Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

problem z dyskiem SATA II pod płytę ASrock 775Dual Vsta

bartosz86 07 Feb 2011 18:45 2579 8
    bartosz86
    Level 9  
    Witam. Nabyłem ostatnio dysk twardy WD Caviar Blue 500GB, jest na SATA II,mam jeszcze jeden dysk twardy na ATA i napęd także na ATA. Problem polega na tym, że gdy podłączam dysk SATA II i ustawiam w BIOSie non-RAID to wyskakuje błąd przy wykrywaniu sprzętu na samym początku, nie chce chce ruszyć dalej. Chciałem mieć ten WD jako drugi dysk, na ATA mam windowsa Xp. Gdy włączam opcję RAID uruchamia się normalnie ale dysku WD już nie widzi. Nie mogę też wgrać Windowsa 7 bo w ogóle dysku nie wykrywa. Próbowałem znaleźć sterowniki pod SATA dla tej płyty ale są jedynie na XP.
    Proszę o pomoc, bo już nie mam pojęcia co robić. Najbardziej mnie intryguje, dlaczego na początku jest ten ERROR przy dysku na SATA II
    helmud7543
    Level 43  
    Według specyfikacji dla Twojej płyty, jej kontroler SATA ma: "2 ports of SerialATA 1.5Gb/s" czyli dysk SATA 2 (3GB/s) trzeba przestawić na starszy tryb SATA 1 (1,5GB/s) inaczej nie zadziała z tą płytą.
    bartosz86
    Level 9  
    Przestawiłem zworkę we wskazane miejsce, ale dalej jest błąd podczas wyszukiwania napędów "4rd master... IDE hard disc error" i jedyną opcją jest nacisnięcie F2. Są jeszcze jakieś możliwości dlaczego może nie działać? jak wchodze do BIOSu to go widzi, ale jak kliknę na specyfikację to mam tam OMB??? Dysk jest całkowicie nowy, nieformatowany i "klika" podczas włączania (parkowanie głowicy??") . Drugi dysk to Seagate 160GB. Może mieć wpły na działanie dysku kabel? Mam Revoltec UV
    Kasek21
    Level 43  
    Dysk nie powinien "klikać".
    Najprawdopodobniej uszkodzony dysk.
    Kupowałeś go osobiście w sklepie czy była to przesyłka?
    bartosz86
    Level 9  
    Osobiście. Ale może stało się coż z nim podczas transportu do sklepu. Dysk się uruchamia, słysze jak się rozpędza, a po chwili klikanie.... i znowu się rozpędza. Gdy dałem zworke na 3,4, wtedy w ogóle go nie słychać ale BIOS go widzi (tylko, że jest to 0MB)
    Kasek21
    Level 43  
    Masz możliwość sprawdzenia go na innym komputerze?
    bartosz86
    Level 9  
    dopiero jutro u kumpla. Mam teraz wgranego Windowsa 7. Wydawało mi się, że jeżeli zworka jest dobrze ustawiona, a w BIOSie jest non-RAID to powinien odpalić bez problemu. A tu takie błędy. Gdy podłączyłem sam dysk WD też tak było, zawiesza się przy wyszukiwaniu i nagle błąd
    bartosz86
    Level 9  
    witam ponownie. dysk okazał się wadliwy tak więc poszedłem go wymienić, nie było z tym problemu. Aktualny WD działa idealnie. Dziękuję za wszelkie wskazówki :) Temat uważam za zamknięty.