Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston MBL 2022C - nie mrozi, słabo chłodzi.

07 Lut 2011 22:52 3269 5
 • Poziom 2  
  Dobry wieczór. W ubiegłym tygodniu nasza chłodziarko lodówka zaczęła szwankować, mimo tego że ma dopiero 3.5 roku. Zaczęło sie od zapalenia wszystkich lampek oraz sygnału dźwiękowego informującego o rozmrożeniu.
  Poczatkowo tylko wyłączyłem ją i po chwili zaczęła działać. Jednak okazało się, że zamrażarka działa sporadycznie i w większości czasu jest w niej ciepło. Załącza się może 2-3 razy na dobę na jakieś 10-15 minut po czym ponownie nie mrozi. Również chłodziarka nie wykazuje prawidłowej pracy tzn. chłodzi sporadycznie. Dodam, że agragat przez cały czas pracuje!
  Kolejnym dziwnym objawem jest nagrzana listwa znajdująca się pomiedzy chłodziarką a zamrażarką. Nie reaguje też na przecisk szybkiego mrożenia
  Dodatkowo okazało się w ubiegłym tygodniu, zaczął nam szwankować elektryczny piekarnik. Niektóre funkcje na regulatorze nie reagowały ( te wymagające największego poboru mocy). Po wezwaniu elektryka okazało się, że w sieci energetycznej występiła awaria w wyniku czego w naszej instalacji występowały skoki napięcia do wartości ok. 258-260 V-(!). Skoki napiecia były widoczne gołym okiem przy włączaniu np. czajnika elektrycznego.
  Po wymianie uszkodzonego odcinka przewodu przez elektrykę, do normalnej pracy wrócił piekarnik elektryczny, natomiast lodówka w dalszym ciągu nie działa prawidłowo.Srednio co 8-10 godzin sygnalizuje przegrzanie.
  Czy to może być wina np. braku czynniku chłodzącego czy też mogło coś się skończyć w elektronice? I czy taka naprawa jest opłacalna?
  Maciej.
 • Poziom 39  
  Raczej elektronika, powód był przez te skoki napiecia.
 • Poziom 2  
  Zamierzam zgłosić szkodę do firmy ubezpieczeniowej i zastanawiam się, czy rzeczoznawca z PZU będzie w stanie określić obiektywnie przyczynę uszkodzenia.
 • Poziom 39  
  Jeśli awarii uległ przewód zerowy, to mogłeś mieć nawet 380v. Prąd płynie przez inne odbiorniki z innej fazy.
  Jeśli na odcinku układ pomiarowy- odbiorniki, to nie zdziałasz nic.Przed licznikiem, możesz próbować dochodzić praw u dostawcy.
 • Poziom 2  
  Uszkodzeniu uległ przewód na odcinku licznik - droga. Na łączeniu przewodu fi 35 z fi 50 spaleniu uległa tzw. "mufa". Czyli na odcinku należącym do energetyki. Gdy w piątek wieczorem dotarło do mnie pogotowie energetyczne i zapoznało się z sytuacją, natychmiast podjęto decyzję o odłączeniu prądu do czasu naprawy.
  Wina ewidentnie po ich stronie.
  Obawiam się tylko, jak do sprawy podejdzie rzeczoznawca z PZU. Wszak lodówka teoretycznie działa, tzn. działa agregat i coś tam chłodzi, ale zamrażarka to odpala symbolicznie, w efekcie czego co 8-10 godzin mam sygnał alarmowy o przegrzaniu lodówki.
 • Poziom 39  
  Możesz wypiąć jakiś kabelek, a kosztami naprawy obdarować ZE.
  Przecież nie działa ci jak należy.