Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[AMIGA CDTV] Podłączenie monitora/tv do gniazda DB23

ladovnik 07 Feb 2011 19:34 3555 4
    ladovnik
    Level 14  
    Witam. W mojej Amidze CDTV jest wyjście na monitor męskie typu DB23. Chciałbym do niego podłączyć zwykły monitor (z końcówką DB15 męską). Trzeba mi zatem przejściówkę, która z tego gniazda męskiego DB25 zrobi żeńskie DB15. Czy ktoś wie, gdzie można dostać taką przejściówkę, albo jak ją zrobić?

Oto zdjęcie tego gniazda DB23:

A oto zdjęcie gniazda DB15, które chciałbym uzyskać:

Interesuje mnie również przejściówka z tego gniazda na SCART.

Pozdrawiam,
    ladovnik
    Rammy
    Level 13  
    Nie widzę Twoich zdjęć.

Zacznę od końca czyli schematu przejściówki na SCART. Tutaj nie ma problemu.
    HwB: Amiga to SCART

Natomiast co do DB15 to sprawa jest bardziej złożona. Masz na myśli zwykły monitor VGA?
    Można coś takiego zrobić, ale nie chcesz tego :-) Jeśli masz grafikę na ECS to uzyskasz ledwie 4 kolory i te tryby graficzne zadziałają jedynie w systemie. Przy zwykłym monitorze VGA amigowe rozwiązanie nazywa się scandoubler zewnętrzny. Innym rozwiązaniem (tańszym) jest zewnętrzny tuner telewizyjny.
    ladovnik
    Level 14  
    Tak, mam na myśli klasyczny monitor do komputera, z tą niebieską końcówką DB15.

Próbowałem znaleźć schematy tego scandoubler'a, ale nie udało mi się. Możesz coś więcej napisać na jego temat?

A video slot, który jest oryginalnie w Amidze, a który pozwalał podpiąć się do telewizora przez wyjście S-Video mi się spalił i został dawno temu wyrzucony. Jeśli miałbyś schemat, to chętnie bym wykonał takowy.
    Rammy
    Level 13  
    W Polsce scandoublery produkowała firma Elbox. Dla CDTV musiałaby to być wersja zewnętrzna jak w teście na PPA.
    Widzę, że nadal można kupić amigakit: Indivision ECS Scandoubler / Flicker Fixer (Internal). Wg opisu pasuje również do CDTV.

Schematu nie mam. Spotkałem kiedyś na Aminecie namiastkę scandoublera: Syncdoubler, ale nie widziałem tego w działaniu. Natknąłem się jeszcze na NTSC(YC/RGB) to VGA Scan Converter. Może to Cię naprowadzi na temat.
    ladovnik
    Level 14  
    Spróbowałem zrobić przejściówkę do SCART i gdy włączam Amigę to w telewizorze aktywuje mi się tryb Audio-Video ale ekran jest czarny i nie ma żadnego dźwięku (a puszczam z Amigi płytę Audio CD więc powinien być na ekranie ten Player Amigi).

Sprawdzałem, i wszystkie piny powinny być dobrze połączone. Jedynie rezystor dałem 200Ohm zamiast 150Ohm bo innego nie miałem. Wszystkie połączenia pinów między wtyczkami sprawdziłem miernikiem trzy razy. Robiłem na podstawie schematu, do którego dałeś link. Proszę o rady.

Co do połączenia rezystora: to on ma iść w szereg w tym jednym przewodzie, tak? Czy może jego jakoś równolegle trzeba podłączyć? Ja go podłączyłem w szereg, po prostu w połowie kabla wstawiając rezystor.

A może do tej metalowej ramki w SCART (pin 21 tak jakby) należy coś jeszcze podłączyć np. masę?

Na forum znalazłem inny schemat podłączenia przewodów do takiej przejściówki. Znajduje się on w tym temacie, i użytkownik Dolby* twierdzi, że działa on poprawnie. Jutro go wypróbuję.