Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik spalinowy w rowerze

zdzichu.dunaj 14 Jan 2019 18:55 1182423 7418
Optex
    Wini 230
    Level 23  
    pawelr98 wrote:
    Nie peda這wanie a "nacisk na peda造".

W sensie technicznym sterownik silnika wykrywa obr鏒 peda堯w, a nie sam nacisk. Zwykle jest tam czujnik kadencji, czyli hallotron wysy豉j帷y impulsy do sterownika w czasie peda這wania. Rower dostosowuje si do obci捫enia i si造 rowerzysty, ale na podstawie zliczania obrot闚 nap璠u no積ego. R闚nie posiadam legalny rower elektryczny bez manetki. 疾by sam jecha wystarczy ustawi niskie prze這瞠nie, powoli peda這wa i sterownik zinterpretuje to jako podjazd pod g鏎k, lub pod wiatr i poda pe軟 ustawion moc na silnik. Tak wi璚 nawet bez manetki rower elektryczny mo瞠 jecha praktycznie na samym silniku
  • Optex
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    pawelr98 wrote:
    Na wiosn wracam do je盥瞠nia. Tylko nowy akumulator Li-ion trzeba zrobi do tego czasu.

E tam, dla zdrowotno軼i lepiej by by這 bez akumulatora.
    D_Mrozu
    Level 21  
    retrofood wrote:
    pawelr98 wrote:
    Na wiosn wracam do je盥瞠nia. Tylko nowy akumulator Li-ion trzeba zrobi do tego czasu.

Zdecydowanie popieram. Sam je盥輳 na stalowym rowerze MTB i bardzo sobie to ceni "dla zdrowotno軼i". W okresie p騧no jesienno - zimowo - wczesno wiosenym "peda逝j" na rowerze treningowym w hali sportowej. Posiadam ponadto motorower - skuter 49ccm i ba豚ym si zainstalowa nawet silnik 49ccm do roweru, 瞠 nie wspomn o tym, 瞠 co niekt鏎zy Szanowni Userzy montuj silniki 80ccm. Zdarzy這 mi si kilka lat temu, 瞠 zabra貫m rower w g鏎y. Wracaj帷 z g. Guba堯wka do m. Z帳 - oczywi軼ie zje盥瘸j帷 z g鏎ki - "rozp璠zi貫m" bez peda這wania m鎩 stary, poczciwy, stalowy MTB na oponach MTB do pr璠ko軼i ponad 50km/h. Gdy zobaczy貫m odczyt na liczniku, oczy mia貫m chyba jak stare 5z z rybakiem - ba貫m si nawet nacisn望 zbyt mocno hamulc闚 (typu V-brake, z klockami KLS).
    Jazda z pr璠ko軼i niedu穎 powy瞠j 50km/h na posiadanym przeze mnie motorowerze typu Coliber nie robi na mnie du瞠go wra瞠nia, ze wzgl璠u na solidniejsz ram, mo瞠 mniejsze - ale solidniejsze ko豉, hamulec tarczowy na przednim kole i HOMOLOGACJ pojazdu jako motorower.
    Mimo wszystko podziwiam "szale鎍闚", kt鏎zy zak豉daj (lub pr鏏uj zak豉da) silniki 80ccm do rower闚 - bo takie s na AlleDrogo. Mam nadziej, 瞠 nie spotkam si z nimi na 軼ie磬ach rowerowych w υdzi i okolicach (robi w sezonie niedu穎 - ok. 2,5 - 3,0 kkm).
    Pozdrawiam.
    pawelr98
    Level 39  
    retrofood wrote:
    pawelr98 wrote:

Mi zale篡 na zast瘼stwie dla komunikacji miejskiej.
    Szybciej i prosto do celu.

A wi瘯szo嗆 roku siedz w Gda雟ku(studia) gdzie nawet na piechot nie jest 豉two ze wzgl璠u na spore r騜nice poziom闚.

Raz postanowi貫m przej嗆 Ja鄂ow Dolin pieszo(~3.5km).
    Mniej to ja si zm璚zy貫m kiedy szed貫m pieszo przez 10km ale przez miasto gdzie r騜nice poziom闚 by造 mniejsze.
    gimak
    Level 40  
    retrofood wrote:
    pawelr98 napisa:

Te tak uwa瘸m i czyni. Temat, mo積a powiedzie z ciekawo軼i, 郵edz od pocz徠ku. Za m這dych lat, to mia貫m rower przyro郾i皻y do ty趾a. P騧niej by豉 bardzo d逝ga przerwa, teraz od 14 lat, znowu przesiad貫m si na rower. Pocz徠kowo my郵a貫m nad rowerem ze wspomaganiem elektrycznym, ale poza problemem z 豉dowaniem akumulator闚, by豚y problem, 瞠 z lenistwa korzysta豚ym z silnika, a nie peda堯w. Kupi貫m wi璚 mieszczucha z 7-ma biegami w pia軼ie i na nim pomykam po Nowym S帷zu i okolicach. Nie tylko po asfaltach, ale r闚nie w terenie. Je盥輳 mo積a powiedzie co dziennie, rocznie nawijam wg licznika rowerowego ponad 3000 km (w zesz造m roku 3640 km, a samochodem tylko nieca貫 1000 km). 疾by nie dostawa zadyszki przy podjazdach pod wi瘯sze g鏎ki, wymieni貫m tyln z瑿atk 18T na 24T.
    Jazda na rowerze sprawia mi wi璚ej frajdy i mniej m璚zy ni zasuwanie per pedes. Pr璠ko軼i na rowerze ju w pobli簑 50 km/h uwa瘸m za kuszenie licha.
    Davvvi
    Level 27  
    @D_Mrozu kolego to jest ciekawe co piszesz ale Ty pewnie masz warunki. Gdy bym mia gdzie trzyma to kupi豚ym sobie 125ccm3 i 鄉iga). Nie bawi豚ym si w silniczki i tym podobne. Ale we do piwnicy sprowad skuter wa膨cy z 80kg albo wyprowad. Z rowerem z silnikiem ju nie jest lekko, a co dopiero skuter. Sytuacja mnie zmusi豉 do silniczka. Za nowe cz窷ci gdy zmienia貫m rower spokojnie kupi bym 125ccm tylko gdzie go trzyma :-(.
    retrofood
    Davvvi wrote:
    Za nowe cz窷ci gdy zmienia貫m rower spokojnie kupi bym 125ccm tylko gdzie go trzyma :-(.
    Nie wiem gdzie i jak mieszkasz, ale z takimi problemami to si idzie do administracji. We wsp鏊notach jest pro軼iej, bo zarz康ca takie sprawy stara si za豉twi od reki. Trudniej jest w sp馧dzielniach wszelkiej ma軼i, ale z czasem i to powinno zosta za豉twione. Wrzu zarz康om temat, niech my郵! Pami皻aj, 瞠 i Tobie lat przybywa, kiedy b璠zie to jeszcze wi瘯szym problemem, wi璚 daj im czas na dzia豉nie ju od dzi.
    szogun
    Level 23  
    Retrofood - na jakiej planecie wa熜an 篡jesz? Gara mu postawi czy wind do piwnicy za這膨 ?
    To jest Polska i Twoja wypowied brzmi jak skecz z kabaretu. A strach zapyta czy Twoje motto si nie spe軟i這.
  • Optex
    Davvvi
    Level 27  
    szogun wrote:
    Retrofood - na jakiej planecie wa熜an 篡jesz? Gara mu postawi czy wind do piwnicy za這膨 ?
    To jest Polska i Twoja wypowied brzmi jak skecz z kabaretu. A strach zapyta czy Twoje motto si nie spe軟i這.

Dok豉dnie o to chodzi. Zostaj schody i tyle w temacie.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    ALe ju lepiej za這篡 500W silnik elektryczny na 48V Li ion.
    Na pewno dro瞠j z 10x ale i czy軼iej bo nie ha豉suje nie kopci i lekkie . Nie ma te smierdz帷ego paliwa.
    retrofood
    szogun wrote:

A widzia貫 ogrodzone 鄉ietniki? Nie sta貫 ogrodzenie, ale daszek otoczony siatk z drzwiami zamykanymi na klucz. Na pojemniki. Ot騜 takie budki administracja jest w stanie postawi w ci庵u miesi帷a, albo i wygospodarowa.
    Zechciej zauwa篡, 瞠 ta planeta si zmienia i zmienia si b璠zie coraz szybciej, je郵i zmusimy do roboty tych, co bior za to kas.
    PS. W moim bloku zarz康ca znalaz pomieszczenie na rowery w ci庵u 7 dni. Fakt, w piwnicy, ale wcze郾iej nie by這 瘸dnego. Wystarczy這 otworzy usta na zebraniu. To jest wsp鏊nota, jest 豉twiej, ale w moim poprzednim mieszkaniu (wie穎wiec) jak poszli鄉y na zebranie przedstawicieli ca陰 klatk schodow, to sp馧dzielnia musia豉 zmienia plany remontowe.
    Nauczcie si otwiera g瑿y i zmusza ludzi do roboty. To wasze prawo!
    gimak
    Level 40  
    retrofood wrote:
    Nauczcie si otwiera g瑿y i zmusza ludzi do roboty. To wasze prawo!

Ot騜 to!!!!
    Davvvi
    Level 27  
    @retrofood mo瞠 we wsp鏊nocie tak jest. Ja w tym bloku mieszkam 3lata i jeszcze nie by這 瘸dnego zebrania. Tu rz康zi sp馧dzielnia i jak oni nie zaplanuj budowy to nie ma szans na cokolwiek. Poza tym m鎩 blok stoi na obrze瘸ch miasta i nie wiem czy odwa篡豚ym si trzyma jaki kolwiek motorek w takiej konstrukcji jak budka na 鄉ietniki. Poza tym nie wyobra瘸m sobie jakich kolwiek napraw w takim miejscu ,szczeg鏊nie zim. A je盥輳 ca造 rok.

A do innego kolegi. Je郵i chodzi o elektryki to owszem ju o tym my郵a貫m. Silnik szczotkowy dok豉dany do ramy co jak spalinowy. Wszystko ok tylko koszt aku jest nie do przyj璚ia. Mo瞠 kiedy jak b璠 aku ta雟ze.
    Tomek515
    Level 23  
    Ej prawo prawem ale piszesz o takiej rzeczy ze ka盥y by cie wy鄉ia. Gara na motor mi postawi?
    Nie por闚nuj miejsca na rowery bo by這 u ciebie jak w wi瘯szo軼i blok闚: Pan kazek mia tam piwnice a jak ruszyli軼ie temat to musia zwolni.
    Ja tak zajmuje w霩kownie w bloku od 10lat.

Wr鵵my na ziemi prosz.
    retrofood
    Tomek515 wrote:
    Ej prawo prawem ale piszesz o takiej rzeczy ze ka盥y by cie wy鄉ia. Gara na motor mi postawi?

Sam rower trzyma貫m w dobud闚ce do wiatro豉pu przy wej軼iu do bloku. Sp馧dzielnianym. Przez ponad 25 lat. Wi璚 鄉iej si je郵i lubisz. Masz moje b這gos豉wie雟two.
    D_Mrozu
    Level 21  
    Davvvi wrote:
    @D_Mrozu kolego to jest ciekawe co piszesz ale Ty pewnie masz warunki. Gdy bym mia gdzie trzyma to kupi豚ym sobie 125ccm3 i 鄉iga). Nie bawi豚ym si w silniczki i tym podobne. Ale we do piwnicy sprowad skuter wa膨cy z 80kg albo wyprowad. Z rowerem z silnikiem ju nie jest lekko, a co dopiero skuter. Sytuacja mnie zmusi豉 do silniczka. Za nowe cz窷ci gdy zmienia貫m rower spokojnie kupi bym 125ccm tylko gdzie go trzyma :-(.

Wiatm.
    Kilkana軼ie lat temu za zgod administracji "zaj掖em" nieu篡wan przez "ciecia" kom鏎k, w kt鏎ej do tej pory trzymam rowery ca貫j rodziny (kosztuje mnie to kilkana軼ie PLN miesi璚znie wraz z op豉t za pr康 - administrator wola oficjalnie "wynaj望" mi to pomieszczenie i mie z tego kilkadziesi徠 PLN w ci庵u roku, ni przymyka oko na "dzikie" zaj璚ie przez jednego z s御iad闚). Dodatkowo opr鏂z rower闚 chowa貫m tam Colibra - jednak kilka lat temu stwierdzi貫m, 瞠 nie ma sensu chowa go do "cieci闚ki" codziennie (conocnie?).
    疾by wyprowadzi rower z kom鏎ki trzeba by這 zacz望 od wyprowadzenia Colibra.
    疾by wyprowadzi z piwnicy Colibra (lub wprowadzi) konieczna by豉 pomoc drugiego domownika - ze wzgl璠u na ma貫 ko豉 motorower "zawiesza" si na silniku przy wprowadzaniu jak i wyprowadzaniu po specjalnie zakupionej desce. Zakupi貫m pokrowiec i motorower sta ca造 sezon pod blokiem (po zako鎍zonej je寮zie i ostygni璚iu zak豉da貫m pokrowiec i tak do nast瘼nego razu). Dodatkowo w motorowerze zainstalowa貫m alarm - wystarczy這 wyj望 oryginaln "kostk" 9 PIN ze zwor i w jej miejsce zainstalowa "kostk" alarmu. Motorower chowany by do piwnicy pod moje drzwi od kom鏎ki ju tylko na okres zimowy.
    Osobi軼ie uwa瘸m, 瞠 raczej nie ma problem闚 z "nocowaniem" w czasie sezonu motoroweru lub nawet motocykla. Pokrowiec i parking przed blokiem, w kt鏎ym mieszkam ca趾owicie za豉twia spraw. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci alarmu mo瞠 skutecznie odstraszy amatora posiadania cudzej w豉sno軼i, a do嗆 g這郾a syrena mo瞠 obudzi wsp馧mieszka鎍闚 i pom鏂 zainterweniowa do odpowiednich s逝瘺.
    Obecnie motorower "zimuje" w gara簑.
    Kolega - "wsp馧mieszkaniec" zakupi swego czasu rower elektryczny w pe軟i tego s這wa znaczeniu - bez manetki, z czujnikiem kadencji przy korbie, o mocy 250W.
    Ja osobi軼ie bior m鎩 stalowy MTB "za ram" i wynosz z piwnicy, natomiast kolega wyprowadza swojego elektryka po desce i nie sprawia mu to 瘸dnego problemu.
    Sam osobi軼ie posiadam prawo jazdy kategorii A - mog wi璚 porusza si motocyklami o pojemno軼i wi瘯szej ni 125ccm, swego czasu robi貫m rocznie po kilka tysi璚y km na motocyklu.
    Ale tak jak napisa貫m wcze郾iej - rower z silnikiem spalinowym nie jest rowerem, natomiast z silnikiem spalinowym 80ccm "bo takie s na AlleGrogo" nie jest nawet ju motorowerem - z pe軟ymi konsekwencjami u篡wania takiego "wynalazku" na drogach publicznych.
    Pozdrawiam.
    krystek36
    Level 7  
    Zamknijcie ten temat o rowerze spalinowym bo ju nie mo積a tego s逝cha czepiaj si jakby to by豉 bomba atomowa ten rower spalinowy.

Nie ma obowi您ku zagl康ania tutaj. [retrofood]
    Tomek515
    Level 23  
    Panowie a wie kto co na temat silniczka Bernard moteures Poland z nowej d瑿y kt鏎y p騧niej robi豉 (pewnie sk豉da豉 z le瘸k闚) firma krupet.
    Czy one jeszcze s gdzie w sprzeda篡? Nigdzie nie widz za bardzo nawet cz窷ci.

Szkoda 瞠 chi鎍zyki takiego nie robi造 bo moim zdaniem ten silniczek by bardzo fajny, cichy i zgrabny, ja mam jeszcze wersj w obudowa. Niestety przez to 瞠 robiony u nas za drogi...

Dodano po 4 [minuty]:

Widz 瞠 nadal krupet je sprzedaje. Wys豉貫m zapytanie o cen.
    Tomek515
    Level 23  
    Nie wierz jak ja tego mog貫m nie widzie haha. Od pocz徠ku ten model by za drogi. Jak ma poradzi sobie z Chi鎍zykiem za 500.
    pawelr98
    Level 39  
    Jeszcze w grudniu przerabia貫m przeniesienie nap璠u silnik-korba.

Mam nadziej i nieco obni篡 to tarcie.
    Ale wa積iejsz rzecz by這 sprawienie aby w ko鎍u dobrze wykorzysta spr篹yn w przerzutce do napinania 豉鎍ucha. Ten 豉鎍uch zu篡wa si stosunkowo szybko.
    Jest kr鏒ki a przenosi niema造 moment.

Zaspawa貫m w skrajnej pozycji i odwr鏂i貫m rami napinacza.
    Teraz rami w miar mocno napiera na 豉鎍uch.
    Jest to wa積e podczas jazdy na wybojach oraz ze wzgl璠u na przyspieszone zu篡cie 豉鎍ucha.

No i jeszcze by這 nieco robione.
    圭i皻a rura mocuj帷a od siode趾a co pozwoli這 na monta bli瞠j ramy.

Teraz to tylko za豉twi nowy akumulator Li-ion i czeka na wiosn.

A tak by這 przedtem
    Davvvi
    Level 27  
    @pawelr98 w豉郾ie ju my郵a貫m dok豉dnie o takim silniku jak ty masz koszt silnika wraz ze wszystkimi pierdo豉mi jest podobny jak chi雟ki spalinowy. Ale ju koszt aku jest zbyt wysoki. Ja paliwa kupuj za 20z i mam na miesi帷 dojazdu do pracy. Aku do silnika 500wat 48v to pewnie min,1300z. To mam oko這 6 lat je盥瞠nia. Aku na pewno na tyle nie wystarczy. Ekonomiczniejszy jest spalinowy. Gdy by aku by造 ta雟ze to ju dawno po瞠gna豚ym spalin闚ke.
    krystek36
    Level 7  
    A ja na odwr鏒 po瞠gnam ch皻nie elektryczny rower bo nie jestem stary i mi si podoba spalinowy davii to straszne jest to co napisa貫.
    Davvvi
    Level 27  
    krystek36 wrote:
    A ja na odwr鏒 po瞠gnam ch皻nie elektryczny rower bo nie jestem stary i mi si podoba spalinowy davii to straszne jest to co napisa貫.
    elektryczny jest mniej skomplikowany, nie cha豉suje , nie smrodzi . W bloku to idealna opcja , no ale koszt aku jest za du篡. I jak tu by eko. Narazie b璠zie spalinowy i tyle.
    pawelr98
    Level 39  
    Davvvi wrote:
    @pawelr98 w豉郾ie ju my郵a貫m dok豉dnie o takim silniku jak ty masz koszt silnika wraz ze wszystkimi pierdo豉mi jest podobny jak chi雟ki spalinowy. Ale ju koszt aku jest zbyt wysoki. Ja paliwa kupuj za 20z i mam na miesi帷 dojazdu do pracy. Aku do silnika 500wat 48v to pewnie min,1300z. To mam oko這 6 lat je盥瞠nia. Aku na pewno na tyle nie wystarczy. Ekonomiczniejszy jest spalinowy. Gdy by aku by造 ta雟ze to ju dawno po瞠gna豚ym spalin闚ke.

Zale篡 jakie akumulatory kolega kupuje.
    S o這wiowe ale one s strasznie ci篹kie.

Teraz plan jest taki aby kupi nowe ogniwa 18650 2200mAh 10A po 4.5z/szt i zrobi pakiet 10S5P tudzie 10S6P.
    225z/270z za akumulator 36V 11Ah/13Ah.
    Energia 396Wh/468Wh.

Nale篡 do tego te doliczy straty.
    Tak瞠 dobra konstrukcja b璠zie dro窺za.

BLDC s dro窺ze ale za to oferuj mniejsze straty (lepszy zasi璕).
    Szczotkowe maj gorsz sprawno嗆 ale za to s 這patologiczne w sterowaniu i obs逝dze.

Ile konkretnie wynosi豚y koszt elektryka to kwestia policzenia tego wszystkiego.
    Akumulator mo積a by 豉dowa w pracy co obni瘸 potrzebn pojemno嗆.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    pawelr98 wrote:
    Teraz plan jest taki aby kupi nowe ogniwa 18650 2200mAh 10A po 4.5z/szt
    Tylko kup na pr鏏e kilka ogniw i pomierz je co oferuj.
    Za 5z z polszy nie bardzo mi si chce wierzy w to. W chinach po 13z.
    Tomek515
    Level 23  
    Inna sprawa jest tez ci篹ar obu rozwi您a.
    Ojciec u篡wa silnika z nowej d瑿y wazy 7kg.
    Kupi elektryczny z du篡mi akumulatorami 瞠lowymi 3x12v i co 7 ah.
    Rower jest kosmicznie ci篹ki. Na 3 pi皻ro pasuje wnosi najpierw rower p騧niej baterie.
    B璠zie wraca do spalinowego.
    Davvvi wrote:
    elektryczny jest mniej skomplikowany

Bo to s wszystko kombinacje. Z瑿atki 豉鎍uchy, napinacze- kosmos.
    Zobacz wspomniany przeze mnie wy瞠j silnik spalinowy. W starej wersji schowany pod obudowa i nic ci nie interesuje.
    Je寮zi貫m tez rowerem sachs z spalinowym, co tam skomplikowanego?
    Skomplikowane s samor鏏ki.