratować.

Ratunek:
    Należy rozkręcić obudowę (4 śrubki) tak by dostać się do płytki z elektroniką.
    Ustaw płytkę tak by wtyczka USB była u góry.
    Po prawej stronie zauważysz mały tranzystor i 3 otwory ułożone pionowo.
    Nas interesuje ten mały tranzystor.
    Ma on 2 nogi u góry i jedna na dole.
    Nas interesuje prawa górna noga (baz lub bramka).
    Przylutuj do niej niewielki przewód a jego drugi koniec podłącz do masy (GND).

Ja użyłem do tego prawej strony małego kondensatora leżącego poniżej r-pack-a ale można to podłączyć do masy w dowolnym miejscu.

Jeżeli ktoś obawia się, że użyty w jego smargo tranzystor,
    to zwykły bipolarny tranzystor, to może użyć małego rezystora (np.: 1kOhm) zamiast przewodu. Normalnie powinien to być tzw. tranzystor TTL z wbudowanymi rezystorami.

Po tym zabiegu możesz podłączyć twój smargo do PC i powinien być normalnie rozpoznawany.

Ten opis dotyczy Linuxa:
    Uruchom ./srp_update_x86 -b aby aktywować tryb bootloadera.
    Odlacz smargo i podlacz ponownie.

uruchom ./srp_update_x86 -f by ponownie przeflashować czytnik.
    Gdy zobaczysz komunikat o zakończeniu flashowania poczekaj jeszcze około 2-3 minut i dopiero po tym czasie odłącz smargo od USB.

Teraz możesz usunąć kabelek a smargo powinien funkcjonować poprawnie.
    Być może nie każdy czytnik da się tak "zreanimować" ale na pewno wiele podda się kuracji - sprawdzone.

PS
    Wspomniane powyżej pliki można ściągnąć z witryny producenta.
    http://www.maxdigital.nl/smargo/
    http://www.maxdigital.nl/?action=pagina&id=2&id2=3&id3=7

Oryginalną paczkę dołączam też do tutaj.

EDIT
    Dodałem fotografię płytki z zaznaczonym połączeniem (na czerwono) do wykonania.

Podłączenie JTAG (złącze po lewej):
    1. +5V
    2. Vdd Flash
    3. TDI
    4. TMS
    5. TCK
    6. TDO
    7. nRST
    8. GND

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    n6210
    Poziom 16  
    Specjalizuje się w: programowanie
    n6210 napisał 170 postów o ocenie 39, pomógł 4 razy. Mieszka w mieście Loehne. Jest z nami od 2008 roku.
    gggabcsi
    Poziom 1  
    Please do not do that.
    you can damage your smargo permanently....
    DEFFCON
    Poziom 17  
    Zawsze istnieje mozliwosc zaprogramowania Atmegi gotowym wsadem.
    Salbert
    Poziom 11  
    DEFCON, możesz dać ewentualnie namiar na wsad do atmela?
    Moje smargo wysypało się po tym jak podłączyłem je do huba. Pracowało kilkanaście min i zonk. Pali się tylko zielona dioda, a podany wyżej sposób nie działa.
    Smargo nie jest wykrywane jako urządzenie pod żadnym systemem.
    Dodam, że po podaniu napięcia 3V na dolną nogę tranzystora, tego o którym mowa w pierwszym poście urządzenie jest wykrywane, ale nie rozpoznawane.
    Byłem z nim w Rzeszowie w 2 miejscach w tym laboratorium, które mi polecono i kicha. Gość nawet nie wiedział jak się za to zabrać, po czym stwierdził, że tego się nie da zrobić.
    drucik131
    Poziom 11  
    Witam serdecznie.Ma ktoś może gotowy wsad bo wysypał się tak że przez JTAGA muszę wgrać ?

Dodano po 2 [minuty]:

Mam przynajmniej patrząc na płytkę takie same smargo z firmy monolithelec.